Найголовніше за тиждень (до 24.11.2023)

Лілія Груздо
1053
25 Листопада 2023
Найголовніше за тиждень (до 24.11.2023)
1053
25 Листопада 2023

У статті розглянемо найголовніші теми тижня щодо публічних закупівель: вісімнадцяті зміни до особливостей, як правильно здійснити закупівлі на 2024 рік вже зараз, чи повинна уповноважена особа подавати декларацію, як правильно розрахувати очікувану вартість та відстояти свою позицію під час аудиту тощо.

Чергові зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), хоч і не внесли значних відмінностей у роботу закупівельників, але все ж привели кількість змін до позначки вісімнадцять. Пропонуємо матеріали цього тижня, які можуть бути корисними для вашої роботи та допоможуть бути в курсі останніх подій у галузі публічних закупівель:

  • Постановою КМУ від 07.11.2023 № 1205 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 і від 25 квітня 2023 р. № 382», яка набула чинності 17.11.2023, внесено зміни, зокрема, до пункту 19 Особливостей. Огляд змін наводимо у статті «Вісімнадцяті зміни до Особливостей набули чинності 17.11.2023».
  • Відповідно до пункту 14 Особливостей закупівля здійснюється замовником на підставі наявної потреби або в разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі». Як правильно здійснити закупівлі на 2024 рік вже зараз, що врахувати та на які нормативні документи посилатися, розглянули у статті «Чи можна в грудні 2023 року оголошувати відкриті торги на потребу 2024 року».
  • 12.10.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким було внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції». Одночасно стартувала й кампанія декларування за 2021–2022 рр., яка триватиме до 31.01.2024. Тож для деяких закупівельників постало питання, чи повинна уповноважена особа подавати декларацію. У статті «Чи належить уповноважена особа до суб’єкта декларування в розумінні Закону України „Про запобігання корупції“?» детально розглянули умови декларування та хто саме зобов’язаний подавати декларацію.
  • Посадова інструкція є внутрішнім організаційно-правовим документом, який визначає, зокрема, завдання, права, обов’язки, відповідальність, кваліфікаційні вимоги працівника відповідно до обійманої посади. Відповідно до статті 29 Кодексу законів про працю до початку роботи роботодавець зобов’язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про права та обов’язки, умови праці, організацію професійного навчання працівників (якщо таке навчання передбачено) тощо. Отже, кожен працівник здійснює свою трудову діяльність відповідно до посадової інструкції. Фахівець з публічних закупівель не виключення. У статті «Посадова інструкція фахівця з публічних закупівель: як сформувати, приклади інструкцій різних рівнів» підготували важливу інформацію для підготовки й формування посадової інструкції фахівця з публічних закупівель.
  • За наявності обґрунтованої інформації про ймовірну ціну закупівлі (визначення очікуваної вартості) можна сміливо проводити закупівлю та укладати договір за наслідками її проведення. У разі здійснення контролю чи аудиту за діяльністю організації (установи, підприємства), яка провела закупівлю, окрему увагу звертають саме на застосування за наслідками закупівлі завищеної ціни предмета закупівлі в укладеному договорі на закупівлю (товару чи послуг). Як правильно розрахувати очікувану вартість та відстояти свою позицію під час аудиту, розглянули у статті «Плановий аудит виявив нераціональне використання бюджетних коштів: огляд ситуації».

Наостанок зазначимо, що передплатники порталу мають можливість завантажити зразки документів, зокрема Додаток 3 до тендерної документації (проєкт договору згідно зі зміною відповідно до пп. 7 п. 19 Особливостей).

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО