Як несвоєчасне розкриття цінових пропозицій гальмує тендер?

Наталія Чабан
1281
8 Травня 2021
Як несвоєчасне розкриття цінових пропозицій гальмує тендер?
1281
8 Травня 2021

Відкриті торги з публікацією англійською мовою не викликають незручностей в українських постачальників і дають їм змогу «грати за високими ставками» з іноземними конкурентами. Водночас їх організація потребує від учасника більш виразного акценту на розкритті ціни тендерної пропозиції. Як уникнути найпоширенішої помилки в період кваліфікації, читайте у висновку Держаудитслужби, і ваш тендер буде не тільки успішним, а й принесе задоволення від досягнутого.

Моніторинг: № UA-M-2021-04-23-000012
Оголошення:UA-2021-03-09-002010-a
Предмет закупівлі: ДК 021:2015: 90510000-5: Утилізація / видалення сміття та поводження зі сміттям

У ході моніторингу встановлено наступне

«на порушення абзацу 3 пункту 1 статті 28 Закону у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні, було розкрито всі файли тендерної пропозиції, в тому числі інформацію про ціну / приведену ціну тендерної пропозиції.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 32 Закону замовник відміняє торги у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути
».

Висновок про наявність або відсутність порушень

«за результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення абзацу третього пункту першого статті 28 Закону».

Коментар редакції

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону, зокрема у разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини 3 статті 10 Закону, у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні, електронною системою закупівель автоматично розкриваються всі файли тендерної пропозиції, крім інформації про ціну / приведену ціну тендерної пропозиції.

При цьому відповідно до частини 1 статті 26 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність / відсутність підстав, установлених у статті 17 Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

З огляду на зазначене, у разі проведення відкритих торгів з публікацією англійською мовою, тобто якщо вартість предмета закупівлі перевищує суму для товарів і послуг — 133 тис. євро, для робіт — 5 150 тис. євро, розкриття тендерних пропозицій частково здійснюється у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, а в цілому, із зазначенням інформації про ціну / приведену ціну тендерної пропозиції — у день проведення електронного аукціону.

Важливо! Під час участі у відкритих торгах з публікацією англійською мовою учасники повинні розуміти, що усі завантажені учасником документи протягом періоду подання тендерних пропозицій будуть вважатися тендерною пропозицією, тому, аби не допустити порушення частини 1 статті 28 Закону, рекомендуємо:

  • інформацію про ціну / приведену ціну тендерної пропозиціїоприлюднювати в електронній системі закупівель окремим файлом та обирати тип файлу «Цінова пропозиція» або «кошторис»;
  • завантажувати цінову пропозицію в складі тендерної пропозиції, заповнену по формі, що надана в тендерній документації, без зазначення інформації про ціну / приведену ціну тендерної пропозиції.

За результатами наведеного до розгляду висновку моніторингу від 26.04.2021 замовником усунуто встановлені порушення, пов’язані з розкриттям у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні, всіх файлів тендерної пропозиції, в тому числі інформації про ціну / приведену ціну тендерної пропозиції, що призвело до порушення абзацу 3 пункту 1 статті 28 Закону, шляхом прийняття рішення щодо відміни тендеру через неможливість усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель.

Пунктом 31 частини 1 статті 1 Закону визначено, що тендерна документація — це документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Вимоги до відомостей, які повинна містити тендерна документація, передбачені частиною 2 статті 22 Закону, однак не є виключними та остаточними. Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Перелік підстав для відхилення тендерних пропозицій є вичерпним та визначений статтею 31 Закону, однак не містить як окрему підставу для відхилення невиконання учасником вимог частини 1 статті 28 Закону.

У разі невідповідності учасника додатковим вимогам, встановленим у тендерній документації, які безпосередньо ототожнюються з вимогами законодавства, замовник зобов’язаний відхилити тендерні пропозиції відповідно до абзацу 3 пункту 1 частини 1 статті 31 Закону.

З огляду на зазначене, аби не втрачати дорогоцінний час та не відміняти оголошену процедуру закупівлі, рекомендуємо замовнику у тендерній документації під час проведення відкритих торгів з публікацією англійською мовою в розділі «Інші відомості» включити вимогу наступного змісту:

У разі, якщо у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні, електронною системою закупівель автоматично розкривається інформація про ціну / приведену ціну тендерної пропозиції в електронній системі або файлах тендерної пропозиції всупереч вимогам абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону, то учасник вважається таким, що не відповідає встановленим абзацом 1 частини 3 статті 22 Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства та його тендерна пропозицію буде відхилена на підставі абзацу 3 пункту 1 частини 1 статті 31 Закону.

Як наслідок, замість відміни тендеру, замовник матиме право прийняти рішення про відхилення учасника у разі розкриття інформації про ціну / приведену ціну тендерної пропозиції у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій як такого, що не відповідає вимогам, встановленим абзацом 1 частини 3 статті 22 Закону.

Із прикладом тендерної документації знайомтесь на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Зразки документів» — «Зразки документів замовникам» — «Тендерна документація».

Додатково за темою читайте «Вартість однієї закупівлі не перевищує 133 тисячі євро, а в цілому за кодом перевищує: чим керуватись».

Моніторинг закупівель

Публікації щодо здійснення органом державного фінансового контролю такого виду контролю як моніторинг закупівель, зокрема, новини моніторингу, приклади, коментарі, особливості, судова практика щодо моніторингу

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО