Перерахунок ціни за результатами аукціону в бік зменшення

Ганна Довгая
4621
7 Січня 2021
Перерахунок ціни за результатами аукціону в бік зменшення
4621
7 Січня 2021

Ледь не кожен закупівельник у своїй щоденній праці стикався із ситуацією, коли тендерна пропозиція переможця закупівлі за результатами проведеного аукціону містить, приміром, п’ять знаків після коми, що доволі незручно при здійсненні розрахунків за таким договором про закупівлю. Раніше руки замовників були скуті, і вони мусили діяти в рамках Закону, не відступаючи від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону, боячись визнання нікчемності такого правочину. Але з введенням чинної редакції Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) відкрилися зачинені двері — і тепер дозволено змінювати ціну за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника, але без зменшення обсягів закупівлі. Порівняймо норму Закону.

Частина 4 статті 41 чинної редакції ЗаконуЧастина 4 статті 36 попередньої редакції Закону
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі  Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури

Що замовнику передбачити в ТД та на якому етапі можна перерахувати

Дотримуючись принципу, коли тендерна пропозиція повинна повністю відповідати тендерній документації (далі — ТД), а якщо не подобається — оскаржуй, можемо стверджувати, що можливість перерахунку ціни повинна бути закладена замовниками в ТД. В іншому випадку прискіпливий орган державного фінансового контролю може трактувати такий факт як укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, що у свою чергу може призвести до накладення штрафу на службових (посадових) уповноважених осіб замовника в розмірі 25 500–51 000 гривень згідно зі статтею 16414 КУпАП, а нам цього не потрібно, правда ж?

Тому пропонуємо в ТД викласти так:

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених Законом.
Істотними умовами договору про закупівлю є предмет (найменування, кількість, якість), ціна та строк дії договору. Інші умови договору про закупівлю істотними не є та можуть змінюватися відповідно до норм Господарського та Цивільного кодексів.
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
У випадку перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі переможець до укладення договору про закупівлю надає замовнику відповідний перерахунок.

У разі якщо в тендерній документації відсутня інформація, передбачена частиною 4 статті 41 чинної редакції Закону, а тендер для учасника є економічно цікавим, доцільно, щоб такий учасник завчасно потурбувався про внесення змін до ТД. Якщо строки дозволяють, можна звернутися з вимогою наступного змісту.

Доброго часу доби! Даним повідомляємо про зацікавленість в участі в цій закупівлі та, ретельно вивчивши вимоги тендерної документації, просимо внести зміни до частини 4 «Умови договору про закупівлю» розділу 6 «Результати торгів та укладання договору про закупівлю» ТД, а саме додати:   
«Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
У випадку перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі переможець до укладення договору про закупівлю надає замовнику відповідний перерахунок».
Включення даної умови до ТД дозволить у подальшому уникнути можливих арифметичних розбіжностей та здійснювати найбільш гнучкі розрахунки між сторонами укладеного договору про закупівлю згідно з чинним законодавством.

Чи повинен учасник давати якийсь лист чи довідку про перерахунок?

Учасник повинен діяти в межах, визначених Законом та тендерною документацією. Тобто якщо замовник встановив порядок, за яким можливо здійснити перерахунок ціни за результатом аукціону, — учаснику слід обов’язково його дотримуватися. У разі наявності в ТД вимоги, передбаченої частиною 4 статті 41 Закону, пропонуємо приклад надання довідки від учасника щодо перерахунку ціни за результатом аукціону.

Приклад перерахунку ціни за результатом аукціону

Спосіб надання перерахунку замовнику в спрощеній закупівлі

Станом на грудень 2020 року у спрощеній закупівлі переможець спрощеної закупівлі не має технічної можливості дозавантажити перерахунок ціни в електронну систему закупівель. Тому якщо в оголошенні передбачено надання перерахунку через ЕСЗ:

  1. учаснику в період уточнень подати вимогу до закупівлі через електронну систему закупівель щодо внесення відповідних змін (частина 7 статті 14 Закону);
  2. замовнику внести такі зміни до початку строку подання пропозицій.

Якщо ж спосіб надання розрахунку у вимогах оголошення про проведення спрощеної закупівлі не передбачено, учасник обирає його на власний розсуд. Зазвичай це відбувається шляхом направлення на електронну та поштову адресу, вказану замовником. Бажано поштові листи надсилати рекомендованим з повідомленням листом, що в подальшому може слугувати для вас підтвердженням вчасного здійснення зазначеної замовником умови.  

Спосіб надання перерахунку замовнику в процедурі закупівлі

Спосіб надання перерахунку замовнику в процедурі закупівлі від способу надання перерахунку у спрощеній закупівлі відрізняється лише тим, що у процедурах закупівель реалізований функціонал дозавантаження документів переможцем закупівлі.

Наприклад, якщо вимога не є чітко визначеною і звучить так: «…переможець до укладення договору про закупівлю надає замовнику відповідний перерахунок», то найбільш доцільним варіантом буде направити офіційного листа (рекомендований з повідомленням) на поштову адресу замовника, паралельно продублювати на електронну пошту та ще й завантажити в електронну систему закупівель, але до укладення договору про закупівлю та лише в бік зменшення без зменшення обсягу закупівлі.

Тобто в процедурах закупівель учасник може надати перерахунок ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі шляхом завантаження його через електронну систему або направленням на поштову / електронну адресу замовника або власноручно за адресою замовника. Але перш за все необхідно керуватися вимогами тендерної документації, оскільки фактично кожна має свої особливості.

Чи можна зробити перерахунок ціни без відповідного документа від учасника

Теоретично можна, але яка ж це тоді «узгоджена ціна», якщо замовник самостійно приведе її до потрібної йому норми? Ба більше, у такому випадку замовник укладає з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договір про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, що у свою чергу, повторимось, може призвести до накладення штрафу на службових (посадових) уповноважених осіб замовника у розмірі 25 500–51 000 гривень згідно зі статтею 16414 КУпАП.

Тому якщо замовник передбачив в ТД надання відповідного перерахунку, то без такого документа змінювати суму договору про закупівлю не рекомендуємо.

Висновки

З огляду на положення частини 4 статті 41 Закону замовник не порушуючи норми законодавства може здійснити перерахунок ціни у разі дотримання чотирьох умов:

  1. має бути проведений електронний аукціон;
  2. можливість перерахунку ціни повинна бути закладена в тендерній документації або оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
  3. спосіб перерахунку визначається в тендерній документації або оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
  4. ціна лише зменшується, а обсяги закупівлі залишаються незмінними.

Стежте за новинами закупівельного простору разом з порталом RADNUK.COM.UA! Для вас ми розкриємо ще більше нюансів чинної редакції Закону. Оберіть для себе зручний тариф зі знижкою.

Природний газ

Публікації, тематикою яких є особливості організації закупівель природного газу