Чи можливе збільшення обсягів одного товару в результаті зменшення іншого в межах одного договору про закупівлю?

Тетяна Мішта
3745
27 Листопада 2019
Чи можливе збільшення обсягів одного товару в результаті зменшення іншого в межах одного договору про закупівлю?
3745
27 Листопада 2019

Питання від читача

«Доброго дня! Проведено відкриті торги на закупівлю паливно-мастильних матеріалів. Договір укладено на 8 000 л бензину й 7 000 л дизельного палива. Але в підприємства виникла необхідність придбати більшу кількість дизельного палива, а бензину — меншу. Чи можемо ми укласти додаткову угоду, не змінюючи суму договору, про зміну кількості паливно-мастильних матеріалів. Наприклад, бензину взяти 7 200 л, а дизеля — 7 800 л?»

Відповідь експерта

Добрий день! Ні, так робити категорично не можна. Статтею 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) однозначно встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, які передбачені в цій статті.

Щоб зрозуміти, чому не можна завдяки зменшенню кількості одного найменування збільшувати кількість іншого, треба звернутись до норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України (далі — ЦК України, ГК України) та Закону.

Отже, договір про закупівлю укладають за результатом тендеру. На тендері оголошено конкретну потребу замовника, тобто конкретну кількість товару й конкретні його найменування. Коли за результатом торгів укладають договір, то він містить низку істотних умов. Найменування та кількість продукції є істотними умовами будь-якого договору, виходячи зі змісту статей 180 ГК України і 638 ЦК України, в яких установлено, що господарський договір вважають укладеним, якщо між сторонами в передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо всіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї зі сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов’язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. При цьому умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) й кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості.

Тепер повернемось до 36 статті Закону. Лише пункт 8 частини 4 статті 36 Закону передбачає можливість збільшити обсяг закупівель щонайбільше на 20 %, і це стосується виключно випадку забезпечення потреби на час проведення процедури закупівлі на початку наступного року.

Жоден інший випадок зміни істотних умов, установлений Законом, не передбачає можливості збільшення обсягів закупівлі.

Це означає, що зменшити кількість бензину можна, однак збільшити замість нього кількість дизельного палива не можна, оскільки, по-перше, немає відповідного права і випадку у статті 36 Закону, яка є імперативною; і, по-друге, оскільки додаткову кількість необхідного палива розглядатимуть як нову додаткову потреба замовника, яку він об’єктивно не міг передбачити на час проведення тендеру й укладення договору. Таку додаткову кількість дизеля слід купувати в межах окремого договору, лише після внесення змін до річного плану (або додатка). Якщо вартість цієї додаткової кількості палива перевищує межі, установлені Законом, то проводять процедуру закупівлі. Якщо ж вартість такої додаткової потреби не перевищує межі, то замовник має право укласти прямий договір або використати допорогову закупівлю в ProZorro.

Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)