Відбувся другий семінар у сфері державних закупівель для бізнес-співтовариства

Яна Устюгова
1448
22 Серпня 2015
Відбувся другий семінар у сфері державних закупівель для бізнес-співтовариства
1448
22 Серпня 2015

Десятого червня 2015 року з ініціативи Проекту ЄС «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» відбувся другий у серії семінарів захід, спрямований насамперед на підвищення зацікавленості бізнес-спільноти сферою державних закупівель. Мета заходу — представити основні елементи української дорожньої карти в межах Угоди про асоціацію України з ЄС у контексті можливих майбутніх напрямків розвитку системи державних закупівель, а також ознайомити представників бізнес-спільноти із сучасними методами закупівель в ЄС, які використовуватимуть і в Україні.

На семінарі доповідали Юджин Стюарт, керівник Проекту ЄС «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС», Лілія Дудник, Тетяна Лісовська, Антон Сороченко та Юрій Бугай, представники Департаменту регулювання держзакупівель Мінекономрозвитку, Oлександр Шатковський та Стін Бруун-Нільсен, старші експерти Проекту ЄС.

Розвиток електронних закупівель в Україні

Юрій Бугай повідомив, що наразі триває активна робота зі створення єдиного електронного майданчика для проведення електронних торгів на основі розробок ДП «Зовнішторгвидав України» (torgi.vdz.ua) та майданчиків, що входять у систему «ProZorro» (http://dz.prom.ua/, http://smarttender.biz/government, http://e-tender.biz/, https://newtend.com/gos-zakupki/). Зручним при роботі з кожним із цих майданчиків є те, що учасник матиме доступ до всіх оголошених електронних торгів в Україні, через який би майданчик він не був зареєстрований. При цьому збереження інформації та проведення аукціонів контролюватиме держава.

Робота також триває над тим, щоб синхронізувати електронні майданчики з усіма реєстрами, доступ до яких на сьогодні є відкритим, з метою уникнення необхідності замовникам вимагати від учасників документальне підтвердження в паперовому форматі їхньої відповідності вимогам статті 17 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (далі — Закон).

Окрім зазначеного, найближчим часом заплановано розробити процедуру електронного оскарження результатів електронних торгів для забезпечення прав учасників у разі прийняття неправомірних рішень чи вчинення неправомірних дій замовниками.

Наразі для роботи з електронним майданчиком електронний підпис не потрібен ні замовникові, ні учасникові, при цьому замовник має можливість здійснювати закупівлю через усі процедури закупівлі, визначені Законом. А вже з початку 2016 року Україна поетапно перейде на систему е-закупівель, реформуючи одночасно й інші напрямки.

Законодавчі зміни та перспективи у сфері держзакупівель

На семінарі обговорили додаткові антикорупційні заходи, які найближчим часом заплановано впровадити на законодавчому рівні:

  1. необхідність перевірки замовником інформації про кінцевого бенефіціара учасника;
  2. обов’язковість оприлюднення протоколу оцінки пропозицій;
  3. право учасника на ознайомлення зі змістом документа, що містить інформацію про ціну учасника-конкурента.

Також задля узгодження з міжнародними стандартами заплановано:

  • змінити вартісні межі для оприлюднення інформації про закупівлю англійською мовою (для товарів і послуг — 133 тисячі євро, для робіт — 5150 тисяч євро);
  • узгодити зі стандартами СОТ строки для подання пропозицій учасників (40 календарних днів);
  • надати право учасникові звернутися до замовника по детальне роз’яснення причин відхилення його пропозиції та невизначення його переможцем;
  • змінити поняття «державні закупівлі» на «публічні закупівлі», за аналогом такого визначення в законодавстві Європейського Союзу
  • запровадити у вищій освіті професійну підготовку до посади «фахівець у сфері державних закупівель».

Задля спрощення порядку проведення та участі в держзакупівлях заплановано:

  • установити заборону для замовників вимагати документи з реєстрів, які відкриті для публічного доступу;
  • документи, що підтверджують відповідність учасника статті 17 Закону, має подавати лише переможець;
  • відмінити функцію Мінекономрозвитку щодо проведення моніторингу;
  • підвищити вартісні межі для застосування норм Закону для товарів і послуг — 200 тисяч гривень, для робіт — до 1200 тисяч гривень, а для застосування запиту цінових пропозицій — 500 тисяч гривень;
  • у Законі України «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» спрощено порядок закупівлі для державних підприємств, які разом з основною діяльністю постачають електроенергію, тепло чи воду.

Щодо зазначених вище змін Мінекономрозвитку розробило проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері державних закупівель» (щодо заходів з подолання корупції та узгодження з міжнародними стандартами). Наразі даний законопроект схвалено Кабінетом Міністрів України, його готують до реєстрації у Верховній Раді України.

Також Юджин Стюарт повідомив, що робота триває над змінами законодавства стосовно зменшення кількості контрольних органів, удосконалення методів розслідування у сфері державних закупівель та розроблення Кодексу поведінки для бізнесу, який, зокрема, сприятиме розгортанню кампанії чесності та міститиме основоположні принципи боротьби з корупцією.

На семінарі було обговорено й інші питання, у тому числі розглянуто дорожню карту наближення державних закупівель до стандартів ЄС, стан розвитку рамкових та електронних закупівель в Україні в контексті стандартів ЄС, використання концесій та приватно-публічного партнерства в державному секторі тощо.

Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО