Підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи: роз’яснює Мін’юст

Редакція
1403
24 Січня 2022
Підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи: роз’яснює Мін’юст
1403
24 Січня 2022

10.10.2021 набрав чинності Закон України від 08.10.2021 № 1805-ІХ «Про внесення зміни до Закону України ‟Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”», яким строк для оновлення інформації про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», та структуру власності продовжено до 11.07.2022 включно. Детальніше про внесені зміни до Закону читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Кампанію з декларування відомостей про бенефіціарів продовжено!».

12.01.2022 Міністерство юстиції України з метою формування єдиної практики застосування положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» (далі — Закон про реєстрацію), а також у зв’язку з надходженням численних звернень щодо щорічного підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи (далі — КБВ) у межах компетенції листом № 3738/8.4.3/32-2 надало роз’яснення щодо щорічного підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

Мін’юст роз’яснив, що Закон України № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі — Закон № 361-ІХ), прийнятий 06.12.2019, спрямований на захист прав та законних інтересів громадян, суспільства і держави шляхом визначення правового механізму запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

При цьому пунктом 4 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361-IХ було встановлено, що юридичні особи повинні оновити інформацію про КБВ протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким затверджується форма та зміст структури власності.

Окрім цього, 11.07.2021 набрало чинності Положення про форму та зміст структури власності, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 19.03.2021 № 163, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08.06.2021 за № 768/3639 (далі — Положення про структуру власності).

Отже, відлік строку для оновлення інформації про КБВ у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — Єдиний державний реєстр) на виконання пункту 4 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361-IХ розпочався з 11.07.2021 та мав завершитися 11.10.2021.

Але 08.10.2021 Верховна Рада України прийняла Закон України № 1805-IX «Про внесення зміни до Закону України ‟Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”», яким було змінено пункт 4 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361-IX в частині продовження строку для оновлення відомостей про КБВ у Єдиному державному реєстрі з трьох місяців до одного року. Відповідно, строк для оновлення зазначених відомостей продовжено до 11.07.2022 включно.

Проаналізувавши положення законодавства, Мін’юст доходить висновку, що зобов’язання щодо оновлення відомостей про КБВ залишилося незмінним, водночас продовжено строк його виконання. Окрім цього, зобов’язання стосовно щорічного підтвердження відомостей про КБВ встановлено статтею 171 Закону про реєстрацію, якою вказаний Закон доповнено Законом № 361-ІХ.

Мін’юст звертає увагу, що побудова Закону № 361-ІХ є логічною та послідовною. А саме: є норми, які першочергово зобов’язують оновити відомості про КБВ у Єдиному державному реєстрі (пункт 4 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення»), і лише потім виникає необхідність щорічно підтверджувати відповідну інформацію.

Можна підсумувати, що процес щорічного підтвердження відомостей про КБВ відповідно до положень статті 171 Закону про реєстрацію має розпочатися з 2023 року, після завершення процедури оновлення зазначених відомостей, незалежно від того, чи оновлення відбулося у 2021 або 2022 році.

Мін’юст наводить приклад

Якщо юридична особа зареєстрована 15 липня, то обов’язок з подання документів відповідно до статті 171 Закону про реєстрацію, тобто щодо підтвердження актуальності відомостей про КБВ, які вже мають бути оновлені у Єдиному державному реєстрі, в неї виникає з 15.07.2023.

На сьогодні у Верховній Раді України зареєстровано низку законопроєктів, які передбачають зміну переліку суб’єктів господарювання, щодо яких до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про КБВ та подається структура власності, а також підходу стосовно щорічного підтвердження відомостей про КБВ. Варто стежити за подальшою долею цих проєктів.

Водночас у разі внесення відповідних змін до законодавства Мін’юст пообіцяв надати додаткове роз’яснення з цього питання, яке буде оприлюднено на офіційному вебсайті міністерства.

Нагадаємо інформацію про КБВ юридичної особи, яку потрібно надати Державному реєстратору:

  • інформація про КБВ, а саме: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності); дата народження; країна громадянства; серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця; місце проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, у якому ця особа є КБВ; характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу);
  • структура власності згідно з Положенням. При цьому пунктом 3 Положення передбачено, що структура власності за формою є офіційним документом, що є схематичним зображенням структури власності юридичної особи, яка відображає всіх осіб, які прямо або опосередковано володіють цією особою самостійно чи спільно з іншими особами або незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи. Зразки складання схематичного зображення структури власності доступні за посиланням.

Висновки

Мін’юст надав роз’яснення щодо щорічного підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи. Строк для оновлення відомостей про КБВ у Єдиному державному реєстрі продовжено з трьох місяців до одного року, тобто до 11.07.2022 включно.

Водночас процес щорічного підтвердження відомостей про КБВ відповідно до положень статті 171 Закону про реєстрацію має розпочатися з 2023 року, після завершення процедури оновлення зазначених відомостей, незалежно від того, чи оновлення відбулося у 2021 або 2022 році.

У Верховній Раді України зареєстрована низка законопроєктів, які передбачають зміну переліку суб’єктів господарювання, щодо яких до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про КБВ. У разі внесення відповідних змін до законодавства Мін’юст пообіцяв надати додаткове роз’яснення.

Важливо: до 11.07.2022 включно відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань відомостей про характер і міру (рівень, ступінь, частку) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу) не може бути підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника на підставі пункту 9 частини 1 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

Більше читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

Тендери

Публікації для учасників щодо особливостей участі при проведенні замовниками відкритих торгів (в тому числі відкритих торгів з публікацією англійською мовою), торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу: алгоритм, поради, кейси з практики, тощо.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО