Дії замовника, коли закупівля не підпадає під дію частини 5 статті 41 Закону, а додаткову угоду завантажити потрібно

Ріта Кучер
3994
15 Липня 2022
Дії замовника, коли закупівля не підпадає під дію частини 5 статті 41 Закону, а додаткову угоду завантажити потрібно
3994
15 Липня 2022

З огляду на непоодинокі звернення замовників системи Prozorro ми вирішили розповісти, як публікувати додаткові угоди під час роботи із закупівлею без використання електронної системи, враховуючи, що технічна реалізація електронної системи закупівель станом на початок липня 2022 року передбачає необхідність вибрати одну чи декілька підстав внесення змін, які передбачені частиною 5 статті 41 Закону.          

Частиною 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, перелічених у цьому пункті.

Водночас згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону договір про закупівлю — це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару. Як бачимо, у цій нормі не йдеться про звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи. 

Тобто якщо замовником було укладено договір до 50 тис. грн або за виключеннями, які передбачені в Законі (частини 5, 6, 7 статті 3 Закону), або договір укладено за Постановою № 169, то в такому випадку частина 5 статті 41 Закону в частині зміни істотних умов договору не застосовується до таких договорів.

Це твердження ми закріпили в статті «На яких умовах можна вносити зміни до договорів про закупівлю та договорів під час воєнного стану». Тож що робити замовнику, коли закупівля не підпадає під дію частини 5 статті 41 Закону, а додаткову угоду завантажити потрібно?

В першу чергу замовнику на сторінці закупівлі необхідно натиснути кнопку «Працювати з договором”.

Рис. 1

На сторінці внесення змін завантажте документ додаткової угоди, вибравши тип файлу «Додатки до договору». 

Вкажіть номер додаткової угоди та дату внесення змін. Далі виберіть причину внесення змін. 

Рис. 2

Поле з причинами внесення змін розглянемо детальніше. 

Як зазначалося вище, норми частини 5 статті 41 Закону із вичерпним переліком причин внесення змін до договору не розповсюджуються на закупівлю без використання електронної системи. Однак технічна реалізація електронної системи закупівель станом на початок липня 2022 року передбачає необхідність вибрати одну чи декілька підстав внесення змін, які передбачені виключно частиною 5 статті 41 Закону. 

Якщо є потреба завантажити додаткову угоду про зміни, яких немає в переліку, ви можете, наприклад, вибрати підставу «продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю», але вказана причина змін не дасть вам можливості відобразити в електронній системі зміни, що стосуватимуться ціни та обсягу. Другий варіант — публікувати усе після закінчення воєнного стану разом із договором.

Рис. 3

Важливо! Які саме зміни / на якій підставі / за яких умов відбулися в договорі, замовник може деталізувати в обов’язковому полі «Опис». Інформація з цього поля відображатиметься у звіті про внесення змін до договору. Тому наша порада — вказуйте конкретну інформацію та обґрунтування свого рішення в полі «Опис».

Після внесення інформації натисніть кнопку «Внести зміни».

Рис. 4

Після збереження додаткової угоди відкривається сторінка редагування договору. Залежно від вибраної причини внесення змін у вас будуть доступні ті чи інші поля для редагування (сума, термін дії, період поставки тощо).

Окремо повідомляємо, що на порталі RADNUK.COM.UA для договорів, укладених за Постановою № 169, уже оприлюднені такі додаткові угоди:

Рис. 5

В кінці інформацію необхідно підписати кваліфікованим електронним підписом.

Рис. 6

Нагадуємо, що працювати з договором, вносити зміни чи звітувати про виконання можна лише тоді, коли статус договору «Активний». Тому якщо до вашого договору протягом його строку дії можуть вноситися зміни, завчасно не варто звітувати про виконання, «закриваючи» таким чином договір.

Рис. 7

Успіхів у здійсненні публічних закупівель та користуйтесь алгоритмом публікації звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи. А також у разі потреби — нотатками закупівельника: усі зразки додаткових угод за частиною 5 статті 41 Закону.

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО