Прозорро про те, як публікувати додаткові угоди до договорів, укладених згідно з Постановою № 169

Катерина Плашенко
2965
31 Серпня 2022
Прозорро про те, як публікувати додаткові угоди до договорів, укладених згідно з Постановою № 169
2965
31 Серпня 2022

Відповідно до постанови Уряду від 28.02.2022 № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі — Постанова № 169) при закупівлі від 50 000 грн без використання електронної системи замовник / державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Водночас на договори, укладені за Постановою № 169, стаття 41 Закону не розповсюджується. Саме до такого висновку дійшли у статті Крістіни Бєлякової «На яких умовах можна вносити зміни до договорів про закупівлю та договорів під час воєнного стану».

У зв’язку з цим виникає питання: як правильно замовнику опублікувати зміни, якщо технічний функціонал майданчиків дозволяє вибрати підставу лише серед підстав, що передбачені в статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон)?

Саме з таким питання група компаній «Радник» звернулася з офіційним запитом до Державного підприємства «Прозорро», щоби дізнатись, чи буде функціонал публікації змін до «прямого» договору вдосконалюватися та у які строки. У відповідь ми отримали лист № 206/01/861/11 від 25.08.2022, у якому, зокрема, зазначено:

«…Інформаційно-телекомунікаційна система „Prozorro“ (далі — Система) є основою електронної системи закупівель, що функціонує відповідно до вимог Закону України „Про публічні закупівлі“ від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (із змінами) (далі — Закон) та розроблена на підставі Технічного завдання.

Стосовно питання наведеного в вашому листі повідомляємо, наразі при публікації змін до договору замовник обирає підставу відповідно до норм статті 41 Закону. В окремому полі вказує опис змін, що внесені до істотних умов договору.

Додатково повідомляємо, що Підприємство визначено відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення електронної системи публічних закупівель Prozorro. До функцій Підприємства не належить контроль за дотриманням замовниками та учасниками закупівель вимог чинного законодавства України з питань публічних закупівель та надання консультацій або роз’яснень з питань публічних закупівель».

Із зазначеної відповіді вбачаємо, що найближчим часом технічний функціонал внесення змін до договорів щодо порушеного у цій статті питання не буде.

Тому у статті «Дії замовника, коли закупівля не підпадає під дію частини 5 статті 41 Закону, а додаткову угоду завантажити потрібно» ми зауважили, що, дійсно, норми частини 5 статті 41 Закону із вичерпним переліком причин внесення змін до договору не розповсюджуються на закупівлю без використання електронної системи. Однак технічна реалізація електронної системи закупівель станом на написання статті передбачає необхідність вибрати одну чи декілька підстав внесення змін, які передбачені виключно частиною 5 статті 41 Закону. 

Якщо є потреба завантажити додаткову угоду про зміни, яких немає в переліку, ви можете, наприклад, вибрати підставу «продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю», але вказана причина змін не дасть вам можливості відобразити в електронній системі зміни, що стосуватимуться ціни та обсягу.

Зверніть увагу, що на момент написання матеріалу нормами Постанови № 169 передбачено: «замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях…». Воєнний стан наразі продовжено до 21.11.2022, та у вас є ще 70 днів після його припинення / скасування, щоб опублікувати додаткову угоду про внесення відповідних змін на Прозорро.

Висновки та рекомендації

Норми частини 5 статті 41 Закону із вичерпним переліком причин внесення змін до договору не розповсюджуються на закупівлю без використання електронної системи, у тому числі до договорів, які укладені відповідно до Постанови № 169. Однак технічна реалізація електронної системи закупівель станом на час написання статті передбачає необхідність вибрати одну чи декілька підстав внесення змін, які передбачені виключно частиною 5 статті 41 Закону.

Державне підприємство «Прозорро» зазначає, що наразі при публікації змін до договору замовник вибирає підставу відповідно до норм статті 41 Закону. В окремому полі вказує опис змін, що внесені до істотних умов договору.

Окремо пропонуємо у випадку, якщо є потреба завантажити додаткову угоду про зміни, яких немає в переліку, наприклад, вибрати підставу «продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю» або публікувати усе після закінчення воєнного стану.

У матеріалі «Перелік корисних посилань щодо внесення змін до договору про закупівлю» до вашої уваги корисні посилання, які стануть у пригоді, зокрема і через продовження воєнного стану. Пам’ятайте, що на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Зразки документів» є безліч корисних зразків документів, зокрема:

Постанову № 169 з урахуванням останніх змін можна легко знайти в правовій базі порталу:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО