Провалені медичні тендери в регіонах – загроза життю тисяч українців

Ірина Федотова
1205
19 Лютого 2015
Провалені медичні тендери в регіонах – загроза життю тисяч українців
1205
19 Лютого 2015

Більше третини всіх регіональних тендерів у медичній галузі не відбулося 2014 року. Тож третина необхідних ліків та обладнання може не потрапити в лікарні цього року.

Такими є результати моніторингу закупівель у сфері охорони здоров’я у Запорізькій, Волинській, Херсонській та Чернігівській областях, які були оприлюднені під час пресконференції «Провалені медичні тендери в регіонах — загроза життю тисяч українців», що відбулась 27 січня в приміщенні інформаційної агенції УНІАН.

«Ситуація у сфері закупівель для лікарень просто катастрофічна, — вважає експерт Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський. — Через корупцію, халатність або елементарну бездіяльність чиновників виникає реальна загроза для життя тисяч пацієнтів в усіх куточках України».

Відповідно до результатів дослідження найгірша ситуація у сфері медичних закупівель торік склалася в Херсонській області. Там не відбулося 48 % усіх закупівель.

Поганою залишається ситуація і в інших областях. Наприклад, у Запорізькій області провалено 38 % закупівель, у Чернігівській — 31 %, у Волинській — 27 %.

Голова правління благодійного фонду «Пацієнти України» Дмитро Шерембей розповів про іншу проблему державних закупівель у медичній сфері — недофінансованість програм.

«Провалення закупівель у регіонах у той час, коли і так багато програм недофінансовані, — це злочин проти хворих людей, — стверджує Дмитро Шерембей. — Так, наприклад, цього року програма щодо закупівлі препаратів для хворих на СНІД недофінансована на 70 %, замість 747 млн виділили 218 млн. І коли й ці гроші через «переділ» ринків між фармацевтичною мафією не використовуються, то за це потрібно притягати до відповідальності тих, хто винен у провалі закупівель та людських смертях. Загалом ліків закупили лише на 60 %, тобто 40 % пацієнтів залишилися без необхідних лікарських препаратів, більшість з яких хворі загалом не мають змоги купити на території України, навіть на чорному ринку.

Нами було проведено опитування онкохворих пацієнтів однієї з найбільших столичних лікарень. Виявилось, що на 10 поверхів лікувального закладу не знайшлося жодного хворого, який би отримував хіміотерапію за державні кошти, хоча на офіційний запит керівництво лікарні повідомило, що вони мають достатній залишок необхідних препаратів на складі для здійснення безкоштовної хіміотерапії.

Статистика показує невтішну картину: в Україні за 1 добу через брак ліків помирає близько 300 людей, хворих на рак, а загалом за цей час через недостатність препаратів для лікування інших хвороб помирає близько 1600 людей. Ця статистика є більш моторошною, ніж та, що ми маємо в результаті проведення АТО. І відповідальність за ці смерті лежить на чиновниках Міністерства охорони здоров’я України.

Очікувана потреба для забезпечення лікарськими засобами за передбаченими державою програмами на 2015 рік становить 6,8 млрд грн, проте в Державному бюджеті України заплановано виділити лише 3,3 млрд грн. Наш благодійний фонд і надалі буде намагатися достукатися до можновладців, щоб збільшити цифру запланованих фінансувань у здоров’я наших співгромадян. Наразі у відповідь нам було повідомлено, що вже в лютому планується корегування та внесення змін до Державного бюджету, у тому числі буде піднято питання про виділення додаткових коштів з бюджету для фінансування сфери охорони здоров’я».

«Уряд просто зобов’язаний переглянути розмір бюджетного фінансування сфери охорони здоров’я, — підсумував Гліб Канєвський. — Ліки потрібні були ще «на вчора». Тому заходи із забезпечення населення медичними препаратами мають бути вжиті негайно. Ми вже передали всі необхідні дані до Міністерства охорони здоров’я. Від швидкості реакції бюрократів тепер залежить здоров’я та життя українських громадян».

Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО