Новини закупівель за грудень 2016 року

Редакція
898
1 Грудня 2016
Новини закупівель за грудень 2016 року
898
1 Грудня 2016

Стартував проект моніторингу публічних закупівель DoZorro

1 листопада 2016 року розпочав роботу моніторинговий портал DoZorro (http://dozorro.org/). Платформа має на меті забезпечити системний моніторинг закупівель шляхом створення унікальної бази даних реальних оцінок закупівельників, постачальників та окремих тендерів.

На порталі DoZorro об’єднуються зусилля держави, бізнесу, контролюючих органів та громадськості.  Ресурс зібрав найкращі світові та українські методики виявлення порушень в сфері державних закупівель. Всі учасники порталу отримують доступ до реальних дієвих юридичних інструментів оскарження сумнівних закупівель. Так, учасники тендерів зможуть оцінювати своїх партнерів по угодах і залишати розгорнуті відгуки. На основі цієї інформації буде автоматично формуватися рейтинг. А з профайлу кожного з них буде зрозуміло, наскільки конкретний користувач системи є добросовісним постачальником або закупівельником. Така систематизована інформація дозволить усім сторонам ухвалювати раціональні рішення у діяльності, пов’язаній з роботою в системі ProZorro.

Участь в презентації взяв заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов. Він звернув увагу на те, що сама по собі система ProZorro має потужні інструменти, які дозволяють дивитись всі дані по публічних закупівлях та знаходити порушення. Але моніторинг закупівель необхідно робити системно. «Портал DoZorro дозволяє консолідувати зусилля усіх сторін, зацікавлених у забезпеченні здорової конкуренції в сфері публічних закупівель. Порушники – як занадто креативні замовники, так і недобросовісні постачальники – тепер будуть як на долоні. Повідомляйте про порушення, пишіть відгуки, оцінюйте роботу – це в інтересах всіх нас як платників податків», – закликав Нефьодов.

Портал створено і адмініструється організацією Transparency International Україна. Координатором виступає Кристина Гуцалова, яка свого часу в якості волонтера брала участь в запуску ProZorro. DoZorro напряму під’єднаний до бази даних ProZorro через відкритий АРІ, доступ до якого має кожен охочий. Перехід до функцій порталу буде доступним з електронних майданчиків, підключених до ProZorro. Таким чином DoZorro – це складова єдиної екосистеми, яка вибудовується довкола публічних закупівель в Україні. Директор Програми інноваційних проектів Transparency International Україна Віктор Нестуля відзначив: «З самого початку реформи публічних закупівель ми намагалися змінити бачення всіх користувачів системи. І пояснити, що всі вони – її клієнти. А у кожного клієнта повинна бути можливість залишити відгук й оцінити якість наданих сервісів. DoZorro є реалізацією такого принципу».

Одними з перших спробувати функціонал DoZorro виявили бажання і представники київської міської влади. Заступник директора КП «Інформатика» Тетяна Коба під час презентації порталу заявила: «Результати роботи КМДА в державних електронних закупівлях в системі ProZorro довели всій Україні реалістичність прозорих закупівель. Ми активно співпрацюватимемо з ТІ Україна в проекті DoZorro та будемо розглядати можливість використання його даних при аналізі наших закупівель».  

Громадську ініціативу по створенню моніторингового порталу підтримав бізнес. В презентації взяла участь проект менеджер «ВЕКА Україна» Лариса Леончик. Співпрацювати з DoZorro пообіцяли і представники торгівельних електронних майданчиків Самвел Акобян (керівник проекту Держзакупівлі.онлайн) та Микола Жандоров (керівник zakupki.prom.ua).

Портал створено в рамках дворічної моніторингової програми, яка реалізується Transparency International Україна за підтримки Omidyar Network, Open Contracting Partnership та EBRD. Програма передбачає створення та розвиток моніторингової інфраструктури навколо системи електронних закупівель ProZorro. Окрім DoZorro розвиваються аналітичні інструменти на основі Qlik Sense (http://bi.prozorro.org/) та Qlik View (http://bipro.prozorro.org/), система автоматичних індикаторів ризику, розробляється та тестується новий підхід до здійснення моніторингу з використанням відкритих даних та постійно надається юридична підтримка усім користувачам екосистеми.

Прес-служба Мінекономрозвитку

Уряд ухвалив запуск пілотного проекту Централізованої закупівельної організації

Кабінет Міністрів України затвердив розпорядження про запуск пілотного проекту із організації діяльності Централізованої закупівельної організації (ЦЗО). Створення ЦЗО в Україні передбачене Стратегією реформування системи публічних закупівель до 2022 року та дозволяє значно підвищити якість і ефективність публічних закупівель.

Централізована закупівельна організація організовує закупівлі за рамковими угодами в інтересах замовників. Для цього ЦЗО отримує від закупівельників, виключно на добровільних засадах, замовлення на проведення закупівель, об’єднує такі замовлення у великі лоти і кваліфіковано організовує закупівлі. Використання Централізованих закупівельних організацій широко розповсюджено в Європі. Вони допомагають проводити закупівлі тим замовникам, в яких немає великого штату кваліфікованих закупівельників, і вивільняють, таким чином значні ресурси.

«Для замовників використання ЦЗО означає значне спрощення процедур, – пояснив перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов. – Вони можуть своїм добровільним рішенням частково або повністю аутсорсити ЦЗО, наприклад, закупівлі паперу чи побутової хімії, і організація закупить ці товари для них, та ще й дешевше, оскільки ЦЗО об’єднує замовлення по однакових товарах у великі тендери».

Крім того, замовник не буде витрачати зайвих ресурсів на непрофільну діяльність. При цьому об’єднання лотів і організація регулярних великих тендерів дозволить залучити більше постачальників, оскільки бізнесу цікаво брати участь у великих, якісно організованих закупівлях.

Для цього буде створена державна установа «Професійні закупівлі». На базі установи буде створено перший пілотний проект із впровадження  ЦЗО, участь в яких будуть брати Уряд на рівні Секретаріату Кабміну, а також Донецька цивільна адміністрація, яка буде використовувати ЦЗО у питанні відбудови Донбасу. Очікується, що після успішного завершення пілотного проекту досвід ЦЗО буде розповсюджено, зокрема на регіональному рівні.

Прес-служба Мінекономрозвитку

В системі ProZorro. Продажі відбулися перші реальні аукціони

В новій електронній системі з продажу активів неплатоспроможних банків ProZorro.Продажі відбулися перші реальні аукціони. Під час торгів система спрацювала відмінно, як технічно, так і з точки зору таймінгу, а також повної відкритості процесу.

Успішне проведення аукціонів доводить, що система повністю технічного готова. «Проект ProZorro. Продажі рухається великими темпами. Команду проекту було сформовано в серпні, і вже за два місяці в системі відбулися тестові, а згодом і реальні аукціони», – зазначив Максим Нефьодов, перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

Він нагадав, що ProZorro. Продажі було започатковано в тому числі для розповсюдження успішного досвіду системи ProZorro. Закупівлі на сферу реалізації активів неплатоспроможних банків. «Наш рецепт дуже простий: повна відкритість процедур і документів і справедлива конкуренція. Саме ці принципи дозволили ProZorro. Закупівлі зекономити державі більше 6,5 млрд грн.», – додав Максим Нефьодов.

Зі свого боку Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) зробив чимало для успішного старту проекту. «Принципи побудови системи ProZorro. Продажі виключають можливість змови між майданчиком і покупцем, або недопуск потенційних покупців до аукціону, – повідомила Юлія Берещенко, Директор департаменту консолідованого продажу та управління активами ФГВФО. – Оскільки наше завдання – підвищити ефективність продажу активів, нам важливо, щоб коло покупців було якомога ширшим. Це забезпечить збільшення надходжень від продажу і, як наслідок, прискорить виплати вкладникам банків».

Олексій Соболев, керівник проектного офісу ProZorro. Продажі, нагадав. що головним завданням перших місяців було створення технічно боєздатної системи. «Проведення перших реальних аукціонів – це найкращій доказ технічної готовності системи, її спроможності виконувати покладені на неї функції. Хочу подякувати всім учасникам проекту, а особливо фонду Western NIS Enterprise Fund, без їхньої підтримки нам вряд чи вдалося б так швидко запустити проект», – підкреслив Олексій Соболев.

Головним завданням наступного етапу проекту він називає залучення бізнесу до активної участі в аукціонах і розвиток моніторингу. «Хочу звернутися до бізнесу: у нас є багато цікавих лотів. Це і земельні ділянки, і будівлі, і техніка. До речі, є і лоти, які будуть також цікаві простим громадянам. Тому запрошуємо вас всіх приєднуватись. Шукайте цікаві лоти, ставте запитання, беріть участь в аукціонах. Перемагайте: і держава від цього теж буде у виграші». – зазначив він.

Зі свого боку Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна, розповів про інструменти моніторингу в ProZorro.Продажі. «Сьогодні вже працює моніторинговий портал, на якому можна відслідковувати статистику продажів через електронну систему. Крім того. Вся інформація щодо лотів, дані про учасників, перебіг аукціону і його результати – все це доступне для всіх бажаючих. В цьому ми абсолютно дотримуємось принципів ProZorro», – розповів Ярослав Юрчишин.

Він закликав активістів і представників ЗМІ активніше залучатися до моніторингу аукціонів з продажу банківських активів. «Це не менш цікаво, ніж у ProZorro. Закупівлі», – додав він.

Прес-служба Мінекономрозвитку

Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)