Нерідко у наших користувачів виникає запитання, чи потрібно оприлюднювати договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 11 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості). Тож, у матеріалі розглянемо, чи зобов’язаний замовник оприлюднювати договір про закупівлю, укладений згідно з пунктом 11 Особливостей.
Пунктом 11 Особливостей передбачено, що для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 38 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Замовники можуть не публікувати інформацію про своє місцезнаходження в річному плані закупівель, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника.
Таким чином, замовники можуть закуповувати товари і послуги (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. гривень, послуги з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. гривень, роботи, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн гривень, без використання електронної системи закупівель, тобто шляхом укладання прямого договору про закупівлю.
Водночас пунктом 38 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, зокрема, передбачено установити, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні в разі здійснення замовником закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.
Отже, у разі здійснення закупівель без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 11 Особливостей, замовник:
- дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом (добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням);
- вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану;
- оприлюднює не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель;
- може не публікувати інформацію про своє місцезнаходження в річному плані закупівель, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника.
Читайте за нагоди на порталі статті «Чому до 100 тис. грн, 200 тис. грн та 1,5 млн грн краще публікувати звіт без ЕЗС» та «Алгоритм здійснення закупівель без використання електронної системи до 100 тис. грн, до 200 тис. грн та до 1,5 млн грн».
Таким чином, у разі здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн гривень, без використання електронної системи закупівель замовник оприлюднює не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю. Тобто замовник зобов’язаний завантажувати в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, при цьому законодавство в даному випадку не містить обов’язку для замовника оприлюднювати в систему сам договір про закупівлю, водночас замовник може оприлюднити його за власним бажанням.
Радимо використовувати в роботі приклад протоколу про затвердження РП (змін до РП) щодо звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
Щоб ознайомитись із корисними інфографіками (короткі поради / підказки щодо коду за Єдиним закупівельним словником), просто натискаємо на банер на головній сторінці порталу:
Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».