Постанова КМУ “Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами”

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 квітня 2006 р. № 550
Київ
Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами
від 14.12.2016 р. N 950)
Із змінами і доповненнями, внесеними
постановами Кабінету Міністрів України
від 16 листопада 2006 року N 1618,
від 16 жовтня 2008 року N 918,
від 7 вересня 2011 року N 968,
від 19 вересня 2012 року N 868,
від 21 листопада 2012 року N 1067,
від 3 липня 2013 року N 513,
від 14 грудня 2016 року N 950,
від 9 вересня 2020 року N 795,
від 6 жовтня 2021 року N 1034,
від 8 жовтня 2022 року N 1123,
від 4 листопада 2022 року N 1237,
від 26 травня 2023 року N 532,
від 13 листопада 2025 року N 1473
Додатково див. оголошення
(“Офіційний вісник України”, N 40, 13 червня 2008 р.),
ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва
від 5 червня 2008 року
Відповідно до статті 2 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” Кабінет Міністрів України постановляє:
(вступна частина із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
Затвердити Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами.
(постановляюча частина із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
від 14.12.2016 р. N 950)
| Прем’єр-міністр України | Ю. ЄХАНУРОВ |
Інд. 34
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 квітня 2006 р. N 550
ПОРЯДОК
проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами
(назва із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
від 14.12.2016 р. N 950)
| (У тексті Порядку слова “орган служби” у всіх відмінках і формах числа замінено словами “контролюючий орган” у відповідному відмінку і числі, а слово “служба” у всіх відмінках – словами “контролюючий орган” у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 2011 року N 968) |
| (У тексті Порядку слова “контролюючий орган” у всіх відмінках і формах числа замінено словами “орган державного фінансового контролю” у відповідному відмінку і числі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року N 950) |
| (У тексті Порядку слова “заперечення (зауваження)” у всіх відмінках і формах числа замінено словом “заперечення” у відповідному відмінку і числі, а слово “спеціаліст” у всіх відмінках і формах числа – словом “фахівець” у відповідному відмінку і числі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2022 року N 1123) |
Загальна частина
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов’язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб’єктів господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб’єктів господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать суб’єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі – підконтрольні установи), а на підставі рішення суду – в інших суб’єктів господарювання.
(пункт 1 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 04.11.2022 р. N 1237)
2. Інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об’єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
3. У цьому Порядку наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
акт ревізії – документ, який складається посадовими особами органу державного фінансового контролю, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення до акта ревізії (за їх наявності) та висновки до них є невід’ємною частиною акта;
(абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 08.10.2022 р. N 1123)
винні особи – особи, які відповідно до покладених на них обов’язків та законодавства були відповідальні за фінансово-господарські операції, проведені з порушенням законодавства, та/або дії (бездіяльність) яких призвели до такого порушення;
(абзац третій пункту 3 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
додатки до акта ревізії – документи, які містять інформацію про фінансово-господарську діяльність об’єкта контролю, інші документи та інформацію, які підтверджують зміст акта ревізії;
зустрічна звірка – метод документального та фактичного підтвердження в об’єкта зустрічної звірки виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з’ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об’єкта контролю;
матеріали ревізії – акт ревізії з додатками до акта ревізії та інші документи, отримані за результатами проведення або реалізації результатів ревізії;
місцезнаходження – фактичне місце провадження діяльності, розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю об’єкта контролю та/або об’єкта зустрічної звірки (в якому переважно перебуває керівництво) і здійснюється управління та ведеться облік, та/або місце проживання керівника об’єкта контролю та/або об’єкта зустрічної звірки, який провадить свою діяльність одноособово без утворення юридичної особи, інформація про яке зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань та/або про яке об’єкт контролю повідомив органу державного фінансового контролю;
(пункт 3 доповнено новим абзацом сьомим згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473,
у зв’язку з цим абзаци сьомий – шістнадцятий
вважати відповідно абзацами восьмим – сімнадцятим)
об’єкт зустрічної звірки – юридичні особи, які мали правовідносини з об’єктом контролю та/або залучалися для виконання договірних відносин із об’єктом контролю, та/або юридичні особи, товари, роботи, послуги яких використовувалися для виконання цих договірних відносин;
об’єкт контролю – підконтрольна установа та її відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також суб’єкт господарювання незалежно від форми власності, який не віднесено Законом України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” (далі – Закон) до підконтрольних установ та у якого здійснюється державний фінансовий контроль відповідно до Закону;
(абзаци четвертий і п’ятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
замінено абзацами згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123,
у зв’язку з цим абзаци шостий – дванадцятий
вважати відповідно абзацами дев’ятим – п’ятнадцятим,
абзац дев’ятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
орган державного фінансового контролю – Держаудитслужба, її міжрегіональні територіальні органи;
(абзац десятий пункту 3 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 14.12.2016 р. N 950)
планова виїзна ревізія – ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані проведення заходів державного фінансового контролю і проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи за її місцезнаходженням чи за місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться ревізія, не частіше ніж один раз на календарний рік;
(абзац одинадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 р. N 950,
від 13.11.2025 р. N 1473)
позапланова виїзна ревізія у підконтрольних установах – ревізія, яка не передбачена в планах проведення заходів державного фінансового контролю і проводиться не частіше ніж один раз на квартал за наявності обставин, визначених Законом, на підставі рішення суду (з урахуванням вимог щодо непоширення обмежень у підставах, визначених частиною тринадцятою статті 11 Закону);
(абзац дванадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 14.12.2016 р. N 950,
від 08.10.2022 р. N 1123,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
позапланова виїзна ревізія у непідконтрольних установах – ревізія, яка не передбачена в планах проведення заходів державного фінансового контролю і проводиться відповідно до Закону;
(пункт 3 доповнено новим абзацом тринадцятим згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473,
у зв’язку з цим абзаци тринадцятий – сімнадцятий
вважати відповідно абзацами чотирнадцятим – вісімнадцятим)
посадові особи органу державного фінансового контролю – працівник або група у складі двох і більше працівників органу державного фінансового контролю, що в межах компетенції органу державного фінансового контролю направлені для проведення ревізії або зустрічної звірки;
(абзац чотирнадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 13.11.2025 р. N 1473)
правоохоронні органи – органи прокуратури, служби безпеки, Національної поліції, Державне бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки, Національне антикорупційне бюро, інші утворені відповідно до законодавства органи, які здійснюють правоохоронні функції;
(абзац п’ятнадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
від 03.07.2013 р. N 513,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 14.12.2016 р. N 950,
із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 р. N 10343
від 13.11.2025 р. N 1473)
ревізія місцевого бюджету – форма контролю за виконанням функцій із складання і виконання місцевого бюджету, яка полягає в одночасному проведенні ревізій стану дотримання вимог бюджетного законодавства місцевими фінансовими органами, органами Казначейства і учасниками бюджетного процесу, що здійснюють управління коштами відповідного місцевого бюджету чи комунальним майном та/або їх використовують;
(пункт 3 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 16.10.2008 р. N 918,
абзац шістнадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
від 13.11.2025 р. N 1473)
реципієнт – будь-яка особа або суб’єкт, що отримує фінансування від України, у тому числі від органів і суб’єктів, підконтрольних Україні, для реалізації якісних і кількісних заходів, визначених у Плані України, схваленому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 р. N 244 (Офіційний вісник України, 2024 р., N 32, ст. 2035) (далі – План України), включно з підрядниками та субпідрядниками;
(пункт 3 доповнено новим абзацом сімнадцятим згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473,
у зв’язку з цим абзаци сімнадцятий і вісімнадцятий
вважати відповідно абзацами вісімнадцятим і дев’ятнадцятим)
фінансово-господарська діяльність об’єкта контролю – сукупність рішень, дій та операцій, які об’єкт контролю приймає та здійснює в частині володіння, використання та розпорядження фінансовими ресурсами, необоротними та іншими активами.
(пункт 3 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 16.10.2008 р. N 918)
Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про інформацію”, “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.
(пункт 3 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123,
абзац дев’ятнадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2023 р. N 532)
Організація і проведення ревізій
4. Позапланові виїзні ревізії у підконтрольних і непідконтрольних установах (далі – позапланові виїзні ревізії) та планові виїзні ревізії проводяться органами державного фінансового контролю відповідно до Закону та цього Порядку.
(пункт 4 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
5. Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії – за наявності підстав, визначених Законом.
(пункт 5 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 р. N 950)
6. Органи державного фінансового контролю за письмовим зверненням можуть отримувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб – підприємців документи, матеріали, інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, необхідні для виконання покладених на них завдань, зокрема інформацію з обмеженим доступом, з урахуванням вимог до забезпечення захисту інформації.
(пункт 6 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
7. У ході підготовки до ревізії посадовими особами органу державного фінансового контролю складається програма ревізії.
Програма ревізії має містити найменування об’єкта контролю, тему, період та питання, що підлягають ревізії відповідно до компетенції органу державного фінансового контролю. Програма затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником чи уповноваженою керівником цього органу посадовою особою.
Під час проведення ревізії до програми ревізії можуть вноситися зміни у порядку її затвердження.
У разі потреби зміни періоду, що підлягає ревізії, після внесення в установленому порядку змін до плану проведення заходів державного фінансового контролю (або отримання відповідного рішення суду в разі проведення позапланової виїзної ревізії) до програми ревізії вносяться відповідні зміни, які затверджуються та видаються у порядку затвердження програми ревізії. При цьому нове направлення не оформлюється.
Посадова особа органу державного фінансового контролю надає на вимогу керівника об’єкта контролю чи його заступника копію програми ревізії.
(абзац п’ятий пункту 7 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
(пункт 7 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
8. Орган державного фінансового контролю, що проводить планову виїзну ревізію, повідомляє об’єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, про дати її початку та закінчення, а також про кримінальну відповідальність за перешкоджання діяльності органу державного фінансового контролю. Планова виїзна ревізія розпочинається не раніше ніж через 10 календарних днів після надіслання об’єкту контролю повідомлення.
(абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
Про проведення позапланової виїзної ревізії та зустрічної звірки не повідомляється.
9. Склад, кількість посадових осіб органу державного фінансового контролю та строки проведення ревізії визначаються органом державного фінансового контролю з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової та 15 – для позапланової).
(абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2006 р. N 1618)
Строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника органу державного фінансового контролю, а понад визначену Законом тривалість – за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 – для позапланової виїзної ревізії.
(абзац другий пункту 9 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 16.11.2006 р. N 1618)
10. До участі в ревізії за письмовим зверненням керівника органу державного фінансового контролю можуть залучатися фахівці міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, підприємств, установ та організацій.
(пункт 10 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
11. На проведення ревізії органом державного фінансового контролю на кожну посадову особу органу державного фінансового контролю та залученого фахівця оформляється в двох примірниках направлення встановленого Мінфіном зразка.
(пункт 11 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
від 21.11.2012 р. N 1067,
від 14.12.2016 р. N 950,
від 09.09.2020 р. N 795,
від 08.10.2022 р. N 1123)
12. Перед початком ревізії посадові особи органу державного фінансового контролю та залучені фахівці повинні під розписку на примірнику органу державного фінансового контролю видати керівнику об’єкта контролю чи його заступнику направлення та копію рішення суду (у разі проведення позапланової виїзної ревізії за рішенням суду).
Якщо керівник об’єкта контролю чи його заступник відмовляється від підпису, але не заперечує проти проведення ревізії, про це зазначається у вступній частині акта ревізії.
13. У разі продовження строку планової або позапланової виїзної ревізії в межах визначеної Законом тривалості посадові особи органу державного фінансового контролю та залучені фахівці зобов’язані надати керівнику об’єкта контролю чи його заступнику направлення з продовженим строком проведення ревізії.
(абзац перший пункту 13 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 08.10.2022 р. N 1123)
Якщо строк планової виїзної ревізії чи строк позапланової виїзної ревізії, яка проводиться за рішенням суду, продовжений понад визначену Законом тривалість, посадові особи органу державного фінансового контролю зобов’язані пред’явити керівнику об’єкта контролю також копію відповідного рішення суду.
14. Посадові особи органу державного фінансового контролю зобов’язані розписатися в журналі реєстрації перевірок об’єкта контролю (у разі його надання). Факт ненадання об’єктом контролю журналу фіксується у вступній частині акта ревізії.
(пункт 14 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
15. Керівники об’єкта контролю, а також підприємства, установи чи організації, у яких проводиться зустрічна звірка, забезпечують посадовим особам органу державного фінансового контролю місце для роботи, створення умов для зберігання документів, можливість користування зв’язком, комп’ютерною, розмножувальною та іншою технікою, а також надання інших послуг для виконання службових обов’язків.
(пункт 15 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
16. Ревізія проводиться шляхом:
документальної перевірки, що передбачає встановлення відповідності законодавству установчих, фінансових, бухгалтерських (первинних і зведених) документів, статистичної, фінансової та бюджетної звітності, господарських договорів, розпорядчих та інших документів об’єкта контролю, пов’язаних із плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі – документи об’єкта контролю). Об’єкт контролю зобов’язаний на запит посадових осіб органу державного фінансового контролю надати їм усі необхідні для проведення перевірки документи та відомості, що перебувають у його володінні, протягом трьох робочих днів з дня отримання запиту, якщо інший строк не визначено законом або відповідним запитом посадової особи органу державного фінансового контролю (але не менше ніж протягом одного робочого дня);
(абзац другий пункту 16 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123,
із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
фактичної перевірки, що передбачає контроль за наявністю грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних і нематеріальних цінностей шляхом проведення інвентаризації, обстеження та контрольного обміру виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій за участю відповідних посадових осіб органу державного фінансового контролю або фахівців інших органів, підприємств, установ та організацій. Посадові особи органу державного фінансового контролю мають право вимагати від керівників об’єкта контролю організацію та проведення фактичної перевірки в присутності посадових осіб органу державного фінансового контролю та за участю матеріально-відповідальних осіб, а у разі перевірки обсягу виконаних робіт – також представників суб’єкта господарювання – виконавців робіт.
(абзац третій пункту 16 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 08.10.2022 р. N 1123)
Документальна і фактична перевірки проводяться щодо дотримання вимог законів та інших нормативно-правових актів. Фактична перевірка здійснюється станом на дату її проведення незалежно від періоду, що підлягає ревізії. Для підтвердження результатів фактичної перевірки та фактів, що стосуються періоду, який підлягає ревізії, посадові особи органу державного фінансового контролю можуть перевіряти документи об’єкта контролю і за інші періоди фінансово-господарської діяльності об’єкта контролю.
(абзац четвертий пункту 16 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
У разі відмови керівників об’єкта контролю від проведення інвентаризації посадові особи органу державного фінансового контролю вживають заходів відповідно до Закону.
17. Перелік і обсяг відомостей про результати ревізії на об’єкті контролю не підлягають розголошенню до їх повного документування в акті ревізії, крім випадків, передбачених законодавством.
Для дослідження питань, передбачених програмою ревізії, посадові особи органу державного фінансового контролю мають право отримувати на об’єкті контролю перелік відомостей, що містять інформацію з обмеженим доступом.
(абзац другий пункту 17 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
18. У разі виявлення порушень законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції органу державного фінансового контролю, посадові особи органу державного фінансового контролю повинні вимагати від працівників об’єкта контролю, причетних до виявлених порушень, письмові пояснення.
Якщо працівники об’єкта контролю відмовляються від надання письмових пояснень, цей факт фіксується в акті ревізії.
Для з’ясування окремих обставин фінансово-господарської діяльності об’єкта контролю посадові особи органу державного фінансового контролю можуть вимагати та одержувати письмові пояснення від працівників об’єкта контролю, а також інформацію від інших осіб відповідно до Закону.
(абзац третій пункту 18 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
Пояснення оформляються на ім’я посадової особи органу державного фінансового контролю, що проводить ревізію, з обов’язковим зазначенням дати.
(абзац четвертий пункту 18 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
Перелік питань щодо обставин фінансово-господарської діяльності об’єкта контролю, які потребують пояснень, надається працівникам об’єкта контролю одним із способів, визначених пунктом 39 цього Порядку.
(пункт 18 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
У разі ненадання письмових пояснень протягом трьох робочих днів з дня отримання працівником об’єкта контролю переліку питань чи у разі відмови працівником об’єкта контролю від їх надання цей факт зазначається в акті ревізії.
(пункт 18 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
19. Якщо під час ревізії виявлено факти порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю (зокрема, з питань обігу готівки, валютних операцій, формування об’єкта та/або бази оподаткування, ціноутворення, дотримання антимонопольного законодавства та інших), посадові особи органу державного фінансового контролю невідкладно повідомляють про це керівнику органу державного фінансового контролю чи його заступнику, які забезпечують інформування відповідних державних органів про такі факти.
(пункт 19 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 08.10.2022 р. N 1123)
20. У разі коли під час проведення ревізії виявлено документи, які свідчать про порушення законодавства, і на об’єкті контролю не гарантується збереження та не виключена можливість їх підробки, посадові особи органу державного фінансового контролю можуть на підставі рішення суду вилучати на строк до закінчення ревізії оригінали таких документів та оформляти вилучення відповідним актом із залишенням у справах об’єкта контролю копій вилучених документів та їх опису.
Копії акта вилучення та опису вилучених документів об’єкта контролю вручаються під розписку уповноваженій особі об’єкта контролю. Якщо уповноважена особа об’єкта контролю відмовляється від засвідчення акта вилучення чи підпису про отримання його копії, відповідні документи видаються об’єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку.
У разі вилучення документів об’єкта контролю у зв’язку з їх підробленням або виявленими зловживаннями орган державного фінансового контролю негайно повідомляє про це правоохоронні органи для прийняття рішення про вилучення таких документів. Якщо правоохоронними органами не прийнято відповідне рішення, зазначені документи в останній день ревізії повертаються об’єкту контролю.
Для повернення вилучених оригіналів документів об’єкта контролю, а також їх передачі правоохоронним органам складається відповідний акт та опис повернутих (переданих) документів. Про передачу вилучених оригіналів документів правоохоронним органам орган державного фінансового контролю повідомляє об’єкту контролю з наданням копії опису переданих документів.
Акт вилучення та опис вилучених документів, акт повернення (передачі) та опис повернутих (переданих) документів реєструються органом державного фінансового контролю не пізніше наступного робочого дня після їх підписання в журналі реєстрації описів.
(абзац п’ятий пункту 20 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
від 09.09.2020 р. N 795)
21. Для підтвердження виявлених ревізією фактів посадові особи органу державного фінансового контролю у разі потреби отримують від об’єкта контролю та/або об’єкта зустрічної звірки завірені копії документів, які засвідчують відповідні факти, і долучають їх до матеріалів ревізії та/або зустрічної звірки.
(абзац перший пункту 21 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 13.11.2025 р. N 1473)
Якщо керівники об’єкта контролю та/або об’єкта зустрічної звірки відмовляються від надання завірених копій документів, це зазначається в акті ревізії та/або довідці зустрічної звірки.
(абзац другий пункту 21 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
22. Планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії, термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом, унаслідок дії непереборної сили, на період воєнного або надзвичайного стану на території України чи в окремих її місцевостях, а також у разі обґрунтованого звернення об’єкта контролю за погодженням з керівником органу державного фінансового контролю. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів, а у разі зупинення планової виїзної ревізії унаслідок дії непереборної сили чи введення воєнного або надзвичайного стану на території України чи в окремих її місцевостях – протягом 60 робочих днів після припинення дії непереборної сили чи припинення/скасування воєнного або надзвичайного стану відповідно.
(абзац перший пункту 22 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 08.10.2022 р. N 1123)
Рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник органу державного фінансового контролю за поданням посадової особи органу державного фінансового контролю, що проводить ревізію.
(абзац другий пункту 22 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні орган державного фінансового контролю надсилає об’єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, повідомлення про дату зупинення ревізії.
(абзац третій пункту 22 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це об’єкта контролю. Повідомлення про зупинення та поновлення ревізії здійснюється одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку.
(абзац четвертий пункту 22 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
Строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення.
(абзац п’ятий пункту 22 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
23. У разі вчинення дій, спрямованих на перешкоджання діяльності, виконанню обов’язків органу державного фінансового контролю, посадова особа органу державного фінансового контролю невідкладно, але не пізніше ніж наступного робочого дня інформує правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених Законом, складає та підписує акт про неможливість проведення ревізії та/або зустрічної звірки із зазначенням відповідних обставин та складає повідомлення про ознаки вчинення кримінального правопорушення, яке надається для підписання керівнику (заступнику керівника) органу державного фінансового контролю. Орган державного фінансового контролю передає повідомлення про ознаки вчинення кримінального правопорушення та акт про неможливість проведення ревізії та/або зустрічної звірки правоохоронним органам для вжиття заходів, передбачених законодавством.
Перешкоджання органу державного фінансового контролю у проведенні ревізії та/або зустрічної звірки є підставою для застосування до об’єкта контролю та/або об’єкта зустрічної звірки санкцій, передбачених законодавством, і притягнення керівника об’єкта контролю та/або об’єкта зустрічної звірки до визначеної законом юридичної відповідальності.
Посадова особа органу державного фінансового контролю надає об’єкту контролю акт про неможливість проведення ревізії та/або зустрічної звірки одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, та долучає його до матеріалів ревізії.
(пункт 23 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 08.10.2022 р. N 1123,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
24. У разі неможливості проведення ревізії через відсутність бухгалтерського обліку на об’єкті контролю посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує акт про відсутність бухгалтерського обліку та надає його об’єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, та долучає його до матеріалів ревізії.
На підставі акта про відсутність бухгалтерського обліку орган державного фінансового контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, надає об’єкту контролю вимогу щодо приведення обліку у відповідність із законодавством та інформує про це орган управління об’єкта контролю.
Якщо відсутність належного бухгалтерського обліку окремих операцій об’єкта контролю дає можливість проводити ревізію з інших питань програми ревізії, така ревізія проводиться з таких питань. Орган державного фінансового контролю, який виявив відсутність бухгалтерського обліку окремих операцій, надає об’єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, вимогу щодо приведення обліку у відповідність із законодавством та інформує орган управління об’єкта контролю. Факт відсутності належного бухгалтерського обліку окремих операцій об’єкта контролю зазначається в акті ревізії та протоколі про адміністративне правопорушення.
(пункт 24 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
25. Керівник об’єкта контролю повинен забезпечити поновлення бухгалтерського обліку в строк не більш як два місяці з дати надіслання органом державного фінансового контролю відповідної вимоги. Посадовим особам органу державного фінансового контролю забороняється брати участь у поновленні бухгалтерського обліку на об’єкті контролю.
251. Керівник об’єкта контролю письмово повідомляє органу державного фінансового контролю про усунення обставин, що унеможливлюють проведення ревізії та/або зустрічної звірки (перешкоджання діяльності, виконанню обов’язків органу державного фінансового контролю, відсутність бухгалтерського обліку), наступного робочого дня після їх усунення.
У разі усунення таких обставин ревізію за рішенням керівника органу державного фінансового контролю може бути завершено в установленому законодавством порядку. Водночас до тривалості проведення ревізії не включається строк, протягом якого вона фактично не проводилася. В іншому разі ревізію не вважатимуть проведеною і орган державного фінансового контролю має право організувати та провести ревізію об’єкта контролю, зокрема в плановому порядку, протягом того самого календарного року.
(Порядок доповнено пунктом 251 згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
26. З метою підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для з’ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об’єкта контролю органами державного фінансового контролю можуть проводитися зустрічні звірки на підприємствах, в установах та організаціях.
Для проведення зустрічної звірки посадовій особі органу державного фінансового контролю та залученому фахівцю видається направлення встановленого Мінфіном зразка.
Направлення на проведення зустрічної звірки надається керівнику об’єкта зустрічної звірки чи його заступнику у спосіб, визначений пунктом 12 цього Порядку.
За результатами зустрічної звірки складається у чотирьох примірниках довідка, перший, другий і третій примірники якої долучаються до додатків до акта ревізії. Четвертий примірник довідки складається для підприємства (установи чи організації), на якому проводилася зустрічна звірка.
Довідку зустрічної звірки підписує посадова особа органу державного фінансового контролю та керівник об’єкта зустрічної звірки. У разі проведення посадовими особами органу державного фінансового контролю та залученими фахівцями зустрічної звірки у складі групи довідку зустрічної звірки підписує керівник групи.
(абзац п’ятий пункту 26 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
Вручення підприємству (установі чи організації) довідки зустрічної звірки здійснюється у тому ж порядку, який визначено для акта ревізії.
Заходи, визначені пунктами 42 – 44 цього Порядку, щодо довідок зустрічних звірок не здійснюються.
У разі відсутності об’єкта зустрічної звірки за його місцезнаходженням та неможливості посадових осіб органу державного фінансового контролю протягом перших двох днів строку проведення зустрічної звірки розпочати її проведення складається за підписом посадових осіб органу державного фінансового контролю відповідний акт, який долучається до акта ревізії, і про це невідкладно, але не пізніше ніж наступного робочого дня інформуються правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законом.
(абзаци восьмий і дев’ятий пункт 26 замінено абзацом згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
(пункт 26 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 16.11.2006 р. N 1618,
від 07.09.2011 р. N 968,
від 21.11.2012 р. N 1067,
від 03.07.2013 р. N 513,
від 14.12.2016 р. N 950,
від 09.09.2020 р. N 795,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
Назву розділу виключено
(згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
27. Рішення щодо включення ревізії об’єкта контролю за зверненням органу (органу державної влади; органу місцевого самоврядування; іншого органу, утвореного відповідно до законодавства; компетентного органу Європейського Союзу, іноземних держав та міжнародних організацій) або особи (іншої юридичної та фізичної особи) до плану проведення заходів державного фінансового контролю приймає керівник органу державного фінансового контролю відповідно до встановленого порядку планування.
Орган державного фінансового контролю інформує відповідний орган або особу про прийняте рішення не пізніше ніж протягом 30 календарних днів після отримання від них звернення, якщо інший строк не визначений законом.
У разі коли звернення містить хоча б одну з обставин, визначених Законом для проведення позапланової виїзної ревізії, вживаються заходи до її проведення.
(пункт 27 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
28. Звернення органу, що ініціює ревізію, розглядає орган державного фінансового контролю в разі, коли воно підписане керівником такого органу чи його заступником, а звернення особи, що ініціює ревізію, – у разі, коли воно підписане такою особою (особами, керівником юридичної особи).
(пункт 28 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
від 03.07.2013 р. N 513,
від 14.12.2016 р. N 950,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
29. Звернення органу або особи повинно містити повне найменування об’єкта контролю, дані про його місцезнаходження, організаційно-правову форму; обґрунтування потреби в проведенні ревізії (зазначення фактів, що свідчать про порушення вимог законів, контроль за дотриманням яких належить до повноважень органу державного фінансового контролю, та період їх допущення); перелік запитань, на які відповідно до компетенції органів державного фінансового контролю необхідно дати відповідь.
(пункт 29 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 16.11.2006 р. N 1618,
від 07.09.2011 р. N 968,
від 19.09.2012 р. N 868,
від 14.12.2016 р. N 950,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
30. Звернення органу або особи долучають до матеріалів ревізії і залишають в органі державного фінансового контролю.
(пункт 30 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
31. Позапланова виїзна ревізія за зверненням органу або особи, що її ініціює, проводиться органом державного фінансового контролю на об’єкті контролю на підставі рішення суду про дозвіл на її проведення, яке надсилається на адресу органу державного фінансового контролю органом або особою не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати початку проведення позапланової виїзної ревізії, яка визначена таким рішенням суду.
(пункт 31 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 16.11.2006 р. N 1618,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
32. Позапланові виїзні ревізії суб’єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до об’єктів контролю, проводяться органом державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим у кримінальному провадженні.
(пункт 32 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
33. Для проведення позапланової виїзної ревізії за зверненням органу або особи відповідно до компетенції органу державного фінансового контролю та за переліком питань, зазначених у рішенні суду, складається програма ревізії відповідно до пункту 7 цього Порядку.
(пункт 33 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
34. Процедури взаємодії органу державного фінансового контролю з правоохоронними органами визначаються відповідними порядками взаємодії, затвердженими у встановленому порядку.
(пункт 34 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
від 03.07.2013 р. N 513,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 14.12.2016 р. N 950,
із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 р. N 795,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
Оформлення результатів ревізії
35. Результати ревізії оформляються актом, який повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. На першому аркуші акта ревізії, який оформляється на бланку органу державного фінансового контролю, зазначається назва документа (акт), дата і номер, місце складення (назва міста, села чи селища).
(абзац перший пункту 35 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
від 08.10.2022 р. N 1123)
Акт ревізії містить:
вступну частину, в якій зазначаються підстава для проведення ревізії, тема ревізії, повне найменування об’єкта контролю, його місцезнаходження, адреса електронної пошти, відомості про організаційно-правову форму та форму власності, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, дати початку і закінчення ревізії, період, який підлягав ревізії, перелік посадових осіб органу державного фінансового контролю та залучених фахівців, які проводили ревізію, перелік осіб, які відповідали за фінансово-господарську діяльність об’єкта контролю у період, що підлягав ревізії, інші відомості щодо організаційної структури об’єкта контролю, наявності підпорядкованих йому підприємств, установ, організацій, перебігу ревізії та перешкоджання у її проведенні, а також факти відмови від підписання або неможливість підписання документів у разі наявності;
(абзац третій пункту 35 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
констатуючу частину, в якій наведено інформацію про результати ревізії в розрізі кожного питання програми із зазначенням, за який період, яким способом (вибірковим, суцільним) та за якими документами перевірено ці питання, висновок про наявність або відсутність порушень законодавства, визначений у разі наявності в установленому законодавством порядку розмір збитків, завданих державі чи об’єкту контролю внаслідок таких порушень, а також іншу інформацію, що стосується діяльності та фінансового стану об’єкта контролю, та факти, що стосуються періоду, який підлягає ревізії.
(абзац четвертий пункту 35 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
Виявлені допущені об’єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції органу державного фінансового контролю, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов’язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.
За результатами проведення ревізії з окремих питань програми посадові особи органу державного фінансового контролю та залучені фахівці, які проводили ревізію у складі групи, можуть за рішенням керівника групи складати довідки, які підписують відповідні посадові особи органу державного фінансового контролю, залучені фахівці та надають об’єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку. Працівники об’єкта контролю, які є відповідальними з цих питань, підписують протягом двох робочих днів такі довідки та повертають їх посадовим особам органу державного фінансового контролю або залученим фахівцям, які їх склали. Довідки складаються в одному примірнику, надаються керівнику групи для прийняття рішення щодо включення до акта ревізії викладених у них фактів та долучаються до акта ревізії. На вимогу об’єкта контролю йому можуть бути видані копії довідок.
(абзац шостий пункту 35 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
36. Акт ревізії підписується посадовою особою органу державного фінансового контролю та керівником і головним бухгалтером об’єкта контролю або особою, уповноваженою на ведення бухгалтерського обліку (далі – головний бухгалтер), а також за необхідності іншими працівниками об’єкта.
У разі коли на об’єкті контролю бухгалтерський облік ведеться на договірних засадах спеціалістом з бухгалтерського обліку – самозайнятою особою чи підприємством, які провадять діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, акт ревізії підписується керівником об’єкта контролю.
(пункт 36 доповнено новим абзацом другим згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123,
у зв’язку з цим абзаци другий – четвертий
вважати відповідно абзацами третім – п’ятим)
У разі проведення посадовими особами органу державного фінансового контролю і залученими фахівцями ревізії в складі групи акт ревізії підписується керівником групи.
Потреба в ознайомленні з актом ревізії та його підписанні іншими працівниками об’єкта контролю, зокрема колишніми керівником і головним бухгалтером, що є відповідальні за фінансово-господарську діяльність об’єкта контролю у період, що підлягає ревізії, визначається посадовою особою органу державного фінансового контролю самостійно.
Акт ревізії централізованої бухгалтерії, яка обслуговує декілька бюджетних установ, підписується посадовою особою органу державного фінансового контролю, керівником та головним бухгалтером органу, при якому утворена централізована бухгалтерія. Із змістом акта ревізії централізованої бухгалтерії ознайомлюються керівники бюджетних установ, що обслуговуються відповідною централізованою бухгалтерією та щодо діяльності яких ревізією виявлено порушення.
(пункт 36 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
37. Пункт 37 виключено
(згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 16.10.2008 р. N 918)
38. Акт ревізії складається у трьох примірниках: перший – для органу державного фінансового контролю, другий – для об’єкта контролю, третій – для передачі органам прокуратури у випадках, передбачених цим Порядком та законодавством.
У разі проведення позапланової виїзної ревізії за рішенням суду кількість примірників акта ревізії визначається з урахуванням відповідного рішення суду.
Для унеможливлення підробки примірники акта ревізії візує посадова особа органу державного фінансового контролю на кожній сторінці із зазначенням на останній сторінці загальної кількості сторінок.
Третій примірник акта ревізії до передачі органам прокуратури зберігається в матеріалах ревізії. На звернення іншого правоохоронного органу про видачу акта ревізії орган державного фінансового контролю повідомляє про найменування органу прокуратури, реквізити супровідного листа про передачу матеріалів ревізії та видає завірену копію акта ревізії (з урахуванням обмежень, встановлених законом).
Орган державного фінансового контролю проводить з органами прокуратури щоквартальні звірки результатів розгляду переданих їм актів ревізій відповідно до порядків взаємодії.
(пункт 38 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
39. Посадова особа органу державного фінансового контролю не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після закінчення проведення ревізії складає акт ревізії, підписує всі його примірники, забезпечує реєстрацію в журналі реєстрації актів ревізій, форма якого визначається Держаудитслужбою, та надає перший і третій примірники акта ревізії для ознайомлення і підписання об’єкту контролю одним із таких способів:
(абзаци перший і другий пункту 39 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
від 14.12.2016 р. N 950,
замінено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473,
у зв’язку з цим абзаци третій – п’ятий вважати
відповідно абзацами другим – четвертим)
а) особисто під розписку керівнику або головному бухгалтеру об’єкта контролю;
б) через канцелярію (підрозділ з питань діловодства) з відміткою на примірнику акта органу державного фінансового контролю про дату реєстрації в журналі вхідної кореспонденції об’єкта контролю та підписом працівника канцелярії (загального відділу), який здійснив реєстрацію;
(підпункт “б” пункту 39 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968)
в) рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням. При цьому на примірнику акта, що залишається в органі державного фінансового контролю, зазначаються реквізити поштового повідомлення, яке долучається до матеріалів ревізії.
40. Керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об’єкта контролю зобов’язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.
Підписані примірники акта ревізії об’єкт контролю зобов’язаний повернути органу державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 3 робочих дні після отримання. У разі ненадходження до органу державного фінансового контролю підписаних примірників акта ревізії протягом зазначеного строку посадові особи органу державного фінансового контролю засвідчують це актом про відмову від підпису, що складається у трьох примірниках, один з яких видається об’єкту контролю способом, визначеним у пункті 39 цього Порядку.
Після складення акта про відмову від підпису орган державного фінансового контролю має право здійснити належні заходи щодо реалізації результатів ревізії з обов’язковим інформуванням про факт відмови від підписання акта ревізії органу управління об’єкта контролю і за необхідності відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
У разі неповернення об’єктом контролю першого і третього примірників акта ревізії орган державного фінансового контролю у передбачених цим Порядком та законодавством випадках подає правоохоронним органам акт про відмову від підпису, належним чином завірену копію другого примірника акта ревізії та долучає оригінал цього примірника до матеріалів ревізії.
41. Після надходження підписаних керівником і головним бухгалтером об’єкта контролю першого і третього примірників акта ревізії орган державного фінансового контролю не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання видає об’єкту контролю другий примірник акта ревізії.
42. У разі підписання акта ревізії із запереченнями керівник об’єкта контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після повернення органу державного фінансового контролю акта ревізії повинен подати йому підписані заперечення, що ґрунтуються на документах, зобов’язання щодо надання яких визначено у пункті 16 цього Порядку та які надані посадовим особам органу державного фінансового контролю. Якщо протягом цього строку заперечення щодо акта не надійдуть, то орган державного фінансового контролю вживає заходів для реалізації результатів ревізії.
(абзац перший пункту 42 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123,
від 13.11.2025 р. N 1473)
У разі надання об’єктом контролю заперечень до акта ревізії після закінчення строку, передбаченого цим пунктом, розгляд таких заперечень не здійснюється.
(пункт 42 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
43. Орган державного фінансового контролю аналізує правильність обґрунтувань, викладених у запереченнях, і в строк не пізніше ніж 15 робочих днів після отримання заперечень дає висновок на заперечення, який затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Документи об’єкта контролю, зобов’язання щодо надання яких визначено у пункті 16 цього Порядку, надані після закінчення проведення ревізії, під час формування висновку на заперечення не враховуються.
(пункт 43 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123,
від 13.11.2025 р. N 1473)
44. З метою уточнення викладених у запереченнях фактів посадові особи органу державного фінансового контролю мають право вимагати від об’єкта контролю необхідні для перевірки документи та додаткові пояснення.
Реалізація результатів ревізії
45. У міру виявлення ревізією порушень законодавства керівники об’єкта контролю можуть невідкладно вжити заходів до їх усунення та запобігання їм у подальшому, про що зазначають в акті ревізії.
(пункт 45 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
46. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після вручення (надіслання) об’єкту контролю другого примірника акта ревізії чи складення акта про відмову від підпису та у разі надходження заперечень до нього – не пізніше ніж 10 робочих днів після надсилання висновків на такі заперечення об’єкту контролю надсилається вимога щодо усунення виявлених порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
(абзац перший пункту 46 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123,
від 13.11.2025 р. N 1473)
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об’єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган державного фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Вимога щодо усунення виявлених порушень законодавства, здійснених суб’єктом господарювання державного сектору економіки, зокрема суб’єктом господарювання, у статутному капіталі якого 50 і більше відсотків акцій (часток) належать суб’єкту господарювання державного сектору економіки, а також підприємствами, установами та організаціями, які використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі – об’єкт контролю – учасник адміністративного провадження), складається за результатами ревізії та оформлюється відповідно до статті 71 Закону України “Про адміністративну процедуру” з урахуванням особливостей, визначених у пунктах 521 – 526 цього Порядку.
(пункт 46 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
47. Про результати ревізії, якою виявлено порушення законів та інших нормативно-правових актів, у строк не пізніше ніж 15 робочих днів після вручення (надіслання) об’єкту контролю другого примірника акта ревізії чи складення акта про відмову від підпису, а у разі надходження заперечень до нього – не пізніше ніж 15 робочих днів після надсилання висновків на такі заперечення інформуються органи управління об’єкта контролю та за необхідності відповідні органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
(абзац перший пункту 47 із змінами, внесеними згідно з
постановами Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123,
від 13.11.2025 р. N 1473)
Про розгляд результатів ревізії та вжиті у зв’язку з цим заходи органи управління об’єкта контролю та органи виконавчої влади не пізніше ніж у місячний строк інформують відповідний орган державного фінансового контролю.
(пункт 47 доповнено абзацом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
48. У разі коли ревізією виявлено порушення, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних правопорушень, акт такої ревізії з додатками до акта ревізії у визначені в пункті 46 цього Порядку строки передаються до органів прокуратури.
За результатами проведення ревізії з питань, викладених у зверненні іншого правоохоронного органу, до нього передаються у визначені в пункті 46 цього Порядку строки витяг з акта ревізії з додатками до акта ревізії з питань, викладених у відповідному зверненні (або копія акта ревізії з додатками до акта ревізії), про що інформуються органи прокуратури.
Про результати розгляду матеріалів ревізії органи прокуратури відповідного рівня або визначені ними органи досудового розслідування повідомляють протягом 10 робочих днів органу державного фінансового контролю про прийняті відповідні процесуальні рішення.
Якщо виявлено порушення законодавства, за які не передбачено кримінальну відповідальність або які не містять ознаки корупційних правопорушень, орган державного фінансового контролю у визначені в пункті 46 цього Порядку строки інформує про такі порушення правоохоронні органи.
(пункт 48 із змінами, внесеними згідно з постановами
Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 р. N 868,
від 03.07.2013 р. N 513,
від 08.10.2022 р. N 1123,
у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
49. У разі коли діями чи бездіяльністю працівників об’єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган державного фінансового контролю ставить вимоги перед керівником об’єкта контролю та органом його управління щодо пред’явлення цивільних позовів до винних осіб.
50. За результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю здійснюють провадження у справах про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.
Органи державного фінансового контролю також вживають заходів до забезпечення:
(абзац перший пункту 50 замінено абзацами згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473,
у зв’язку з цим абзаци другий – п’ятий
вважати відповідно абзацами третім – шостим)
притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об’єктів контролю;
порушення перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства;
(пункт 50 доповнено новим абзацом четвертим згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513,
у зв’язку з цим абзаци четвертий і п’ятий
вважати відповідно абзацами п’ятим і шостим)
звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства;
застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.
51. За спільним рішенням органу державного фінансового контролю та об’єкта контролю або його органу управління інформація про результати ревізії виноситься на обговорення на колегіях, нарадах, що проводяться об’єктом контролю. Відомості про результати ревізії можуть оприлюднюватися через засоби масової інформації.
52. Органи державного фінансового контролю здійснюють контроль за усуненням об’єктами контролю виявлених недоліків і порушень методом аналізу інформації об’єкта контролю про виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства та за потреби методом її фактичного підтвердження за місцезнаходженням об’єкта контролю чи за місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводили ревізію, а також під час наступних ревізій таких об’єктів контролю систематично вивчають матеріали ревізій і на підставі їх узагальнення вносять відповідним органам державної влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо перегляду нормативно-правових актів, усунення причин і умов, що призвели до порушення законодавства.
(пункт 52 у редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
Особливості реалізації результатів ревізії в об’єкта контролю – учасника адміністративного провадження
521. Для прийняття та пред’явлення вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, здійснених об’єктом контролю – учасником адміністративного провадження, яка складається за результатами ревізії та оформлюється відповідно до статті 71 Закону України “Про адміністративну процедуру” з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті та пунктах 522 – 526 цього Порядку (далі – вимога учаснику адміністративного провадження), орган державного фінансового контролю розпочинає адміністративне провадження відповідно до вимог зазначеного Закону.
Разом з наданням першого і третього примірника акта ревізії посадова особа органу державного фінансового контролю повідомляє керівнику об’єкта контролю – учасника адміністративного провадження про початок адміністративного провадження в адміністративній справі про прийняття вимоги учаснику адміністративного провадження.
522. Орган державного фінансового контролю під час підготовки справи до розгляду та вирішення встановлює всі обставини справи та збирає докази, зокрема з урахуванням наявності заперечень до акта ревізії. Якщо такий акт підписаний із запереченнями, орган державного фінансового контролю виконує обов’язки, визначені статтею 47 Закону України “Про адміністративну процедуру”.
523. З метою забезпечення належного, об’єктивного та швидкого з’ясування обставин справи за рішенням органу державного фінансового контролю може проводитися слухання у справі.
Протокол слухання у справі підписує посадова особа органу державного фінансового контролю, яка його проводила.
524. За результатами розгляду справи орган державного фінансового контролю приймає адміністративний акт – вимогу учаснику адміністративного провадження.
Вимога учаснику адміністративного провадження оформлюється на бланку органу державного фінансового контролю, на першому аркуші якого зазначається назва документа, дата та її реєстраційний номер, місце складення (назва міста, села чи селища). Вимога учаснику адміністративного провадження містить:
вступну частину, в якій зазначаються повне найменування об’єкта контролю – учасника адміністративного провадження, його адреса, повне ім’я і посада керівника (заступника керівника) об’єкта контролю – учасника адміністративного провадження, на ім’я якого складено вимогу учаснику адміністративного провадження;
мотивувальну частину, в якій зазначаються підстава для проведення ревізії, період, що підлягав ревізії, дати початку та завершення ревізії, дата та номер акта, складеного за результатами ревізії, стисла інформація про порушення законодавства (із зазначенням переліку статей, пунктів нормативно-правових актів, що порушені та про що зазначено в акті ревізії), які станом на момент завершення ревізії об’єкта контролю – учасника адміністративного провадження не усунуто;
резолютивну частину, в якій зазначаються норми (статті, пункти) нормативно-правових актів, відповідно до яких орган державного фінансового контролю вимагає усунення виявлених порушень законодавства, та перелік вимог;
заключну частину, в якій зазначаються строк (дата) інформування об’єкта контролю – учасника адміністративного провадження про усунення виявлених порушень законодавства, строк набрання чинності вимогою учаснику адміністративного провадження та спосіб визначення такого строку, порядок оскарження вимоги учаснику адміністративного провадження, а також те, що подання скарги не зупиняє дії вимоги учаснику адміністративного провадження відповідно до частини третьої статті 13 Закону.
Вимогу учаснику адміністративного провадження підписує керівник органу державного фінансового контролю або його заступник. Її доводять до відома керівника об’єкта контролю – учасника адміністративного провадження невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин – не пізніше ніж протягом трьох робочих днів із дня її прийняття.
525. Про результати ревізії в об’єкта контролю – учасника адміністративного провадження інформуються органи управління об’єкта контролю та за потреби відповідні органи державної влади та органи місцевого самоврядування не пізніше ніж протягом трьох робочих днів із дня прийняття вимоги учаснику адміністративного провадження.
Про розгляд результатів ревізії та вжиті з огляду на це заходи органи управління об’єкта контролю і органи державної влади та органи місцевого самоврядування не пізніше ніж у місячний строк інформують відповідний орган державного фінансового контролю.
526. Якщо за результатами ревізії в об’єкта контролю – учасника адміністративного провадження виявлено порушення, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних правопорушень, акт такої ревізії з додатками до акта ревізії не пізніше ніж протягом трьох робочих днів із дня прийняття вимоги учаснику адміністративного провадження передаються до органів прокуратури.
Про результати розгляду матеріалів ревізії (з урахуванням обмежень, встановлених законом) органи прокуратури повідомляють органу державного фінансового контролю протягом 10 робочих днів після прийняття відповідного рішення.
(Порядок доповнено розділом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
Особливості проведення ревізії реципієнтів, визначених у межах інструменту Ukraine Facility
527. Орган державного фінансового контролю проводить у реципієнтів ревізії видатків, передбачених на виконання кроків Плану України, зокрема для виконання яких необхідно здійснити публічні закупівлі, виплату компенсацій та кредитів.
528. Ревізії, під час яких перевіряють питання в межах інструменту Ukraine Facility, планує орган державного фінансового контролю щокварталу в установленому порядку із застосуванням ризик-орієнтованого підходу.
529. Реципієнти подають органу державного фінансового контролю інформацію, необхідну для виконання його основних завдань, за відповідним запитом Держаудитслужби, надають дозвіл на відкрите застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, відкрите здійснення звукозапису, фото-, відеофіксації (відеозйомки), накопичення та використання такої мультимедійної інформації (фото-, відео-, звукозаписів), надають доступ до об’єктів і приміщень, де здійснюється реалізація інвестицій і реформ, що фінансуються у межах інструменту Ukraine Facility, а також до будь-яких документів і комп’ютеризованих даних стосовно управління такими інвестиціями та реформами.
У разі ненадання необхідної інформації та документів, надання неповної інформації, неправдивих, неправильних або неповних документів орган державного фінансового контролю вчиняє відповідні дії за процедурами, визначеними пунктами 23 і 251 цього Порядку.
(Порядок доповнено розділом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
Особливості ревізії місцевого бюджету
53. Пункт 53 виключено
(пункт 53 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968,
виключено згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 03.07.2013 р. N 513)
54. До проведення ревізії місцевого бюджету органи державного фінансового контролю можуть залучати інші органи державної влади в установленому законодавством порядку.
55. Результати ревізії місцевого бюджету відображаються у зведеній довідці, яка формується на підставі актів ревізій та інших матеріалів, оформлених за результатами заходів державного фінансового контролю.
(абзац перший пункту 55 із змінами, внесеними згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
Абзац другий пункту 55 виключено
(згідно з постановою Кабінету
Міністрів України від 07.09.2011 р. N 968)
(Порядок доповнено розділом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 16.10.2008 р. N 918)
Особливості проведення ревізії об’єктів контролю, до складу яких входять відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи
56. Орган державного фінансового контролю, який проводить планову виїзну ревізію об’єкта контролю, який має відокремлені підрозділи (філії, представництва, відділення, інші підрозділи, що не мають статусу юридичної особи (далі – відокремлені підрозділи), надсилає юридичній особі повідомлення про проведення ревізії, передбачене пунктом 8 цього Порядку.
Перед початком ревізії відокремленого підрозділу, який перевіряється у складі ревізії об’єкта контролю, посадові особи органу державного фінансового контролю та залучені фахівці здійснюють заходи стосовно такого відокремленого підрозділу та юридичної особи, визначені пунктом 12 цього Порядку.
57. За результатами ревізії відокремленого підрозділу у двох примірниках (перший – для органу державного фінансового контролю, який проводить ревізію об’єкта контролю, другий – для відокремленого підрозділу) складається довідка з окремих питань програми ревізії об’єкта контролю в частині діяльності цього відокремленого підрозділу (далі – довідка про проведення ревізії відокремленого підрозділу).
Довідка про проведення ревізії відокремленого підрозділу оформляється на бланку органу державного фінансового контролю згідно з вимогами пункту 35 цього Порядку.
Довідку про проведення ревізії відокремленого підрозділу підписує посадова особа органу державного фінансового контролю та забезпечує її реєстрацію у порядку ведення діловодства в органі державного фінансового контролю.
Довідка про проведення ревізії відокремленого підрозділу надається для ознайомлення і підписання відокремленому підрозділу не пізніше наступного робочого дня після її реєстрації у порядку та одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку.
58. Керівник, особа, уповноважена на ведення бухгалтерського обліку, та інші відповідальні працівники відокремленого підрозділу ознайомлюються з довідкою про проведення ревізії відокремленого підрозділу, підписують її та протягом двох робочих днів з дня її отримання повертають органу державного фінансового контролю, який проводив ревізію відокремленого підрозділу.
У разі наявності заперечень щодо змісту довідки про проведення ревізії відокремленого підрозділу такі заперечення надаються керівником відокремленого підрозділу керівнику об’єкта контролю, який приймає рішення щодо їх включення у заперечення до акта ревізії, що подаються органу державного фінансового контролю, який проводить планову виїзну ревізію об’єкта контролю, у порядку, визначеному пунктами 42 – 44 цього Порядку.
59. Довідка про проведення ревізії відокремленого підрозділу не пізніше наступного робочого дня після її отримання органом державного фінансового контролю, який проводив ревізію відокремленого підрозділу, надсилається органу державного фінансового контролю, який проводить ревізію об’єкта контролю, до складу якого входить такий відокремлений підрозділ.
60. У разі неотримання органом державного фінансового контролю, який проводив ревізію відокремленого підрозділу, підписаної довідки про проведення ревізії відокремленого підрозділу у визначений пунктом 58 цього Порядку строк, посадові особи органу державного фінансового контролю засвідчують це актом про відмову від підпису, який разом із складеною довідкою про проведення ревізії відокремленого підрозділу надають органу державного фінансового контролю, який проводить ревізію об’єкта контролю. Один примірник акта про відмову від підпису довідки про проведення ревізії відокремленого підрозділу надсилається відокремленому підрозділу.
Надсилання передбачених цим пунктом документів здійснюється одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку.
(Порядок доповнено розділом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
Особливості складення документів в електронній формі та проведення ревізій за документами, складеними в електронній формі
61. Документи, які складає посадова особа органу державного фінансового контролю відповідно до цього Порядку, створюються у паперовій формі (у кількості примірників, яка передбачена для відповідного типу документа цим Порядком) або у формі електронного документа.
Надсилання, вручення об’єкту контролю, об’єкту зустрічної звірки документів у паперовій формі здійснюються у спосіб, передбачений цим Порядком для відповідного типу документа.
Надсилання об’єкту контролю, об’єкту зустрічної звірки документів в електронній формі здійснюється через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади або за допомогою інших засобів інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем відповідно до законодавства, крім документів, які вручаються під розписку або під особистий підпис.
62. Створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення електронних документів під час ревізії здійснюються в електронній формі відповідно до Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг” і Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. N 55 (Офіційний вісник України, 2018 р., N 23, ст. 770).
63. У разі неможливості підписання електронного документа, складеного посадовими особами органу державного фінансового контролю, відповідною посадовою особою або працівником об’єкта контролю, об’єкта зустрічної звірки, шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису створюється та підписується ідентичний електронному документу за документарною інформацією та реквізитами документ на папері у тій кількості примірників, яка передбачена для відповідного типу документа цим Порядком.
64. Надання документів об’єкта контролю та/або об’єкта зустрічної звірки посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечує керівник об’єкта контролю чи його заступник та/або керівник об’єкта зустрічної звірки чи його заступник на електронних носіях з описом вкладених документів у строк, визначений у пункті 16 цього Порядку.
(абзац перший пункту 64 у редакції постанови
Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1473)
Електронна копія електронного документа та візуальне подання електронного документа на папері мають бути засвідчені об’єктом контролю у порядку, встановленому законом.
65. Перед початком перевірки електронних документів перевіряється наявність усіх обов’язкових реквізитів та їх цілісність шляхом перевірки та підтвердження правового статусу кваліфікованого електронного підпису чи печатки відповідно до частини другої статті 18 Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.
(пункт 65 із змінами, внесеними згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 26.05.2023 р. N 532)
(Порядок доповнено розділом згідно з постановою
Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 р. N 1123)
Error: Contact form not found.
зателефонуємо Вам найближчим часом!