Пальне з РФ або Білорусі: як бути замовнику?

Катерина Плашенко
1908
19 Травня 2022
Пальне з РФ або Білорусі: як бути замовнику?
1908
19 Травня 2022

Питання закупівлі пального має досить проблематичний характер, адже у травні 2022 року виник «дефіцит» нафтопродуктів на ринку України. Певний вплив на ситуацію, яка склалася, має і постанова Кабінету Міністрів України, яка заборонила, зокрема, введення в обіг і обіг палив з походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь. Детальніше читайте далі.

10.05.2022  прийнято постанову Кабміну № 555 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 і від 26.05.2021 № 523», згідно з якою були внесені зміни до абзацу 2 пункту 5 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927,  а саме викладено у такій редакції:

«Дозволяється введення в обіг і обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав — членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь та / або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб’єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (автомобільні бензини) і EN 590 (дизельне паливо) або їх аналогів, — до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів».

Згідно з частиною 3 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 «Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», обіг палива на ринку — переміщення (транспортування) палива від виробника (імпортера, розповсюджувача) до споживача або будь-які дії, пов’язані з транспортуванням, зберіганням, продажем.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» введення в обіг — надання продукції на ринку України в перший раз. При цьому документами, що підтверджують країну походження товару, є: сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару тощо.

Таким чином, на момент написання цього матеріалу Урядом запроваджена заборона введення в обіг і обіг палив з походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь та / або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції».

Висновок. Замовнику слід обов’язково врахувати вищезазначене та потрібно перевіряти країну походження палива, наприклад, у таких документах, як сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару; перевіряти власників юридичних осіб — постачальників на предмет їх реєстрації, їх кінцевих бенефіціарних власників, а також чи застосовано до них спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції».

Нагадаємо, що група компаній «Радник», враховуючи критичну ситуацію із закупівлею палива, у розділі «Інструменти» спеціально для зручності наших користувачів створила окремий інструмент «Пошук пального». Детально про те, як користуватися ним, ми розповідаємо у матеріалі «Корисні інструменти для закупівлі пального під час „дефіциту“».

Завантажуйте у разі потреби:

  1. приклад додаткової угоди за пунктом 1 частини 5 статті 41 Закону;
  2. приклад технічної специфікації на закупівлю палива;
  3. приклад обґрунтування технічних та якісних характеристик закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі – паливо.
Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО