Чи доцільною є вимога щодо надання документів після аукціону?

Редакція
5376
2 Липня 2020
СПЕЦВИПУСК
Чи доцільною є вимога щодо надання документів після аукціону?
5376
2 Липня 2020

Більшість замовників встановлює вимогу в тендерній документації щодо надання документів учасником після аукціону (наприклад, оновлену цінову пропозицію). Розберемося, які є ризики в такій вимозі.

Передусім необхідно розібратися з питанням, що таке тендерна пропозиція. У цьому нам допоможе Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон).

Відповідно до п. 32 ч. 1 ст. 1 Закону тендерна пропозиція — пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно п. 24 ч. 1 ст. 1 Закону пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі — пропозиція) — пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону тендерні пропозиції/пропозиції після закінчення кінцевого строку їх подання або ціна яких перевищує очікувану вартість предмета закупівлі не приймаються електронною системою закупівель.

Зважаючи на вищевикладене, доходимо висновку, що тендерна пропозиція / пропозиція — це інформація та документи, які учасник подає до кінцевого строку подання тендерної пропозиції.

Другим питанням є те, чи передбачає Закон надання цінової пропозиції. Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Отже, Закон передбачає заповнення інформації про ціну саме в електронній формі, тому вимога щодо надання цінової пропозиції Законом не передбачена.

Також слід зауважити, що 14 травня 2020 року на вебпорталі Уповноваженого органу з питань закупівель (далі — ProZorro) було розміщено інформацію щодо неможливості завантажувати документи після аукціону до обрання переможця. Тобто система ProZorro обмежила завантаження будь-яких документів учасником після завершення аукціону, але до визначення переможця процедури закупівлі. Також повідомляють про те, що така вимога не відповідає нормам Закону і наразі в учасника процедури закупівлі відсутня технічна можливість підвантажити документи після аукціону та до визначення переможця.

Отже, замовники, розроблюючи тендерну документацію, мають зважати на вищезазначену новацію та не встановлювати вимогу до учасника щодо надання будь-яких документів після аукціону.

Що робити замовникам, які становили таку вимогу в закупівлі, оголошеній до 19 квітня 2020 року?

Розглянемо це питання на прикладі рішення органу оскарження.

Рішення від 04.03.2020 року № 4186, оголошення № UA-2019-11-22-000256-c.

Вимога тендерної документації

Відповідно до додатка 2 документації передбачено, що учасник, пропозиція якого отримала статус «кваліфікація переможця», зобов’язаний протягом 2 (двох) робочих днів після допущення до розгляду викласти в новій редакції (зі змінами відповідно до остаточної запропонованої ціни на аукціоні) та розмістити на електронному торговельному майданчикові оновлену тендерну пропозицію, яка повинна містити остаточну цінову пропозицію з огляду на зниження ціни під час аукціону.

Підстава для відхилення

Учасник не розмістив на електронному торговельному майданчикові оновлену тендерну пропозицію, яка повинна містити остаточну цінову пропозицію з огляду на зниження ціни під час аукціону, та не виконав вимог, які зазначені в тендерній документації. Тому пропозиція не відповідає вимогам тендерної документації та підлягає відхиленню на підставі п. 1 та 4 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі»: тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

Позиція скаржника

Скаржник зазначає, що Законом не передбачено такого терміна, як «кваліфікація переможця», та відповідно не визначено спосіб отримання такого «статусу». На момент відхилення замовником тендерної пропозиції ТОВ «Х» про надання учасникові статусу «кваліфікація переможця» не було поінформовано жодним способом, а отже умови для розміщення оновленої тендерної пропозиції не настали.

Позиція органу оскарження

Кінцевим строком для подання тендерних пропозицій було встановлено 27.12.2019. Таким чином, тендерна пропозиція за результатами аукціону, що надана після кінцевого строку подання пропозицій, не є складовою пропозиції учасника та не є документом, який надає переможець згідно зі статтею 17 Закону, тому його відсутність або невідповідність умовам документації не можу бути підставою для відхилення пропозиції скаржника. Зважаючи на викладене, замовник неправомірно відхилив пропозиція скаржника на вказаній підставі.

Отже, зважаючи на практику органу оскарження, ненадання документів після кінцевого строку подання тендерних пропозицій та до визначення переможця не є підставою для відхилення тендерної пропозиції.

Що робити замовникам, які становили таку вимогу в закупівлі, оголошеній з 19 квітня 2020 року?

З огляду на те, що в учасника відсутня технічна можливість завантажити документи після аукціону та до визначення його переможцем, крім випадків виправлення невідповідностей протягом 24 годин, змовникові доведеться відхиляти всі тендерні пропозиції учасників, що призведе до автоматичної відміни закупівлі електронною системою. Тому замовникові доцільно самостійно відмінити закупівлю та розробити тендерну документацію відповідно до вимог Закону та зважаючи на технічні аспекти ProZorro.

Практика АМКУ

Публікації щодо результатів розгляду скарг органом оскарження (Антимонопольний комітет України), зокрема, новини практики оскарження, приклади, коментарі, особливості, судова практика з цього питання

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО