Питання:
«Згідно з вимогами частини 4 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі”, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника в разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. Просимо роз’яснити випадок, якщо перерахунок ціни за результатами аукціону є меншим, ніж ціна, що зазначена в екранній формі системи (наприклад: екранна форма — 100 000,00 грн, перерахунок — 99 880,00 грн). 1. Ціна договору має збігатися з екранною формою системи (100 тис. грн) чи має бути встановлена згідно з перерахунком (99 880,00 грн)? 2. Чи існуватиме можливість при оприлюдненні договору про закупівлю змінити власноруч “суму за договором” (на сьогодні ця сума не підлягає ручному коригуванню)?»
Відповідь:
— Добрий день! Щодо першого питання. Згідно з ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника в разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Отже, якщо першочергова пропозиція учасника при поданні тендерної пропозиції / пропозиції становила, наприклад, 100 тис. грн, а в ході аукціону ціна такої тендерної пропозиції / пропозиції зменшилась, то замовник укладатиме договір з учасником-переможцем на ту суму, яку було остаточно зазначено після аукціону або потім після аукціону перерахував учасник-переможець. Законом не визначено, в якому порядку повинен бути здійснений перерахунок ціни тендерної пропозиції / пропозиції за результатами аукціону, а отже відповідний порядок та правила перерахунку повинні бути визначені замовником у тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі. Зазвичай, учасник, який визначений переможцем процедури закупівлі, здійснює перерахунок ціни тендерної пропозиції / пропозиції, включаючи ціну за одиницю та/або інші складові ціни, відповідно до зменшеної в ході аукціону ціни пропозиції. При цьому, згідно з вимогами ч. 4 ст. 41 Закону, перерахунок ціни за результатами аукціону можливий лише в бік зменшення та без зменшення обсягу закупівлі. Детально питання щодо перерахунку та нових умов договору читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статті «Новели правового регулювання договору про закупівлю за новим Законом».
Щодо другого питання. Чи існуватиме можливість при оприлюдненні договору про закупівлю змінити власноруч «суму за договором» (на сьогодні ця сума не підлягає ручному коригуванню)? За інформацією, наданою представниками майданчика «Українська універсальна біржа», можливість власноручно змінити суму за договором як існувала раніше, так існує й зараз на майданчикові. У разі якщо з учасником на підставі ч. 4 ст. 41 Закону буде укладено договір на меншу суму, ніж за результатами аукціону, то замовникові необхідно в полі «Ціна договору» на майданчикові поставити фактичну суму договору з огляду на остаточні розрахунки учасника. Коригування ж суми в більшу сторону – не допускається.