Питання від читача
— Добрий день! Відповідно до ст.17 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі, якщо учасник процедури закупівлі має заборгованість із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника. Вимога встановлена до Учасника, та підлягає розгляду до визначення результатів розгляду пропозиції. Інформація про наявність/ відсутність податкового боргу змінюється щоденно, у зв’язку з цим постає питання:
- на яку дату у учасника не повинно бути боргу на дату складання пропозиції, або на дату подання пропозиції, або на дату оцінки пропозиції?
- який ресурс відкритих даних є офіційним та актуальним для перевірки суб’єктів господарювання, які мають податковий борг? Тобто такий, де інформація оновлюється щоденно. Чи відомий вам такий ресурс?
Відповідь експерта
— Добрий день! Прямої норми, яка передбачає на якому саме етапі у учасника не має бути заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) Закон України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) не містить. Варто зазначити, що дане питання розкрито на порталі RADNUK.COM.UA у статті Матвійчук А. «Підтверджуємо відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) після 19.04.2020» , а саме: «…Відповідно до частини 1 статті 31 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель зокрема в разі, якщо: відносно учасника процедури закупівлі наявні підстави, установлені частиною першою статті 17 цього Закону; або переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений у тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону. Статусу «учасник процедури закупівлі» за змістом пункту 37 частини 1 статті 1 Закону набувають з моменту подачі тендерної пропозиції. А з моменту отриманням повідомлення про намір укласти договір учасник стає переможцем процедури закупівлі. Із цього робимо висновок: підстави, передбачені частиною першою статті 17 цього Закону в цілому та пунктом 13 зокрема, повинні бути відсутні протягом усього періоду перебування суб’єкта у статусі «учасник процедури закупівлі», тобто з моменту подання тендерної пропозиції і до моменту направлення замовником повідомлення про намір укласти договір, а також до укладення договору про закупівлю. Щодо учасників процедури закупівлі замовник може самостійно з’ясувати це питання лише відносно резидентів — за допомогою сервісу «ДІЗНАЙСЯ БІЛЬШЕ ПРО СВОГО БІЗНЕС-ПАРТНЕРА» на офіційному сайті Державної фіскальної служби України в мережі Інтернет, при чому ця інформація змінюються щоденно.»
Звертаємо увагу, що підтвердження відсутності чи наявності заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) автоматично формується в електронній системі закупівель після визначення учасника переможцем процедури закупівлі. У разі наявності заборгованості із сплати податків та зборів рекомендуємо замовникам перевірити за даними Реєстру заяв про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань чи податкового боргу, який ведеться у відкритому доступі за посиланням чи вжито учасником заходів щодо розстрочення (відстрочення) боргів перед бюджетом. Підтвердженням даної інформації слугуватиме прийняте фіскальним / податковим органом рішення і договір про розстрочення (відстрочення).
Більше у статті «Підтверджуємо відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) після 19.04.2020» на порталі RADNUK.COM.UA