Несвоєчасне виконання підрядником будівельних робіт як підстава для стягнення гарантії: які є нюанси?

Микола Павленко
2088
26 Березня 2020
Несвоєчасне виконання підрядником будівельних робіт як підстава для стягнення гарантії: які є нюанси?
2088
26 Березня 2020
На основі Постанови Верховного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі № 910/3414/19.

Підрядник звернувся до господарського суду з позовом до замовника про стягнення суми безпідставно стягнутої гарантії. Підставою для стягнення замовником забезпечення стало, на думку замовника, несвоєчасне виконання підрядником будівельних робіт.

Спір виник через різне тлумачення сторонами умови договору щодо способу та форми надання замовником письмового розпорядження (дозволу) на початок виконання робіт за договором.

Відповідно до пункту 4.1 договору підрядник зобов’язався виконати роботи протягом 180 календарних днів з дати надання замовником письмового розпорядження (дозволу) на початок виконання робіт та виконати роботи з обов’язковим дотриманням погодженого із замовником графіка виконання робіт, який є невід’ємною частиною договору.

Звертаючись із позовом до суду, підрядник зазначив, що він зміг розпочати виконання своїх обов’язків за договором лише після отримання від замовника письмового розпорядження (дозволу) на початок виконання робіт, а саме наказу від 20.08.2018 «Щодо допуску сторонньої організації до виконання робіт на об’єкті», а тому відлік 180 календарних днів на виконання робіт за договором розпочався з 21.08.2018.

Водночас, заперечуючи проти позову, замовник зазначив, що на виконання умов договору замовник листом від 23.07.2018 надав підрядникові дозвіл на початок виконання будівельних робіт за договором, який був особисто отриманий директором підрядника 30.07.2018; дата та підпис на цьому дозволі зроблені ним власноруч, дозвіл містить відбиток печатки підрядника.

Судами під час розгляду справи встановлено, що будівельний майданчик замовника є об’єктом підвищеної небезпеки, а згідно із СОУ 49.5-30019801-121:2014 «Охорона праці. Порядок допуску працівників сторонніх організацій для виконання робіт (завдань) на об’єктах замовника» наказ про допуск працівників сторонніх організацій для виконання робіт видають безпосередньо після перевірки знань працівників підрядника з питань охорони праці й техніки безпеки, проходження останніми інструктажу з питань охорони праці й техніки безпеки.

З огляду на специфіку об’єкта, на якому мали виконувати обумовлені договором роботи, можливість потрапити на територію відповідного об’єкта та розпочати виконання робіт підрядник отримав лише після видачі 20.08.2018 наказу, який містив розпорядження щодо допущення зазначених у ньому працівників позивача до об’єкта, на якому й підлягали виконанню обумовлені договором роботи.

Таким чином, як встановлено судами попередніх інстанцій, підрядні роботи виконані підрядником з дотриманням установленого договором строку, тому Верховний Суд вважає, що суди попередніх судових інстанцій дійшли правомірного висновку про задоволення позову в частині вимоги про стягнення із замовника безпідставно стягнутої гарантії, оскільки правові підстави для отримання замовником коштів за банківською гарантією відсутні.

Висновки

  1. Підрядник може розпочати виконання робіт лише після отримання певного документа від замовника, зазначеного в договорі.
  2. У договорі підряду необхідно чітко зазначати назву документа, на підставі якого підрядник отримує доступ до будівельного майданчика.
  3. Видачі документа для доступу на майданчик може передувати проходження певної обов’язкової процедури (перевірка знань, інструктаж тощо).
  4. Замовникам необхідно зважено підходити до оцінки підстав для стягнення гарантії.
Судова практика закупівель

Публікації з прикладами та аналізом наявних судових рішень щодо різноманітних актуальних питань сфери публічних закупівель

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО