Відображення ПДВ у закупівлях на майданчику Smarttender.biz

Катерина Черненко
438
11 Червня 2024
Відображення ПДВ у закупівлях на майданчику Smarttender.biz
438
11 Червня 2024

Електронна система закупівель (далі — ЕСЗ) Prozorro дає можливість замовнику зазначати очікувану вартість закупівлі з ПДВ та без ПДВ залежно від потреби. Це рішення приймається організатором закупівлі на етапі планування закупівлі, а під час створення публікації оголошення про закупівлю зазначається очікувана вартість з ПДВ або без ПДВ.

В ЕСЗ немає обмежень щодо участі платників чи неплатників ПДВ. Тому в тендері переможцем може бути як платник, так і неплатник ПДВ.

Розмір податкової ставки регулюється Податковим кодексом України. Найчастіше використовуються в системі Prozorro ставки 20 %, 7 % та 0 %.

20 % — найбільш розповсюджена ставка оподаткування різних видів товарів.

7 % — використовується для медичного обладнання та для певних медикаментів.

0 % — оподатковуються певні операції, перелік яких прописаний у статі 195 Податкового кодексу України.

Слід зауважити, що сума вартості з податковою ставкою у розмірі 0 % та сума без ПДВ — це не одне й те саме, і це слід враховувати при зазначенні в ЕСЗ.

У цій статті детальніше розберемо, як оголосити закупівлі з ПДВ чи без ПДВ на майданчику Smarttender.biz, а також внесення даних договору в конкурентні процедури закупівель, закупівлю без використання електронної системи, а також внесення додаткових угод, де потрібно змінити ознаку наявності ПДВ.

Перелік корисних посилань щодо ПДВ в публічних закупівлях.

Алгоритм створення закупівлі «Відкриті торги з особливостями» та «Запит пропозицій постачальників» з очікуваною вартістю з ПДВ

При створенні закупівлі на майданчику Smarttender.biz необхідно заповнити блок «Очікувана вартість закупівлі», поле «Валюта» (вона обирається із випадного списку), прописати суму очікуваної вартості цифрами та встановити відмітку у разі, якщо вартість вказується з ПДВ (навіть якщо ставка 0 %), але якщо без ПДВ, то відмітка не ставиться.

«Очікувана вартість закупівлі» — обов’язкове для заповнення поле, поле «Сума» заповнюється як сума по лотах і рахується автоматично в полі «Очікувана вартість». Якщо проставлена позначка, що закупівля з ПДВ, то ознака буде автоматично проставлена і в лотах.

Також зазначимо, що в тендерній документації потрібно описувати методику оцінки тендерної пропозиції, зокрема в частині, що стосується ПДВ. Приклад, як це прописати, ми навели в статті «Перелік критеріїв та методика оцінки тендерних пропозицій: прописуємо вимоги разом!».

Створення запиту пропозицій постачальників (ЗПП) також дає можливість замовнику визначити, чи закупівля буде з ПДВ чи без ПДВ.

Після розкриття та визначення переможця наступним етапом є внесення інформації про договір. Пам’ятаємо, що договір може бути підписаний як з платником ПДВ, так і з неплатником, або платником з нульовою ставкою. Функціонал майданчика Smarttender.biz дозволяє відображати всі ці варіанти. Тому розглянемо їх детальніше.

Замовником було визначено переможцем НЕплатника ПДВ

Замовником було визначено переможцем НЕплатника ПДВ. Тут усе просто: на етапі публікації договору в полях «Сума» та «Сума без ПДВ» зазначаються рівні суми, ознака ПДВ при цьому не проставляється, чекбокс пустий.

Замовник визнав переможцем закупівлі платника ПДВ зі ставкою більше 0 % і до 20 %

Наступний варіант, коли замовник визнав переможцем закупівлі платника ПДВ зі ставкою більше 0 % і до 20 %: при публікації договору поле «Сума» буде заповнене автоматично, у полі «Сума без ПДВ» необхідно вказати значення самостійно, а в чекбоксі проставити ознаку ПДВ.

*Якщо сума без ПДВ не прописана в самому договорі або є сумніви в її коректності, це можна легко вирахувати самостійно: потрібно розділити суму з ПДВ на (1 + ставка ПДВ). Наприклад, якщо ставка ПДВ 7 %, а сума з ПДВ дорівнює 1000 грн, то розрахунок такий: 1000/1,07 = 934,58 грн.

В оголошеній закупівлі переможцем визначено платника ПДВ зі ставкою 0 %

Третій варіант, якщо в оголошеній закупівлі переможцем визначено платника ПДВ зі ставкою 0 %: на етапі публікації договору в полях «Сума» та «Сума без ПДВ» зазначаються рівні суми, але ознаку ПДВ при цьому треба проставити, чекбокс має бути заповнений.

Зміна в системі ознаки ПДВ при додаванні додаткової угоди

Також є можливість змінювати в системі ознаку ПДВ при додаванні додаткової угоди, наприклад у випадку, якщо змінюється система оподаткування постачальника протягом терміну дії договору, і частина загальної суми по договору сплачується з ПДВ, а частина — без ПДВ.

Для цього необхідно під час внесення додаткової угоди в систему, при виборі причини змін, вибрати пункт «Зміна ціни у зв’язку із зміною ставок податків і зборів» та відкоригувати основний договір відповідно до змін, що зазначені в додатковій угоді. Також ця ознака технічно доступна для коригування вже на етапі виконання договору та при розірванні договору.

Загалом впровадження правил зазначення ПДВ в системі Prozorro є позитивним кроком, який допомагає зробити публічні закупівлі в Україні ефективними та прозорими. Чітке розуміння учасниками тендеру, чи включає ціна ПДВ, робить процес більш зрозумілим та передбачуваним. Платники та неплатники ПДВ мають рівні умови для участі в тендерах, що стимулює здорову конкуренцію.

Якщо у вас виникають питання з приводу зазначення ПДВ в ЕСЗ при створенні закупівель на майданчику Smarttender.biz, менеджери служби підтримки цього майданчика з радістю допоможуть вам у цьому розібратись. Контакти майданчика Smarttender.biz: +38 044 337 86 64; +38 044 364 50 45; 0 800 75 10 10 (Пн-Пт 8:30–18:30).

Більше нюансів здійснення публічних закупівель розкрито в електронній книзі від Радника «Особливості здійснення публічних закупівель на період дії воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування»:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО