Корупційний спадок нового Кабінету Міністрів: що далі?

Редакція
879
7 Травня 2014
Корупційний спадок нового Кабінету Міністрів: що далі?
879
7 Травня 2014

Восьмого квітня в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулася прес-конференція на тему «Корупційний спадок нового Кабінету Міністрів: що далі?» в межах проекту «Громадська антикорупційна експертиза актів Кабінету Міністрів України», що здійснювався Центром політичних студій та аналітики за фінансової підтримки Посольства Канади в Україні. У даному заході взяли участь Олег Медуниця, народний депутат (ВО «Батьківщина», член комітету Верховної Ради України з питань бюджету), Віктор Таран (директор ЦПСА) та Андрій Марусов (керівник напрямку боротьби з корупцією ЦПСА).

На прес-конференції були представлені результати антикорупційної експертизи більш ніж 250 актів Кабінету Міністрів попереднього складу, у результаті проведення якої було виявлено 21 корупційну схему, які й досі продовжують діяти.

Як зазначив Олег Медуниця, уряд Миколи Азарова вважається найбільш корупційним урядом в історії України. Втрати державного бюджету від корупційних схем, що були створені за попереднього складу Кабінету Міністрів України, призвели до плачевного стану економіки України. Модель ефективного державного управління було зруйновано, економічна політика всієї держави було спрямовано виключно на збагачення одного політичного клану. Макроекономічні показники опустилися до найнижчих позначок із часів початку світової економічної кризи, зазначив Олег Медуниця.

«Найбільший ризик полягає в тому, що частина корупційних схем, створених за попереднього уряду, досі лишається не ідентифікованою та не усунутою», — заявив народний депутат. Для ідентифікації та усунення корупційних схем необхідне проведення антикорупційної експертизи актів Кабінету Міністрів України, вважає Олег Медуниця.

Експерт ЦПСА Андрій Марусов розповів про найбільш резонансні корупційні схеми, що були розкриті під час антикорупційної експертизи.

Кому дістануться землі Міністерства оборони України?

Так, 21 листопада 2013 року уряд Миколи Азарова вирішив продати 96 військових містечок або їх частини, що можуть бути відчужені разом з розташованим у них нерухомим майном. Ідеться про десятки гектарів землі ледь не в кожному регіоні України.

Разом з тим колишній міністр оборони Павло Лєбєдєв через низку фірм-прокладок контролює потужний будівельний бізнес і більше за будь-кого зацікавлений у звільненні ласих для забудови шматків землі.

Майже 200 млн грн — Рінатові Ахметову?

Своїм розпорядженням № 990-р від 27 листопада 2013 року Кабінет Міністрів виділив 199,5 млн грн на другу чергу капітального ремонту Палацу спорту в Києві. Гроші дістануться донецькій фірмі «Донбасінформзв’язоксервіс». Як показало розслідування, ця фірма має зв’язок з головним спонсором Партії регіонів Рінатом Ахметовим.

Перша черга капітального ремонту розпочалася у 2010 році. Близько 95 млн отримала донецька АК «Інжинірінг», яку пов’язують з Борисом Колесніковим. Вона брала участь у зведенні НСК «Олімпійський» під Євро‐2012.

Хто стоїть за «Донбасінформзв’язоксервіс»?

Стосовно комп’ютеризації шкіл України

Постановою Кабінету Міністрів України № 913 від 18 грудня 2013 року було виділено 608 млн грн фінансування на реалізацію другого етапу проекту «Відкритий світ». За 2011–2013 роки на Держінвестпроект було виділено 1,9 мільярда гривень. З них 300 мільйонів — лише на утримання самого агентства і проведення презентацій проектів. Тендери на сотні мільйонів гривень будуть проводитися через держпідприємство «Відкритий світ», яке входить до структури Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами. Держінвестпроектом до 15 березня керував Владислав Каськів. У листопаді 2012-го опозиція вимагала покарати його за шахрайство. Колись Владислав Каськів від імені уряду підписав договір на будівництво важливого для країни СПГ-термінала з представником іспанської компанії «Gas Natural Ferosa» Хорді Бонвехі. Сума договору становила більше мільярда доларів. Однак пізніше з’ясувалося, що стратегічну угоду підписали з гірськолижним інструктором, який не має до компанії ніякого стосунку.

Крім експертизи актів Кабміну, аналітики здійснили дослідження відвідуваності міністрами його засідань протягом 2013 року і виявили, що найбільшими прогульниками виявились: міністр закордонних справ Леонід Кожара, міністр оборони Павло Лєбєдєв, а також міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.

«Від нового уряду слід очікувати руйнування знайдених корупційних схем», — підсумував свій виступ Андрій Марусов.

Директор ЦПСА Віктор Таран розповів про досвід співпраці проекту експертизи актів Кабінету Міністрів України з представниками попереднього уряду. За словами Тарана, для перевірки достовірності досліджень Кабінету Міністрів України було надіслано 21 запит з проханням надати копії урядової експертизи запитуваних актів. На жаль, нам було надано лише сім копій антикорупційних експертиз, що вже вкотре свідчить про закритість діяльності уряду Азарова.

Щодо трьох випадків наявності корупційних ризиків аналітиками було складено та надіслано через депутатське звернення до Генеральної Прокуратури України та Міністерства юстиції. У заявах зверталася увага на відповідні заходи прокурорського реагування щодо виявлених корупційних схем. Але наразі прокуратура ще не призупинила дію вищезгаданих актів. «Співпрацю з урядом Миколи Азарова не можна вважати успішною, проте маємо сподівання, що новий уряд стане лояльнішим до громадських ініціатив з антикорупційної експертизи. Нашою командою розроблено методологію, тому ми зможемо в майбутньому допомогти Арсенієві Яценюку уникати створення корупційних схем» — зазначив, підсумовуючи проведену зустріч, директор ЦПСА Віктор Таран.

№ 6 (32) за травень

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» в травні 2014 року

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО