У Києві, в НСК «Олімпійський», 31 березня відбувся всеукраїнський форум постачальників ZAKUPKI FORUM — 2016, організований торговим майданчиком zakupki.Prom.ua.
Учасники форуму обговорювали можливості для бізнесу на ринку публічних (державних) закупівель обсягом у 250 млрд гривень на рік. Даний форум став символічним, оскільки вже наступного дня, 1 квітня, було введено в дію Закон України «Про публічні закупівлі» для центральних органів виконавчої влади та замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання. Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» тепер тендери центрів виконавчої влади і державних монополій відбуватимуться прозоро і виключно в електронній формі.
ZAKUPKI FORUM — 2016 зібрав 500 учасників: керівників та власників бізнесу, дилерських мереж, виробників і постачальників. Під час форуму було порушено чимало актуальних питань перехідного періоду. Зокрема щодо того, як реформа державних закупівель змінить бізнес, як протидіяти недобросовісним діям замовників, як і коли можна оскаржувати в суді процедури держзакупівель, які нецінові критерії слід брати до уваги при виборі замовника, які існують переваги та перестороги переходу в онлайн для постачальників тощо.
Спеціальний гість форуму ZAKUPKI FORUM — 2016 Михайло Саакашвілі, голова Одеської обласної державної адміністрації, на початку відкриття форуму наголосив, «що з корупцією потрібно боротися та відстоювати свої права. Одним з методів даної боротьби є впровадження електронної системи для проведення публічних (державних) закупівель».
«Понад 13 тисяч постачальників з усієї України не чекали квітня, а долучились до реформи системи держаних закупівель ProZorro добровільно. Протягом тестового періоду з лютого 2015 року з постачальниками вже укладено договорів на суму понад 10,5 мільярда гривень», — розповів Микола Жандоров, керівник торговельного майданчика zakupki.Prom.ua (офіційний учасник ProZorro). А також наголосив, «що торги — це конкурс фінансистів».
За словами Юрія Голіка, радника голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації з питань регіональних реформ, прозорі електронні закупівлі вигідні не лише постачальникам, для яких це новий багатомільярдний ринок збуту, нові клієнти і можливості для розвитку бізнесу, а й державі. За цей час тендери оголосили понад 4 тисячі представників державної влади. ProZorro відкрило дніпропетровським підприємцям усеукраїнський ринок, тепер вони отримують замовлення зі всієї України. «Працюючи в ProZorro 7 місяців, ми вже заощадили понад 40 мільйонів бюджетних коштів. Ці гроші — це нові дороги, нові садки, школи, водогони. Усім вигідно і все прозоро!»
Олександр Стародубцев, директор департаменту регулювання державних закупівель Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, зазначив, що всього з часу старту реформи в системі відбулось майже 73 тисячі тендерів на суму понад 15 мільярдів гривень, зі введенням у дію Закону України «Про публічні закупівлі» торгів буде набагато більше.
Про нецінові критерії, які вже доступні в ProZorro, про те, як з ними працювати і для чого вони потрібні, розповіла Христина Гуцалова, координатор системи державних закупівель ProZorro, проектний менеджер реформи державних закупівель при Національній раді реформ.
Досвідом проведення електронних закупівель поділилися на форумі представники Міністерства оборони України, НАК «Нафтогаз України».
Про практику участі в електронних закупівлях розповіла Тетяна Решетнікова, менеджер відділу по роботі з корпоративними клієнтами групи компаній В. М. (ТМ Patron, «Барва»).
Досвідом боротьби з недобросовісною поведінкою замовника, із тим, як її виявляти та протидіяти їй, поділився Олександр Бродський, директор і співзасновник компанії Robin Fruit.
Для учасників форуму працювали демонстраційні зони і консультанти, які надавали можливість покроково пройти процес електронних закупівель на майданчикові zakupki.prom.ua від початку до кінця і пересвідчитись, що це просто.
Під час тривання форуму учасники дізналися про основні зміни, які чекають на бізнес, почули роз’яснення про суть реформи державних закупівель від її авторів, а також детальнішу інформацію про роботу системи ProZorro, розглянули нецінові критерії вибору постачальника (можливості роботи на ринках, де редукційна система не актуальна, особливості та етапи впровадження критеріїв оцінки за якістю), ознайомились із юридичними аспектами роботи з електронними закупівлями, прикладними аспектами роботи в редукційній системі [як вигравати зворотний аукціон (редукціон) і залишитися з прибутком].
Редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель» висловлює подяку організаторам форуму ZAKUPKI FORUM — 2016 за організацію цього масштабного заходу. Щоби бізнес розвивався і мав якомога більше інформації про реформи публічних (державних) закупівель, такі заходи обов’язково потрібно проводити.