Інформаційно-комунікаційний відділ ДПІ в Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві

Редакція
1091
26 Червня 2015
Інформаційно-комунікаційний відділ ДПІ в Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
1091
26 Червня 2015

Перший заступник начальника ДПІ в Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві Кобєлєв Олексій Іванович під час інтерв’ю відповів на запитання:

Чи сплачують фізособи-підприємці військовий збір з доходів, отриманих від підприємницької діяльності?

В.: — Відповідно до ст. 163 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи із джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані із джерел за межами України.

Об’єктом оподаткування нерезидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід із джерела його походження в Україні; доходи із джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ (пп. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України).

При цьому пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 Податкового кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього кодексу, зокрема: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи із джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані із джерел за межами України.

Відповідно до пп. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності згідно зі статтею 177 цього кодексу.

Об’єктом оподаткування фізичної особи-підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка в грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця (п. 177.2 ст. 177 кодексу).

Отже, фізичні особи-підприємці, крім тих, що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір у розмірі 1,5 відсотка чистого оподатковуваного доходу, відображають у річній податковій декларації та сплачують у терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період.

З якої суми доходів утримують військовий збір?

В.: — Відповідно до ст. 163 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані із джерел за межами України.

Об’єктом оподаткування нерезидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід із джерела його походження в Україні; доходи із джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ (пп. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, установленому ст. 168 Податкового кодексу України, за ставкою, визначеною пп. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України (пп. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України).

Згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.

Тобто оподаткуванню військовим збором підлягають доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховують (виплачують, надають) платникові у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами [виграш у державній та недержавній грошових лотереях, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри] без вирахування сум податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, тощо.

Чи може ДПІ видати довідку про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюють органи доходів і зборів, форма якої затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 567, вказавши в графі «Для надання до» — «За місцем вимоги», а не конкретне найменування підприємства/установи/організації?

В.: — Відповідно до наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 567 «Про затвердження Порядку видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів» довідку видають безоплатно на підставі заяви (додаток 2) платника податків про видачу довідки.

Заяву складають з обов’язковим посиланням на відповідний нормативно-правовий акт, що передбачає надання органом доходів і зборів довідки, та зазначенням найменування підприємства (установи, організації), до якого (якої) довідку буде подано платником податків.

Які види доходів підлягають оподаткуванню військовим збором?

В.: — ДПІ в Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві звертає увагу платників, що із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 02.03.2015 р. № 211-VIII (набув чинності 13.03.2015 року) звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які, згідно з розділом IV Податкового кодексу України, не включають до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (вони не підлягають оподаткуванню), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України.

Отже, оподаткуванню військовим збором підлягають такі види доходів, які не обкладаються ПДФО:

  • проценти, що нараховані на цінні папери, емітовані Мінфіном, і боргові зобов’язання НБУ (пп. 165.1.2 Податкового кодексу України);
  • дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою-резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (пп. 165.1.18 Податкового кодексу України);
  • сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно із УКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно із УКТ ЗЕД) і брухт дорогоцінних металів, проданий НБУ (пп. 165.1.25 Податкового кодексу України);
  • доходи від операцій із валютними цінностями (крім цінних паперів), пов’язаних із переходом права власності на такі валютні цінності, за винятком доходів, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами цього розділу (пп. 165.1.51 Податкового кодексу України);
  • інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями НБУ й казначейськими зобов’язаннями України, емітованими Мінфіном, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти (пп. 165.1.52 Податкового кодексу України).
Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО