Двадцять восьмого квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX (далі – Закон № 361-IX), яким суттєво змінюються вимоги й процедура розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб.
Згідно з пунктом 9 частини другої статті 9 Закону № 755-IV (у редакції Закону № 361-IX), в ЄДР повинна міститися така інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи (у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник – юридична особа):
- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
- дата народження;
- країна громадянства;
- серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця;
- місце проживання;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником;
- характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).
Пунктом 4 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361-IХ передбачено, що юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, подають державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному цим Законом, та структуру власності протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності.
Станом на 07.08.2020 року нормативно-правовий акт, яким затверджена форма та зміст структури власності не набрав чинності, тому відповідно до розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361-IХ юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цього Закону не мають подавати державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному цим Законом, та структуру власності.
Тобто, подія з якою починається відлік тримісячного терміну для внесення інформації про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному Законом № 361-IХ, та структуру власності починається з дня набрання чинності нормативно-правового акту, яким буде затверджена форма та зміст структури власності. Проте, деякі державні реєстратори без набрання чинності вищезазначеного нормативно-правового акту, приймають інформації про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному Законом № 361-IХ, та структуру власності для внесення її до ЄДР.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 9 Закону про державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі містяться відомості саме про юридичну особу (крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб), у тому числі – інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.
Отже, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника зазначають саме юридичні особи. Згідно Рішення від 29.07.2020 року № 14626, оголошення № UA-2020-05-07-005097-b, Уповноважений орган оскарження також розділяє дане твердження.
До того ж, Антимонопольний комітет України у Рішенні від 10.07.2020 року № 13435, оголошення № UA-2020-05-26-002622-b, зазначає, що у разі якщо кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи є саме юридична особа у ЄДР має бути зазначена відповідна інформація або причина її відсутності.
Враховуючи вищезазначене, можемо дійти висновку, що замовник не має права відхиляти тендерні пропозиції учасників у разі відсутності в ЄДР інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) якщо кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи є фізична(і) особа(и).
Детально про останні зміни щодо кінцевих бенефіціарних власників читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статтях: