18.06.2019 відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» утворене державне підприємство «Оператор ринку», що відповідає за організацію купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, що допомагає забезпечити баланс між попитом та пропозицією на ринку електричної енергії.
На ринку «на добу наперед» (далі — РДН) купівля-продаж електроенергії здійснюється на наступну добу за днем проведення торгів. Ціна на цьому сегменті ринку визначається за принципом граничного ціноутворення із забезпеченням мінімізації ціни та максимізації обсягів торгівлі. Жоден учасник не бачить заявлені ціни та обсяги купівлі/продажу електричної енергії іншими учасниками. Така технологія торгів на РДН сприяє розвитку конкуренції.
На внутрішньодобовому ринку (далі — ВДР) купівля-продаж електроенергії здійснюється безперервно після завершення торгів на РДН та впродовж доби фізичного постачання електроенергії. Цей сегмент ринку дає змогу учасникам скорегувати свої торговельні позиції та працює за принципом «на кожен товар є свій покупець». Тобто продавці та покупці заявляють обсяги та ціни, за якими бажають продати / купити електроенергію, і чекають свого контрагента.
Відповідно до рекомендаційного листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 3304-04/33869-06 від 14.08.2019 щодо зміни ціни в договорах постачання електричної енергії для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку сторони можуть використовувати інформацію з офіційного сайту ДП «Оператор ринку».
На офіційному сайті ДП «Оператор ринку» оприлюднено «Порівняння середньозважених цін на РДН та ВДР за 10 днів травня та квітня 2021 року». Відповідно до розміщеної інформації середньозважена ціна 1 декаду травня 2021:
- на РДН у торговельній зоні Об’єднана енергетична система України станом на 10 травня 2021 року змінилася у порівнянні з 3 декадою квітня 2021 року (21.05-30.05), а саме — зменшилась на 39,67 %;
- на РДН у торговельній зоні Бурштинського енергетичного острова станом на 10 травня 2021 року змінилася у порівнянні з 3 декадою квітня 2021 року (21.05-30.05), а саме — зменшилась на 7,87 %;
- на ВДР у торговельній зоні Об’єднана енергетична система України станом на 10 травня 2021 року змінилася у порівнянні з 3 декадою квітня 2021 року (21.05-30.05), а саме — зменшилась на 39,70 %;
- на ВДР у торговельній зоні Бурштинського енергетичного острова станом на 10 травня 2021 року змінилася у порівнянні з 3 декадою квітня 2021 року (21.05-30.05), а саме — зменшилась на 28,95 %.
Коментар редакції
Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадку погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. Так як ціна за 1 декаду травня поточного року значно зменшилася у порівнянні з 3 декадою квітня рекомендуємо замовникам звернутися до постачальників електричної енергії з листом та додатковою угодою щодо зменшення ціни у договорі про закупівлю. Для вашої зручності на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Зразки документів» – «Зразки документів замовникам» – «Додаткові угоди» розміщено Приклад додаткової угоди п. 5 ч. 5 ст. 41 Закону.
Слідкуйте за зміною цін на порталі RADNUK.COM.UA у завжди актуальному розділі «Електрична енергія»!