Наказ Мінекономіки “Про затвердження національного класифікатора НК 018:2023 та скасування національного класифікатора ДК 018-2000”

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

16.05.2023  № 3573

Про затвердження національного класифікатора НК 018:2023 та скасування національного класифікатора ДК 018-2000

Відповідно до частини п’ятої статті 259 Господарського кодексу України НАКАЗУЮ:

1. Затвердити національний класифікатор НК 018:2023 “Класифікатор будівель і споруд”, що додається.

2. Скасувати національний класифікатор ДК 018-2000 “Державний класифікатор будівель та споруд”, затверджений наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507.

3. Департаменту технічного регулювання оприлюднити цей наказ на офіційному вебсайті Міністерства економіки України.

4. Цей наказ набирає чинності з 01.01.2024.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра економіки України згідно з розподілом функціональних обов’язків.

Виконувач обов’язків
Міністра

Т. Качка

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки України
16 травня 2023 року № 3573

НАЦІОНАЛЬНИЙ КЛАСИФІКАТОР УКРАЇНИ
КЛАСИФІКАТОР БУДІВЕЛЬ І СПОРУД
НК 018:2023

Видання офіційне

ЗМІСТ

  1. Вступ………………………………………………………………………………… 4
  2. Сфера застосування………………………………………………………………………… 4
  3. Терміни та їх визначення……………………………………………………………….…. 4
  4. Загальні положення………………………………………………………………………… 5
  5. Класифікація будівель і споруд…………………………………………………………… 8

НАЦІОНАЛЬНИЙ КЛАСИФІКАТОР БУДІВЕЛЬ І СПОРУД
CLASSIFICATION OF CONSTRUCTIONS

1. ВСТУП

НК 018:2023 “Класифікатор будівель і споруд” (далі – НК 018:2023) є складовою частиною національної системи класифікації. Ідентифікатор НК 018:2023 – НКБС.

НК 018:2023 розроблено на заміну ДК 018–2000 та гармонізовано з Класифікацією типів споруд Євростату (Classification of Types of Constructions – СС, 1998). У НК 018:2023 здійснено адаптацію категорій до норм чинного законодавства у сфері містобудування.

Метою розроблення НК 018:2023 є гармонізація національної статистичної системи з європейськими нормами та стандартами відповідно до вимог статті 355 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони та забезпечення ефективного обміну даними між системою містобудівного кадастру та системою національної статистики.

Методологічні основи, які покладені в основу НК 018:2023, ґрунтуються на відповідних правилах Класифікації типів споруд Євростату і повністю їм відповідають. За структурою, змістом категорій продукції, описом пояснень є національним аналогом СС, 1998.

2. СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

НК 018:2023 призначений для застосування органами державної влади та місцевого самоврядування, а також та іншими користувачами для вирішення таких завдань:

  • проведення робіт із перепису, оцінки та переоцінки вартості і стану будівель та споруд;
  • проведення соціологічних досліджень із питань будівництва, благоустрою, забезпечення житлом і різними послугами населення України;
  • розроблення аналітичних показників і прогнозування інвестицій в економіку України;
  • розроблення державної офіційної статистичної інформації, зокрема щодо результатів будівельної діяльності, змін цін у будівництві тощо;
  • зіставлення національних статистичних даних із даними Статистичної комісії Європейського Союзу (Євростату) та ООН, статистичних служб окремих країн.

3. ТЕРМІНИ ТА ЇХ ВИЗНАЧЕННЯ

У НК 018:2023 використовуються терміни, визначені Європейським класифікатором типів споруд, а саме:

Споруди – структури, пов’язані із землею, які створені з будівельних матеріалів і комплектуючих та/або для яких виконуються будівельні роботи. У цьому відношенні підготовка ґрунту, посадка або посів тощо для сільськогосподарських цілей не вважаються спорудами.

Будівлі – це криті споруди, які можуть використовуватися окремо, побудовані для постійних цілей, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів.

Житлові будівлі (будинки) – це споруди, не менше половини загальної площі яких використовується для житлових потреб. Якщо для житлових цілей використовується менше половини загальної корисної площі, то будівля належить до нежитлових відповідно до цільового призначення.

Нежитлові будівлі – це споруди, які переважно використовуються або призначені для нежитлових цілей. Якщо не менше половини загальної корисної площі використовується для житлових потреб, будинок належить до житлових.

Загальна корисна площа – це площа приміщень в житлових і нежитлових будівлях, що не включає конструктивні та допоміжні зони. Наприклад, зони розмежування конструктивних частин, сходових кліток, ліфтів, ескалаторів, опори, колони, димоходи, зони, що зайняті генераторами електроенергії, установками опалення та кондиціонування повітря.

Інженерні споруди – усі споруди, що не належать до будівель, у тому числі лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури та споруди на них.

4. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Об’єктами класифікації є окремі споруди (будівля, дорога, трубопровід тощо). У виключних випадках класифікаційна одиниця може бути застосована до об’єкта нерухомого майна в цілому.

У цій класифікації споруди поділяються на два розділи «Будівлі» та «Інженерні споруди». Поділ на класифікаційні одиниці в межах розділів виконується перш за все відповідно до технічних характеристик споруди, які обумовлюються призначенням споруди (наприклад, офісні будівлі, дорожні споруди, водопровідні споруди, трубопроводи).

Місце будівництва, його власність та установа, якій воно належить, як правило, не мають значення для цієї класифікації та не враховуються, за винятком кількох випадків.

Класифікація виконана ієрархічним методом, глибина класифікації становить 4 рівні. Базовою одиницею класифікації є клас об’єктів, які поєднуються в групи, підрозділи та розділи. Код складається з 4 цифрових символів, кожен з яких відповідає одному з рівнів класифікації:

1 символ – розділи
2 символи – підрозділи
3 символи – групи
4 символи – класи

Зміст, форма та структура НК 018:2023 максимально повно і точно відповідають змісту, формі та структурі Класифікації типів споруд Євростату (Classification of Types of Constructions – СС, 1998). В структурі класифікатору виділяються 2 розділи, 6 підрозділів, 20 груп та 46 класів. Подальша деталізація класів споруд, установлених Європейським класифікатором, на підкласи та види з урахуванням національних особливостей визначена не доцільною.

Будівлі класифікуються переважно за їх функціональним призначенням. Будівлі, що використовуються або запроектовані для декількох призначень (поєднання житлових приміщень, магазинів та бібліотеки), повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення. Головне призначення повинно бути визначене таким чином:

  • обчислюється відсоткове співвідношення площ різних за призначенням приміщень будівлі у складі загальної корисної площі з віднесенням цих приміщень згідно з їх призначенням чи використанням до відповідного класифікаційного угруповання;
  • потім будівля класифікується за методом “зверху – вниз”. Будівлю спочатку відносять до підгрупи, що охоплює всю чи більшу частку всієї її загальної корисної площі. Далі її відносять до класу об’єктів за найбільшою питомою вагою площі в цій будівлі. За наявності класифікаційного поділу класу об’єктів на підкласи та види за тим самим принципом визначається приналежність будівлі до відповідного підкласу та виду.

З метою ілюстрації описаної методики розглянемо будівлю, загальна площа якої складається з таких приміщень:

Тип використання

% від загальної

площі

Код виду за КМББС

Житлові кімнати

30 %

1122

Офіс страхової компанії

10 %

1220

Магазин

20 %

1230

Бібліотека

30 %

1262

Медична консультація  

10 %

1264

У цьому випадку будівля класифікується таким чином:

  • на рівні двох розрядів коду будівля відноситься до підрозділу 12 “Нежитлові будівлі”, оскільки офіс, магазин, бібліотека і медична консультація, що відносяться до цієї підгрупи, займають найбільший відсоток (70 %) загальної корисної площі;
  • на рівні трьох розрядів коду – до групи 126 “Будівлі громадського дозвілля, освіти, охорони здоров’я та соціального захисту”, тому що бібліотека та медична консультація, що відносяться до цього класу, займають найбільший відсоток (40 %) загальної площі в межах підгрупи;
  • нарешті на рівні чотирьох розрядів коду – до класу 1263 “Музеї та бібліотеки”, тому що бібліотека займає найбільший відсоток (30 %) загальної площі в межах класу.

Отже, означену будівлю належить віднести до нежитлових будівель класу 1263 “Музеї та бібліотеки”.

Для комплексних споруд, що складаються, наприклад, з декількох будівель, кожна будівля може класифікуватися окремо. Якщо, наприклад, комплекс вищого навчального закладу складається з будинку для навчання та гуртожитку, то будинок для навчання в цьому випадку буде позначений кодом 1263, тоді як гуртожиток слід позначити кодом 1130. Проте, якщо дані не деталізовані чи відсутні, то комплекс відносять до класифікаційного угруповання за кодом 1263 відповідно до основного функціонального призначення.

Ведення НК 018:2023 забезпечує Міністерство розвитку громад та територій України, у тому числі приймає рішення про необхідність внесення змін до нього, доцільність перегляду усього класифікатора.

5. КЛАСИФІКАЦІЯ БУДІВЕЛЬ І СПОРУД

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО