Постанова КМУ “Деякі питання створення, адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації”

Кабінет Міністрів України

Постанова

від 21 лютого 2025 р. № 205

Київ

Деякі питання створення, адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації

{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 382 від 04.04.2025
№ 893 від 15.07.2025}

Відповідно до частини четвертої статті 2, абзацу сьомого пункту 2 частини першої статті 5 та частини другої статті 15 Закону України “Про Національну програму інформатизації” Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити такі, що додаються:

Обов’язкові вимоги до створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації;

Порядок локалізації програмних продуктів для виконання Національної програми інформатизації.

2. У додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1057 “Про визначення сфер діяльності, в яких центральні органи виконавчої влади та Служба безпеки України здійснюють функції технічного регулювання” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 102, ст. 3519; 2020 р., № 2, ст. 68, № 11, ст. 434; 2023 р., № 65, ст. 3712; 2024 р., № 54, ст. 3199) позицію “Мінцифри” у графі “Сфера діяльності, в якій здійснюються функції технічного регулювання (об’єкти технічних регламентів)” доповнити словами “; сфера інформатизації (засоби інформатизації, зокрема ті, що використовують технології штучного інтелекту, розподіленого реєстру)”.

3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.

Прем’єр-міністр УкраїниД. ШМИГАЛЬ
Інд. 49




ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 лютого 2025 р. № 205
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 липня 2025 р. № 893)

ОБОВ’ЯЗКОВІ ВИМОГИ
до створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації

Загальні питання

1. Ці Обов’язкові вимоги визначають загальні умови, зміст та перелік заходів під час створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації.

Дія цих Обов’язкових вимог поширюється на заходи із створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації, які спрямовані на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування.

Дія цих Обов’язкових вимог не поширюється на заходи із створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобів інформатизації, створених за допомогою програмного засобу для створення офіційних веб-сайтів державних органів “Конструктор веб-сайтів державних органів”, засобів інформатизації, власником (розпорядником) яких є Міноборони, за умови затвердження Міноборони життєвого циклу та/або вимог щодо управління життєвим циклом таких засобів інформатизації, а також на заходи, що здійснюються за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги, крім випадків ініціювання замовником застосування цих Обов’язкових вимог.

2. У цих Обов’язкових вимогах терміни вживаються у такому значенні:

1) експлуатаційна документація – сукупність документів, які встановлюють організаційні, нормативні, технічні та інші рекомендації до експлуатації засобу інформатизації протягом строку його експлуатації та містять інформацію, необхідну для належного встановлення, використання, обслуговування, налаштування, ремонту або виправлення помилок та створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації;

2) життєвий цикл засобу інформатизації – сукупність стадій та етапів, які проходить засіб інформатизації від моменту ініціювання створення до завершення використання та виведення з промислової експлуатації;

3) компонент засобу інформатизації – засіб інформатизації, який є складовою іншого засобу інформатизації;

4) координатор робіт із створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації – визначений структурний підрозділ та/або працівник замовника та/або підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління замовника, відповідальний за організацію та здійснення заходів із створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації;

5) користувач – державний орган, орган місцевого самоврядування, юридична особа, фізична особа – підприємець або фізична особа, що використовує засіб інформатизації;

6) методологія управління проектами із створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації (далі – методологія управління проектами) – набір керівних принципів та правил, практик, моделей, якими визначається загальна організація виконання проекту із створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації;

7) об’єкт інформатизації – організаційна структура, робочі процеси (бізнес-процеси) та/або сукупність електронних інформаційних ресурсів та технологій замовника, які автоматизуються за допомогою засобу інформатизації;

8) проектна документація – сукупність графічних і текстових документів, які описують концепцію, архітектуру, технічні вимоги, процеси створення та впровадження засобу інформатизації;

9) реінжиніринг робочих процесів (бізнес-процесів) засобу інформатизації (далі – реінжиніринг засобу інформатизації) – заходи системного аналізу та реорганізації робочих процесів (бізнес-процесів) засобу інформатизації, спрямовані на його вдосконалення та докорінні зміни;

10) робочий процес (бізнес-процес) – повторювана у певній послідовності сукупність дій, виконання яких спрямоване на задоволення потреб користувачів засобу інформатизації;

11) стадія життєвого циклу засобу інформатизації (далі – стадія) – визначена сукупність етапів, що складаються з окремих процесів, які виконуються послідовно, паралельно або комбіновано в певний момент життєвого циклу засобу інформатизації залежно від його стану;

12) технічна підтримка – комплекс організаційних і технічних заходів, спрямованих на забезпечення постійного та безперебійного функціонування засобу інформатизації, включаючи його встановлення, налаштування, оновлення, моніторинг, виявлення та усунення несправностей, а також відновлення працездатності після збоїв або порушень у роботі, що впливають на доступність, цілісність чи конфіденційність інформації;

13) технічне завдання – документ, розроблений відповідно до технічних вимог, що визначає призначення, показники якості, техніко-економічні, технічні та спеціальні характеристики засобу інформатизації і включає опис робочих процесів (бізнес-процесів) та умови використання засобу інформатизації;

14) технічні вимоги – документ, що визначає планові потреби замовника та загальні умови створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації та містить набір критеріїв, які описують засіб інформатизації;

15) технічний адміністратор засобу інформатизації – юридична особа, завданням якої відповідно до її повноважень або договору є здійснення організаційних, технічних та інших заходів, необхідних для забезпечення супроводу, адміністрування та функціонування засобу інформатизації;

16) управління проектами – діяльність, що передбачає організацію заходів, спрямованих на забезпечення виконання визначених завдань та досягнення цілей протягом визначеного періоду часу та обсягів необхідних фінансових, матеріально-технічних, людських та інших ресурсів.

Термін “замовник” вживається у значенні, наведеному в Законі України “Про Національну програму інформатизації”. Термін “програмне забезпечення” вживається у значенні терміна “програмний продукт” наведеному в Законі України “Про Національну програму інформатизації”. Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Бюджетному та Податковому кодексах України, Законах України “Про Національну програму інформатизації”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”, “Про захист персональних даних”, “Про електронні комунікації”, “Про публічні закупівлі”, “Про авторське право і суміжні права”, Порядку використання програмного забезпечення мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія) з відкритим вихідним кодом та видачі ліцензії на нього, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2024 р. № 162 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 21, ст. 1354).

3. Створення (модернізація, модифікація, розвиток), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації ґрунтується на принципах:

1) актуальності – застосування сучасних інформаційних технологій для створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобів інформатизації;

2) системності – встановлення зв’язків між компонентами засобу інформатизації, які забезпечують цілісність засобу та його взаємодію з іншими засобами інформатизації;

3) розвитку – врахування перспективи розвитку засобу інформатизації, зокрема можливості масштабування, доповнення та оновлення функцій і складу засобу інформатизації, без порушення його функціональності;

4) інтероперабельності – забезпечення взаємодії з іншими системами за встановленими правилами, використання єдиних правил електронної інформаційної взаємодії, відкритих форматів даних та протоколів обміну;

5) ефективності – досягнення раціонального співвідношення між витратами та цільовими результатами, включаючи очікуваний результат від засобу інформатизації;

6) уніфікації – раціонального використання типових, уніфікованих і стандартизованих рішень, програмних продуктів, компонентів, документів тощо;

7) безпечності – виконання вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах та кібербезпеки, захисту персональних даних;

8) доступності – забезпечення можливості рівного та безперешкодного доступу до засобу інформатизації для всіх користувачів.

4. Створення (модернізація, модифікація, розвиток), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації може здійснюватися самостійно замовником та/або технічним адміністратором засобу інформатизації, та/або із залученням на договірних засадах третіх осіб за результатами закупівлі відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель.

5. Фінансування заходів, пов’язаних із створенням (модернізацією, модифікацією, розвитком), адмініструванням та забезпеченням функціонування засобу інформатизації, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством.

6. Замовник та/або технічний адміністратор засобу інформатизації самостійно обирає методологію управління проектами, що застосовуватиметься під час створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації.

7. Під час створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації замовник та/або технічний адміністратор засобу інформатизації може використовувати програмні продукти для управління проектами. Розроблення, погодження та затвердження документації, передбаченої цими Обов’язковими вимогами, може також здійснюватися в електронній формі.

Стадії та етапи життєвого циклу засобу інформатизації

8. Засіб інформатизації протягом життєвого циклу проходить такі стадії:

1) ініціювання;

2) проектування;

3) створення та впровадження;

4) промислова експлуатація;

5) виведення з промислової експлуатації.

9. Під час проходження всіх стадій життєвого циклу засобу інформатизації відповідні заходи виконуються з урахуванням матриці дій відповідно до життєвого циклу засобу інформатизації (додаток 1).

10. Для засобу інформатизації, життєвий цикл якого розпочався до набрання чинності цими Обов’язковими вимогами, дотримання матриці дій відповідно до життєвого циклу засобу інформатизації (додаток 1) забезпечується в рамках однієї стадії з наступного етапу за етапом, що відповідає стану такого засобу на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2025 р. № 893 “Про внесення змін до Обов’язкових вимог до створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації”.

У разі коли етап, що відповідає стану такого засобу на дату набрання чинності зазначеною постановою, є завершальним в межах стадії, дотримання матриці дій здійснюється з наступної стадії.

11. Під час створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації замовником у договорі з надання послуг та/або виконання робіт із створення (модернізації, модифікації розвитку) засобу інформатизації, зокрема, визначаються:

1) етапи виконання робіт та/або надання послуг;

2) умови використання засобу інформатизації, що надається для модернізації, модифікації або розвитку для програмного продукту. Умови використання засобу інформатизації для іншого засобу інформатизації застосовуються у разі потреби;

3) вимоги щодо якості виконаних робіт та/або наданих послуг відповідно до умов технічних вимог до створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації та/або технічного завдання на створення (модернізацію, модифікацію, розвиток) засобу інформатизації;

4) гарантійний строк на засіб інформатизації або його компоненти та умови гарантійного обслуговування;

5) умови та способи використання замовником створеного засобу інформатизації як об’єкта права інтелектуальної власності;

6) умови передання майнових прав інтелектуальної власності на створений засіб інформатизації (застосовується, якщо створений засіб інформатизації є об’єктом права інтелектуальної власності);

7) порядок впровадження засобу інформатизації на об’єкті інформатизації замовника та/або в інфраструктурі технічного адміністратора засобу інформатизації та/або надавача хмарних послуг чи центру обробки даних (у разі потреби);

8) умови надання технічної підтримки засобу інформатизації та користувачів (у разі потреби).

Технічні вимоги до створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації або технічна специфікація до предмета закупівлі, календарний план виконання робіт та/або надання послуг, розрахунок вартості з надання послуг або виконання робіт є обов’язковими додатками до договору з надання послуг та/або виконання робіт із створення (модернізації, модифікації розвитку) засобу інформатизації.

12. Створення (модернізація, модифікація, розвиток) засобу інформатизації, яким передбачено оброблення інформації з обмеженим доступом, здійснюється відповідно до Законів України “Про доступ до публічної інформації” і “Про державну таємницю”, Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. № 939, Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 736 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 85, ст. 2783), та цих Обов’язкових вимог.

13. У разі коли для засобу інформатизації передбачено визначення технічного адміністратора засобу інформатизації, таке визначення здійснюється не пізніше завершення стадії створення та впровадження.

У разі потреби у визначенні або зміні технічного адміністратора засобу інформатизації для засобу інформатизації, який на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2025 р. № 893 “Про внесення змін до Обов’язкових вимог до створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації” перебуває на стадії промислової експлуатації, відповідне рішення приймається до початку виконання заходів, що потребують участі технічного адміністратора, з урахуванням положень цих Обов’язкових вимог.

Ініціювання

14. Ініціювання створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації передбачає такі етапи:

1) формування потреби;

2) розроблення технічних вимог.

15. На етапі формування потреби замовник визначає потребу у створенні (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації шляхом обстеження обраних робочих процесів (бізнес-процесів) та пов’язаних з ними об’єктів інформатизації замовника з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту інформації та кібербезпеки.

Результати обстеження документуються із зазначенням обґрунтування потреби у створенні (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації. У разі необхідності також зазначаються очікувані планові показники та розрахунки до створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації.

У разі потреби у створенні (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації замовником приймається рішення щодо створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації та визначається координатор робіт із створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації.

Координатору робіт із створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації може бути делеговано право затвердження проектної та експлуатаційної документації.

16. Етап розроблення технічних вимог передбачає підготовку проекту технічних вимог та затвердження їх замовником до створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації відповідно до примірної структури технічних вимог (додаток 2).

Проектування

17. Проектування засобу інформатизації передбачає розроблення технічного завдання.

За потреби стадія проектування може доповнюватися новими етапами залежно від особливостей засобу інформатизації.

18. Технічне завдання на створення (модернізацію, модифікацію, розвиток) засобу інформатизації розробляється відповідно до примірної структури технічного завдання (додаток 3), затверджується замовником у разі необхідності, може коригуватися за результатами виконання етапів та/або комплексу робіт та/або послуг за ними на всіх стадіях життєвого циклу засобу інформатизації.

Під час розроблення технічного завдання на створення (модернізацію, модифікацію, розвиток) засобу інформатизації обов’язковим є використання/застосування національних стандартів із переліку стандартів, що застосовуються під час створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації (додаток 4), із зазначенням відомостей про них. Вимоги, що містяться у технічному завданні на створення (модернізацію, модифікацію, розвиток) засобу інформатизації, повинні піддаватися практичній перевірці, бути вимірюваними та технічно досяжними.

Склад експлуатаційної документації визначається в технічному завданні на створення (модернізацію, модифікацію, розвиток) засобу інформатизації з урахуванням положень національних стандартів із переліку стандартів, що застосовуються під час створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації (додаток 4), та обирається всіма категоріями користувачів в обсязі, достатньому для адміністрування та користування засобом інформатизації.

Склад експлуатаційної документації може бути відкорегований на стадії створення та впровадження.

Створення та впровадження

19. Створення та впровадження засобу інформатизації передбачає такі етапи:

1) постачання та/або створення програмних продуктів та/або технічних засобів;

2) проведення попередніх випробувань засобу інформатизації або його компонентів;

3) розгортання засобу інформатизації або його компонентів;

4) проведення дослідної експлуатації засобу інформатизації (у разі потреби).

За потреби етапи можуть доповнюватися новими або поєднуватися залежно від особливостей засобу інформатизації.

20. Створення засобу інформатизації передбачає затвердження положення про засіб інформатизації (за потреби).

21. На етапі постачання та/або створення програмних продуктів та/або технічних засобів здійснюється укомплектування засобу інформатизації відповідно до технічного завдання на створення (модернізацію, модифікацію, розвиток) засобу інформатизації та технічних вимог до створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації.

У разі постачання програмного продукту та/або комп’ютерної техніки, та/або елементів електронних комунікаційних мереж (у тому числі компонентів для ремонту чи відновлення працездатності) як засобу інформатизації життєвий цикл такого продукту не включає стадію проектування, а стадії ініціювання, створення та впровадження реалізуються з урахуванням потреб замовника.

Засіб інформатизації, який або компоненти якого є за своїм типом програмним продуктом, повинен включати код, придатний (призначений) для виконання комп’ютером, та/або виконувані файли, та/або вихідний код та інші дані, необхідні для запуску та роботи такого засобу інформатизації.

Опис вихідного коду здійснюється безпосередньо у відповідному коді у вигляді коментарів з поясненням щодо дотримання алгоритмів роботи тощо.

Вихідний код та опис до нього не передаються замовнику у разі, коли:

передавання заборонено правочинами щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності на програмні продукти;

програмні продукти, технології чи їх компоненти мають відкритий вихідний код і використані виконавцем у процесі створення програмного продукту, крім випадків, коли відкритий вихідний код взято за основу такого програмного продукту.

22. У разі здійснення закупівлі програмних продуктів, комп’ютерної техніки та/або елементів електронних комунікаційних мереж (у тому числі компонентів, призначених для ремонту або відновлення працездатності засобу інформатизації), замовником у договорі поставки засобів інформатизації передбачаються умови щодо:

1) забезпечення комплектності поставки, зазначеної у специфікації, яка додається до договору;

2) передання майнових прав інтелектуальної власності на програмний продукт або надання дозволу на його використання, у разі коли програмний продукт є засобом інформатизації або його компонентом;

3) їх встановлення на об’єкті інформатизації замовника (у разі потреби);

4) надання гарантійних зобов’язань;

5) визначення строків та умов технічної підтримки.

Забороняється закупівля засобу інформатизації, ліцензія на використання якого передбачає виплату роялті та/або винагороди правовласнику у вигляді відсотків плати за надані від імені держави послуги.

23. Проведення попередніх випробувань засобу інформатизації або його компонентів здійснюється у середовищі, визначеному у технічних вимогах до створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації та передбачає:

1) перевірку відповідності засобу інформатизації або його компонентів вимогам проектної та експлуатаційної документації;

2) перевірку працездатності засобу інформатизації або його компонентів згідно з програмою та методикою попередніх випробувань;

3) оцінку готовності засобу інформатизації або його компонентів до прийняття у промислову експлуатацію (за необхідності дослідну експлуатацію) або повернення засобу інформатизації або його компонентів на доопрацювання та виправлення помилок і невідповідностей технічному завданню на створення (модернізацію, модифікацію, розвиток) засобу інформатизації та технічним вимогам до створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації.

Учасники випробувань, склад робіт та/або послуг на етапі проведення попередніх випробувань засобу інформатизації або його компонентів, типи випробувань та їх послідовність погоджуються із замовником та технічним адміністратором засобу інформатизації (за наявності).

До попередніх випробувань засобу інформатизації або його компонентів повинні бути залучені представники замовника та/або технічного адміністратора засобу інформатизації.

Результати попередніх випробувань оформлюються протоколом випробувань, у якому фіксується факт проведених робіт з випробувань засобу інформатизації або його компонентів.

24. Розгортання засобу інформатизації або його компонентів виконується на об’єкті інформатизації замовника та/або в інфраструктурі технічного адміністратора засобу інформатизації та/або надавача хмарних послуг чи центру обробки даних та може передбачати організацію замовником:

1) встановлення та/або впровадження засобу інформатизації або його компонентів у сформованому випробувальному або промисловому середовищі;

2) проведення навчання фахівців замовника та/або технічного адміністратора засобу інформатизації, які залучені до забезпечення працездатності засобу інформатизації (за необхідності);

3) проведення приймальних випробувань засобу інформатизації або його компонентів (у разі потреби).

Розгортання засобу інформатизації або його компонентів в інфраструктурі технічного адміністратора засобу інформатизації може здійснюватися в межах його повноважень, визначених відповідним договором та/або нормативно-правовим актом. У разі розгортання засобу інформатизації або його компонентів в інфраструктурі надавача хмарних послуг чи центру обробки даних залучення технічних ресурсів здійснюється у порядку, встановленому договором про надання зазначених послуг.

25. Встановлення та/або впровадження засобу інформатизації або його компонентів у сформованому випробувальному або промисловому середовищі передбачає:

1) випробування засобу інформатизації в умовах, наближених до промислової експлуатації;

2) відпрацювання технології оброблення інформації, керування програмними та технічними засобами і надання практичних навичок усім користувачам у використанні засобу інформатизації (за необхідності);

3) збір та проведення аналізу інформації про роботу засобу інформатизації;

4) міграцію даних (за необхідності), результати якої документуються.

26. Проведення приймальних випробувань засобу інформатизації або його компонентів передбачає:

1) утворення замовником комісії з проведення приймальних випробувань засобу інформатизації або його компонентів шляхом видання відповідного розпорядчого документа (за потреби);

2) здійснення оцінювання замовником відповідно до програми і методики приймальних випробувань відповідності встановленого та/або впровадженого засобу інформатизації або його компонентів вимогам технічного завдання, рівня працездатності;

3) оцінювання відповідності модернізованого (модифікованого) засобу інформатизації або його компонентів вимогам до сфери використання (вимогам до умов експлуатації) відповідно до законодавства у сфері захисту інформації;

4) складення протоколу приймальних випробувань за результатами оцінювання з висновками щодо відповідності засобу інформатизації проектній та експлуатаційній документації та рекомендаціями щодо переведення засобу інформатизації або його компонентів у промислову експлуатацію (у разі потреби);

5) приймання замовником майнових прав інтелектуальної власності на створений засіб інформатизації, якщо такий засіб інформатизації є об’єктом права інтелектуальної власності.

За результатами проведення приймальних випробувань замовником приймається рішення щодо введення засобу інформатизації у промислову експлуатацію, яка передбачає застосування засобу інформатизації в реальних умовах відповідно до визначених функціональних вимог або дослідну експлуатацію.

27. Роботи або послуги із захисту інформації виконуються відповідно до законодавства у сферах захисту інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах та кіберзахисту.

Промислова експлуатація

28. Промислова експлуатація засобу інформатизації передбачає такі етапи:

1) введення засобу інформатизації у промислову експлуатацію;

2) обслуговування та надання технічної підтримки засобу інформатизації;

3) забезпечення захисту інформації засобу інформатизації.

За потреби етапи можуть поєднуватися залежно від особливостей засобу інформатизації.

29. Введення засобу інформатизації у промислову експлуатацію здійснюється шляхом видання замовником або технічним адміністратором засобу інформатизації відповідного розпорядчого документа.

30. На етапі обслуговування та надання технічної підтримки засобу інформатизації здійснюється:

гарантійна підтримка відповідно до договірних зобов’язань;

адміністрування засобу інформатизації;

забезпечення функціонування засобу інформатизації;

технічна підтримка засобу інформатизації;

модернізація, модифікація, розвиток, реінжиніринг засобу інформатизації (у разі потреби).

31. Адміністрування засобу інформатизації передбачає здійснення заходів, спрямованих на забезпечення керованості (управління) засобом інформатизації та/або його доступності для користувачів.

Забезпечення функціонування засобу інформатизації передбачає здійснення заходів, спрямованих на технічну підтримку у працездатному (функціональному) стані, включаючи встановлення, налаштування, оновлення, відновлення працездатності та/або визначення потреби у модернізації, модифікації засобу інформатизації або виведення засобу інформатизації з промислової експлуатації.

Перелік заходів, що здійснюються у процесі адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації, визначається замовником та/або технічним адміністратором засобу інформатизації та може включати інші заходи з питань управління доступом, управління системами, управління безпекою, управління даними, моніторингу дій тощо.

Моніторинг дій може здійснюватися як у рамках внутрішнього контролю засобу інформатизації, так і в рамках аудиту використання інформаційних технологій, який організовується замовником та/або технічним адміністратором засобу інформатизації. Основними завданнями моніторингу є оцінка працездатності, надійності, безпеки, ресурсів, продуктивності засобу інформатизації під час його промислової експлуатації.

Результати аудиту використання інформаційних технологій оформлюються у вигляді звіту, в якому зазначаються рекомендації, що можуть бути підставою для подальшої модернізації, модифікації, розвитку таких технологій або виведення їх з промислової експлуатації.

Адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації може здійснюватися замовником самостійно та/або технічним адміністратором, та/або із залученням третіх осіб на договірних засадах. За необхідності для надання технічної підтримки засобу інформатизації можуть залучатися на договірних засадах треті особи.

32. У разі здійснення закупівлі послуг та/або робіт з адміністрування та/або забезпечення функціонування засобу інформатизації замовником у договорі про надання послуг та/або виконання робіт з адміністрування та/або забезпечення функціонування засобу інформатизації передбачаються вимоги щодо:

1) якості наданих послуг та/або виконаних робіт відповідно до технічних вимог, визначених замовником;

2) строків та порядку надання послуг та/або виконання робіт;

3) переліку випадків (обставин), настання яких є підставою для надання послуг та/або виконання робіт на вимогу замовника та/або технічного адміністратора засобу інформатизації (за потреби);

Технічні вимоги та/або специфікації на надання послуг та/або виконання робіт, розрахунок вартості з надання послуг та/або виконання робіт, форма звіту про фактично надані послуги та/або виконані роботи є обов’язковими додатками до договору про надання послуг та/або виконання робіт з адміністрування, та/або забезпечення функціонування засобу інформатизації.

33. Під час замовлення послуг доступу до Інтернету замовник або технічний адміністратор засобу інформатизації, або залучена на договірних засадах третя особа, що здійснює адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації, зобов’язаний дотримуватися технічних вимог щодо забезпечення електронними комунікаційними послугами доступу до Інтернету (додаток 5).

Для забезпечення власної діяльності замовник або технічний адміністратор засобу інформатизації, або залучена на договірних засадах третя особа, що здійснює адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації, забезпечує резервне електроживлення кінцевого обладнання для доступу до Інтернету та мережі Wi-Fi не менше ніж на 8 годин безперервного знеструмлення.

34. Захист інформації засобу інформатизації, в тому числі забезпечення кібербезпеки, здійснюються відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації та кібербезпеки.

Виведення з промислової експлуатації

35. Виведення з промислової експлуатації засобу інформатизації передбачає такі етапи:

1) припинення експлуатації засобу інформатизації;

2) списання засобу інформатизації та/або його компонентів;

3) знищення засобу інформатизації (за потреби).

Виведення з промислової експлуатації засобу інформатизації, який належить до матеріальних активів замовника, здійснюється відповідно до законодавства у сфері ведення бухгалтерського обліку та складення фінансової звітності.

36. Припинення експлуатації засобу інформатизації може передбачати:

1) розроблення замовником та/або технічним адміністратором засобу інформатизації плану виведення засобу інформатизації з промислової експлуатації, зокрема визначення важливих даних, що зберігаються у системі, для їх подальшого переміщення в іншу систему або архівації відповідно до розпорядчих актів та політик з управління даними для потенційного майбутнього доступу;

2) документування процесів, конфігурацій, звітів та інших важливих аспектів роботи засобу інформатизації для можливого подальшого використання;

3) припинення експлуатації засобу інформатизації, зокрема деінсталяцію засобу інформатизації, який належить до нематеріальних активів.

37. У разі припинення експлуатації засобу інформатизації, виведення з промислової експлуатації засобу інформатизації, який належить до нематеріальних активів, здійснюється за наявності обґрунтування необхідності списання нематеріального активу з обліку та/або іншої інформації щодо неможливості подальшого використання нематеріального активу.

38. Підставою для ініціювання виведення засобу інформатизації з промислової експлуатації може бути:

1) закінчення строку дії або дострокове припинення ліцензійного договору або ліцензії на засіб інформатизації (застосовується до засобу інформатизації або його компонентів, який за своїм типом є програмним продуктом);

2) моральна чи фізична зношеність, пошкодження, непридатність до відновлення або подальшого використання, технічна чи економічна недоцільність його модернізації, модифікації, розвитку, втрата актуальності;

3) встановлення факту здійснення несанкціонованого доступу, наслідки якого неможливо усунути або внаслідок якого засобу інформатизації заподіяно непоправної шкоди;

4) у разі припинення технічної підтримки засобу інформатизації із сторони виконавця і обґрунтованої неможливості здійснення такої підтримки іншим виконавцем, замовником або технічним адміністратором засобу інформатизації;

5) інші обґрунтовані замовником та/або технічним адміністратором засобу інформатизації підстави, що унеможливлюють використання засобу інформатизації.

39. З метою встановлення факту неможливості та/або неефективності експлуатації засобу інформатизації, який належить до нематеріальних активів, замовником утворюється комісія із списання нематеріальних активів, до складу якої включаються координатор робіт із створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації, працівники структурного підрозділу замовника, відповідального за адміністрування, забезпечення функціонування засобу інформатизації, працівники технічних служб замовника, працівники бухгалтерського та юридичного підрозділів замовника, фахівці технічного адміністратора засобу інформатизації (за згодою), а також інші фахівці, залучені за потреби замовником.

Склад комісії із списання нематеріальних активів затверджується розпорядчим актом замовника.

40. Комісією із списання нематеріальних активів проводиться оцінка можливих ризиків, пов’язаних із припиненням експлуатації, зокрема таких, як втрата даних, порушення роботи інших систем, негативні наслідки для користувачів, у тому числі на підставі обґрунтування необхідності списання нематеріального активу та/або іншої інформації щодо неможливості подальшого використання нематеріального активу, наданих замовником та/або технічним адміністратором засобу інформатизації.

Результати обстеження оформлюються документально із зазначенням можливих ризиків, пов’язаних з припиненням експлуатації, зокрема таких, як втрата даних, порушення роботи інших систем, негативні наслідки для користувачів, та рекомендацій щодо їх мінімізації.

41. За потреби для прийняття рішення щодо списання засобів інформатизації можуть залучатися сторонні організації (фахівці) для надання технічного висновку (акта технічного стану) про встановлення факту непридатності та неможливості подальшого використання такого засобу інформатизації.

У разі списання засобу інформатизації, який є необоротним активом, складається акт відповідно до законодавства у сфері ведення бухгалтерського обліку та складення фінансової звітності.

42. Знищення засобу інформатизації, який належить до нематеріальних активів, які передбачають оброблення інформації з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, передбачає знищення або переробку електронних носіїв такої інформації у спосіб, що виключає можливість повного або часткового відновлення збереженої на них інформації.

Етапи, передбачені пунктом 35 цих Обов’язкових вимог, здійснюються із забезпеченням захисту інформації, яка оброблялася в рамках експлуатації засобу інформатизації.

Модернізація, модифікація, розвиток засобу інформатизації

43. Модернізація, модифікація, розвиток засобу інформатизації здійснюються в межах його життєвого циклу на стадіях створення та впровадження або промислової експлуатації і забезпечуються замовником та/або технічним адміністратором засобу інформатизації.

44. Модернізація, модифікація, розвиток засобу інформатизації здійснюються у разі визначення замовником потреби у вдосконаленні, розвитку, технічному переоснащенні, покращенні характеристик, розширенні функціональних можливостей та поліпшенні інших його якостей.

Модифікація засобу інформатизації може здійснюватися шляхом внесення змін з метою підвищення його ефективності, продуктивності, надійності або відповідності сучасним вимогам у межах функціональних можливостей, визначених законодавством та/або документацією.

45. Під час модернізації, модифікації, розвитку засобу інформатизації замовником та/або технічним адміністратором засобу інформатизації здійснюються заходи згідно з матрицею дій відповідно до життєвого циклу засобу інформатизації (додаток 1).

{Обов’язкові вимоги із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 382 від 04.04.2025; в редакції Постанови КМ № 893 від 15.07.2025}


Додаток 1
до Обов’язкових вимог

МАТРИЦЯ
дій відповідно до життєвого циклу засобу інформатизації

Найменування стадії життєвого циклуЕтапПроцес
створеннямодернізаціямодифікаціярозвитокадмініструваннязабезпечення функціонування
1. Ініціюванняформування потребивиконуєтьсявиконуєтьсяза потребиза потребине застосовуєтьсяне застосовується
розроблення технічних вимогвиконуєтьсявиконуєтьсяза потребиза потребине застосовуєтьсяне застосовується
2. Проектування*розроблення технічного завданнявиконуєтьсявиконуєтьсяза потребиза потребине застосовуєтьсяне застосовується
3. Створення та впровадження**постачання та/або створення програмних продуктів та/або технічних засобівзастосовуєтьсяза потребиза потребиза потребиза потребиза потреби
проведення попередніх випробувань засобу інформатизації або його компонентіввиконуєтьсявиконуєтьсяза потребиза потребине застосовуєтьсяне застосовується
розгортання засобу інформатизації або його компонентіввиконуєтьсявиконуєтьсяза потребиза потребиза потребиза потреби
проведення дослідної експлуатації засобу інформатизації (у разі потреби)виконуєтьсявиконуєтьсяза потребиза потребиза потребиза потреби
4. Промислова експлуатація***введення засобу інформатизації у промислову експлуатаціювиконуєтьсявиконуєтьсяза потребиза потребивиконуєтьсявиконується
обслуговування та надання технічної підтримки засобу інформатизаціївиконуєтьсявиконуєтьсявиконуєтьсявиконуєтьсявиконуєтьсявиконується
забезпечення захисту інформації засобу інформатизаціїзастосовуєтьсязастосовуєтьсязастосовуєтьсязастосовуєтьсязастосовуєтьсязастосовується
5. Виведення з промислової експлуатаціїприпинення експлуатації засобу інформатизаціїне застосовуєтьсяне застосовуєтьсяне застосовуєтьсяне застосовуєтьсявиконуєтьсявиконується
списання засобу інформатизації та/або його компонентівне застосовуєтьсяне застосовуєтьсяне застосовуєтьсяне застосовуєтьсявиконуєтьсяне застосовується
знищення засобу інформатизації (за потреби)не застосовуєтьсяне застосовуєтьсяне застосовуєтьсяне застосовуєтьсявиконуєтьсяне застосовується

__________
* У разі необхідності може доповнюватися новими етапами залежно від особливостей засобу інформатизації.
** За потреби етапи можуть доповнюватися новими або поєднуватися залежно від особливостей засобу інформатизації.
*** За потреби етапи можуть поєднуватися залежно від особливостей засобу інформатизації.

ЗначенняКоли використовувати
Застосовуєтьсяпроцес характерний для етапу, але може мати варіативність
Виконуєтьсяпроцес обов’язковий для відповідного етапу
Не застосовуєтьсяпроцес не передбачений на відповідному етапі
За потребивиконується у випадках, передбачених проектною документацією або нормативними вимогами

{Додаток 1 в редакції Постанови КМ № 893 від 15.07.2025}


Додаток 2
до Обов’язкових вимог

ПРИМІРНА СТРУКТУРА*
технічних вимог

1. Загальні положення:

1) підстава для розроблення технічних вимог;

2) найменування засобу інформатизації;

3) мета створення засобу інформатизації;

4) терміни, що використовуються (у разі необхідності).

2. Призначення засобу інформатизації:

1) основні завдання та функції засобу інформатизації;

2) очікувані результати від впровадження засобу інформатизації.

3. Характеристики об’єкта інформатизації.

4. Вимоги до засобу інформатизації:

1) вимоги до структури та функціонування засобу інформатизації;

2) вимоги до чисельності та кваліфікації персоналу засобу інформатизації та режиму його роботи;

3) вимоги до безпеки;

4) вимоги до ергономіки та технічної естетики;

5) вимоги до захисту інформації;

6) вимоги до уніфікації;

7) вимоги до надійності засобу інформатизації та збереженості інформації;

8) вимоги до способів і засобів зв’язку для інформаційного обміну між компонентами засобу інформатизації;

9) вимоги до режимів функціонування засобу інформатизації;

10) вимоги до функцій (завдань), що виконуються засобом інформатизації.

5. Вимоги до супроводу та обслуговування засобу інформатизації

1) вимоги до гарантійної підтримки;

2) вимоги до навчання користувачів (за потреби);

3) вимоги до документації.

6. Вимоги до приймання засобу інформатизації:

1) вимоги до проведення випробувань;

2) вимоги до передачі результатів виконаних робіт та/або наданих послуг (за наявності).

7. Додатки.

8. Заявка на модернізацію (модифікацію, розвиток) засобу інформатизації (у разі необхідності).

__________
* Структура технічних вимог визначається замовником та може бути скоригована.

{Додаток 2 в редакції Постанови КМ № 893 від 15.07.2025}


Додаток 3
до Обов’язкових вимог

ПРИМІРНА СТРУКТУРА*
технічного завдання

1. Загальні відомості про засіб інформатизації:

1) найменування засобу інформатизації, його замовника та виконавця робіт та/або надання послуг із створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації;

2) перелік документів, на підставі та з урахуванням яких створюється (модернізується, модифікується, розвивається) засіб інформатизації, ким і коли затверджено такі документи;

3) відомості про призначення та цілі засобу інформатизації;

4) план-графік виконання етапів створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації із зазначенням строків початку та закінчення виконання робіт та/або надання послуг за кожним з етапів.

2. Відомості про робочий процес (бізнес-процеси) та пов’язані з ними об’єкти інформатизації, умови їх експлуатації та характеристики навколишнього середовища:

1) опис робочих процесів (бізнес-процесів);

2) вимоги до програмного продукту та технічних засобів;

3) опис вимог до інтерфейсів та їх дизайну;

4) опис вимог до архітектури зберігання та обміну даними;

5) опис показників якості;

6) опис техніко-економічних характеристик.

3. Вимоги до засобу інформатизації:

1) вимоги до засобу інформатизації в цілому;

2) функціональні та нефункціональні вимоги;

3) вимоги до видів забезпечення;

4) вимоги до захисту інформації;

5) спеціальні вимоги до засобу інформатизації.

4. Склад та зміст робіт та/або послуг із створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації.

5. Порядок контролю та приймання робіт та/або послуг із створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації.

6. Вимоги до складу та змісту робіт та/або послуг з підготовки об’єкта інформатизації до введення в дію.

7. Умови використання засобу інформатизації.

8. Вимоги до документування.

9. Порядок внесення змін і доповнень до технічного завдання.

10. Додатки:

1) план створення (модернізації, модифікації, розвитку) засобу інформатизації;

2) заявка на модернізацію (модифікацію, розвиток) засобу інформатизації (у разі необхідності).

__________
* Структура технічного завдання визначається замовником та може бути скоригована

{Додаток 3 в редакції Постанови КМ № 893 від 15.07.2025}


Додаток 4
до Обов’язкових вимог

ПЕРЕЛІК
стандартів, що застосовуються під час створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації

ДСТУ ISO 10005:2019 (ISO 10005:2018, IDT) “Управління якістю. Настанови щодо програм якості”

ДСТУ ISO 10006:2018 (ISO 10006:2017, IDT) “Управління якістю. Настанови щодо управління якістю в проектах”

ДСТУ ISO 10017:2023 “Управління якістю. Настанови щодо застосування статистичних методів відповідно до ISO 9001:2015. (ISO 10017:2021, IDT)”

ДСТУ ISO/IEC 15026-1:2017 (ISO/IEC 15026-1:2013, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Гарантії стосовно систем і програмних засобів. Частина 1. Поняття та основні терміни”

ДСТУ ISO/IEC 15026-2:2018 (ISO/IEC 15026-2:2011, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Гарантії стосовно систем і програмних засобів. Частина 2. Сценарій гарантування”

ДСТУ ISO/IEC 15026-3:2018 (ISO/IEC 15026-3:2015, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Гарантії стосовно систем і програмних засобів. Частина 3. Рівні цілісності системи”

ДСТУ ISO/IEC 15026-4:2018 (ISO/IEC 15026-4:2012, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Гарантії стосовно систем і програмних засобів. Частина 4. Гарантування в життєвому циклі”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 15288:2016 (ISO/IEC/IEEE 15288:2015, IDT) “Інженерія систем і програмного забезпечення. Процеси життєвого циклу систем”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 15289:2019 (ISO/IEC/IEEE 15289:2017, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Уміст інформаційних об’єктів життєвого циклу (документації)”

ДСТУ ISO/IEC TR 19759:2016 (ISO/IEC TR 19759:2015, IDT) “Програмна інженерія. Настанова щодо ядра знань програмної інженерії (SWEBoK V.3)”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 24765:2018 (ISO/IEC/IEEE 24765:2017, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Словник термінів”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 24748-4:2018 (ISO/IEC/IEEE 24748-4:2016, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Керування життєвим циклом. Частина 4. Інженерне проектування систем”

ДСТУ ISO/IEC 25010:2016 (ISO/IEC 25010:2011, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Вимоги до якості систем і програмних засобів та її оцінювання (SQuaRE). Моделі якості системи та програмних засобів”

ДСТУ ISO/IEC 25021:2016 (ISO/IEC 25021:2012, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Вимоги до якості систем і програмних засобів та її оцінювання (SQuaRE). Елементи показника якості”

ДСТУ ISO/IEC 25023:2019 (ISO/IEC 25023:2016, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Вимоги до якості систем програмних засобів та їхнього оцінювання (SQuaRE). Вимірювання якості систем та програмних продуктів”

ДСТУ ISO/IEC 25041:2016 (ISO/IEC 25041:2012, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Вимоги до якості систем і програмних засобів та її оцінювання (SQuaRE). Настанова з оцінювання для розробників, придбавачів і незалежних оцінювачів”

ДСТУ ISO/IEC 25051:2016 (ISO/IEC 25051:2014, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Вимоги до якості систем і програмних засобів та її оцінювання (SQuaRE). Вимоги до якості готового для застосування програмного продукту (RUSP) та інструкції щодо його тестування”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 26511:2015 “Розробка систем і програмного забезпечення. Вимоги до керування документацією користувача (ІSO/ІEC/ІEEE 26511:2011, ІDT)”

ДСТУ ISO/IEC IEEE 26512:2018 (ISO/IEC IEEE 26512:2018, IDT) “Інженерія систем та програмних засобів. Вимоги до придбавачів і постачальників інформації для користувачів”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 26513:2019 (ISO/IEC/IEEE 26513:2017, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Вимоги до тестувальників та оглядачів інформації для користувачів”

ДСТУ ISO/IEC 26514:2015 “Інженерія систем і програмного забезпечення. Вимоги до дизайнерів і розробників документації користувача (ISO/IEC 26514:2008, IDT)”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 26515:2018 (ISO/IEC/IEEE 26515:2011, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Розроблення документації користувача в гнучкому середовищі”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 26531:2015 “Розробка систем і програмного забезпечення. Керування контентом для документування керування життєвим циклом продуктів, користувачів і послуг (ІSO/ІEC/ІEEE 26531:2015, ІDT)”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 29119-1:2017 (ISO/IEC/IEEE 29119-1:2013, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Тестування програмних засобів. Частина 1. Поняття та визначення”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 29119-2:2017 (ISO/IEC/IEEE 29119-2:2013, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Тестування програмних засобів. Частина 2. Процеси тестування”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 29119-3:2017 (ISO/IEC/IEEE 29119-3:2013, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Тестування програмних засобів. Частина 3. Документація тестування”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 29119-4:2017 (ISO/IEC/IEEE 29119-4:2015, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Тестування програмних засобів. Частина 4. Методики тестування”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 29119-5:2018 (ISO/IEC/IEEE 29119-5:2016, IDT) “Інженерія програмних засобів і систем. Тестування програмних засобів. Частина 5. Тестування на основі ключових слів”

ДСТУ ISO/IEC 20246:2018 (ISO/IEC 20246:2017, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Рецензування розроблюваних програмних засобів”

ДСТУ ISO/IEC 25010:2016 (ISO/IEC 25010:2011, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Вимоги до якості систем і програмних засобів та її оцінювання (SQuaRE). Моделі якості системи та програмних засобів”

ДСТУ ISO/IEC 90003:2006 “Програмна інженерія. Настанови щодо застосування ІSO 9001:2000 до програмного забезпечення (ІSO/ІEC 90003:2004, ІDT)”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 42010:2018 (ISO/IEC/IEEE 42010:2011, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Опис архітектури”

ДСТУ ISO/IEC/IEEE 12207:2018 (ISO/IEC/IEEE 12207:2017, IDT) “Інженерія систем і програмних засобів. Процеси життєвого циклу програмних засобів”

ДСТУ EN 301 549:2022 (EN 301 549 V3.2.1 (2021-03), IDT) “Інформаційні технології. Вимоги щодо доступності продуктів та послуг ІКТ”

{Додаток 4 в редакції Постанови КМ № 893 від 15.07.2025}


Додаток 5
до Обов’язкових вимог

ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ
щодо забезпечення електронними комунікаційними послугами доступу до Інтернету*

Загальні вимоги

1. Під час замовлення електронних комунікаційних послуг доступу до Інтернету забезпечується:

1) пропускна здатність між обладнанням замовника та постачальника електронних комунікаційних послуг високої пропускної здатності із швидкістю завантаження не менше 1 Гбіт/с та вивантаження від 100 Мбіт/с;

2) швидкість передачі даних з розрахунку кількості користувачів Інтернету у замовника:

до 20 користувачів – не менше 100 Мбіт/с;

від 20 до 100 користувачів – 500 Мбіт/с;

понад 100 користувачів – 1 Гбіт/с або більше;

3) підключення з використанням різних кабелів передачі сигналу, приєднаних до різних комутаційних вузлів;

4) технологія підключення – xPON або FTTx з використанням прямого волоконно-оптичного підключення до вузла агрегації (без проміжних активних елементів);

5) безперервний доступ під час відключень електроенергії протягом щонайменше 72 годин знеструмлень підряд;

6) статична IP-адреса для забезпечення стабільного доступу та можливості ідентифікації;

7) цілодобовий моніторинг роботи мережі для уникнення затримок під час пікового навантаження.

2. Для замовника з понад 100 користувачами Інтернету організовується резервний канал доступу до Інтернету від іншого постачальника.

3. У разі відсутності у населеному пункті за місцезнаходженням замовника постачальника послуг доступу до Інтернету, що відповідає вимогам підпунктів 1 та 2 пункту 1 цього додатка, можуть використовуватися інші технології доступу до Інтернету.

Вимоги до організації мережі Wi-Fi для доступу до Інтернету

4. Під час створення мережі Wi-Fi для доступу до Інтернету забезпечується:

1) швидкість передачі даних від 100 Мбіт/с на кожну точку доступу;

2) пропускна здатність каналу, яка дозволяє організувати швидкість передачі даних від 10 Мбіт/с;

3) покриття мережею Wi-Fi місць перебування працівників замовника та відвідувачів;

4) встановлення додаткових точок доступу або підсилювачів сигналу для забезпечення належного рівня покриття мережею Wi-Fi для доступу до Інтернету в приміщеннях з великою площею або із складною конфігурацією (наявність перегородок, підвальних приміщень тощо) з урахуванням одночасної кількості підключень:

до 50 осіб – не нижче Wi-Fi 5 (802.11ac);

понад 50 осіб – не нижче Wi-Fi 6 (802.11ax);

5) розділення мережі Wi-Fi на окремі зони:

для працівників замовника – закрита з використанням пароля доступу;

для відвідувачів – відкрита без використання пароля;

6) розподіл каналів для уникнення перевантаження для стабільного доступу до Інтернету під час пікового навантаження на мережу.

__________
* Технічні вимоги щодо забезпечення електронними комунікаційними послугами доступу до Інтернету визначаються замовником або технічним адміністратором засобу інформатизації або залученою на договірних засадах третьою особою та можуть бути скориговані.

{Додаток 5 в редакції Постанови КМ № 893 від 15.07.2025}




ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 лютого 2025 р. № 205

ПОРЯДОК
локалізації програмних продуктів для виконання Національної програми інформатизації

1. Цей Порядок визначає механізм локалізації програмних продуктів для виконання Національної програми інформатизації під час приведення програмних продуктів у відповідність із законами та іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами, передбаченими законодавством.

У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про Національну програму інформатизації”.

2. Об’єктами локалізації є програмні продукти, які використовуються замовниками для виконання завдань, програм, проектів, робіт з інформатизації, включаючи окремі завдання, проекти, роботи з інформатизації, що виконуються за рахунок видатків за бюджетною програмою “Національна програма інформатизації”, а також галузеві і регіональні програми, проекти, роботи з інформатизації та програми, проекти, роботи з інформатизації органів місцевого самоврядування.

3. Суб’єктами локалізації програмних продуктів є:

генеральний державний замовник Національної програми інформатизації (далі – генеральний замовник);

замовники завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації (далі – замовники);

виконавці завдань, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації (далі – виконавці).

4. Генеральний замовник координує роботи з локалізації програмних продуктів для виконання завдань, програм, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації.

5. Замовник забезпечує приведення програмних продуктів у відповідність із законами та іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами, передбаченими законодавством, а також приймання робіт з локалізації програмних продуктів від виконавців.

6. Роботи з локалізації програмних продуктів можуть виконуватися як у складі завдань, програм, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, так і окремо від них. При цьому закуповується відповідна кількість ліцензій на використання такого програмного продукту.

7. Закупівля програмних продуктів, а також робіт з їх локалізації для виконання завдань, програм, проектів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації здійснюється замовником у порядку, визначеному законодавством у сфері публічних закупівель.

Погодження генеральним замовником робіт з локалізації програмних продуктів під час виконання Національної програми інформатизації здійснюється в порядку, визначеному Положенням про формування та виконання Національної програми інформатизації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2024 р. № 119 “Деякі питання Національної програми інформатизації” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 18, ст. 1177).

8. Роботи з локалізації програмного продукту виконуються лише за наявності ліцензії на використання такого програмного продукту.

9. Роботи з локалізації програмних продуктів виконуються з дотриманням Обов’язкових вимог до створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2025 р. № 205.

10. Роботи з локалізації програмних продуктів фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

11. Замовник щороку не пізніше 1 березня подає генеральному замовнику інформацію про локалізований програмний продукт за формою згідно з додатком.

12. Генеральний замовник узагальнює подану замовниками інформацію про локалізований програмний продукт та щороку не пізніше 1 квітня оприлюднює її засобами Єдиної інформаційної системи обліку Національної програми інформатизації.


Додаток
до Порядку

ІНФОРМАЦІЯ
про локалізований програмний продукт




ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 лютого 2025 р. № 205

ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність

1. Постанова Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1998 р. № 121 “Про затвердження переліку обов’язкових етапів робіт під час проектування, впровадження та експлуатації засобів інформатизації” (Офіційний вісник України, 1998 р., № 5, ст. 185).

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 р. № 160 “Про заходи щодо посилення контролю за обгрунтованістю проектів інформатизації діяльності центральних органів виконавчої влади” (Офіційний вісник України, 1998 р., № 7, ст. 247).

3. Постанова Кабінету Міністрів України від 16 листопада 1998 р. № 1815 “Про затвердження Порядку локалізації програмних продуктів (програмних засобів) для виконання Національної програми інформатизації” (Офіційний вісник України, 1998 р., № 46, ст. 1693).

4. Постанова Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1354 “Про затвердження Положення про порядок передачі резидентам окремих завдань (проектів) Національної програми інформатизації у сфері національної безпеки та оборони держави” (Офіційний вісник України, 1999 р., № 30, ст. 1541).

5. Пункт 9 змін та доповнень, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2000 р. № 1469 “Про організаційні заходи щодо функціонування системи державних закупівель” (Офіційний вісник України, 2000 р., № 39, ст. 1659).

6. Пункти 19, 21 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1758 “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких рішень Кабінету Міністрів України” (Офіційний вісник України, 2002 р., № 1, ст. 4).

7. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 2009 р. № 738 “Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 р. № 160” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 54, ст. 1872).

8. Постанова Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 р. № 869 “Про затвердження загальних вимог до програмних продуктів, які закуповуються та створюються на замовлення державних органів” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 63, ст. 2217).

9. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2009 р. № 1191 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1998 р. № 121” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 87, ст. 2930).

10. Пункти 2, 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2010 р. № 675 “Деякі питання діяльності Державного комітету з питань науки, інновацій та інформатизації” (Офіційний вісник України, 2010 р., № 58, ст. 2025).

11. Постанова Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 р. № 915 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1998 р. № 121 і від 16 лютого 1998 р. № 160” (Офіційний вісник України, 2011 р., № 67, ст. 2576).

12. Постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 129 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 18, ст. 742).

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО