Відповідно до пункту 39 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII частина предмета закупівлі (лот) — визначена замовником частина товарів, робіт чи послуг, на яку в межах єдиної процедури закупівлі / спрощеної закупівлі учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції.
Такий поділ на лоти в межах єдиної конкурентної закупівлі не слід поєднувати чи співвідносити із забороною поділу предмета закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), що передбачено пунктом 6 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, адже такий поділ апріорі не може кваліфікуватись як поділ з метою уникнення процедури чи каталогу.
Тобто поділ закупівлі на лоти є цілком дозволеним. Такий механізм досить дієвий і з точки зору дотримання такого принципу здійснення закупівель, як максимальна економія, ефективність і пропорційність, оскільки може розширити коло потенційних учасників для, так би мовити, змагального процесу між ними.
Щоб краще охопити особливості здійснення конкурентної закупівлі з поділом предмета закупівлі на частини (лоти), не зайвим буде ознайомитися з переліком корисних посилань на публікації порталу RADNUK.COM.UA.
- «Правила зазначення предмета закупівлі у багатолотовій закупівлі», де з огляду на позицію органу фінансового контролю визначаємось з предметом закупівлі, зокрема за кожним лотом окремо.
- «Як ділити закупівлю на лоти: нюанси та помилки», у якій автор на прикладах показує, у яких випадках доцільно проводити мультилотову закупівлю і яких помилок припускаються замовники при її оголошенні.
- «Оскарження та подання вимог у багатолотовій закупівлі», що містить роз’яснення щодо оскарження, звернень і вимог по таких закупівлях.
- «Умови укладення одного договору про закупівлю у багатолотовій процедурі закупівлі», що стосується практичного застосування припису пункту 9 частини 2 статті 22 Закону.
- «Лот, що не відбувся, — це новий предмет закупівлі. Чи не так?», де наведено алгоритм дій замовника у випадку відміни одного з лотів багатолотової закупівлі.
У рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорії «Тендерна документація» розділу «Зразки замовникам за Особливостями» та «Тендерна документація для оборонних закупівель» розділу «Оборонні закупівлі». За результатом їх опрацювання встановлено актуальність зразків.