Лист Мінекономіки щодо внесення змін до закупівель лікарських засобів та медичних виробів

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ,
ДОВКІЛЛЯ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
(Мінекономіки)

№ 3323-04/56814-06 від 18.06.2026

Органи державної влади,
органи місцевого самоврядування,
установи, організації, підприємства
та інші суб’єкти сфери публічних закупівель

Щодо внесення змін до закупівель
лікарських засобів та медичних виробів

Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України як Уповноважений орган, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері публічних закупівель, інформує.

Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – Особливості), яка прийнята на виконання вимог Закону.

Щодо постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2026 № 680

З 02.06.2026 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 27.05.2026 № 680 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо закупівлі лікарських засобів та медичних виробів” (далі – постанова № 680), головним розробником якої є Міністерство охорони здоров’я України.

Постанова № 680 прийнята з метою розширення переліку обов’язкових до закупівлі через електронний каталог лікарських засобів, медичних виробів та дезінфекційних засобів закладами охорони здоров’я та структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської військових (державних) адміністрацій, що закуповуються за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 2 постанови № 680 закупівлі розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою.

Згідно з пунктом 3 постанови № 680 постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім підпункту 2 пункту 2 змін, затверджених цією постановою, який набирає чинності через 20 днів з дня опублікування цієї постанови.

Отже, зміни, що внесені до додатку 1 “ПЕРЕЛІК лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, медичних виробів та дезінфекційних засобів, закупівля яких здійснюється закладами охорони здоров’я, структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій з використанням електронного каталогу” (далі – додаток 1) Особливостей наберуть чинності з 22.06.2026.

Щодо внесення постановою № 680 змін до пункту 11-1 Особливостей

Постановою № 680 пункт 11-1 Особливостей доповнено новим положенням, відповідно до якого, у разі коли сукупна очікувана вартість закупівель лікарського засобу з використанням електронного каталогу за однією міжнародною непатентованою назвою протягом бюджетного року становить або перевищує 200 тис. гривень, закупівля такого лікарського засобу здійснюється шляхом формування окремого запиту пропозицій постачальників.

Так, відповідно до пункту 11-1 Особливостей у разі коли замовники, які є закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, здійснюють закупівлі лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, та медичних виробів за переліком згідно з додатком 1, вартість яких становить або перевищує 50 тис. гривень, такі закупівлі здійснюються з використанням електронного каталогу відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (далі – Порядок № 822), з урахуванням положень, визначених цими особливостями.

Згідно з пунктом 14 Особливостей закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів).

Запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.

Відповідно до пункту 15 Особливостей предмет закупівлі визначається замовником відповідно до вимог Закону та Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708 (далі – Порядок).

Якщо у замовника виникла додаткова потреба (яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі) у здійсненні закупівлі за предметом закупівлі, закупівля за яким ним вже була здійснена у поточному році, очікувана вартість такого предмета закупівлі не додається до очікуваної вартості тотожного предмета закупівлі (тотожних предметів закупівель), закупівля яких була здійснена, а замовник обирає вид закупівлі такого предмета закупівлі з урахуванням вартісних меж, визначених цими особливостями.

Порядок встановлює правила визначення замовником предмета закупівлі відповідно до Закону із застосуванням показників цифр основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 “Єдиний закупівельний словник”, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року № 1749, а також особливості визначення предмета закупівлі для окремих товарів, робіт і послуг.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ “Особливості визначення предмета закупівлі для окремих товарів, робіт і послуг” Порядку під час здійснення закупівлі лікарських засобів предмет закупівлі визначається за показником третьої цифри Єдиного закупівельного словника. Замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за міжнародною непатентованою назвою лікарського засобу, формою випуску, дозуванням, обсягом та/або місцем поставки лікарських засобів.

Отже, у разі коли сукупна очікувана вартість закупівель лікарського засобу, що міститься в додатку 1 до Особливостей, за однією міжнародною непатентованою назвою протягом бюджетного року становить або перевищує 200 тис. гривень, закупівля такого лікарського засобу здійснюється як окрема закупівля шляхом запиту пропозицій постачальників згідно з Порядком № 822.

Щодо розширення постановою № 680 позицій додатку 1 до Особливостей

Виходячи з пункту 11-1 Особливостей, перелік лікарських засобів та медичних виробів, закупівля яких здійснюється закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій з використанням електронного каталогу є додатком 1 до Особливостей.

Постановою № 680 розширено додаток 1 до Особливостей переліком нових позицій лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні та медичних виробів.

Так, постановою № 680 у додатку 1 до Особливостей підрозділи “Лікарські засоби, що впливають на травну систему”, “Лікарські засоби, що впливають на коагуляцію”, “Лікарські засоби для парентерального застосування”, “Лікарські засоби для лікування захворювань серцево-судинної системи”, “Лікарські засоби для лікування сечостатевої системи та статеві гормони”, “Лікарські засоби гормонів для системного використання”, “Антибактеріальні лікарські засоби”, “Протигрибкові лікарські засоби”, “Анальгетики та протизапальні лікарські засоби”, “Міорелаксанти та інгібітори холіноестерази”, “Місцеві анестетики”, “Лікарські засоби, що застосовуються під час психічних та неврологічних захворювань”, “Лікарські засоби для лікування захворювань нервової системи”, “Лікарські засоби, що впливають на функцію органів дихання”, “Протиалергічні лікарські засоби” розділу “Лікарські засоби” доповнено п’ятдесятьма вісьмома новими позиціями лікарських засобів. Розділ “Медичні вироби” доповнено підрозділами “Медичні вироби, витратні матеріали та розчини для проведення гострої ниркової замісної терапії та плазмотерапії” і “Медичні вироби та витратні матеріали для офтальмологічних хірургічних втручань” з двадцятьма позиціями. Додаток 1 до Особливостей доповнено новим розділом “Дезінфекційні засоби”.

Отже, замовники, які належать до закладів охорони здоров’я або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, мають здійснювати закупівлі лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, медичних виробів та дезінфекційних засобів за переліком згідно з оновленим додатком 1 до Особливостей, вартість яких становить або перевищує 50 тис. гривень з використанням електронного каталогу відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822. При цьому у разі закупівлі лікарського засобу, яка за сукупною очікуваною вартістю за однією міжнародною непатентованою назвою протягом бюджетного року становить або перевищує 200 тис. гривень, така закупівля здійснюється як окрема.

Щодо незастосування вимог локалізації до медичних рукавичок

Постановою № 680 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 02.07.2025 № 782 “Про затвердження додаткового переліку товарів, що належать виключно до продукції переробної промисловості, до яких встановлюються вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва” (далі – постанова № 782), якими рукавички медичні виключені з додаткового переліку товарів, до яких встановлюються вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва.

Згідно з абзацом третім підпункту 3 пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону замовник здійснює закупівлю товарів, включених до цього переліку, виключно у разі, коли їх ступінь локалізації виробництва перевищує або дорівнює ступеню локалізації виробництва, встановленому в абзаці другому пункту 2 постанови № 782.

Так, виходячи з абзацу сімнадцятого додаткового переліку товарів, що належать виключно до продукції переробної промисловості, до яких встановлюються вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва, затвердженого постановою № 782, замовник здійснює закупівлю з вимогами щодо їх ступеня локалізації виробництва рукавичок (крім тактичних та медичних).

З огляду на зазначене, положення пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону до медичних рукавичок замовниками не застосовуються.

У свою чергу, відповідно до Положення “Про Міністерство охорони здоров’я України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 267 (зі змінами), Міністерство охорони здоров’я України (далі – МОЗ) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Одночасно інформуємо, що відповідно до статей 8 і 10 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 “Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта” аналіз впливу регуляторного акта та відстеження результативності регуляторного акта забезпечуються його розробником.

У зв’язку з цим, з питань змін, внесених постановою № 680, у разі необхідності суб’єктам сфери публічних закупівель пропонується додатково звертатися до МОЗ.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО