Помилки при поданні учасниками банківської гарантії. Практика ДАСУ

Дмитро Михайлович Стек
1836
18 Грудня 2021
Помилки при поданні учасниками банківської гарантії. Практика ДАСУ
1836
18 Грудня 2021

У статті 25 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) зазначається, що замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції.

Як відомо, замовники в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі найчастіше вимагають банківську гарантію.

Останнім часом почастішали випадки встановлення порушень Державною аудиторською службою України (далі — ДАСУ) в частині невідповідності банківських гарантій умовам тендерних документацій, що слугує підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника, а іноді й призводить до відміни торгів. Тому задля уникнення подальших помилок учасників при наданні банківських гарантій пропонуємо для розгляду найсвіжіші моніторинги ДАСУ щодо порушень в частині невідповідності банківських гарантій умовам тендерних документацій.

Приклад 1

Помилка: банківська гарантія надана банком-гарантом через SWIFT-повідомлення з авізуванням (підтвердженням) автентичності банком замовника, однак в тендерній пропозиції банківської гарантії
та листа-авізо не надано.
Моніторинг № UA-M-2021-10-01-000053, оголошення № UA-2021-08-13-009267-a

За результатами моніторингу встановлено: у пункті 2 розділу ІІІ тендерної документації замовник визначив, що учасники під час подання тендерних пропозицій одночасно надають забезпечення тендерних пропозицій (гарантію виконання своїх зобов’язань у зв’язку з поданням тендерних пропозицій) — тендерні пропозиції обов’язково супроводжуються документами, що підтверджують надання забезпечення тендерних пропозицій. Також передбачив, що учасники-нерезиденти мають право надавати банківську гарантію, видану банком-нерезидентом. Банківська гарантія банку-нерезидента повинна бути авізована виключно через банк, що обслуговує замовника (АТ «УКРЕКСІМБАНК» (JOINT STOCK COMPANY «THE STATE EXPORT-IMPORT BANK OF UKRAINE»: SWIFT: EXBS UA UX). Лист-авізо авізуючого банку подається учасником-нерезидентом в електронній формі з обов’язковим накладанням електронного підпису авізуючого банку (банківська гарантія та лист-авізо подаються одним файлом).

На запит Південного офісу Держаудитслужби від 08.10.2021 щодо відсутності у складі тендерної пропозиції учасника «B» документів, що підтверджують надання забезпечення тендерної пропозиції, замовник 13.10.2021 надав інформацію, якою роз’яснив, що банківська гарантія була надана банком-гарантом SWEDBANK AS через SWIFT-повідомлення з авізуванням (підтвердженням) автентичності банком бенефіціара (банком замовника) АТ «Укрексімбанк». Водночас учасник «B» одночасно з тендерною пропозицією не надав документів, що підтверджують надання забезпечення тендерної пропозиції (банківської гарантії та листа-авізо), які відповідно до частини 8 статті 12 Закону (подання інформації під час проведення процедури закупівлі здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель) та умов тендерної документації мають супроводжувати тендерну пропозицію, чим не дотримав вимог пункту 2 розділу ІІІ тендерної документації.

Приклад 2

Помилка: банківські гарантії надані для іншої процедури закупівлі.
Моніторинг № UA-M-2021-10-01-000003, оголошення № UA-2021-07-13-004585-a

За результатами моніторингу встановлено: відповідно до пункту 2.1 тендерної документації учасник торгів для забезпечення виконання зобов’язань, які виникають у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, надає забезпечення тендерної пропозиції у формі безвідкличної та безумовної банківської гарантії (з накладанням електронного підпису гаранта), згідно з якою первинне зобов’язання несе будь-який банк, та з обов’язковим накладанням електронного підпису. Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 31 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, зокрема, якщо учасник процедури закупівлі не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції.

Моніторингом установлено, що у складі тендерної пропозиції учасника ПАТ «К» надані банківські гарантії (№ DNIG298125638 від 20.08.2021 — лот № 1; DNIG298125638 від 20.08.2021 — лот № 2; № DNIG298125670 від 20.08.2021 — лот № 3; № DNIG298125734 від 20.08.2021 — лот № 4) не відповідають умовам, що визначені замовником у тендерній документації, а саме: всі вищезазначені банківські гарантії видані для закупівлі № UA-2021-07-21-004229-c. Враховуючи наведене, учасником ПАТ «К» (лоти № 1, № 2, № 3, № 4) не надано забезпечення тендерної пропозиції для закупівлі № UA-2021-07-13-004585-a, отже, відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 31 Закону його тендерна пропозиція повинна бути відхилена замовником за всіма лотами.

Приклад 3

Помилка: банківська гарантія у форматі, що не дає можливості перевірити електронний підпис уповноваженої посадової особи
банку-гаранта.
Моніторинг № UA-M-2021-09-30-000028, оголошення № UA-2021-09-06-000657-c.

За результатами моніторингу встановлено: відповідно до пункту 12 тендерної документації замовник встановив вимогу про надання учасниками процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції банківської гарантії у форматі, що дає можливість перевірити електронний підпис уповноваженої посадової особи банку-гаранта, створений на захищеному носії інформації у порядку, передбаченому тендерною документацією. Однак у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «Б» відсутня банківська гарантія у форматі, що дає можливість перевірити електронний підпис уповноваженої посадової особи банку-гаранта, створений на захищеному носії.

Коментар: забезпечення тендерної пропозиції, зокрема у вигляді банківської гарантії, є важливою складовою тендерної пропозиції, аджезгідно зі статтею 31 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції.

У вищенаведених висновках за результатами моніторингів учасники допускали помилки при поданні банківських гарантій в основному через невідповідність банківських гарантій умовам, які вимагалися в тендерній документації, та через звичайну неуважність учасників.

Тому учасникам при поданні банківських гарантій у складі тендерної пропозиції слід насамперед уважно вивчати умови тендерної документації щодо подання забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції та враховувати Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639, та наказ Мінекономіки № 2628 від 14.12.2020, яким затверджено форму забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції та вимоги до забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції.

Ще більше про банківську гарантію читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статтях:

Моніторинг закупівель

Публікації щодо здійснення органом державного фінансового контролю такого виду контролю як моніторинг закупівель, зокрема, новини моніторингу, приклади, коментарі, особливості, судова практика щодо моніторингу

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО