Переваги мультилотової закупівлі на конкретному прикладі

Максим Коломієць
2321
20 Липня 2021
Переваги мультилотової закупівлі на конкретному прикладі
2321
20 Липня 2021

Протягом року замовники проводять велику кількість тендерів. Вони відрізняються між собою залежно від предмета закупівлі, його очікуваної вартості та кількості позицій. Уявімо таку ситуацію: вам необхідно закупити кілька видів м’яса, наприклад телятину, яловичину та курятину. Однак ви не впевнені, що постачальники, які подадуть свої тендерні пропозиції / пропозиції, зможуть надати весь товар. Як правильно та, головне, успішно закупити такі частини предмета закупівлі? Інша ситуація: вам потрібно придбати овочі, але доставка має бути здійснена в різні куточки країни. Не всі учасники погодяться на такі умови. Схожих ситуацій багато, тому для таких випадків існує можливість оголошувати мультилотові закупівлі. 

Мультилотова закупівля: визначення та переваги

Під час планування кожної закупівлі замовник має визначити предмет закупівлі, а також зазначити код предмета закупівлі за Єдиним закупівельним словником. За потреби можна (відповідно до пункту 5 розділу 1 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 15.04.2020 № 708) визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за показниками 4–8 цифр ДК 021:2015, а також за обсягом, номенклатурою та місцем постачання товарів, виконання робіт або надання послуг.

Тобто в разі потреби є можливість розділити закупівлю на частини — лоти. Якщо підсумувати, то мультилотова закупівля — це одна закупівля, яка складається з декількох позицій-лотів, об’єднаних загальною категорією (кодом класифікатора).

При цьому згідно з пунктом 39 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) частина предмета закупівлі (лот) — визначена замовником частина товарів, робіт чи послуг, на яку в межах єдиної процедури закупівлі / спрощеної закупівлі учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі. Розглянемо на прикладі.

Приклад

Необхідно закупити кілька видів м’яса, наприклад телятину, яловичину та курятину. У такому разі кожна позиція (телятина, курятина, яловичина) буде окремим лотом у рамках однієї закупівлі. 

Переваги мультилотової закупівлі згідно з Прикладом: постачальники, яким вигідно поставляти лише певний вид м’яса або тільки в рамках своєї локації, зможуть подати тендерні пропозиції / пропозицію на конкретний лот. А етапи аукціону, кваліфікації та підписання договору про закупівлю відбуватимуться окремо для кожного лота. Це дозволить збільшити конкуренцію та отримати максимально вигідну ціну. 

У разі якщо учасник став переможцем в усіх лотах або декількох, у вас є змога укласти з ним один загальний договір про закупівлю, об’єднавши лоти (відповідно до абзацу 4 частини 15 статті 29 Закону) та передбачивши таку можливість у тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі. Але підвантажувати договір про закупівлю в електронну систему необхідно на кожен лот окремо. 

Як оголосити мультилотову закупівлю?

Розглянемо на прикладі відкритих торгів. Процес оголошення тендеру нескладний, але є деякі технічні особливості публікації саме мультилотової закупівлі та роботи з нею. Під час оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель, щоб вона стала мультилотовою, потрібно поставити позначку у відповідному полі  (Рис. 1). 

Рис.1

Як уже було сказано вище, мультилотова процедура закупівлі складається з позицій — лотів, які по суті є процедурами закупівель у межах однієї загальної процедури закупівлі. Тому інформацію по кожному лоту потрібно заповнювати окремо (Рис. 2). 

Рис.2

У вас є можливість підвантажити загальну тендерну документацію як до процедури закупівлі, так і окремо до кожного лота.

Ми закуповуємо товар, тому загальна категорія коду ДК 021:2015 у кожному лоті має співпадати за 4 знаком, інакше система не пропустить таку процедуру закупівлі. Але ми можемо деталізувати товар за показником від четвертої до восьмої цифри (Рис. 3).

Рис.3

Після заповнення всієї інформації по першому лоту у вас є можливість додати ще ту кількість лотів, яка вам необхідна (Рис. 4). 

Рис.4

Після оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, ознайомившись з умовами тендерної документації та знайшовши ймовірні порушення, учасники можуть подати скаргу до Антимонопольного комітету України (АМКУ). У разі оскарження одного з лотів закупівлі скасувати його неможливо до прийняття рішення АМКУ. Але варто зауважити, що інші лоти цієї закупівлі не перейдуть до наступного етапу, поки питання зі скаргою не вирішиться. 

Тож можна підсумувати, що в певних ситуаціях використання мультилотової закупівлі буде корисним для замовника, а саме: допоможе збільшити конкуренцію і дасть змогу отримати найкращу ціну. 

Усі механізми проведення процедур закупівель / закупівель доступні на порталі RADNUK.COM.UA в електронній книзі «Алгоритми проведення закупівель та їх особливості».

Додатково: «Мультилотова спрощена закупівля та її особливості».

Спрощена закупівля

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг на так звані допорогові суми, тобто вартість яких є нижчою 200 тис. грн для товарів і послуг та нижче 1 млн. грн для робіт (звичайні замовники), або вартість яких є нижчою 1 млн. грн для товарів і послуг та нижче 1,5 млн. грн для робіт, якщо йдеться про спецзамовників

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО