Вносимо ясність в умови продовження дії договорів про закупівлю на наступний рік

Ганна Довгая
4434
24 Грудня 2020
Вносимо ясність в умови продовження дії договорів про закупівлю на наступний рік
4434
24 Грудня 2020

Договори за результатами процедур закупівель укладають переважно на один бюджетний період, тобто з 1 січня по 31 грудня. Але частиною 6 статті 41 чинної редакції Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено можливість продовжити дію договору про закупівлю на строк, достатній для проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Пропонуємо застосовувати норми частини 6 статті 41 Закону, дотримуючись таких умов та порядку:

  1. продовжувати на 20 % на наступний рік можна тільки договори про закупівлю, укладені відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі». Наприклад, якщо в попередньому році процедуру закупівлі не проводили, а в поточному році очікувана вартість перевищує межі, визначені Законом, то потрібно розпочинати проведення процедури закупівлі на очікувану вартість поточного року, а не укладати додаткову угоду на 20 % від суми договору попереднього року, укладеного без використання електронної системи;
  2. норму застосовують лише при умові, що замовник зобов’язується оголосити нову процедуру закупівлі / спрощену закупівлю в наступному році. При цьому тендерний комітет (уповноважена особа) в установі розпорядника складає та затверджує річний план закупівель, які планує провести в поточному році, без урахування обсягів, за якими виникли зобов’язання у зв’язку із продовженням строку дії договору про закупівлю. Проте під час обрання виду закупівлі замовник має враховувати вартість предмета закупівлі на наступний рік з урахуванням 20 % (якщо договір було продовжено відповідно до частини 6 статті 41 Закону).
  3. продовжувати на 20 % на наступний рік можна тільки чинний договір про закупівлю. Відповідно до частини 1 статті 631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснювати свої права i виконати свої обов’язки відповідно до договору. Тобто продовження дії договору про закупівлю можливе в разі, коли строк його дії не закінчився.
    Тобто в році, який закінчується, необхідно встигнути до 31 грудня укласти з контрагентом першу додаткову угоду до договору про закупівлю на підставі частини 6 статті 41 Закону про продовження строку дії такого договору (без зазначення в додатковій угоді суми!).
    На порталі RADNUK.COM.UA у зручному форматі .word у розділі «Зразки документів» — «Зразки документів замовникам» — «Додаткові угоди» розміщено якісно підготовлений приклад Додаткової угоди ч. 6 Закону;
  4. продовжувати дію договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення процедури закупівлі, на наступний рік необхідно на строк, достатній для проведення нової процедури закупівлі. Розпочинати проведення нової процедури закупівлі необхідно на початку наступного року (і чим раніше, тим краще) та не очікувати до того моменту, коли закінчиться сума за додатковою угодою на 20 %.
  5. на початку нового бюджетного року після затвердження кошторису видатків для розпорядника укласти другу додаткову угоду до договору про закупівлю та визначити в ній конкретну суму в межах 20 % від тієї, що визначена в договорі про закупівлю в попередньому році.
    На порталі RADNUK.COM.UA у зручному форматі .word в розділі «Зразки документів» — «Зразки документів замовникам» — «Додаткові угоди» розміщено якісно підготовлений приклад Додаткової угоди ч. 6 Закону (після затвердження кошторису);
  6. останнє: надати до органу Казначейства для реєстрації бюджетних зобов’язань другу додаткову угоду до договору про закупівлю та інші необхідні підтвердні документи у строк 7 робочих днів з дня надходження асигнувань.

Крім цього, необхідно пам’ятати, що відповідно до статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі»:

  • протягом 3 робочих днів з дня внесення змін до договору про закупівлю замовник оприлюднює на вебпорталі Уповноваженого органу повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у випадках, передбачених частиною 5 статті 41 цього Закону.

За редакцією Закону до 19.04.2020 повідомлення про внесення змін до договору — протягом 3 днів з дня внесення змін.

  • протягом 20 робочих днів (3 днів за редакцією Закону до 19.04.2020) з дня закінчення строку дії договору про закупівлю, виконання цього договору або його розірвання замовник оприлюднює на вебпорталі Уповноваженого органу звіт про виконання договору про закупівлю. У випадку продовження додатковою угодою договору про закупівлю на наступний рік на 20 % звіт про виконання договору оприлюднюють не в кінці поточного року, а наступного року, коли буде виконано зобов’язання за додатковою угодою на 20 %.

Усе про звітування у таких статтях:

  1. Звітуємо про закупівлі 2020 року без помилок
  2. Звітуємо про закупівлі COVID-19
  3. Зручна таблиця зі строками звітування. Звітуймо разом!
Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО