Алгоритм участі в спрощеній закупівлі

Катерина Плашенко
1799
12 Квітня 2021
Алгоритм участі в спрощеній закупівлі
1799
12 Квітня 2021

З 19.04.2020 з’явився новий вид закупівлі — спрощена закупівля. Станом на березень 2021 року замовниками проведено 10 тис. спрощених закупівель і з кожним роком їх кількість тільки збільшується. У цій статті проаналізуємо загальний алгоритм участі у спрощеній закупівлі та акцентуємо увагу на головних особливостях.

Що таке спрощена закупівля?

Згідно із пунктом 28 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) спрощена закупівля — це придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 Закону.

Вартісні межі для проведення спрощеної закупівлі  для звичайних замовників становлять від 50 тис. грн до 200 тис. грн — для товарів та послуг, 1,5 млн грн — для робіт. Для замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, закупівля товарів та послуг — до 1 млн грн, а робіт — до 5 млн грн.

Детально про правовий статус замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Правовий статус замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання».

Тобто якщо в замовника вартість закупівлі на один рік за одним кодом ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника дорівнює або перевищує 50 тис. грн, він має проводити спрощену закупівлю.

Чим регулюється спрощена закупівля?

Спрощена закупівля регулюється статтею 14 Закону. Так, частина 2 статті 14 Закону передбачає такі етапи проведення спрощеної закупівлі:

  1. оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;
  2. уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
  3. подання пропозицій учасниками;
  4. проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;
  5. розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника;
  6. визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;
  7. розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.

Розглянемо ті етапи проведення спрощеної закупівлі, які будуть корисні учасникам, та розберемо алгоритм участі у спрощеній закупівлі учасником далі.

Найменування етапу

Порядок дій учасників

на відповідному етапі

Примітки

1. Оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 Закону, обов’язково зазначаються:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, його категорія;

2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);

3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;

4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

6) умови оплати;

7) очікувана вартість предмета закупівлі;

8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів);

9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж шість робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);

10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;

11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);

12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.

Перш за все потенційний учасник уважно досліджує всю інформацію, зазначену замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, перевіряє відповідність технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, аналізує очікувану вартість закупівлі.

Звертаємо увагу! У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та / або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників. Тобто замовник має право, а не обов’язок зазначати аналоги та / або еквівалент.

Отже, учасник повинен переконатися, що повністю відповідає вимогам замовника, а очікуваний бюджет спрощеної закупівлі може бути економічно рентабельним. Після ретельного аналізу учасник вирішує, брати участь у даній закупівлі або ні.

2. Уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі

У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз’ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та / або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.

Усі звернення за роз’ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.

Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов’язаний надати роз’яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та / або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та / або вимог до предмета закупівлі.

У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.

Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та / або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.

Період уточнення інформації має становити не менше 3 робочих днів.

Усі звернення за роз’ясненнями (питаннями) / з вимогами щодо усунення порушень є анонімними.

З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та / або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду.

Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку.

Отже, оскарження умов спрощеної закупівлі, дії чи бездіяльність замовника до АМКУ Законом не передбачено.

Важливо! В учасників відсутня технічна та законодавча можливість подання пропозиції в період уточнення.

 

3. Подання пропозицій учасниками

Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.

Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).

Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.

Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.

При поданні пропозиції учасник має усвідомлювати, що його пропозиція повинна повністю відповідати вимогам замовника, в іншому випадку є висока імовірність, що його пропозиція буде відхилена.

4. Проведення електронного аукціону

У спрощеній закупівлі електронний аукціон проводиться відповідно до статті 30 Закону.

Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій. У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.

Отже, якщо на спрощену закупівлю подано 1 пропозицію, електронний аукціон не проводиться та  електронна система закупівлі переходить на етап кваліфікації учасника.

5.Розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника

Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п’ять робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення (частина 10 статті 29). Проте станом на лютий 2021 року в замовників відсутня технічна можливість продовжувати строк розгляду пропозиції учасника до 20 робочих днів.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця або відхиляє пропозицію.

Важливо! На етапі кваліфікації в учасників відсутня можливість завантажити будь-які документи в електронну систему закупівель.

6. Відхилення учасника

Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагав замовник;

3) учасник, визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю (у тому числі через неукладення договору з боку учасника) більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Інформацію про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюють в електронній системі закупівель, вона автоматично надходить учасникові, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.

Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов’язаний надати йому відповідь

7. Визначення переможця спрощеної закупівлі

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця спрощеної закупівлі (частина 1 статті 10).

У разі наявності вимоги замовника в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі щодо надання документів після визначення учасника переможцем необхідно підготувати та надати відповідні документи замовнику.

Важливо! В учасника відсутня технічна можливість завантажувати в електронну систему закупівель будь-які документи після визначення його переможцем, тому єдиним способом їх надання є направлення замовнику в паперовому вигляді.

8. Укладання договору про закупівлю

Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, не пізніше ніж через 20 календарних днів* з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю та оприлюднює договір про закупівлю та всі додатки до нього протягом трьох робочих днів з дня його укладення (частина 1 статті 10).

* З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю (частина 1 статті 33).

Звертаємо увагу! Частиною 4 статті 41 Закону передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця спрощеної закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та / або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. Тобто змінювати умови договору про закупівлю на етапі його укладання Законом заборонено.

Договір про закупівлю за результатами спрощеної закупівлі має бути укладений не раніше 10 та не пізніше 20 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

9. Відміна спрощеної закупівлі

Замовник відміняє спрощену закупівлю в разі:

1) відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;

2) неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель;

3) скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг.

Спрощена закупівля автоматично відміняється електронною системою закупівель у разі:

1) відхилення всіх пропозицій;

2) відсутності пропозицій учасників для участі в ній.

Спрощена закупівля може бути відмінена частково (за лотом).

Повідомлення про відміну закупівлі автоматично надсилається всім учасникам електронною системою закупівель в день його оприлюднення.

Для зручності ми підготували схему участі в спрощеній  закупівлі, яку зображено нижче на рисунку.

Рисунок

Алгоритм проведення спрощеної закупівлі має власні вартісні межі та строки кожного етапу. Для учасника найвагомішою відмінністю спрощеної закупівлі від інших закупівель є більш стислі терміни та відсутність можливості оскаржити рішення замовника (його дії або бездіяльність) до Антимонопольного комітету України.

Гід для новачків

Перші кроки до успішної участі в публічних закупівлях