Коли і як можна анулювати банківську гарантію і «розморозити» кошти по ній?

Редакція
2753
19 Квітня 2018
Коли і як можна анулювати банківську гарантію і «розморозити» кошти по ній?
2753
19 Квітня 2018

«Доброго дня. Учасник взяв участь у відкритих торгах. Однією з умов участі в торгах було надання учасниками забезпечення тендерної пропозиції, а саме надання банківської гарантії. За результатами аукціону учасник посів четверте місце. На сьогодні замовник визначив переможцем учасника, який переміг в аукціоні і оприлюднив повідомлення про намір укласти з ним договір. Коли і як можна анулювати банківську гарантію і «розморозити» кошти по ній? Дякую». 

Добрий день! Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) забезпечення тендерної пропозиції повертають учасникові протягом п’яти банківських днів з дня настання підстави для повернення забезпечення тендерної пропозиції у разі: закінчення строку дії забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації; укладення договору про закупівлю з учасником, що став переможцем тендеру; відкликання тендерної пропозиції до закінчення строку її подання; закінчення процедури закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним із учасників, які подали тендерні пропозиції. При настанні однієї із зазначених підстав учасник має право звернутись до банка-гаранта щодо припинення дії гарантії.

Зверніть увагу, що процедура припинення дії банківської гарантії зазнала змін. Так, порядок здійснення банками операцій з гарантіями в національній та іноземній валютах регулює відповідне Положення (далі — Положення), затверджене Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 639, яке діє в редакції змін від 25.01.2018. Згідно із цим Положенням, гарантія — спосіб забезпечення виконання зобов’язань, відповідно до якого банк-гарант бере на себе грошове зобов’язання перед бенефіціаром (замовником) сплатити кошти в разі настання гарантійного випадку. Зобов’язання банку-гаранта перед бенефіціаром не залежить від базових відносин, які забезпечуються такою гарантією (їх припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли посилання на такі базові відносини безпосередньо міститься в тексті гарантії.

Відповідно до п. 44 Положення зобов’язання банку-гаранта перед бенефіціаром припиняється в разі, зокрема, закінчення строку дії гарантії або після настання дати закінчення дії гарантії, або настання обставин (події), за яких строк дії гарантії є закінченим, у тому числі представлення банку-гарантові повідомлення принципала (учасника), що підтверджується відповідною інформацією на сторінці офіційного інтернет-представництва центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері публічних закупівель, або авторизованих електронних майданчиках під час публічних закупівель, про настання однієї з підстав, передбачених ч. 4 ст. 24 Закону. Детальніше з питаннями, пов’язаними з наданням забезпечення тендерної пропозиції, можна ознайомитись у журналі № 12 (75) за грудень 2017 року на стор. 34–39 та у випуску журналу № 2 (77) за лютий 2018 року на стор. 22–25.

Конкурентні процедури

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг за процедурами публічних закупівель

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО