Питання читача
Доброго дня! Таке питання: якщо зміна ціни відбувається протягом місяця (наприклад, 20-го числа), то як здійснюється перерахунок в кінці місяця? Чи відображається в акті те, скільки і за якою ціною замовник спожив електроенергії до 20-го числа, а скільки і за якою ціною — після 20-го? Чи можна замовнику якось зафіксувати, скільки він спожив електроенергії до 20-го числа, щоб потім самому перерахувати, скільки він має сплатити за старою ціною (до 20-го числа), а скільки — за новою (після 20-го числа)? Як це передбачити в договорі? Хто видає акт — електропостачальник чи оператор системи розподілу? Буду вдячна, якщо ви дасте відповіді на всі запитання!
Відповідь експерта
Вітаю! Якщо споживач подає звіт на останній день розрахункового періоду оператору системи розподілу, той у свою чергу такі показники передає електропостачальнику, у реєстрах якого є такий споживач. Електропостачальник, відповідно, після отриманих показників формує рахунок на електричну енергію (далі — ЕЕ). Водночас сторони уклали додаткову угоду, якою змінили ціну за 1 кВт*год ЕЕ з 20.10.2020 р., тобто з 1 по 19 число жовтня (прим ред.: місяць та дата можуть бути будь-які) буде одна ціна за 1 кВт*год, а з 20.10.2020 по 31.10.2020 буде інша ціна за 1 кВт*год.
Теоретично допустимо, що споживач спожив 10 000 кВт*год у жовтні 2020 року. Тому сторони можуть кількість використаних кіловат-годин за період 19 днів вирахувати розрахунковим шляхом, а саме: 10 000 кВт*год / 31 календарний день. Так можна вирахувати кількість кВт*год, яку спожито за один день, а саме — 322,5806 кВт.
Вираховуємо обсяг, спожитий за 19 днів. Отже, 322,5806 (обсяг за один день) х 19 (кількість днів) = 6 129,0314 кВт*год спожито за 19 днів. Цей результат потрібно помножити на ціну, яка діяла до 20.10.2020. Потім вираховуємо різницю споживання: 10 000 кВт*год загального місячного обсягу – 6 129,0314 кВт*год, спожитих за 19 днів, = 3 870,9686 кВт*год, які потрібно буде обраховувати за вартістю за одиницю ЕЕ після укладання додаткової угоди.
Важливо! Під час самостійного розрахунку необхідно враховувати порядок споживання електричної енергії, наприклад, цілодобово протягом місяця. У такому випадку розраховується 31 календарний день. А якщо замовник споживає електричну енергію виключно у робочі дні, тоді може бути, наприклад, 22 календарні дні.
З метою врегулювання правовідносин у розрізі поставлених запитань пропоную прописати в умовах договору про постачання електричної енергії такі умови:
Щодо фіксування показів приладу обліку. Споживач у разі зміни ціни за одиниці товару фіксує в односторонньому порядку покази приладу обліку на дату зміни ціни / укладання додаткової угоди. Фіксація показів приладу обліку оформляється Споживачем шляхом складання Акта зняття показів приладу обліку довільної форми, у якому зазначається:
- дата складання;
- номер приладу обліку;
- показники приладу обліку;
- підпис уповноваженого представника Споживача.
Складений споживачем Акт зняття показів приладу обліку та копія звіту про покази засобів обліку за розрахунковий період направляються Споживачем на електронну адресу Електропостачальника _________________ до ___ числа наступного за розрахунковим періодом.
Направлений Споживачем Акт зняття показів приладу обліку та копія звіту про покази засобів обліку за розрахунковий період є документами, які будуть вважатися належними документами та приймаються Електропостачальником для формування рахунку за товар, проведення розрахунків за спожиту електричну енергію та розрахунку вартості електричної енергії за розрахунковий період, у тому числі при зміні ціни за одиницю товару в такому розрахунковому періоді.
Щодо умов зміни ціни за ЕЕ та розрахунку зміни такої ціни
Перший варіант: Сторони домовляються, що для визначення вартості товару за розрахунковий період береться ціна за одиницю товару, яка діяла згідно з умовами договору в такий період. Якщо відбувається зміна ціни за одиницю товару в такий розрахунковий період, Сторони визначають вартість товару виходячи із ціни, яка діяла в такий період. У разі зміни ціни за одиницю товару Сторони здійснюють визначення обсягів розрахунковим шляхом. Електропостачальник самостійно здійснює розрахунок вартості товару за розрахунковий період шляхом ділення загального фактично спожитого обсягу Споживачем згідно з відомостями, наданими оператором системи розподілу за розрахунковий період Електропостачальнику, на кількість днів такого розрахункового періоду. Денний обсяг, визначений розрахунковим шляхом (кількість кВт*год), множиться на кількість днів такого розрахункового періоду до зміни ціни та множиться на ціну, яка діяла в такий розрахунковий період.
Другий варіант: Сторони домовляються, що для визначення вартості товару за розрахунковий період береться ціна за одиницю товару, яка діяла згідно з умовами договору в такий період. Якщо відбувається зміна ціни за одиницю товару в такий розрахунковий період, Сторони визначають вартість товару виходячи із показів приладу обліку, які зафіксовані Споживачем в Акті зняття показів приладу обліку та в копії звіту про покази засобів обліку за розрахунковий період.
Щодо фіксації зміни ціни. Усе залежить від програмного забезпечення постачальника. Як правило, зміна ціни не відображається в Акті. Хоча такі умови можна включити до положень Договору про закупівлю електричної енергії та прописати їх так: Електропостачальник в рахунку за електричну енергію та в Акті приймання-передачі товару зазначає та відображає обсяг (кількість) спожитої електричної енергії в такий розрахунковий період _____________________, з урахуванням ціни, яка діяла протягом такого розрахункового періоду.
Акт видає електропостачальник за обсяги спожитої електричної енергії. Якщо споживач обрав спосіб розрахунку за послугу з розподілу через електропостачальника, в акті буде також міститися ЕЕ як товар та обсяги послуги з розподілу електричної енергії. Оператор системи може видавати Акт лише на послугу з розподілу та якщо такий споживач здійснює оплату за послугу з розподілу безпосередньо на ОСР.
Постачання, розподіл, перетікання… важко? Не турбуйтесь, команда фахівців групи компаній «Радник» забезпечить вас усією необхідною інформацією, порадами й консультаціями НКРЕКП, Мінекономіки, провідних експертів галузі та зразками документів на всіх стадіях закупівель. Усе це й більше знайдете на порталі RADNUK.COM.UA у нових розділах!
У розділ «Галузі закупівель» додано:
- підрозділ «Електрична енергія», у якому вже варто прочитати такі статті, як «Представник НКРЕКП розкриває секрети закупівлі електричної енергії» та «Типові порушення під час закупівлі електричної енергії за висновками ДАСУ».
У розділ «Зразки документів» додано:
- підрозділ «Електрична енергія», де вже розміщено приклад тендерної документації для закупівлі електричної енергії; приклад технічного завдання для закупівлі електричної енергії; приклад обґрунтування укладання договору про закупівлю без використання електронної системи закупівель / застосування переговорної процедури для закупівлі послуг з розподілу електричної енергії.
У розділ «Правова база» додано:
- підрозділ «Електрична енергія», у якому команда групи компаній «Радник» оприлюднює актуальну інформацію щодо зміни ціни електричної енергії за даними ДП «Оператор ринку» та НКРЕКП.