24 березня набрали чинності зміни до Закону України «Про оборонні закупівлі» (далі — Закон про оборонні закупівлі), тому і виникають проблемні питання щодо виконання нових норм цього закону, особливо що пов’язані з закупівлями послуг з організації харчування; договорів про закупівлю продуктів харчування та окремих договорів про закупівлю послуги з організації харчування та постачання продуктів харчування.
Для початку звертаємо увагу, що абзаци 1, 2 частини 3 статті 30 Закону про оборонні закупівлі набирають чинності 23.04.2023.
Далі детальніше розглянемо відповідні норми саме щодо закупівель продуктів харчування та послуг з організації харчування.
Щодо граничних цін та підстав внесення змін до істотних умов договору про закупівлю (набирає чинності 23.04.2023)
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 30 Закону про оборонні закупівлі оборонні закупівлі під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням вимог порядку встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Станом на дату написання цієї статті такий порядок не встановлено Кабміном. При цьому відповідно до прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до Закону України “Про оборонні закупівлі” щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні» Кабінету Міністрів України доручено протягом одного місяця з 24.03.2023 забезпечити, зокрема:
- прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цих змін до Закону про оборонні закупівлі;
- функціонування та наповнення вебпорталу з питань державних закупівель та можливість технічної реалізації положень цього Закону;
- перегляд каталогу продуктів харчування під час організації харчування особового складу Збройних Сил України;
- розроблення та затвердження порядку визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил України.
Отже, чекаємо протягом місяця відповідних нормативно-правових актів для реалізації певних положень Закону про оборонні закупівлі.
Що повинен містити договір з харчування (вимоги набирають чинності 23.04.2023)
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 30 Закону про оборонні закупівлі у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та / або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо:
- назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота);
- назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів);
- ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів);
- калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.
Приклад
У договорі, наприклад, можна прописати так:
…
1. Предмет договору
1.1. У порядку та на умовах цього договору Постачальник зобов’язується передати державному замовнику товар, а саме: Батон і хліб селянський (ДК 021:2015: 15810000-9 — Хлібопродукти, свіжовипечені хлібобулочні та кондитерські вироби):
— Номенклатурна позиція 1 — Батон — 438 штук, ціна за одиницю — 28,03 грн з ПДВ;
— Номенклатурна позиція 2 — Хліб селянський — 490 штук, ціна за одиницю — 25 грн з ПДВ.
У договорі про закупівлю найменування предмета закупівлі зазвичай зазначається у пункті 1 «Предмет договору», де описується найменування товарів, робіт або послуг, перелік, кількість тощо. Номенклатурні позиції предмета закупівлі, якщо їх одна або дві, можна зазначити в цьому ж пункті договору про закупівлю. Однак якщо предмет закупівлі містить досить розширений перелік товарів або послуг, сторони договору можуть визначити їх в окремому додатку до договору — специфікації товарів (або послуг).
!Також зверніть увагу: відповідно до частини 4 статті 28 Закону про оборонні закупівлі державний замовник може укласти окремо договір про закупівлю послуги з організації харчування та договір про закупівлю продуктів харчування або окремий договір про закупівлю послуги з організації харчування та постачання продуктів харчування.
Тому якщо закуповуєте послуги з організації харчування, договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.
Коли звітуємо по закупівлях (набирає чинності 23.04.2023)
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону про оборонні закупівлі за результатами здійснення закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в разі здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони — 1,5 мільйона гривень, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору.
Отже, звітуємо починаючи з 23.04.2023 протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору, у разі якщо вартість предмета закупівлі:
- для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень;
- для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони — 1,5 мільйона гривень.
Більше про строки для звітування по оборонних закупівлях з 23.04.2023 читайте в статті «Алгоритм здійснення оборонних закупівель з 23.04.2023: необхідно розміщувати звіт і зміни до договору», що буде незабаром опублікована.
Яка інформація повинна бути у звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (набирає чинності 23.04.2023)
У частині 5 статті 30 Закону про оборонні закупівлі зазначено, що у звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), зазначається інформація про:
- найменування державного замовника (службу державного замовника, військову частину);
- назву предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота);
- назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів);
- ціну за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів),
- ціну робіт, послуг.
Додатково у звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, щодо закупівлі послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин також зазначається інформація (у формі окремого додатка (файлу)) щодо вартості усіх складових вказаних послуг (крім відомостей, що становлять державну таємницю), включаючи інформацію про:
- окремі найменування харчових продуктів (товарів) із зазначенням ціни за одиницю харчового продукту (товару) (із зазначенням одиниці виміру щодо продуктів (товарів)) та вартості окремих послуг;
- загальну вартість та строки оплати за такі харчові продукти (товари).
Нагадуємо, що на порталі «Радник» є окремий розділ у зразках документів саме для оборонної сфери. Можете ознайомитись із прикладом Положення про уповноважену особу (оборонні закупівлі).
Якщо вносимо зміни до істотних умов договору про закупівлю (набирає чинності 23.04.2023)
У частині 5 статті 30 Закону про оборонні закупівлі передбачено, що в разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель, щодо інформації, визначеної абзацом першим цієї частини, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює повідомлення про внесення змін до істотних умов такого договору (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) та інформацію, визначену абзацом першим цієї частини.
Є два спірні моменти щодо такого повідомлення про внесення змін:
- Перший — не встановлено строки розміщення такого повідомлення про внесення змін. Але рекомендуємо у цьому випадку керуватися пунктом 11 частини 1 статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі», в якому передбачено, що повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у випадках, передбачених частиною п’ятою статті 41 цього Закону, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня внесення змін, оскільки відповідно до частини 2 статті 2 Закону про оборонні закупівлі закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Також відповідно до частини 3 статті 1 Закону про оборонні закупівлі інші терміни вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Цивільному і Господарському кодексах України, у законах України «Про публічні закупівлі», «Про національну безпеку України», «Про оборону України», «Про державну таємницю», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про правовий режим воєнного стану», «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» та інших законодавчих актах України.
- Другий – що саме необхідно зазначати в такому повідомленні про внесення змін і чи потрібно разом з повідомленням розміщувати додаткову угоду. Якщо розібрати детально, то, враховуючи тезу «…та інформацію, визначену абзацом першим цієї частини…» та те, що відповідно до пункту 11 частини 1 статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» разом з повідомленням про внесення змін ми повинні розмістити додаткову угоду, якою передбачено зміни до договору, розміщуємо повідомлення та інформацію (додаткову угоду) у разі внесення змін до істотних умов договору, що визначено абзацом 1 частини 5 статті 30 Закону про оборонні закупівлі, а саме:
- найменування державного замовника (службу державного замовника, військову частину);
- назву предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів);
- ціну за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), ціну робіт, послуг;
- вартість усіх складових вказаних послуг (крім відомостей, що становлять державну таємницю);
- окремі найменування харчових продуктів (товарів);
- ціну за одиницю харчового продукту (товару) (із зазначенням одиниці виміру щодо продуктів (товарів) та вартості окремих послуг, загальної вартості та строків оплати за такі харчові продукти (товари).
Отже, чекаємо від Кабінету Міністрів України протягом одного місяця з дня набрання чинності цими змінами прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цих змін до Закону про оборонні закупівлі, а також від Уповноваженого органу — роз’яснень з проблемних питань оборонних закупівель.
У разі потреби можете завантажити приклад державного контракту (договору) на постачання товару відповідно до Постанови № 1275 з урахуванням Постанови № 335, а також рекомендуємо ознайомитися з такими статтями: