Наказ Мінекономіки “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо особливостей здійснення публічних закупівель робіт з будівництва на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування”
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
(Мінекономіки)
Н А К А З
22 листопада 2024 року № 26335
Київ
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо особливостей здійснення публічних закупівель робіт з будівництва на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування
З метою встановлення єдиного підходу до підготовки та здійснення публічних закупівель робіт з будівництва нових, реконструкції, капітального ремонту та реставрації існуючих будівель без розроблення проєктної документації переможцем закупівлі
НАКАЗУЮ:
1.Затвердити Методичні рекомендації щодо особливостей здійснення публічних закупівель робіт з будівництва на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення аботскасування, що додаються.
2. Департаменту сфери публічних закупівель та конкурентної політики забезпечити розміщення Методичних рекомендацій, затверджених цимнаказом, на офіційному вебсайті Міністерства економіки України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра економіки України згідно з розподілом обов’язків.
Виконувач обов’язків Міністра Надія БІГУН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінекономіки
22 листопада 2024 року № 26335
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо особливостей здійснення публічних закупівель робіт з будівництва на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування
Розділ І. Загальні положення
1. Ці Методичні рекомендації розроблено з метою встановлення єдиного підходу до підготовки та здійснення процедур закупівель з урахуванням положень Закону України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) та особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – Особливості).
2. Ці Методичні рекомендації поширюються на закупівлю робіт з будівництва нових, реконструкції, капітального ремонту та реставрації існуючих будівель без розроблення проєктної документації переможцем такої закупівлі (далі – роботи з будівництва).
3. У цих Методичних рекомендаціях термін “будівництво” вживається у значенні, наведеному в Законі України “Про регулювання містобудівної діяльності”, термін “будівлі” – у значенні, наведеному в національному класифікаторі НК 018:2023 “Класифікатор будівель і споруд”, затвердженому наказом Міністерства економіки України від 16.05.2023 № 3573, а інші терміни – у значеннях, наведених у Законі.
Розділ ІІ. Рекомендації щодо підготовки до проведення процедур закупівель
Підрозділ І. Порядок визначення предмета закупівлі
1. Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 708, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.06.2020 за № 500/34783 (із змінами) (далі – Порядок), визначення предмета закупівлі робіт з будівництва здійснюється замовником згідно з пунктом 27 частини першої статті 1 Закону за об’єктами будівництва та з урахуванням положень кошторисних норм України у будівництві “Настанова з визначення вартості будівництва”, затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (далі – Настанова), а також галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 “Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт”, затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23.08.2011 № 301.
2. Відповідно до пункту 13 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 11.06.2020 № 1082, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2020 за № 610/34893 (із змінами), під час розміщення в електронній системі закупівель інформації про предмет закупівлі в разі закупівлі робіт з будівництва заповнюється інформація щодо коду за показниками другої – п’ятої цифр основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 “Єдиний закупівельний словник”, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.12.2015 № 1749 (із змінами) (далі – Єдиний закупівельний словник).
3. Для застосування єдиного підходу та покращення можливостей подальшої аналітики закупівель робіт з будівництва під час розміщення в електронній системі закупівель інформації про відповідний предмет закупівлі рекомендується зазначати такі коди Єдиного закупівельного словника для закупівель робіт з:
1) нового будівництва – 45210000-2 Будівництво будівель;
2) реконструкції, капітального ремонту та реставрації існуючих будівель – 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи (45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація).
Підрозділ ІІ. Визначення очікуваної вартості предмета закупівлі
1. Очікувана вартість предмета закупівлі (робіт з будівництва) є розрахунковою вартістю предмета закупівлі (робіт з будівництва), що сформована відповідно до затвердженої у встановленому порядку проєктної документації на будівництво (крім демонтажних робіт, де проєктна документація розробляється та затверджується безпосередньо підрядником), виходячи з вимог до предмета закупівлі або його частини (лоту), у тому числі його технічних, якісних, кількісних характеристик.
2. Очікувана вартість предмета закупівлі (робіт з будівництва) визначається з урахуванням Порядку застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості будівництва, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 25.06.2021 № 162, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.09.2021 за № 1226/36848, та Настанови.
3. Для розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі (робіт з будівництва) використовується кошторисна вартість об’єкта будівництва, що визначається в складі інвесторської кошторисної документації, яка є частиною затвердженої проєктної документації на будівництво.
Повна кошторисна вартість об’єкта будівництва або його черги визначається шляхом зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва (далі – ЗКР), який включає кошторисну вартість будівельних робіт, витрати на придбання устаткування, меблів та інвентарю, а також інші витрати. ЗКР складається на основі об’єктних кошторисів та/або об’єктних кошторисних розрахунків і кошторисних розрахунків на окремі види витрат. У ЗКР кошти розподіляються за главами, що наведені в додатку 8 до Настанови.
4. До очікуваної вартості предмета закупівлі (робіт з будівництва) або його частини (лоту) не включається вартість витрат, які передбачені ЗКР на оплату виконання робіт іншими суб’єктами господарювання, ніж переможцем процедури закупівлі, та витрати, що відповідно до характеристик предмета закупівлі (робіт з будівництва) або його частини (лоту) не належать до розрахункової вартості ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі.
Замовник повинен проаналізувати, які витрати відповідно до ЗКР є такими, що не підлягають включенню до очікуваної вартості предмета закупівлі (робіт з будівництва).
До таких витрат, передбачених на оплату виконання робіт іншими суб’єктами господарювання, ніж переможцем процедури закупівлі, можуть, зокрема, належати витрати:
1) відповідно до глави 1 ЗКР щодо підготовки території будівництва (наприклад, відведення земельної ділянки, виготовлення необхідної землевпорядної документації, отримання вихідних даних);
2) відповідно до глави 9 ЗКР на інші роботи та витрати (наприклад, здійснення науково-технічного супроводу);
3) відповідно до глави 10 ЗКР на здійснення технічного нагляду; надання послуг інженера-консультанта; проведення процедури закупівлі; формування страхового фонду документації; утримання служби замовника; компенсацію витрат, пов’язаних з наданням висновку з оцінки впливу на довкілля тощо;
4) відповідно до глави 12 ЗКР на проєктно-вишукувальні роботи; експертизу проєктної документації; здійснення авторського нагляду; проведення аудиту безпеки автомобільних доріг тощо.
До очікуваної вартості предмета закупівлі (робіт з будівництва) не включається вартість матеріальних ресурсів, які замовник постачатиме самостійно для здійснення робіт з будівництва, зокрема окремих видів будівельних матеріалів, виробів, устаткування, інвентарю тощо, які передбачені затвердженою проєктною документацією на будівництво. У такому разі найменування та кількість матеріальних ресурсів поставки замовника зазначаються в умовах тендерної документації та проєкті договору про закупівлю.
5. У разі якщо затвердженою проєктною документацією на будівництво передбачено кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, замовнику рекомендується також ураховувати їх в очікуваній вартості предмета закупівлі (робіт з будівництва).
6. Кошторисна вартість об’єкта будівництва за ЗКР, зменшена на суму витрат, які не належать до переможця процедури закупівлі, та відповідно відкоригована за главами 1–12 ЗКР з урахуванням уточнених сум прибутку та коштів на покриття ризиків та інших витрат, пов’язаних з перерахунком статей витрат ЗКР (коштів на покриття адміністративних витрат будівельних організацій, додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами; податків, зборів, обов’язкових платежів, установлених законодавством і не врахованих складовими вартості будівництва; податку на додану вартість), буде становити очікувану вартість закупівлі робіт з будівництва.
При цьому згідно з вимогами пункту 4.9 Настанови в інвесторській кошторисній документації поточні ціни на матеріальні ресурси повинні прийматися на підставі проведеного замовником аналізу цін (за рівних якісних характеристик) за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, яка склалася на момент розроблення проєктної документації та не може бути вище ніж середня
ціна у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, у якій розташований об’єкт будівництва.
У разі якщо замовником проєктної документації була інша юридична особа або якщо на момент планування закупівлі ціни на матеріальні ресурси, що застосовані в інвесторській кошторисній документації, не є актуальними, замовник у процесі визначення очікуваної вартості може додатково перевірити їх на відповідність поточним ринковим цінам на матеріальні ресурси у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, де знаходиться об’єкт будівництва (у тому числі із застосуванням рекомендованих способів отримання інформації про ціну товарів, зазначених у Примірній методиці визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженій наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275).
7. Якщо ціни на матеріальні ресурси в інвесторській кошторисній документації є вищими ніж поточні середні ринкові ціни на матеріальні ресурси (з урахуванням їх конкретних технічних та якісних характеристик) у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, у якій розташований
об’єкт будівництва, замовник може уточнити (у бік зменшення) розрахунок очікуваної вартості робіт з будівництва, використавши для нього відповідні ціни на матеріальні ресурси на рівні середніх ринкових цін у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.
8. У разі якщо згідно з проведеним замовником аналізом цін на матеріальні ресурси застосовані в інвесторській кошторисній документації ціни на матеріальні ресурси є нижчими ніж поточні середні ринкові ціни у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, де знаходиться об’єкт будівництва, і є необхідність збільшити очікувану вартість робіт з будівництва (у разі, якщо без такого збільшення є ризик того, що процедура закупівлі не відбудеться чи умови договору не виконуватимуться переможцем процедури закупівлі), і при цьому уточнення цін на матеріальні ресурси призводить до перевищення кошторисної вартості об’єкта будівництва, замовнику рекомендується ініціювати внесення відповідних змін до проєктної документації з подальшим її перезатвердженням на підставі позитивного експертного звіту в установленому законодавством порядку.
9. Рекомендовану зведену форму розрахунку очікуваної вартості робіт з будівництва на підставі ЗКР наведено в додатку 1 до цих Методичних рекомендацій.
Розрахунок очікуваної вартості робіт з будівництва рекомендується оприлюднювати в електронному вигляді через електронну систему закупівель, завантаживши документ до річного плану закупівель (документ буде відображатись у річному плані закупівель на відповідний рік у полі “Документи замовника”), а також розміщувати на власному вебсайті (або на офіційному вебсайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб’єкта управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб’єктом господарювання державного сектору економіки) для обґрунтування очікуваної вартості предмета закупівлі згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 № 710 “Про ефективне використання державних
коштів”.
Рекомендується також інформувати учасників процедури закупівлі про таке оприлюднення в оголошенні про проведення процедури закупівлі у полі “Інформація про предмет закупівлі”.
10. Ураховуючи порядок затвердження проєктної документації та прийняття рішень щодо фінансування об’єктів будівництва, рекомендується не використовувати можливість, зазначену в пункті 28 Особливостей, та в тендерній документації визначати, що пропозиції учасників процедури закупівлі з ціною, вищою ніж очікувана вартість предмета закупівлі, не приймаються до розгляду.
Підрозділ ІІІ. Вибір процедури закупівлі
1. Для вибору процедури проведення закупівлі замовники повинні керуватись положеннями Закону та Особливостей.
Замовникам рекомендується проводити закупівлі шляхом застосування конкурентних процедур закупівлі, у тому числі і за наявності підстав для укладення договору без проведення закупівель у порядку, визначеному пунктом 10 Особливостей (за винятком підпунктів 5, 8, 13, 15, 21 та 22 пункту 13 Особливостей).
2. У разі наявності підстави, визначеної підпунктом 6 пункту 13 Особливостей, для укладення договору без проведення закупівель у порядку, визначеному пунктом 10 Особливостей, замовнику рекомендується провести додаткові ринкові консультації з метою визначення причин відсутності поданих пропозицій на оголошену процедуру закупівлі.
Підрозділ IV. Поширення інформації про проведення процедури закупівлі та залучення потенційних учасників процедури закупівлі
1. Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону для планування та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб’єктів господарювання.
2. Замовникам рекомендується до оголошення процедури закупівлі з метою якісної та всебічної підготовки до процедури закупівлі, можливості встановлення об’єктивних та неупереджених умов під час складання технічного завдання та тендерної документації, а також забезпечення максимальної конкуренції під час проведення закупівлі здійснювати відповідні відкриті консультації з потенційними учасниками процедури закупівлі, на яких обговорювати, зокрема, вимоги до предмета закупівель; склад, обсяг та строки виконання робіт з будівництва; строки та порядок проведення процедури закупівлі; основні умови проєкту договору про закупівлю та основні вимоги до учасників процедури закупівлі. Інформацію, отриману від потенційних учасників процедури закупівлі на таких консультаціях, замовникам рекомендується брати до уваги та використовувати під час підготовки і проведення процедури закупівлі, якщо вони не призводять до порушення
статті 5 Закону.
Консультації з ринком можуть проводитися в будь-якому форматі з дотриманням принципів прозорості та рівного ставлення. У разі проведення консультацій в офлайн-форматі рекомендується забезпечити їхню онлайн-трансляцію з можливістю потенційним учасникам процедури закупівлі ставитипитання.
Оголошення про проведення ринкових консультацій та запрошення взяти в них участь рекомендується оприлюднювати на офіційному вебсайті замовника та його сторінках у соціальних мережах, а також надсилати таке запрошення всім відомим замовнику потенційним учасникам процедури закупівлі відповідної процедури закупівлі. В оголошенні та запрошенні зазначаються час, місце, формат зустрічі, предмет закупівлі, питання для обговорення, а також інша інформація, яка може бути корисною потенційним учасникам процедури закупівлі. Зручним є використання електронних форм реєстрації на зустріч, через які замовник може отримати розуміння кількості, основних характеристик та реквізитів для зв’язку з потенційними учасниками процедури закупівлі. Рекомендується додавати до оголошення чи надсилати зареєстрованим учасникам зустрічі основні матеріали, які планується обговорювати на консультаціях, у тому числі проєкт тендерної документації, проєкт договору про закупівлю, основні вимоги до предмета закупівлі.
Час між оголошенням і проведенням консультацій повинен бути достатнім для опрацювання відповідних матеріалів та підготовки до зустрічі.
Детальні рекомендації щодо проведення попередніх ринкових консультацій розміщено на вебсайті Мінекономіки за посиланням http://surl.li/jmhqou у файлі за назвою “Архів Проектів ЄС з гармонізації публічних закупівель”.
3. Проведення попередніх ринкових консультацій замовником не вважається участю суб’єктів господарювання в підготовці вимог до тендерної документації.
Підрозділ V. Організація відвідування об’єктів будівництва
1. Замовникам також рекомендується (за необхідності із залученням балансоутримувачів) забезпечити можливість відвідування відповідних об’єктів будівництва потенційними учасниками процедури закупівлі для можливості отримання останніми всієї доступної інформації, формування максимально конкурентних тендерних пропозицій та запобігання внесенню змін до договору
про закупівлю у процесі його виконання. Під час організації відвідування необхідно забезпечити дотримання принципів прозорості та рівного ставлення, а також виконання всіх вимог та правил безпеки для всіх учасників заходу.
Таке відвідування, ураховуючи, зокрема, рекомендації Настанови (пункт 5.32), може здійснюватися як під час ринкових консультацій, безпосередньо на майданчику об’єкта будівництва, так і в період підготовки учасниками процедури закупівлі тендерних пропозицій.
Замовнику рекомендується дати можливість потенційним учасникам процедури закупівлі відвідати та оглянути майданчик об’єкта будівництва, де планується проводити роботи з будівництва, прилеглу територію, а також отримати всю необхідну інформацію для підготовки тендерної пропозиції та укладання договору про закупівлю.
При цьому замовник (балансоутримувач) дає згоду на таке відвідування за умови дотримання учасником відвідування всіх правил безпеки, а також письмового підтвердження, що потенційний учасник процедури закупівлі, його співробітники та представники звільняють замовника (балансоутримувача), його персонал та представників від будь-якої відповідальності та гарантуватимуть відшкодування збитків у разі загибелі або каліцтва людей, втрати або псування майна та будь-яких інших видів збитків, пошкодження та витрат, пов’язаних з таким оглядом (відвідуванням).
2. Установлення в тендерній документації вимоги до учасника процедури закупівлі щодо необхідності підтвердження замовником відвідування (огляду) учасником процедури закупівлі будівельного майданчика (об’єкта будівництва), навіть якщо можливість такого відвідування передбачено тендерною документацією, є дискримінаційною вимогою та порушує принципи здійснення публічних закупівель, визначені Законом.
Отже, замовник не може встановлювати такі вимоги в тендерній документації та приймати рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі в разі, якщо учасник процедури закупівлі не відвідав чи не оглянув майданчик (об’єкт будівництва).
Розділ ІІІ. Рекомендації щодо підготовки тендерної документації
Підрозділ І. Додаткова інформація щодо предмета закупівлі до тендерної документації
1. З метою забезпечення максимальної відкритості та конкуренції під час проведення процедури закупівлі, для сприяння потенційним учасникам процедури закупівлі в якісній підготовці тендерної пропозиції за визначений обмежений час, а також для уникнення зловживань, пов’язаних з доступом до інформації, замовникам рекомендується під час оголошення процедури закупівлі робіт з будівництва у складі тендерної документації надавати, зокрема, затверджену проєктну документацію в повному обсязі, а також іншу наявну інформацію щодо предмета закупівлі, включаючи:
1) інвесторську кошторисну документацію (у тому числі відомість обсягів робіт з будівництва за розділами, підсумкову відомість ресурсів, інші розділи інвесторської кошторисної документації) у форматі обміну даними спеціалізованих електронних систем (.ibs, .idc (ІБД-6.x), .bsdu, .bdcu (ІБД-5.х)
тощо) та у форматі .xls(x). Файли, що надаються у форматах спеціалізованих електронних систем, повинні бути відкритими для можливості застосування в розрахунках спеціалізованих програмних комплексів з визначення вартості будівництва;
2) звіт про результати обстеження відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 257 “Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва” (за наявності);
3) експертний звіт (звіт про результати експертизи проєктної документації на будівництво об’єкта (позитивний), у тому числі додатки до нього), зареєстрований у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (далі – ЄДЕССБ), чи посилання на нього в ЄДЕССБ (якщо забезпечено відкритий доступ до його повного тексту);
4) технічний паспорт на будівлю (за наявності);
5) наявні фото- та відеоматеріали.
Підрозділ II. Вимоги тендерної документації щодо забезпечення ступеня локалізації виробництва устаткування, що входить до складу технічного завдання (технічної специфікації) предмета закупівлі
1. У разі здійснення замовником закупівлі робіт з будівництва, якщо виконання таких робіт передбачає набуття замовником у власність товару (устаткування), визначеного пунктом 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, вартість якого у складі предмета закупівлі (робіт з будівництва) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, закупівля таких робіт здійснюється з урахуванням особливостей, установлених зазначеним пунктом 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону.
Замовник повинен дотримуватися цих вимог також у разі, якщо він не є власником або балансоутримувачем об’єкта будівництва, але як замовник будівництва при проведенні взаєморозрахунків за звітний період приймає відповідно до первинних облікових документів визначений у пункті 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону товар (устаткування), передбачений договором про закупівлю, у складі робіт з будівництва і до моменту передачі об’єкта будівництва балансоутримувачу стає власником такого устаткування у складі об’єкта незавершеного будівництва.
Положення пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону не застосовуються в разі здійснення замовником закупівлі робіт з будівництва, якщо країною походження таких товарів (зокрема, якщо набуття замовником у власність таких товарів передбачається за результатом виконання робіт з будівництва) є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі, укладеної 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, з якою Україна уклала інші міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, що містять положення про державні закупівлі, у тому числі угоди про вільну торгівлю, або країна, яка є учасником Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”.
2. Замовнику в разі наявності в технічному завданні (технічній специфікації) позицій устаткування, поставка якого покладається на переможця процедури закупівлі, рекомендується:
1) до затвердження тендерної документації та оголошення процедури закупівлі проаналізувати, чи передбачає виконання цих робіт набуття замовником права власності на устаткування;
2) якщо набуття права власності передбачається, перевірити, чи включено до технічного завдання (технічної специфікації) устаткування (товар), визначеного пунктом 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону та з урахуванням підпункту 3 пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, вартість якого дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень;
3) за наявності таких позицій устаткування в зазначеному переліку встановити в тендерній документації вимоги щодо підтвердження ступеня локалізації виробництва такого устаткування.
3. Вимогами щодо підтвердження ступеня локалізації виробництва устаткування (товару), визначеного підпунктами 2 і 3 пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, до учасника процедури закупівлі може бути надання:
1) довідки в довільній формі, яка повинна містити щодо кожної запропонованої в складі тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі позиції устаткування, яка вимагає підтвердження такого ступеня: ступінь локалізації виробництва (повинен дорівнювати чи перевищувати відсоток, установлений Законом на відповідний рік); ID номенклатурної позиції згідно з переліком товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, який формує та веде Уповноважений орган (далі – Перелік);
2) копії сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) щодо виробника, продукція якого пропонується таким учасником процедури закупівлі, або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності.
4. У разі якщо країною походження такого товару (устаткування) є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі, укладеної 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, з якою Україна уклала інші міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, що містять положення про державні закупівлі, у тому числі угоди про вільну торгівлю, або країна, яка є учасником Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”, замовник на підтвердження незастосування вимог щодо локалізації виробництва встановлює в тендерній документації вимогу щодо надання учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції документ, що підтверджує країну походження такого товару (устаткування).
5. В умовах проєкту договору про закупівлю, якщо виконання такого договору передбачає набуття замовником у власність товару (устаткування), включеного до Переліку, на дотримання вимоги, встановленої в пункті 13 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 861, слід передбачити умову про те, що переможець процедури закупівлі одночасно з переданням товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом зі звітом про виконання договору про закупівлю.
Підрозділ III. Сертифікати, ліцензії та інші дозвільні документи
1. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 № 314 “Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану” у період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних (електронних публічних) послуг декларації про провадження господарської діяльності без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім окремих видів господарської діяльності.
Ураховуючи декларативний характер отримання права на провадження господарської діяльності, замовнику протягом дії воєнного стану не рекомендується вимагати надання учасниками процедури закупівлі у складі тендерних пропозицій ліцензій на право займатись відповідною діяльністю та дозволів на виконання відповідного виду робіт чи надання послуг, крім окремих видів господарської діяльності згідно з додатком 2 до постанови
2. Якщо замовник установлює вимогу щодо наявності в учасника процедури закупівлі документів на право провадження господарської діяльності, у тендерній документації обов’язково повинен бути зазначений перелік конкретних видів діяльності / робіт, що відповідають переліку робіт, що входять до предмета закупівлі (робіт з будівництва), щодо виконання яких вимагаються ліцензія, дозвіл або декларація, які на період дії воєнного стану відповідно до законодавства надають право на провадження виду господарської діяльності / виконання робіт з будівництва / виконання виду робіт. У разі якщо інформація щодо ліцензії, дозволу або декларації, які на період дії воєнного
стану відповідно до законодавства надають право на провадження виду господарської діяльності / виконання робіт з будівництва / виконання виду робіт, міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, замовнику рекомендується встановлювати вимогу про надання
учасником довідки в довільній формі з посиланням на відкритий реєстр уповноваженого органу з розміщеною інформацією про наявність щодо учасника такого документа.
Якщо окремі види робіт будуть виконуватися субпідрядними організаціями, учасник процедури закупівлі може надати відповідні документи дозвільного характеру субпідрядника разом з інформацією про його залучення на відповідні види робіт.
Якщо учасником процедури закупівлі є об’єднання учасників, зазначені документи надаються таким об’єднанням або одним з його учасників.
Підрозділ IV. Забезпечення тендерної пропозиції
1. З метою укладення договору про закупівлю в заплановані строки та зниження ризику неуспішного завершення процедури закупівлі замовник може передбачати в тендерній документації положення щодо надання учасниками процедури закупівлі забезпечення тендерної пропозиції. При цьому законодавство не передбачає встановлення вимог щодо конкретної установи, яка повинна видавати забезпечення, а також щодо її статутного капіталу, рейтингу тощо.
Рекомендується вимагати надання учасниками процедури закупівлі банківської гарантії в електронному вигляді, оформленої відповідно до Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 41/10321 (із змінами), та наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 14.12.2020 № 2628 “Про затвердження форми і вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.03.2021 за № 275/35897 (із змінами), з урахуванням абзацу восьмого пункту 3 Особливостей.
2. Гарантія не повинна містити умов, що ускладнюють або унеможливлюють задоволення вимог замовника щодо отримання грошових коштів від гаранта за забезпеченням тендерної пропозиції, наданому учасником процедури закупівлі у формі банківської гарантії, у тому числі умов окремих угод між банком-гарантом та учасником процедури закупівлі, вимог щодо надання листів або інших документів за підписом учасника процедури закупівлі або третіх осіб, що підтверджують факт настання гарантійного випадку тощо.
3. Розмір забезпечення тендерної пропозиції зазначається у грошовому вираженні у гривнях та не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості предмета закупівлі при закупівлі робіт з будівництва.
Підрозділ V. Забезпечення виконання договору про закупівлю
1. Для забезпечення належного виконання договору про закупівлю переможцем процедури закупівлі та запобігання невиконанню його зобов’язань за договором про закупівлю замовнику рекомендується передбачити в тендерній документації та проєкті договору про закупівлю положення щодо внесення переможцем процедури закупівлі забезпечення виконання договору
про закупівлю.
2. Згідно із Законом розмір забезпечення виконання договору про закупівлю не може перевищувати 5 відсотків вартості договору про закупівлю.
3. Інформація про умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю обов’язково зазначається у проєкті договору про закупівлю та тендерній документації.
4. Рекомендується як вид забезпечення виконання договору застосовувати банківську гарантію. При цьому гарантія не повинна містити умов, що ускладнюють або унеможливлюють задоволення вимог замовника щодо отримання грошових коштів від гаранта за забезпеченням виконання договору про закупівлю, у тому числі умов окремих угод між банком-гарантом та переможцем процедури закупівлі, вимог щодо надання листів або інших документів за підписом переможця або третіх осіб, що підтверджують факт настання гарантійного
випадку.
5. Замовнику рекомендується передбачити в тендерній документації вимоги до банківської гарантії, яка, зокрема:
1) повинна містити:
безвідкличне зобов’язання банку-гаранта сплатити протягом п’яти робочих днів з дати отримання першої письмової вимоги замовника повну суму, визначену у вимозі, у межах суми гарантії за умови, що в тексті вимоги буде посилання на порушення переможцем процедури закупівлі будь-яких зобов’язань, передбачених договором про закупівлю, без необхідності додаткового обґрунтування та надання додаткових документів;
положення про те, що всі платежі за гарантією повинні бути здійснені банком-гарантом на користь замовника незалежно від будь-яких заперечень переможця процедури закупівлі або будь-якої третьої особи;
покладення всіх витрат, пов’язаних із гарантією, на переможця процедури закупівлі;
положення про те, що гарантія є чинною з дати її видачі банком-гарантом;
строк дії банківської гарантії повинен бути не менше ніж строк дії договору про закупівлю та додатково ще один місяць. У разі якщо строк дії договору про закупівлю становить більше ніж 12 місяців, замовник може передбачити в тендерній документації та проєкті договору про закупівлю варіант надання переможцем процедури закупівлі банківської гарантії строком на 12 місяців за умови, що не пізніше ніж за 1 місяць до дня закінчення строку її дії переможець процедури закупівлі підтвердить продовження строку її дії чи надасть нову банківську гарантію на тих самих умовах, на яких було надано чинну банківську гарантію. Порушення зазначеного строку продовження чи надання нової банківської гарантії слід вважати гарантійним випадком відповідно до чинної банківської гарантії;
2) не повинна містити:
посилання на умови договору про закупівлю щодо надання гарантії (правочину, укладеного між банком-гарантом та переможцем процедури закупівлі);
умови про зменшення відповідальності банку-гаранта в будь-якому випадку (крім випадку прострочення подання вимоги та зменшення зобов’язань на всі суми, сплачені банком-гарантом за гарантією);
умови, що ускладнюють процедуру виплати грошових коштів за гарантією (додаткового підтвердження повноважень підписанта вимоги, отримання будь-яких підтверджень щодо правомірності вимоги тощо);
обмеження відповідальності банку-гаранта сумою, на яку видано гарантію, у разі порушення банком-гарантом своїх обов’язків за гарантією;
умови відкликання гарантії банком-гарантом.
6. Замовникам не рекомендується обмежувати переможця процедури закупівлі у виборі банківської установи та встановлювати окремі специфічні вимоги до такої банківської установи.
7. Замовникам рекомендується в тендерній документації та проєкті договору про закупівлю зазначати інформацію щодо повернення забезпечення виконання договору про закупівлю не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після:
1) виконання договору про закупівлю в повному обсязі та передачі переможцем процедури закупівлі замовнику повного комплекту виконавчої документації щодо об’єкта будівництва;
2) у разі визнання судом результатів процедури закупівлі недійсними або договору про закупівлю нікчемним;
3) у випадках, передбачених пунктом 21 Особливостей.
Підрозділ VI. Критерії оцінки тендерної пропозиції
1. Оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, визначених замовником у тендерній документації.
2. Під час формування тендерної документації за відсутності обґрунтованих підстав для застосування нецінових критеріїв замовнику рекомендується застосовувати єдиний критерій оцінки тендерних пропозицій “ціна” з його питомою вагою 100 відсотків.
Підрозділ VII. Установлення строку для подання тендерних пропозицій
1. Згідно з пунктом 24 Особливостей у разі закупівлі робіт з будівництва замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 11.06.2020 № 1082, та Особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за 14 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Таким чином, замовник має право самостійно визначати строк подання тендерних пропозицій, що не може бути менше ніж 14 днів.
2. Ураховуючи складність предмета закупівлі (робіт з будівництва), замовнику рекомендовано встановлювати строк для подання тендерних пропозицій для закупівель з очікуваною вартістю від 50 мільйонів гривень – не менше ніж 20 календарних днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю робіт, що надасть можливість потенційним учасникам процедури закупівлі встигнути здійснити аналіз тендерної документації, зробити всі необхідні розрахунки та якісно підготувати документи, що вимагаються у складі тендерної пропозиції.
3. У разі наявності звернень від учасників процедури закупівлі з обґрунтованими запитами на продовження строку для подання тендерних пропозицій замовникам рекомендується розглядати можливість продовження такого строку.
Підрозділ VIII. Вимоги щодо формування ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі
1. У тендерній документації рекомендується передбачати умову щодо порядку формування ціни тендерної пропозиції (договірної ціни) на виконання робіт з будівництва відповідно до Настанови, зокрема, щодо виду договірної ціни.
2. Згідно з Настановою договірна ціна може бути твердою (кошторис, що може коригуватися лише в окремих випадках за згодою сторін у порядку, визначеному договором про закупівлю) та динамічною (приблизний кошторис, що підлягає уточненню в разі зміни поточних цін на ресурси, що враховані в договірній ціні, а також з інших підстав, визначених умовами договору про
закупівлю).
Незалежно від виду договірної ціни зміна ціни договору про закупівлю після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі можлива лише у випадках, передбачених законодавством.
3. Під час установлення замовником виду договірної ціни необхідно враховувати особливості порядку взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт з будівництва залежно від виду ціни та зважати на переваги та ризики, що з ними пов’язані, під час виконання договору про закупівлю.
4. За твердої договірної ціни взаєморозрахунки проводяться на підставі виконаних обсягів робіт з будівництва та їх вартості, визначеної в договірній ціні.
Збільшення ринкової вартості ресурсів може бути компенсовано за рахунок коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, згідно з порядком, установленим у договорі про закупівлю, у разі їх урахування в договірній ціні.
У разі зменшення фактичної ринкової ціни ресурсів зменшення одиничної вартості видів робіт, визначених договором можливе лише за згодою сторін, що за відсутності згоди переможця процедури закупівлі спричиняє ризик прийняття виконаних робіт з будівництва за цінами на матеріали, вищими ніж поточні ринкові.
З іншого боку, переможець процедури закупівлі зобов’язаний виконати весь обсяг робіт незалежно від ринкової ситуації та закладеної суми коштів на інфляцію. При цьому існує ризик, що в разі, якщо поточні ціни на ресурси будуть перевищувати ціни, зафіксовані в договорі про закупівлю, а коштів на покриття відповідних витрат у договірній ціні не вистачить (чи вони не будуть заплановані взагалі), переможець процедури закупівлі відмовиться від виконання частини робіт з будівництва, хоча це і буде порушенням умов договору про закупівлю з усіма відповідними для нього наслідками.
5. Під час проведення взаєморозрахунків за динамічної договірної ціни переможець процедури закупівлі підтверджує фактичну вартість ресурсів відповідними документами як в разі її збільшення порівняно з договірною ціною, так і в разі її зменшення.
У договорі про закупівлю повинні бути передбачені умови щодо погодження ціни на придбання матеріального ресурсу із замовником, що потребує додаткової перевірки всіх відповідних документів переможця процедури закупівлі з боку замовника. Компенсація виконавцю витрат,
спричинених зростанням вартості матеріально-технічних ресурсів, здійснюється у складі вартості цих ресурсів за поточними цінами відповідно до умов договору про закупівлю.
У разі застосування динамічної ціни в разі невключення переможцем процедури закупівлі до її вартості коштів на інфляцію (або за недостатнього їх обсягу) існує ризик невиконання повного обсягу робіт за договором про закупівлю без будь-яких формальних порушень з боку переможця процедури закупівлі внаслідок зростання цін на ресурси, спричиненого інфляцією, оскільки збільшення ціни договору про закупівлю з цієї підстави законодавством не передбачено.
6. Замовник самостійно встановлює вид договірної ціни. У разі обмеженого ресурсу для перевірки відповідно до умов договору про закупівлю, складових вартості, зокрема вартості всіх матеріальних ресурсів, урахованих у вартості виконаних робіт з будівництва, замовнику рекомендовано встановити вид договірної ціни – тверда.
7. У разі врахування в очікуваній вартості предмета закупівлі коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, що передбачені затвердженою проєктною документацією, замовнику рекомендовано встановлювати вимогу до учасника процедури закупівлі щодо обов’язковості включення таких коштів до складу договірної ціни незалежно від її виду. Ці кошти призначені для відшкодування збільшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів унаслідок інфляції, яка може відбутися протягом будівництва.
У вимогах до формування договірної ціни рекомендується зазначити про дотримання порядку розрахунку коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, відповідно до Настанови.
Порядок використання коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, під час взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт з будівництва встановлюється умовами проєкту договору про закупівлю.
Підрозділ IX. Проєкт договору про закупівлю
1. Тендерна документація повинна містити проєкт договору про закупівлю з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов. Рекомендується проєкт договору про закупівлю з додатками завантажувати в електронну систему закупівель окремим файлом.
2. Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), Господарського кодексу України (далі – ГК України) з урахуванням положень, визначених Законом та Особливостями. Договір про закупівлю робіт з будівництва відповідно до ЦК України є договором будівельного підряду.
3. Умови, які повинен передбачати договір підряду на капітальне будівництво, визначено в статті 318 ГК України та постанові Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 “Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві” (із змінами).
Загальні умови укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (далі – Загальні умови), визначають порядок укладення та виконання договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту об’єкта будівництва, зокрема перелік істотних умов договору підряду, щодо яких сторони повинні дійти згоди і які, відповідно, повинні бути зазначені в проєкті договору про закупівлю.
4. У проєкті договору про закупівлю замовнику рекомендується також передбачати:
1) антикорупційне та санкційне застереження відповідно до Законів України “Про запобігання корупції” та “Про санкції”;
2) повноваження інженера-консультанта та зобов’язання переможця процедури закупівлі щодо надання інженеру-консультанту доступу до майданчика об’єкта будівництва (у разі його залучення);
3) право одностороннього розірвання договору замовником, зокрема, у разі:
- припинення діяльності, банкрутство переможця процедури закупівлі;
- якщо переможець процедури закупівлі та/або кінцевий бенефіціарний власник переможця процедури закупівлі – юридичної особи став особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на участь в публічних закупівлях товарів, робіт і послуг згідно із Законом України “Про санкції”;
- наявності судового рішення, що набрало законної сили, яким установлено правомірність висновку органу Держаудитслужби за результатами моніторингу процедури закупівлі, яким було визначено необхідність припинення (розірвання) відповідного договору.
5. У проєкті договору про закупівлю повинен бути передбачений порядок використання коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, під час взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт з будівництва.
6. У разі застосування твердої договірної ціни відшкодування переможцю процедури закупівлі збільшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів, спричинене інфляцією, яка може відбутися протягом будівництва, здійснюється за рахунок та в межах коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, передбачених договірною ціною. При
цьому кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, під час взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт з будівництва враховуються в актах приймання виконаних будівельних робіт за відповідними розрахунками з обґрунтуванням.
Для врахування збільшення вартості матеріальних ресурсів під час виконання робіт з будівництва при твердій договірній ціні можуть бути запропоновані наведені нижче варіанти розрахунків з обґрунтуванням, які може обрати замовник для включення в умови проєкту договору про закупівлю:
1) варіант розрахунку витрат, який базується на порівнянні цін на матеріальні ресурси, що враховані в договірній ціні на дату підписання договору, з цінами матеріальних ресурсів, придбаних переможцем процедури закупівлі для виконання робіт з будівництва у звітному періоді.
У разі застосування цього варіанту переможець процедури закупівлі надає замовнику розрахунок додаткових витрат виходячи з номенклатури та обсягів виконаних у звітному періоді робіт з будівництва, нормативної кількості матеріальних ресурсів на виконаний обсяг робіт з будівництва, поточних ринкових цін порівняно з цінами тих самих ресурсів, що враховані в договірній ціні. До розрахунку переможець процедури закупівлі додає документи, що підтверджують придбання ним матеріальних ресурсів за поточними ринковими цінами, зазначеними в розрахунку додаткових витрат. Зазначені в розрахунку поточні ринкові ціни на матеріальні ресурси, придбані для виконання робіт з будівництва у звітному періоді, не повинні перевищувати середні ціни в відповідній адміністративно-територіальній одиниці, у якій знаходиться об’єкт будівництва, відповідно до проведеного замовником аналізу цін за рівних якісних характеристик та умов постачання;
2) варіант розрахунку витрат з використанням показника індексу цін у будівництві чи індексу цін виробників промислової продукції за даними Держстату в разі їх оприлюднення.
За таким варіантом переможець процедури закупівлі надає замовнику розрахунок додаткових витрат виходячи з номенклатури та обсягів виконаних у звітному періоді робіт з будівництва, нормативної кількості матеріальних ресурсів на виконаний обсяг робіт з будівництва, цін, урахованих у договірній ціні, та фактичного індексу цін у будівництві чи індексу цін виробників промислової продукції (до місяця, у якому було укладено договір чи останню додаткову угоду щодо зміни цін на роботи з будівництва чи матеріали).
Замовник може встановити в тендерній документації конкретний вид індексу цін, що буде застосовуватися для відшкодування витрат, який буде якнайкраще відповідати предмету закупівлі та складу робіт з будівництва і матеріалів, та звітному періоду з урахуванням строку оприлюднення індексу. Рекомендується також у проєкті договору про закупівлю зазначити посилання на офіційну сторінку Держстату з відповідними показниками індексу цін, яка буде джерелом інформації для проведення розрахунків.
Установлюючи порядок урахування коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, замовник може передбачити умову, що відшкодування додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами на ринку будівельних матеріалів / виробів буде застосовуватися в разі збільшення цін лише на основні (ціноутворювальні) матеріальні ресурси.
За такої умови найменування, перелік основних (ціноутворювальних) матеріальних ресурсів та джерела відповідних індексів щодо них повинні бути зазначені в проєкті договору про закупівлю.
Кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, можуть бути використані виключно для відшкодування переможцю процедури закупівлі збільшення вартості ресурсів, яке відбулося з дати укладення договору про закупівлю до дати прийняття замовником відповідних виконаних робіт з будівництва.
7. У разі використання динамічної договірної ціни вартість матеріальних ресурсів під час проведення взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт з будівництва визначається на підставі виконаних обсягів робіт з будівництва, нормативних витрат матеріальних ресурсів та їх уточненої вартості. При цьому додаткові витрати переможця процедури закупівлі у зв’язку зі зростанням цін на матеріальні ресурси компенсуються замовником у вартості цих ресурсів під час приймання виконаних робіт з будівництва за поточними цінами.
Умовою проєкту договору про закупівлю рекомендовано передбачити надання переможцю процедури закупівлі документів, що підтверджують придбання матеріальних ресурсів за поточними ринковими цінами та необхідність погодження таких цін замовником для оплати виконаних робіт з
будівництва.
У проєкті договору про закупівлю також доцільно встановити умову, за якої замовник не буде погоджувати надані переможцем процедури закупівлі ціни на матеріальні ресурси, придбані ним для виконання робіт з будівництва у звітному періоді, якщо вони перевищують середні ціни у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, у якій знаходиться об’єкт будівництва, відповідно до проведеного замовником аналізу цін за рівних якісних характеристик та умов постачання. Для зменшення ризику невиконання повного обсягу робіт за договором про закупівлю в разі суттєвого збільшення поточних цін на ринку щодо зафіксованого в договірній ціні рівня рекомендується включити в проєкт договору про закупівлю умову, за якою додаткові витрати переможця процедури закупівлі у зв’язку зі зростанням цін компенсуються замовником виключно за рахунок коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами в межах їх суми та фактичної економії за вже виконаними за договором про закупівлю роботами з будівництва, крім економії, пов’язаної зі зміною проєктних рішень.
8. У проєкті договору про закупівлю також рекомендується зазначити, що переможець процедури закупівлі не може вимагати покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, незалежно від виду договірної ціни, у разі, якщо строки виконання робіт з будівництва порушені з його вини. У такому разі додаткові витрати на виконання робіт з будівництва, пов’язані зі зростанням цін на ресурси після дати закінчення виконання відповідних робіт з будівництва, визначеної договором про закупівлю, компенсуються переможцем процедури закупівлі за власний кошт.
9. Невід’ємною частиною договору про закупівлю робіт з будівництва є договірна ціна, календарний графік виконання робіт з будівництва, планфінансування робіт з будівництва та документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. За необхідності в тендерній документації, крім вищезазначених, замовник може передбачити інші додатки до проєкту договору про закупівлю робіт з будівництва.
Договірна ціна повинна включати розрахунки, що підтверджують усі статті витрат, у тому числі локальні кошториси та відомість ресурсів за формою, передбаченою додатком 11 до Настанови, з цінами.
У разі якщо договірна ціна розрахована за укрупненими показниками вартості, додатком до договору про закупівлю робіт з будівництва рекомендується передбачити відомість ресурсів за формою згідно з додатком 11 до Настанови в частині будівельних матеріалів, виробів та комплектів із зазначенням цін на них.
10. У проєкті договору про закупівлю рекомендується зазначити чіткий порядок унесення змін до умов договору про закупівлю, враховуючи що істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, установлених Особливостями, перелік яких є виключним.
При цьому, незважаючи на те, що вартість матеріальних ресурсів становить переважну частину від загальної вартості робіт з будівництва, підстава щодо зміни ціни за одиницю товару не може застосовуватися до закупівлі робіт з будівництва, оскільки предметом закупівлі є саме роботи, а не товар.
11. Рекомендується передбачити умову щодо порядку закупівлі додаткових робіт, пов’язаних з предметом закупівлі основного договору, необхідність у виконанні яких може виникнути після укладення договору про закупівлю. У такому разі закупівля додаткових робіт при їх вартості, що становить або перевищує 1,5 мільйона гривень, але якщо загальна вартість таких робіт не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення закупівлі, може здійснюватися без проведення закупівель у порядку, визначеному пунктом 10 Особливостей, за наявності підстав, передбачених підпунктом 8 пункту 13 Особливостей.
12. Замовникам рекомендується у проєкті договору про закупівлю робіт з будівництва визначати конкретні розміри та підстави для застосування штрафних санкцій (пеня, штраф), зокрема:
1) за порушення строків виконання зобов’язань стягується пеня в розмірі 0,1 відсотка вартості робіт, за якими допущено прострочення, за кожний день такого прострочення, а в разі прострочення понад 30 днів стягується додатково штраф у розмірі 7 відсотків вартості;
2) за порушення вимог щодо якості – штраф у розмірі 20 відсотків вартості неякісних робіт.
Рекомендується також відповідно до статті 236 ГК України застосовувати оперативно-господарські санкції, у тому числі відмову від встановлення в майбутньому господарських відносин зі стороною, яка порушила зобов’язання, відмову від оплати за зобов’язанням, яке виконано неналежним чином, та інші за необхідності.
Підрозділ X. Рекомендації з уникнення встановлення дискримінаційних умов та вимог
1. Відповідно до Закону та Особливостей замовники зобов’язані дотримуватись принципів здійснення публічних закупівель, зокрема принципу недискримінації учасників процедури закупівлі та рівного ставлення до них, та не встановлювати жодних особливих умов, які надавали б перевагу одним суб’єктам господарювання перед іншими. У зв’язку з цим замовникам рекомендується враховувати практику органу оскарження під час підготовки тендерної документації та уникати встановлення вимог, які вже визнавалися дискримінаційними.
Зокрема, це стосується таких вимог:
1) установлення конкретних моделей техніки, що вимагається, без можливості надання еквівалентів / аналогів;
2) відсутність можливості залучати техніку та матеріально-технічну базу на підставі договорів оренди / надання послуг тощо;
3) вимоги щодо конкретного місцезнаходження матеріально-технічної бази чи максимального часу транспортування продукції від виробників до майданчика будівництва об’єкта;
4) установлення вимог до закладу освіти працівників та вимог до років трудового стажу за професією;
5) установлення конкретно визначеної кількості аналогічних договорів;
6) визначення аналогічності договору виключно (дослівно) за предметом закупівлі;
7) установлення вимоги щодо надання аналогічних договорів, укладених з конкретним замовником або виключно із замовниками в розумінні Закону;
8) надмірні вимоги щодо оформлення документів, що отримуються від третіх осіб (оформлення листів-відгуків, вимоги до їх змісту, дати тощо);
9) обмеження учасників процедури закупівлі у виборі банківських установ для надання забезпечення тендерної пропозиції / виконання договору про закупівлю;
10) вимоги щодо надання документів у паперовому вигляді;
11) неможливість надання аналогів документів для учасників процедури закупівлі-нерезидентів.
Крім того, не рекомендується:
1) відмовляти чи створювати перешкоди учасникам процедури закупівлі в отриманні всієї доступної інформації щодо предмета закупівлі, проєктної документації, доступу до майданчика об’єкта будівництва тощо;
2) вимагати в тендерній документації додаткові документи, які не визначають спроможність учасника процедури закупівлі виконати необхідні роботи з будівництва, але ускладнюють процес підготовки тендерної пропозиції та збільшують ймовірність помилки чи неоднозначних трактувань (додаткові довідки від державних органів, листи-згоди з переліком усіх пунктів тендерної документації, заповнені проєкти договорів про закупівлю учасниками процедури закупівлі тощо);
3) вимагати надання міжнародних сертифікатів на системи управління якістю (зокрема ISO), які прямо не пов’язані з предметом закупівлі;
4) вимагати у складі тендерної пропозиції акти попереднього ознайомлення з об’єктом;
5) після визначення переможця процедури закупівлі вимагати від нього документи, які не були зазначені в тендерній документації, та висувати будь-які додаткові вимоги до оформлення і заповнення договору про закупівлю та додатків до нього.
2. Відповідно до Закону та Особливостей учасники процедури закупівлі (резиденти та нерезиденти) усіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурі закупівлі на рівних умовах.
З метою забезпечення можливості участі учасникам процедури закупівлі – нерезидентам у процедурах закупівель рекомендовано адаптувати вимоги тендерної документації для учасників процедури закупівлі – нерезидентів шляхом надання можливості подавати іноземні аналоги документів, що вимагаються (з відповідним перекладом українською мовою), та заохочувати звертатися до замовника з відповідними вимогами та поясненнями.
Рекомендується також під час проведення процедур закупівель, очікувана вартість яких перевищує 100 мільйонів гривень, додатково публікувати оголошення (у тих полях електронної системи закупівель, де це можливо) англійською мовою.
Підрозділ XI. Рекомендації щодо визначення кваліфікаційних критеріїв процедури закупівлі
1. Під час установлення в тендерній документації кваліфікаційних критеріїв процедури закупівлі замовник може застосовувати один або декілька критеріїв:
1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
2. Замовник повинен передбачити в тендерній документації можливість для учасників процедури закупівлі підтверджувати такі кваліфікаційні критерії, як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та наявність працівників, які мають необхідні знання і досвід, шляхом залучення потужностей інших суб’єктів господарювання як субпідрядників / співвиконавців.
3. У разі проведення процедур закупівель робіт з будівництва на об’єктах, які розташовані на території можливих бойових дій або території активних бойових дій, визначених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (із змінами), замовнику рекомендується спрощувати вимоги до кваліфікаційних критеріїв процедури закупівлі відповідно до результатів проведених ринкових консультацій для забезпечення результативності закупівель в ускладнених умовах обмеженої пропозиції з боку потенційних учасників процедури закупівель.
4. Замовники можуть установлювати такий кваліфікаційний критерій, як наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, для підтвердження якого замовникам рекомендується в тендерній документації вимагати:
1) довідку про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, що містить перелік техніки (транспортних засобів, основних будівельних (дорожніх) машин, механізмів, обладнання та устаткування тощо) (далі – техніка), який відповідає вимогам замовника, сформованим на основі проєктної документації на відповідний об’єкт будівництва за формою 1, передбаченою в додатку № 1 до примірної тендерної документації (додаток 2 до цих Методичних рекомендацій).
Замовник визначає в тендерній документації необхідний перелік техніки на основі відомостей про потреби в основних будівельних машинах і транспортних засобах на будівництво та ремонт, які є частиною проєкту організації будівництва відповідно до додатка Е ДБН А.3.1-5:2016 “Організація будівельного виробництва”, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.05.2016 № 115, із зазначенням їх кількості та найменування.
При цьому замовнику рекомендується вимагати в учасника процедури закупівлі підтвердження наявності тільки мінімально необхідної кількості основних позицій техніки та обладнання, які є спеціалізованими та дійсно демонструють здатність учасника процедури закупівлі виконувати відповідні роботи. Не рекомендується вимагати підтвердження наявності стандартної техніки та ручного інструменту.
Забороняється зазначати конкретні марки та моделі техніки. У разі визначення необхідних технічних характеристик слід залишати тільки основні характеристики та формулювати їх не конкретним значенням, а висловами “від…”, “не менше ніж…”, “не більше ніж…” тощо.
У виключних випадках, якщо тендерна документація містить посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип обладнання або механізмів, джерело його походження або виробника (що не рекомендується відповідно до попереднього абзацу, але може бути необхідним в окремих випадках за умови відповідного обґрунтування), необхідно додавати вираз “або еквівалент”. При цьому технічні характеристики еквівалента повинні бути не гірше ніж технічні характеристики обладнання, передбаченого тендерною документацією.
У довідці відображається належність обладнання (власного, залученого або субпідрядника / співвиконавця), яке залучається до виконання робіт з будівництва. У разі залучення обладнання третіх осіб зазначається документ з номером і датою виникнення правових підстав, згідно з якими учасник процедури закупівлі залучає відповідне обладнання. Рекомендується окремо зазначати в тендерній документації, що надання документів, які підтверджують право власності / користування обладнанням, не вимагається;
2) копію атестата або сертифіката про акредитацію, чинного на дату розкриття тендерних пропозицій, якщо виконання робіт за предметом закупівлі передбачає необхідність залучення послуг будівельної лабораторії.
Замовникам рекомендується визначати в тендерній документації вид такої лабораторії (чи перелік матеріалів, які будуть досліджуватися). У разі залучення відповідної зовнішньої лабораторії на умовах договору з надання послуг надати копії чинного на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів договору, а також атестата або сертифіката про акредитацію, чинного на дату розкриття тендерних пропозицій.
Виходячи з особливостей організації процесу будівництва не рекомендується вимагати підтвердження наявності матеріально-технічної бази (як конкретного місця / території розташування техніки, складських та офісних приміщень тощо).
5. Замовникам рекомендується встановлювати такий кваліфікаційний критерій, як наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів), для підтвердження якого рекомендується вимагати від учасників процедури закупівлі такий перелік інформації та документів:
1) довідка з інформацією про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) за формою 4 передбаченою в додатку № 1 до примірної тендерної документації (додаток 2 до цих Методичних рекомендацій);
2) копія аналогічного за предметом закупівлі договору, зазначеного в довідці з інформацією про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
3) копії довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3, додаток 37 до Настанови) або інші документи, що підтверджують приймання виконаних робіт за аналогічним (аналогічними) за предметом закупівлі договором (договорами), зазначеними у довідці з інформацією про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
Аналогічним рекомендовано визначати договір, укладений протягом останніх 5 років з дати, що передує даті оголошення процедури закупівлі, предметом якого є виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту чи реставрації будівель, при цьому клас наслідків (відповідальності) об’єкта за аналогічним договором (визначається відповідною проєктною документацією, дозвільним документом з ДІАМ (ДАБІ) чи сертифікатом готовності об’єкта до експлуатації, у зв’язку з чим рекомендується включити до тендерної документації вимогу, згідно з якою учасник процедури закупівлі повинен у складі тендерної пропозиції надати копію відповідного документа або посилання на нього у ЄДЕССБ) повинен бути не нижче ніж клас наслідків обʼєкта за предметом закупівлі з урахуванням таких умов:
під час закупівлі робіт з нового будівництва аналогічним рекомендовано визначати тільки договір з виконання робіт з нового будівництва;
під час закупівлі робіт з реставрації аналогічним рекомендовано визначати тільки договір з виконання робіт з реставрації;
під час закупівлі робіт з реконструкції аналогічним рекомендовано визначати договір з виконання робіт з нового будівництва або реконструкції;
під час закупівлі робіт з капітального ремонту аналогічним рекомендовано визначати договір з виконання будь-яких робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації чи капітального ремонту.
Замовнику не рекомендується наводити перелік конкретних видів робіт у розрізі проєктної документації, виконання яких у рамках зазначених договорів повинен підтвердити учасник процедури закупівлі.
Учасник процедури закупівлі може надати документальне підтвердження досвіду виконання робіт з будівництва одним договором або сумарно різними договорами.
При цьому замовникам рекомендується встановлювати вимогу до загальної суми виконання аналогічних договорів в обсягах, що відповідають певному відсотку очікуваної вартості предмета закупівлі, наприклад згідно з таблицею:
Таблиця
Обсяг виконання аналогічних договорів залежно від очікуваної вартості предмета закупівлі, що може бути визначений замовником у тендерній документації
№ з/п | Очікувана вартість предмета закупівлі | Загальний обсяг виконання аналогічних договорів |
1 | До 100 мільйонів гривень | не менше ніж 80 % очікуваної вартості |
2 | Від 100 до 300 | не менше ніж 60 % очікуваної вартості, але в будь-якому разі не менше ніж 80 мільйонів гривень |
3 | Від 300 мільйонів | не менше ніж 40 % очікуваної вартості, але в будь-якому разі не менше ніж 180 мільйонів гривень. |
6. Замовники можуть установлювати такий кваліфікаційний критерій, як наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, перевіряючи наявність інженерних працівників та працівників робітничих спеціальностей (робітників- будівельників, робітників-монтажників, інших робітників).
До переліку необхідних інженерних працівників рекомендовано відносити такі посади:
1) головного інженера або іншу особу, яка здійснює технічне керівництво діяльністю будівельної організації;
2) начальника дільниці / виконавця робіт або іншу особу, яка виконує його функції;
3) інженера в частині кошторисної документації;
4) інженера з охорони праці (будівництво).
Для підтвердження цього кваліфікаційного критерію рекомендується вимагати від учасників процедури закупівлі такий перелік інформації та документів стосовно інженерних працівників:
1) довідка з інформацією щодо основних інженерних працівників відповідної кваліфікації за формою 2, передбаченою в додатку № 1 до примірної тендерної документації (додаток 2 до цих Методичних рекомендацій);
2) копії трудових книжок (сторінки, що містять відповідну інформацію) та/або накази про призначення на посаду, та/або накази про сумісництво, або інші документи, які підтверджують наявність трудових правовідносин учасника процедури закупівлі з відповідними працівниками, зазначеними в довідці з інформацією щодо основних інженерних працівників відповідної кваліфікації.
Окремо замовникам рекомендується зазначати в тендерній документації, що працівники інженерних професій можуть працювати за будь-якою формою залучення працівників.
Рекомендується також установлювати вимогу щодо надання інформації про наявність працівників робітничих спеціальностей у кількості, необхідній для виконання робіт з будівництва, що визначається замовником відповідно до відомостей про потреби в кадрах будівельників за основними категоріями, які є частиною проєкту організації будівництва. Для підтвердження цього
кваліфікаційного критерію рекомендується вимагати від учасників процедури закупівлі довідку з інформацією щодо працівників робітничих спеціальностей за формою 3, передбаченою в додатку № 1 до примірної тендерної документації (додаток 2 до цих Методичних рекомендацій).
При цьому замовнику рекомендується зазначати перелік робітничих спеціальностей працівників, визначених на основі проєкту організації будівництва, яких учасник процедури закупівлі може включати до вказаної довідки. Не рекомендується визначати конкретні кваліфікаційні розряди та вимагати конкретну кількість працівників за кожною окремою професією – тільки загальну кількість за всіма зазначеними професіями.
Розділ ІV. Рекомендації щодо організації процедури закупівлі після оголошення процедури закупівлі
1. Відповідно до Закону та Особливостей фізичні / юридичні особи можуть звернутися до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру (далі – звернення). Замовник повинен протягом трьох днів з дати їх оприлюднення надати роз’яснення на звернення шляхом оприлюднення його в електронній системі закупівель.
З огляду на стислі строки для подання пропозицій та з метою повноцінної взаємодії з потенційними учасниками процедури закупівлі і сприяння якісній підготовці суб’єктів господарювання до участі в закупівлях замовникам рекомендується оперативно надавати повні та вичерпні відповіді і роз’яснення. Рекомендується також за результатами розгляду питань та вимог від потенційних учасників процедури закупівлі аналізувати їхні пропозиції та в разі доцільності вносити зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів для підвищення рівня конкуренції під час закупівлі. За наявності обґрунтованих підстав та відповідних звернень потенційних учасників процедури закупівлі замовникам рекомендується також продовжувати строк для подання тендерних пропозицій.
2. Відповідно до Настанови та Порядку застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості будівництва, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 25.06.2021 № 162, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.09.2021 за № 1225/36847, ціна тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі (договірна ціна) розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проєктних рішень за об’єктом будівництва, та поточних цін на них або з використанням укрупнених показників вартості робіт, обсяги та види яких передбачені затвердженою проєктною документацією. Також розрахунок договірної ціни повинен відповідати вимогам тендерної документації.
З метою узгодження замовником договірної ціни переможця процедури закупівлі, що передбачено Загальними умовами, для забезпечення необхідної якості підготовки ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни) як невід’ємної частини договору про закупівлю робіт з будівництва, а також для уникнення непорозумінь та ризику оскаржень дій замовника, рекомендується в тендерній документації встановлювати порядок розрахунку та погодження договірної ціни переможця процедури закупівлі, який би передбачав, що до моменту підписання договору про закупівлю надана переможцем процедури закупівлі договірна ціна повинна бути погоджена замовником.
Такий порядок може включати вимогу до переможця процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з моменту оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, завантажити в електронну систему закупівель договірну ціну, сформовану за результатами електронного аукціону або відповідно до пункту 37 Особливостей з розрахунками у орматі .pdf та .xls(x) у складі:
1) договірної ціни за формою, передбаченою відповідним додатком до Настанови залежно від виду договірної ціни;
2) пояснювальної записки;
3) локальних кошторисів (повинні бути складені відповідно до технічної специфікації з урахуванням технологічного процесу) із зазначенням технічних характеристик матеріалів, устаткування тощо (локальні кошториси не надаються в разі застосування твердої ціни за укрупненими показниками вартості);
4) документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси (щодо інформації про найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниці його виміру, кількості, відпускної ціни, вартості транспортування та заготівельно-складських витрат – відомість ресурсів за
формою згідно з додатком 11 до Настанови; щодо інформації про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції – документ, що містить інформацію про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції, наприклад, довідка в довільній формі, що містить
інформацію про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції);
5) розрахунку загальновиробничих витрат та коштів на покриття
адміністративних витрат (крім випадків застосування твердої ціни за укрупненими показниками вартості);
6) інших розрахунків, що підтверджують витрати, включені до складу договірної ціни відповідно до Настанови.
За таких умов замовнику рекомендовано передбачати в тендерній документації положення, щодо обов’язку замовника протягом чотирьох робочих днів перевірити надану переможцем процедури закупівлі договірну ціну з розрахунками на відповідність зазначеним вимогам та у разі наявності невідповідностей повідомити про це переможця процедури закупівлі, надіславши відповідного електронного документа на електронну адресу переможця процедури закупівлі, зазначену ним як контактну у тендерній пропозиції, а в разі її відсутності – на електронну адресу, зазначену переможцем процедури закупівлі під час реєстрації на майданчику електронної системи закупівлі, чи в інший узгоджений з переможцем процедури закупівлі спосіб, з переліком усіх невідповідностей та надати не менше трьох робочих днів на їх усунення.
Зауваження замовника повинні ґрунтуватися виключно на підставі вимог, передбачених Настановою та тендерною документацією.
У разі якщо протягом чотирьох робочих днів з дати завантаження переможцем процедури закупівлі договірної ціни в зазначеному вище складі замовник не надасть обґрунтованих зауважень щодо невідповідностей, вважається, що замовник погодив договірну ціну та відповідні кошторисні розрахунки.
Після отримання зауважень замовника щодо невідповідностей переможець процедури закупівлі протягом трьох робочих днів (чи визначеного замовником часу, якщо він перевищує три робочі дні) завантажує виправлену договірну ціну з розрахунками в електронну систему закупівель та сторони підписують договір про закупівлю з усіма додатками, включаючи виправлену договірну
ціну.
Якщо переможець процедури закупівлі не усуне повідомлені йому замовником невідповідності в розрахунку договірної ціни чи не надасть вчасно розрахунок, який відповідає вимогам тендерної документації, замовнику слід передбачити в тендерній документації умови, що переможець у такому разі буде вважатись таким, що відмовився від підписання договору про закупівлю, і замовник відхиляє таку тендерну пропозицію відповідно до підпункту 3 пункту 44 Особливостей.
3. За результатами здійснення процедури закупівлі замовник оприлюднює в електронній системі договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі, у тому числі у форматі PDF.
Замовником оприлюднюються, зокрема, такі невід’ємні додатки до договору про закупівлю: договірна ціна в повному складі з усіма розрахунками, що підтверджують усі статті договірної ціни (у тому числі з локальними кошторисами), та документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси (відомість ресурсів з цінами, документ, що містить інформацію про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції, тощо).
Календарний графік виконання робіт з будівництва складає переможець процедури закупівлі під час формування пакета договірних документів. Календарний графік виконання робіт з будівництва складається з урахуванням затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.05.2016 № 115, відповідно до строку виконання робіт, передбаченого тендерною документацією.
Вимоги до форми календарного графіка за необхідності встановлюються в тендерній документації. Замовник може визначити в тендерній документації строки виконання робіт з будівництва за окремими етапами. У цьому разі переможець процедури закупівлі повинен дотримуватися відповідних визначених строків.
4. Відповідно до чинних вимог замовник може бути користувачем Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури (далі – ЄСУВ) та повинен уносити інформацію, відомості (дані), документи (різного формату) щодо всіх етапів реалізації проєктів: проєктування, реалізації, фінансування тощо.
У такому разі замовник (визначена відповідальна особа) повинен систематично здійснювати наповнення системи шляхом унесення інформації, відомостей (даних), документів у відповідні поля ЄСУВ у вигляді показників, чисел, документів (різного формату) тощо відповідно до затвердженого
регламенту чи іншого нормативного документа.
Якщо для реалізації такої функції замовнику потрібна додаткова інформація від переможця процедури закупівлі, порядок надання цієї інформації повинен бути визначений у проєкті договору про закупівлю.
Додаток 1
до Методичних рекомендацій щодо
особливостей здійснення публічних
закупівель робіт у сфері будівництва
на період дії правового режиму воєнного
стану в Україні та протягом 90 днів з дня
його припинення або скасування
(пункт 9 підрозділу ІІ розділу ІІ)
Розрахунок очікуваної вартості робіт з будівництва закупівлі на підставі зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва (далі – ЗКР) рекомендується виконувати за цією формою з дотриманням таких вимог:
- Із ЗКР відповідні суми переносяться у графу 3 Зведеної форми.
- У графу 4 Зведеної форми за відповідними главами ЗКР включаються суми витрат (зі знаком “-”), які не належать до даної закупівлі (не будуть виконуватися переможцем процедури закупівлі за договором про закупівлю). Для кожної такої суми рекомендується позначити окремий рядок у складі глави ЗКР “у т.ч. …”, де у графі 7 Зведеної форми додати коментар-пояснення. Виходячи з пункту 4.38 Настанови, якщо загальна трудомісткість (люд. год.) робіт з будівництва зменшується, у рядку 15 Зведеної форми потрібно відкоригувати суму кошторисного прибутку, а в рядку 16 Зведеної форми – суму адміністративних витрат виконавця.
- Відповідно до пунктів 6–8 підрозділу ІІ розділу ІІ Методичних рекомендацій у визначених випадках рекомендується актуалізувати ціни на матеріально-технічні ресурси. Суми розрахованих коригувань вносяться у відповідні рядки графи 5 Зведеної форми (зі знаком “+” у разі необхідності збільшення розрахункової вартості закупівлі, зі знаком “-” у разі необхідності її зменшення).
- Ураховуючи пункт 4.40 Настанови, зменшення суми за главами 1–12 призводить до пропорційного зменшення суми коштів на покриття ризиків учасників робіт з будівництва. Таким чином, у рядку 17 потрібно розрахувати суми зменшення цих коштів за графами 4 і 5 через відповідні зменшення сум за главами 1–12.
- Ураховуючи пункт 4.41 Настанови, зменшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів за главами ЗКР повинно зменшувати розрахункову суму коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами. Для виконання цієї вимоги в рядку 18 Зведеної форми потрібно розрахувати суму зменшення цих коштів за графами 4 та 5 Зведеної форми пропорційно до зменшення вартості зазначених ресурсів.
- За результатами здійснених вище розрахунків (коригувань) підбивається підсумок за графами 3–5 Зведеної форми, що зазначається у графі 6 Зведеної форми. Після цього розраховується сума ПДВ та сума з ПДВ (рядки 22 і 23 Зведеної форми відповідно). Отримане значення в рядку 23 графи 6 Зведеної форми повинно відповідати розрахунковій очікуваній вартості предмета закупівлі.
Додаток 2
до Методичних рекомендацій щодо
особливостей здійснення публічних
закупівель робіт у сфері будівництва
на період дії правового режиму
воєнного стану в Україні та протягом
90 днів з дня його припинення або
скасування
(пункт 4 підрозділу XI розділу ІІІ)
ПРИМІРНА ТЕНДЕРНА
ДОКУМЕНТАЦІЯ
_____________________
(найменування замовника)
ЗАТВЕРДЖЕНО
РІШЕННЯМ УПОВНОВАЖЕНОЇ
ОСОБИ
від ____ № ___
УПОВНОВАЖЕНА ОСОБА
_____________ ________________
(підпис) (власне ім’я та ПРІЗВИЩЕ)
ТЕНДЕРНА ДОКУМЕНТАЦІЯ
щодо умов проведення процедури закупівлі:
ВІДКРИТІ ТОРГИ
(відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178)
на закупівлю робіт за предметом закупівлі:
(назва предмета закупівлі із зазначенням коду Єдиного закупівельного словника)
______, 20___ рік
(населений пункт)
РОЗДІЛ І | ||
1.1 | Терміни, які вживаються в тендерній документації | Тендерну документацію розроблено відповідно до вимог Закону України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон), особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості). Терміни в цій тендерній документації вживаються у значеннях, наведених у Законі та Особливостях. |
1.2 | Інформація про замовника | |
1.2.1 | Повне найменування | зазначається замовником |
1.2.2 | Місцезнаходження | зазначається замовником |
1.2.3 | Посадова особа замовника, уповноважена здійснювати зв’язок з учасниками процедури закупівель (далі – учасники) | ______________________________________ (власне ім’я та прізвище, посада, номер телефону, електронна адреса) |
1.3 | Процедура закупівлі | відкриті торги |
1.4 | Інформація про предмет закупівлі | |
1.4.1 | Назва предмета закупівлі | (повна назва предмета закупівлі із зазначенням коду Єдиного закупівельного словника) (далі – роботи) |
1.4.2 | Опис окремої частини (частин) предмета закупівлі (лота), щодо якої можуть бути подані тендерні пропозиції | Вимогами даної тендерної документації не передбачено встановлення окремих частин предмета закупівлі (лотів). (або замовником визначаються окремі частини предмета закупівлі (лоти) із зазначенням вимог до них згідно з нормами Закону. У разі визначення замовником частин предмета закупівлі (лотів) зазначається найменування кожної частини предмета закупівлі (лота) відповідно до пункту 39 частини першої статті 1 Закону) |
1.4.3 | Місце та обсяг виконання робіт | Місце та обсяг виконання робіт визначено в додатку № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. |
1.4.4 | Строк виконання робіт | Строк виконання робіт визначено в додатку № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. |
1.4.5 | Умови оплати робіт | Умови оплати робіт визначено в додатку № 3 “Проєкт договору про закупівлю робіт (договір підряду)” до цієї тендерної документації. |
1.4.6 | Гарантійний строк експлуатації об’єкта будівництва | Гарантійний строк експлуатації об’єкта будівництва визначено в додатку № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. |
1.5 | Інформація про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів | замовник обирає один з нижченаведених варіантів: 1) до розгляду приймаються тендерні пропозиції учасників, у яких ціна такої тендерної пропозиції може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену в оголошенні про проведення відкритих торгів. Прийнятний відсоток перевищення ціни тендерної пропозиції учасника над очікуваною вартістю предмета закупівлі – ______ %; або 2) ціна тендерної пропозиції не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену в оголошенні про проведення відкритих торгів. |
1.6 | Недискримінація учасників | Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах (з урахуванням обмежень, визначених законодавством). Замовник забезпечує вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої Законом. Під час проведення відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі заінтересовані особи. |
1.7 | Інформація про валюту, у якій повинно бути розраховано та зазначено ціну тендерної пропозиції | Валютою тендерної пропозиції є національна валюта України – гривня. Розрахунки здійснюватимуться в національній валюті України – гривня. |
1.8 | Інформація про мову (мови), якою (якими) повинно бути складено тендерні пропозиції | Тендерна пропозиція та всі документи, які передбачені вимогами цієї тендерної документації та додатками до неї, складаються українською мовою. Якщо у складі тендерної пропозиції надається документ іншою мовою, ніж українська, учасник надає переклад цього документа українською мовою. Офіційні документи, видані органом іноземної держави, повинні бути легалізовані у встановленому в Україні порядку або засвідчені шляхом проставлення апостилю з додаванням перекладу цих документів українською мовою. Неофіційні документи (що не підлягають легалізації / апостилюванню), які готуються учасником-нерезидентом та складені не українською мовою, повинні бути перекладені українською мовою. Справжність перекладу (підпису перекладача) завіряється учасником. Відповідальність за якість та достовірність перекладу несе учасник. Тексти повинні бути автентичними, визначальним є текст, викладений українською мовою. Стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення у вигляді скорочень та термінологія, пов’язана з роботами, що закуповуються, передбачені міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами, викладаються мовою їх загальноприйнятого застосування. Уся інформація розміщується в електронній системі закупівель українською мовою, крім тих випадків, коли використання букв та символів української мови призводить до їх спотворення (зокрема, але не виключно, адреси мережі Інтернет, адреси електронної пошти, торговельні марки, загальноприйняті міжнародні терміни). |
РОЗДІЛ ІІ | ||
2.1 | Надання роз’яснень щодо тендерної документації та внесення змін до неї та/або оголошення про проведення відкритих торгів | Надання роз’яснень щодо цієї тендерної документації та внесення змін до неї та/або оголошення про проведення відкритих торгів здійснюється замовником відповідно до пункту 54 Особливостей. |
РОЗДІЛ ІІІ | ||
3.1 | Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції | Тендерні пропозиції подаються згідно з порядком, визначеним пунктом 31 Особливостей. Перелік інформації та/або документів, які подаються учасником у складі тендерної пропозиції, визначено в додатку № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. Учасник повинен подати через електронну систему закупівель усі необхідні документи та/або інформацію до кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Подані учасником документи та/або інформація після завершення кінцевого строку подання пропозицій не приймаються електронною системою закупівель, крім випадків, передбачених законодавством. Тендерна пропозиція після закінчення кінцевого строку її подання не приймається електронною системою закупівель. У разі якщо інформація, розміщена в електронній системі закупівель шляхом завантаження документів, містить відомості, що відрізняються від тих, які розміщені шляхом заповнення електронних полів, автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів. Документи учасника повинні бути відкриті для загального доступу та не містити паролів, бути чіткими та розбірливими для читання. Рекомендується іменувати завантажені файли відповідно до змісту документа. У разі якщо в цій тендерній документації встановлена вимога щодо надання документа, який містить багато сторінок, учасник подає у складі тендерної пропозиції такий документ у повному обсязі, за винятком випадків, коли в цій тендерній документації встановлено вимогу щодо подання конкретних сторінок чи фрагментів такого документа. Відповідальність за достовірність та зміст інформації, викладеної в документах, які подані у складі тендерної пропозиції, несе учасник. Учасник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України “Про електронні довірчі послуги” (далі – електронний підпис) на тендерну пропозицію. Замовник не вимагає від учасників засвідчувати документи (матеріали та інформацію), що подаються у уповноваженої особи, якщо такі документи (матеріали та інформація) надані у формі електронного документа через електронну систему закупівель з накладенням електронного підпису. Замовник перевіряє електронний підпис учасника на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify. Під час перевірки електронного підпису повинні відображатися: прізвище та ініціали особи, уповноваженої на підписання тендерної пропозиції (власника ключа), код згідно із ЄДРПОУ юридичної особи – учасника (для юридичної особи) або номер РНОКПП (для фізичної особи – учасника). Якщо електронні документи у складі тендерної пропозиції видано іншою організацією і на них уже накладено електронний підпис цієї організації, учаснику не потрібно накладати на нього свій електронний підпис. Документи тендерної пропозиції, які надані не у формі електронного документа (без електронного підпису на документі), повинні бути оформлені належним чином, а саме відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом” (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. Відмітку про засвідчення копії документа проставляють нижче реквізиту “Підпис” на лицьовому боці останнього аркуша копії документа. Примітка. Відповідно до наказу Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082 “Про затвердження Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2020 за № 610/34893, розміщення інформації в електронній системі закупівель здійснюється учасником шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором електронної системи закупівель і реалізованих в електронній системі закупівель, та завантаження відповідних документів через автоматизоване робоче місце учасника. Учасник для отримання доступу до втоматизованого робочого місця безоплатно проходить реєстрацію на складі тендерної пропозиції, печаткою та підписом авторизованому електронному майданчику шляхом здійснення одного із способів ідентифікації відповідно до порядку, установленого Кабінетом Міністрів України. Ураховуючи технічну реалізацію, якщо під час реєстрації учасник вказав не код згідно з ЄДРПОУ, а реєстраційний номер відповідно до умов країни його реєстрації, такий учасник класифікується як учасник-нерезидент та може подати тендерну пропозицію без накладення електронного підпису._ |
3.2 | Забезпечення тендерної пропозиції | замовником зазначається один з варіантів: 1) не вимагається або 2) вимагається відповідно до додатка № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” |
3.3 | Умови повернення чи неповернення забезпечення тендерної пропозиції | замовником зазначається один з варіантів: 1) не вимагається або 2) відповідно до статті 25 Закону з урахуванням Особливостей |
3.4 | Строк, протягом якого тендерні пропозиції є дійсними | Тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом __ днів з дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. До закінчення зазначеного строку замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право: 1) відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції; 2) погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції. У разі необхідності учасник має право з власної ініціативи продовжити строк дії своєї тендерної пропозиції, повідомивши про це замовникові через електронну систему закупівель. |
3.5 | Кваліфікаційні критерії до учасників | Замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям згідно з додатком № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. |
3.6 | Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідна технічна специфікація | Технічна специфікація, що містить інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, та документи, які учасник повинен надати для підтвердження відповідності тендерної пропозиції технічним, якісним, кількісним та іншим характеристикам предмета закупівлі, наведені в додатку № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. У цій тендерній документації посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва вживаються у значенні “або еквівалент”. |
3.7 | Інформація про субпідрядника /співвиконавця | У разі залучення субпідрядників / співвиконавців до виконання робіт в обсязі не менше ніж 20 відсотків вартості договору про закупівлю учасник подає у складі тендерної пропозиції документи відповідно до додатка № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. |
3.8 | Вимоги щодо формування ціни тендерної пропозиції (договірної ціни) | Відповідно до Порядку застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості будівництва, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 25.06.2021 № 162, кошторисних норм України у будівництві “Настанова з визначення вартості будівництва”, затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (із змінами) (далі – Настанова), ціна пропозиції учасника (договірна ціна) розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проєктних рішень щодо об’єкта будівництва, та поточних цін на них або з використанням укрупнених показників вартості робіт, обсяги та види яких передбачені затвердженою проєктною документацією. Ціна пропозиції учасника (договірна ціна) повинна відповідати положенням розділу V Настанови або у разі, коли згідно з пунктом 5.1 цієї тендерної документації ціна тендерної пропозиції учасника вказується без ПДВ, сума ПДВ не включається до розрахунку ціни пропозиції учасника, а додається (за необхідності) переможцем процедури закупівлі – платником ПДВ вже на етапі погодження договірної ціни перед укладенням договору про закупівлю згідно з пунктом 6.4 цієї тендерної документації. У договірній ціні учасник визначає вартість усіх запропонованих до виконання робіт, необхідних для здійснення проєктних рішень щодо об’єкта замовлення відповідно до додатка № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації, у тому числі робіт, виконання яких передбачається субпідрядниками / співвиконавцями. Вид договірної ціни за умовами цієї закупівлі: _____________________(зазначити тверда / динамічна / тверда за укрупненими показниками вартості). Учасник повинен включити до розрахунку договірної ціни кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами. Сума цих коштів у договірній ціні повинна бути розрахована відповідно до вимог Настанови. Порядок врахування коштів на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, при взаєморозрахунках за виконані роботи встановлюється умовами проєкту договору про закупівлю. Ціна тендерної пропозиції повинна враховувати вартість зворотних матеріалів без відрахування їх із загальної суми пропозиції. До договірної ціни не включаються витрати, пов’язані з підготовкою тендерної пропозиції та укладенням договору про закупівлю. Надання розрахунку договірної ціни з підтверджувальними розрахунками не вимагається від учасників у складі їх тендерних пропозицій. Розрахунок договірної ціни з підтверджувальними розрахунками за формою згідно з додатком ___ до Настанови (зазначити відповідно до виду договірної ціни), сформований за результатами аукціону або сформований з урахуванням пункту 37 Особливостей, надається переможцем процедури закупівлі в обсязі та в строки, передбачені пунктом 6.4 цієї тендерної документації. |
3.9 | Вимоги щодо локалізації (застосовуються у разі набуття замовником у власність відповідних товарів) | У разі здійснення замовником закупівлі робіт, якщо виконання таких робіт передбачає набуття замовником у власність товару (устаткування), визначеного пунктом 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, вартість якого у складі предмета закупівлі робіт дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, закупівля таких робіт здійснюється з урахуванням особливостей, установлених зазначеним пунктом Закону. Положення пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону не застосовуються в разі здійснення замовником закупівлі робіт, якщо країною походження таких товарів (зокрема, якщо набуття замовником у власність таких товарів передбачається за результатом виконання робіт) є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі, укладеної 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, з якою Україна уклала інші міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, що містять положення про державні закупівлі, у тому числі угоди про вільну торгівлю, або країна, яка є учасником Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”. Виходячи з наведеного, якщо у складі робіт передбачено набуття замовником у власність товару (устаткування) вартістю від 200 тисяч гривень із зазначеного в підпункті 2 або підпункті 3 пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону переліку, до такого товару (устаткування) застосовується вимога щодо ступеня локалізації виробництва, який повинен бути підтверджено учасником шляхом надання документів, зазначених у додатку № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. Відповідно до додатка № 1 “Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі” до цієї тендерної документації, сформованого згідно з проєктною документацією на ____________, таким товаром (устаткуванням) є: 1. __________________ 2. __________________ …__ Підтвердження ступеня локалізації товарів здійснюється в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 861. |
3.10 | Унесення змін або відкликання тендерної пропозиції учасником | Учасник має право внести зміни або відкликати свою тендерну пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються в разі, якщо їх отримано електронною системою закупівель до закінчення строку подання тендерних пропозицій. |
РОЗДІЛ ІV | ||
4.1 | Кінцевий строк подання тендерної пропозиції | Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: __.__.202_ до __:__ за Київським часом |
4.2 | Електронний аукціон | замовником зазначається один з варіантів: 1) відкриті торги будуть проведені шляхом застосування електронного аукціону. Розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону зазначається в електронній системі закупівель або 2) відкриті торги будуть проведені без застосування електронного аукціону (за обґрунтованим рішенням замовника) відповідно до пункту 37 Особливостей |
РОЗДІЛ V | ||
5.1 | Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію | Оцінка тендерної пропозиції проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, визначених замовником у цій тендерній документації, шляхом визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції. Наприклад Єдиним критерієм оцінки тендерних пропозицій у цій процедурі закупівлі є ціна (питома вага цінового критерію – 100 %). Ціна тендерної пропозиції вказується з ПДВ (стосується учасників, які є платниками ПДВ. Учасники, які не є платниками ПДВ, подають тендерну пропозицію без ПДВ) з урахуванням розділу V Настанови. або Ціна тендерної пропозиції вказується без ПДВ. У разі якщо переможець процедури закупівлі є платником ПДВ, при укладенні договору про закупівлю ПДВ буде нараховуватися відповідно до чинного законодавства України. |
5.2 | Порядок розгляду тендерної пропозиції | Розгляд та оцінка тендерної пропозиції, яка визначена найбільш економічно вигідною, здійснюються замовником відповідно до пункту 36 або пункту 37, або пункту 41, а також пунктів 42 і 43 Особливостей. У разі відхилення тендерної пропозиції, яка за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію у списку тендерних пропозицій, розташованих за результатами їх оцінки, починаючи з найкращої, яка вважається в такому разі найбільш економічно вигідною, у порядку та строки, визначені законодавством. |
5.3 | Опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок | Допускається наявність у тендерних пропозиціях учасників формальних (несуттєвих) помилок, що не призводить до відхилення такої пропозиції. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов’язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме технічні помилки та описки. Технічні помилки та описки будуть сприйматися замовником як формальні (несуттєві) помилки в разі, якщо така помилка не призводить до значного спотворення інформації, допущена очевидно ненавмисно та не з метою надання недостовірної інформації, та за умови, що під час розгляду документів можливо визначити інформацію, яка відповідає дійсності, та визначити, що така помилка ненавмисна. Перелік формальних помилок установлено наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 710 “Про затвердження Переліку формальних помилок”, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.07.2020 за № 715/34998. Відповідно до пункту 19 частини другої статті 22 Закону нижче наведено опис та приклади (не виключні) формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій: 1) інформація та/або документ, подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, містять помилку (помилки) у частині: уживання великої літери; застосування правил переносу; написання слів разом, окремо, із дефісом (наприклад, “м.київ” замість “м. Київ”; “незастосоується” замість “не застосовується”; “тендерна оферта” замість “тендерна пропозиція”; “нумерація” замість “нумерація” тощо); 2) помилка, зроблена учасником процедури закупівлі під час оформлення тексту документа / унесення інформації в окремі поля електронної форми тендерної пропозиції (у тому числі комп’ютерна коректура, заміна літери (літер) та/або цифри (цифр), переставлення літер (цифр) місцями, пропуск літер (цифр), повторення слів, немає пропуску між словами, заокруглення числа), що не впливає на ціну тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та не призводить до її спотворення та/або не стосується характеристики предмета закупівлі, кваліфікаційних критеріїв до учасника процедури закупівлі (наприклад, “Ченрігівська обл.” замість “Чернігівська обл.”; “01.01.223” замість “01.01.2023”; “немаєпропускуміжсловами” замість “немає пропуску між словами”; тощо); 3) неправильна назва документа (документів), що подається учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, зміст якого відповідає вимогам, визначеним замовником у цій тендерній документації (наприклад, “Інформація в довільній формі” замість “Інформація”, “лист-пояснення” замість “лист”, “довідка” замість “гарантійний лист”, “інформація” замість “довідка”, “довідка” замість “відомості”, тощо); 4) подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що складений у довільній формі та не містить вихідного номера (наприклад, “______№________” замість “09.01.2022 №554/10/09-01” тощо); 5) подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що містить застарілу інформацію про назву вулиці, міста, найменування юридичної особи тощо, у зв’язку з тим, що такі назва, найменування були змінені відповідно до законодавства після того, як відповідний документ був поданий (наприклад, “м. Київ, вул. Народного ополчення, 13” замість “м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 13” тощо); 6) подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції у форматі, що відрізняється від формату, який вимагається замовником у цій тендерній документації, при цьому такий формат документа забезпечує можливість його перегляду (наприклад, документ завантажений у форматі “JPG” замість документа у форматі “pdf” тощо). |
5.4 | Інша інформація та умови | Інші умови цієї тендерної документації: 1. Учасник бере на себе всі витрати, пов’язані з підготовкою та поданням своєї тендерної пропозиції (у тому числі витрати щодо забезпечення тендерної пропозиції), а замовник не відповідає та не несе зобов’язань щодо цих витрат незалежно від характеру проведення та результатів розгляду тендерної пропозиції, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством України. 2. Факт подання тендерної пропозиції учасником – фізичною особою чи фізичною особою – підприємцем, яка є суб’єктом персональних даних, вважається безумовною згодою суб’єкта персональних даних щодо обробки її персональних даних у зв’язку з участю в процедурі закупівлі відповідно до абзацу четвертого статті 2 Закону України “Про захист персональних даних”. 3. Факт подання тендерної пропозиції учасником – юридичною особою, яка є розпорядником персональних даних, вважається підтвердженням наявності в неї права на обробку персональних даних, а також надання такого права замовнику як одержувачу зазначених персональних даних від імені суб’єкта (володільця). Таким чином, відповідальність за неправомірне передання замовнику персональних даних, а також їх обробку несе виключно учасник. 4. Відсутність будь-яких запитань або уточнень стосовно змісту та викладення вимог цієї тендерної документації з боку учасників, які отримали цю тендерну документацію у встановленому порядку, означає, що учасники, що беруть участь у цих відкритих торгах, повністю усвідомлюють зміст цієї тендерної документації та вимоги, зазначені замовником. 5. Учасник, який подав тендерну пропозицію, вважається таким, що згоден з проєктом договору про закупівлю, викладеним у додатку № 3 “Проєкт договору про закупівлю робіт (проєкт договору підряду)” до цієї тендерної документації, та буде дотримуватися умов своєї тендерної пропозиції протягом строку, встановленого в пункті 3.4 цієї тендерної документації. 6. Якщо однакова вимога в цій тендерній документації встановлена декілька разів, учасник / переможець процедури закупівлі може подати необхідний документ або інформацію один раз. 7. Учасники під час подання тендерної пропозиції повинні враховувати норми таких нормативно-правових актів: Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”; постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 187 “Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації”, оскільки замовник не може виконувати зобов’язання, кредиторами за якими є Російська Федерація або особи, пов’язані з країною-агресором, що визначені підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови; постанови Кабінету Міністрів України від 09.04.2022 № 426 “Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації”, оскільки цією постановою заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з Російської Федерації. Факт подання тендерної пропозиції вважається підтвердженням того, що учасник ознайомлений з даними нормами, враховує та не порушує їх (жодні окремі підтвердження цього подавати не потрібно). 8. Учасники повинні враховувати, що в Україні замовникам забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг у громадян Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім тих, що проживають на території України на законних підставах); юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран; юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі – активи), якої є Російська Федерація / Республіка Білорусь / Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім тих, що проживають на території України на законних підставах), або юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран, крім випадків, оли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. У разі наявної невідповідності учасника зазначеним вище умовам цього підпункту тендерна пропозиція такого учасника є такою, що не відповідає вимогам, установленим у цій тендерній документації, відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону, а його тендерна пропозиція підлягатиме відхиленню на підставі абзацу п’ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей. 9. Фактом подання тендерної пропозиції учасник підтверджує повну відповідність своєї пропозиції технічним, якісним, кількісним, функціональним характеристикам предмета закупівлі, у тому числі технічній специфікації та іншим вимогам до предмета закупівлі, що містяться в цій тендерній документації, а також підтверджує свою згоду виконати зазначені в ній роботи в повному обсязі відповідно до вимог, визначених згідно з умовами цієї тендерної документації, у тому числі умовами проєкту договору про закупівлю. |
5.5 | Дії замовника в разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі в тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією | Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі в тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося цією тендерною документацією, замовник діє відповідно до вимог пункту 43 Особливостей. |
5.6 | Відхилення тендерних пропозицій та підстави для відмови в участі | Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель відповідно до умов, визначених у пункті 44 Особливостей. Замовник може відхилити тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель відповідно до умов, визначених у пункті 45 Особливостей. Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у відкритих торгах та відхиляє тендерну пропозицію учасника відповідно до умов, визначених у пункті 47 Особливостей. |
РОЗДІЛ VI | ||
6.1 | Відміна торгів | Відміна відкритих торгів відбувається в порядку, передбаченому пунктами 50–53 Особливостей. |
6.2 | Документи, які переможець процедури закупівлі повинен надати замовнику закупівлі | Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує 4 (чотири) дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених підпунктами 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей, а також інші документи, визначені в додатку № 2 “Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. Згідно з пунктом 17 Особливостей переможець процедури закупівлі під час укладення договору про закупівлю повинен надати відповідну інформацію про право підписання договору про закупівлю відповідно до додатка № 2 “Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. |
6.3 | Строк укладання договору про закупівлю | Замовник укладає договір про закупівлю у строк та в порядку, що визначені пунктом 49 Особливостей. |
6.4 | Порядок погодження договірної ціни до укладання договору про закупівлю | Порядок розрахунку договірної ціни переможця процедури закупівлі повинен відповідати вимогам щодо формування ціни тендерної пропозиції (договірної ціни), установленим у пункті 3.8 цієї тендерної документації. У разі якщо згідно з пунктом 5.1 цієї тендерної документації ціна тендерної пропозиції учасника зазначається без ПДВ, розрахунок договірної ціни переможця процедури закупівлі-платника ПДВ повинен містити ПДВ відповідно до вимог Настанови та законодавства. Договірна ціна повинна відповідати ціні договору про закупівлю, при укладенні якого ПДВ буде нараховуватися відповідно до законодавства України. З метою узгодження замовником договірної ціни переможця процедури закупівель, що передбачено Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, замовник установлює порядок розрахунку та погодження договірної ціни переможця процедури закупівлі для забезпечення її узгодження замовником до моменту підписання договору про закупівлю відповідно до додатка № 2 “Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі” до цієї тендерної документації. |
6.5 | Проєкт договору про закупівлю | Договір про закупівлю повинен відповідати проєкту договору, зазначеному в додатку № 3 “Проєкт договору про закупівлю робіт (договір підряду)” до цієї тендерної документації. |
6.6 | Умови договору про закупівлю та порядок внесення до них змін | Договір про закупівлю укладається відповідно до пунктів 17 і 18 Особливостей. Унесення змін до договору про закупівлю здійснюється відповідно до пунктів 19 і 20 Особливостей. Згідно із статтею 318 Господарського кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 істотними умовами договору про закупівлю (договору підряду) є: найменування та реквізити сторін; місце і дата укладення договору підряду; предмет договору підряду; договірна ціна; строки початку та закінчення робіт (будівництва об’єкта); права та обов’язки сторін; порядок забезпечення виконання зобов’язань за договором підряду; умови страхування ризиків випадкового знищення або пошкодження об’єкта будівництва; порядок забезпечення робіт проєктною документацією, ресурсами та послугами; порядок залучення субпідрядників; вимоги до організації робіт; порядок здійснення замовником контролю за якістю ресурсів; умови здійснення авторського та технічного нагляду за виконанням робіт; джерела та порядок фінансування робіт (будівництва об’єкта); порядок розрахунків за виконані роботи; порядок здачі-приймання закінчених робіт (об’єкта будівництва); гарантійні строки якості закінчених робіт (експлуатації об’єкта будівництва), порядок усунення недоліків; відповідальність сторін за порушення умов договору підряду; порядок урегулювання спорів; порядок унесення змін до договору підряду та його розірвання. Інші умови договору про закупівлю не є істотними та можуть змінюватися відповідно до норм Господарського та Цивільного кодексів України. Договір про закупівлю є нікчемним у разі настання умов, визначених пунктом 21 Особливостей. Примітка. Замовник у договорі підряду може передбачати інші важливі для регулювання взаємовідносин умови. |
6.7 | Дії замовника в разі відмови переможця процедури закупівлі підписати договір про закупівлю та в деяких інших випадках | Замовник відхиляє тендерну пропозицію переможця процедури закупівлі із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель на підставі підпункту 3 пункту 44 Особливостей та визначає переможця процедури закупівлі серед тих учасників, тендерна пропозиція (строк дії якої ще не минув) яких відповідає критеріям та умовам, що визначені в цій тендерній документації, і може бути визнана найбільш економічно вигідною відповідно до вимог Закону та Особливостей, та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю в порядку та на умовах, визначених статтею 33 Закону та пунктом 49 Особливостей. |
6.8 | Забезпечення виконання договору про закупівлю | замовником зазначається один з варіантів: 1) не вимагається або 2) вимагається відповідно до додатка № 2 “Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі”. |
Додаток № 1
до тендерної документації
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА/АБО ІНФОРМАЦІЇ, ЯКІ ПОДАЮТЬСЯ УЧАСНИКОМ ПРОЦЕДУРИ ЗАКУПІВЛІ
1. Документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям
1.1. Кваліфікаційний критерій “наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій”
У цій закупівлі відповідно до _______________________(далі – проєктна документація)
(зазначається замовником)
замовник вимагає підтвердити наявність в учасника такого обладнання (техніки):
Для підтвердження відповідності цьому критерію учасник у складі тендерної пропозиції
повинен надати:
1) довідку за формою 1, що містить перелік обладнання та технологій (транспортних засобів, основних будівельних (дорожніх) машин, механізмів, обладнання та устаткування тощо) (далі – техніка), який відповідає вимогам замовника, сформованим на основі проєктної документації та наведеним у пункті 1.1 цього додатка.
У довідці відображається належність техніки (власної, залученої або субпідрядної організації тощо), яка залучається до виконання робіт. Надання документів, що підтверджують право власності / користування обладнанням, не вимагається.
Форма 1
Довідка про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій
*Якщо учасник є власником, зазначається “власна”, в інших випадках вказується “право користування” (договір оренди, лізингу, надання послуг, субпідряду (підряду) або в інший спосіб, визначений законодавством).
** Зазначаються номер та дата документа щодо належності відповідно до графи 6 форми 1;
2) скановану копію відповідного атестата або сертифіката про акредитацію власної чи
залученої будівельної лабораторії, чинного на дату розкриття тендерних пропозицій, який
підтверджує можливість виконання лабораторних досліджень щодо: __.
У разі залучення відповідної зовнішньої лабораторії на умовах договору з надання послуг надати скановану копію чинного на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів договору, а також атестата або сертифіката про акредитацію, чинного на дату розкриття тендерних пропозицій.
Примітка. Необхідність даної вимоги визначається замовником. Рекомендується вимагати в
разі, якщо виконання робіт за предметом закупівлі передбачає необхідність залучення послуг будівельної лабораторії.
1.2. Кваліфікаційний критерій “наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід”
У цій закупівлі відповідно до проєктної документації замовник вимагає підтвердити
наявність в учасника таких інженерних працівників:
головного інженера або іншої особи, яка здійснює технічне керівництво діяльністю
будівельної організації;
начальника дільниці / виконавця робіт або іншої особи, яка виконує його функції;
інженера в частині кошторисної документації;
інженера з охорони праці (будівництво.
Також учасник повинен підтвердити наявність робітників (будівельників, монтажників,
робітників інших професій) у загальній кількості _ осіб, необхідній для виконання робіт, відповідно до відомостей про потреби в кадрах будівельників за основними категоріями, які є складовою проєкту організації будівництва. Відповідно до зазначених відомостей учасник може включати в довідку робітників таких спеціальностей (професій):
1._______
2._______
… ________
Для підтвердження відповідності цьому критерію учасник у складі тендерної пропозиції
повинен надати:
1) довідку з інформацією щодо основних інженерних працівників відповідної
кваліфікації за формою 2.
Форма 2
Довідка з інформацією щодо основних інженерних працівників
відповідної кваліфікації
№ з/п | Посада | Власне ім’я та прізвище | Освіта / спеціальність | Штатний / трудовий договір / за сумісництвом та ін.* | Номер та серія сертифіката**, посилання на відповідний реєстр (за наявності) |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Працівники інженерних професій можуть працювати за будь-якою формою залучення працівників (штатний / трудовий договір, за сумісництвом тощо).
** Зазначається для працівників, щодо яких законодавством передбачено проведення професійної атестації з видачею відповідного кваліфікаційного сертифіката;
2) трудові книжки (сторінки, що містять відповідну інформацію) та/або накази про призначення на посаду, та/або накази про сумісництво, або інші документи, які підтверджують наявність правовідносин учасника з відповідними працівниками, зазначеними в довідці за формою 2;
3) довідку з інформацією щодо наявності працівників робітничих спеціальностей за формою 3.
Замовник не визначає вимог до конкретних кваліфікаційних розрядів та не вимагає конкретної кількості працівників за кожною окремою професією, а лише загальну кількість за всіма зазначеними професіями.
Форма 3
Довідка з інформацією щодо працівників робітничих спеціальностей
№ з/п | Власне ім’я та прізвище | Спеціальність / професія, розряд | Штатний / трудовий договір /за сумісництвом та ін.* |
1 | 2 | 3 | 4 |
Разом кількість
Працівники робітничих спеціальностей можуть працювати за будь-якою формою
залучення працівників (штатний / трудовий договір, за сумісництвом тощо).
1.3. Кваліфікаційний критерій “Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів)”
У цій закупівлі замовник вимагає підтвердити наявність в учасника досвіду виконання аналогічного за предметом закупівлі (аналогічних) договору (договорів).
Аналогічним вважається договір, укладений протягом останніх ______ років з дати, що передує даті оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, предметом якого є виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту чи реставрації будівель (згідно з значенням чинної редакції НК 018:2023), при цьому клас наслідків (відповідальності) об’єкта удівництва за аналогічним договором (договорами) (далі – об’єкт) повинен бути не нижче ніж клас наслідків об’єкта будівництва за предметом закупівлі з урахуванням таких умов: під час закупівлі робіт з нового будівництва аналогічним вважається тільки договір з виконання робіт з нового будівництва; під час закупівлі робіт з реконструкції аналогічним вважається договір з виконання робіт з нового будівництва або реконструкції; під час закупівлі робіт з реставрації аналогічним вважається договір з виконання робіт з реставрації; під час закупівлі робіт з капітального ремонту аналогічним вважається договір з виконання будь-яких робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації чи капітального ремонту. Замовник не вимагає підтвердження виконання конкретних видів робіт у розрізі проєктної документації. Учасник може надати документальне підтвердження досвіду виконання робіт одним договором або сумарно різними договорами. Сума виконання аналогічного договору (аналогічних договорів сумарно) повинна становити не менше ніж _______гривень.
Для підтвердження відповідності встановленому кваліфікаційному критерію у складі тендерної пропозиції учасник повинен надати:
1) довідку з інформацією про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) за формою 4.
Форма 4
Довідка з інформацією про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів)
№ з/п | Відомості про контрагента аналогічного договору (місцезнаходження, власне ім’я та прізвище відповідальної особи, номер телефону, код згідно з ЄДРПОУ) | Найменування та місцезнаходження об’єкта; клас наслідків (відповідальності) об’єкта; посилання на відомості про об’єкт на порталі ЄДЕССБ (за наявності) | Номер договору; дата укладення договору; предмет договору; посилання на закупівлю в електронній системі закупівель (за наявності) | Сума виконання аналогічного договору (аналогічних договорів), гривень |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Разом сума виконання аналогічного договору (аналогічних договорів), гривень |
2) копії аналогічного договору, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3 згідно з додатком 37 до Настанови, або підсумковий звіт про вартість виконаних робіт за контрактом на об’єкті будівництва за період за формою згідно з додатком 39 до Настанови, або інші документи, що підтверджують приймання виконаних робіт за аналогічним(и) договором(ами), зазначеними в довідці з інформацією про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
3) документи, які підтверджують клас наслідків об’єкта (проєктна документація, дозвільний документ з ДАБІ / ДІАМ, сертифікат готовності об’єкта до експлуатації тощо).
1.4. У разі залучення учасником спроможностей субпідрядника (субпідрядників) / співвиконавця (співвиконавців) для підтвердження своєї відповідності таким критеріям, як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник у складі тендерної пропозиції надає документальне підтвердження від субпідрядника (субпідрядників) інформації про відповідність цим критеріям відповідно до вимог пунктів 1.1 і 1.2 цього додатка.
1.5. У разі участі об’єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об’єднаних показників кожного учасника такого об’єднання на підставі наданої об’єднанням інформації.
2 Документи, що підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника умовам технічної специфікації
Учасник у складі тендерної пропозиції надає підписане технічне завдання (специфікацію) на закупівлю робіт за формою, викладеною в додатку № 1.1 до цього додатка, що містить інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі.
3. Документи, що підтверджують повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції та внесення інформації в електронні поля тендерної пропозиції:
для посадової особи або представника учасника: протокол засновників та/або наказ про призначення (у разі підписання керівником); довіреність, доручення (у разі підписання іншою уповноваженою особою учасника); або інший документ, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на підписання документів;
для фізичної особи, у тому числі фізичної особи – підприємця: не вимагається, а в разі, якщо такий учасник уповноважує на подання тендерної пропозиції іншу особу (представника), у складі тендерної пропозиції подається довіреність або інший документ, що підтверджує повноваження такого представника учасника.
4. Підтвердження надання забезпечення тендерної пропозиції
Учасник у складі своєї тендерної пропозиції надає забезпечення тендерної пропозиції відповідно до пункту 3.2 тендерної документації.
Замовник вимагає надання учасниками забезпечення тендерної пропозиції у формі
банківської гарантії у вигляді електронного документа.
Електронний документ повинен бути складений з дотриманням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” і “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, містити кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи банку-гаранта та повинен дозволяти перевірку такого підпису.
Розмір забезпечення тендерної пропозиції:
__________гривень ( ____% суми очікуваної вартості предмета закупівлі).
Банківська гарантія подається учасниками у складі тендерної пропозиції через електронну систему закупівель.
Строк дії забезпечення тендерної пропозиції – не менше ніж 90 (дев’яносто) календарних днів з дня розкриття тендерної пропозиції, включаючи день розкриття тендерної пропозиції.
Банківська гарантія повинна відповідати наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 14.12.2020 № 2628 “Про затвердження форми і Вимог до забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції”, з урахуванням абзацу восьмого пункту 3 Особливостей, а також постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639 “Про затвердження Положення про порядок здійснення банками та фінансовими компаніями операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах”.
Надана банківська гарантія не може передбачати можливість її відкликання принципалом (учасником) з власної ініціативи до дати закінчення її дії, крім випадків, визначених у пункті 3.3 тендерної документації.
Банківська гарантія повинна бути чинною на кінцеву дату подання тендерних
пропозицій.
Банківська гарантія, сформульована іншим чином або яка містить відкладні умови
набрання нею чинності, вважається такою, що не відповідає вимогам тендерної документації.
Усі витрати, пов’язані з наданням забезпечення тендерної пропозиції, здійснюються за
рахунок коштів учасника.
У разі якщо до тендерної документації вносяться зміни, забезпечення тендерної
пропозиції повинно враховувати внесені зміни та відповідно містити посилання на дату
рішення замовника, яким затверджена остання редакція тендерної документації.
Тендерна пропозиція учасника відхиляється замовником на підставі підпункту 1
пункту 44 Особливостей у разі, якщо учасник не надав забезпечення своєї тендерної
пропозиції.
Банківські реквізити замовника: _____________________
5. Інформація про відсутність підстав, визначених у пунктах 45 і 47 Особливостей, згідно з пунктом 5.6 тендерної документації, а саме:
інформація про відсутність підстав, визначених у пункті 47 Особливостей (крім підпунктів 1 і 7), підтверджується учасником шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції, а саме шляхом заповнення окремих електронних полів в електронній системі закупівель. У разі участі об’єднання учасників підтвердження відсутності підстав, визначених у пункті 47 Особливостей, здійснюється щодо кожного такого учасника шляхом подання довідки в довільній формі від кожного учасника об’єднання про відсутність підстав, визначених у пункті 47 Особливостей;
інформація про відсутність підстав, визначених у підпункті 2 пункту 45 Особливостей, підтверджується учасником шляхом надання у складі тендерної пропозиції:
– інформації (довідки довільної форми) про відсутність фактів невиконання своїх зобов’язань за раніше укладеним договором про закупівлю із замовником, що призвело до його дострокового розірвання протягом трьох років до дати оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, і застосування санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків
або
– документального підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність зазначеної підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі, а саме: документів, які підтверджують, що він сплатив або зобов’язався сплатити відповідні зобов’язання та відшкодування завданих збитків.
6. Документ про створення об’єднання учасників у разі, якщо пропозиція подається
об’єднанням учасників.
7. Довідка щодо залучення субпідрядників / співвиконавців до виконання робіт та заява щодо відсутності підстав, визначених у пункті 47 Особливостей, стосовно залучених субпідрядників / співвиконавців за формою згідно з додатком 1.2 до цього додатка.
8. На виконання вимоги абзацу восьмого підпункту 1 пункту 44 Особливостей у разі якщо:
учасник, який є громадянином Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран або юридична особа, у якій кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, є громадянин Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран, надає у складі тендерної пропозиції копію одного з документів, що підтверджує проживання на території України такою особою на законних підставах, відповідно до статті 1 Закону України “Про громадянство України”, а саме:
- паспорт громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року, де міститься відмітка про постійну чи тимчасову прописку на території України;
- реєстрація на території України такою особою свого національного паспорта;
- посвідка на постійне чи тимчасове проживання на території України;
- військовий квиток, виданий такій особі, яка в установленому порядку уклала контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України;
- посвідчення біженця чи документ, що підтверджує надання притулку в Україні;
учасником є юридична особа, утворена та зареєстрована відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі – активи), якої є Російська Федерація / Республіка Білорусь / Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім тих, що проживають на території України на законних підставах), юридична особа, яка утворена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран, але активи такої юридичної особи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, то учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати: - ухвалу слідчого судді або ухвалу суду про передання активів в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів*;
або - згоду самого власника активів про передання активів, підпис якої нотаріально завірений в установленому законодавством порядку.
- У разі якщо на дату подання тендерної пропозиції учасника ухвала слідчого судді або ухвала суду оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, учасник у складі тендерної пропозиції надає довідку довільної форми із зазначенням номера справи та дати ухвалення рішення суду.
9. У разі наявності згідно з пунктом 3.9 тендерної документації товарів (устаткування), що потребують дотримання вимог щодо підтвердження ступеня локалізації виробництва, учасник надає довідку з інформацією щодо кожного запропонованого учасником товару (устаткування) за формою 5.
Форма 5
Довідка з інформацією щодо підтвердження ступеня локалізації виробництва
Ступінь локалізації виробництва товару (устаткування) повинен дорівнювати чи перевищувати відсоток, установлений Законом на відповідний рік.
** Перелік товарів з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, який формує та веде Уповноважений орган.
*** Країни, які є стороною Угоди про державні закупівлі, укладеної 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, з якими Україна уклала інші міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, що містять положення про державні закупівлі, у тому числі угоди про вільну торгівлю, або країни, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”.
Графи 3 і 4 зазначеної форми не заповнюються для відповідної позиції товару (устаткування) за умови, що країною походження такої позиції устаткування є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі, укладеної 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, з якою Україна уклала інші міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, що містять положення про державні закупівлі, у тому числі угоди про вільну торгівлю, або країна, яка є учасником Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”. На підтвердження незастосування вимог щодо локалізації виробництва учасник заповнює відповідним чином графу 5 форми та надає документ, що підтверджує країну походження такого товару (устаткування).
Для кожної позиції товару (устаткування) походженням з інших країн учасником заповнюються графи 3 і 4 форми (заповнення графи 5 не вимагається) та надається копія сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) щодо виробника, продукція якого пропонується учасником, або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності (згідно з пунктом 131 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 861).
10. Інформація про ціну тендерної пропозиції зазначається шляхом заповнення окремого поля електронної форми.
11. Чинний документ на право провадження виду господарської діяльності / виконання робіт з будівництва та/або виконання виду робіт, а саме __________ (вид господарської діяльності / вид робіт зазначається замовником відповідно до предмета закупівлі та вимог законодавства): ліцензія, дозвіл або декларація, яка на період дії воєнного стану відповідно до законодавства надає право на провадження виду господарської діяльності / виконання робіт з будівництва / виконання виду робіт, або довідка в довільній формі з посиланням на відкритий реєстр уповноваженого органу з розміщеною інформацією про наявність щодо учасника такого документа.
У разі якщо учасником є об’єднання учасників, такий документ надається таким об’єднанням чи одним з його учасників.
12. Учасник-нерезидент повинен надати документи з урахуванням особливостей законодавства його країни походження (далі – аналоги документів).
У разі подання учасником-нерезидентом аналогу документа (аналогічний документ, що за змістом відповідає документу, який вимагається замовником, містить аналогічне наповнення та інформацію, що вимагається замовником) або в разі, якщо законодавством країни, де зареєстрований учасник-нерезидент (субпідрядник / співвиконавець-нерезидент у разі їх залучення у разі закупівлі робіт), не передбачено надання відповідних документів, учасник-нерезидент (субпідрядник / співвиконавець-нерезидент у разі їх залучення в разі закупівлі робіт) повинен надати довідку в довільній формі з відповідними роз’ясненнями. Аналоги документів повинні містити примітку, у якій зазначено, на заміну яких документів вони надані учасником-нерезидентом.
Примітка. Учасники-нерезиденти з країн Європейського Союзу надають форми документальних доказів, які охоплює eCertis (https://ec.europa.eu/tools/ecertis/#/search).
Додаток № 1.1
до додатка № 1 до
тендерної документації
ТЕХНІЧНЕ ЗАВДАННЯ
(технічна специфікація) на закупівлю робіт
__________________________(ДК 021:2015: _________)
(повна назва предмета закупівлі)
Клас наслідків (відповідальності): СС_
Роботи повинні бути виконані відповідно до проєкту “______” (експертний звіт від _ 202__ № _________, доступний на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за посиланням _____ (за наявності)) та з дотриманням технологічних процесів будівництва, відповідати вимогам будівельних норм, правилам та стандартам, установленим для виконання такого виду робіт; матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативноправових актів і нормативним документам у галузі будівництва, проєктній документації та умовам проєкту договору про закупівлю, зазначеному в додатку № 3 до тендерної документації, з метою забезпечення надійності, міцності, стійкості і довговічності конструкцій, монтажу технологічного та інженерного обладнання.
Забезпечення об’єкта будівництва матеріальними ресурсами, необхідними для виконання робіт згідно з цим Технічним завданням, відповідно до умов проєкту договору про закупівлю, зазначеного в додатку № 3 до тендерної документації, покладається на переможця процедури закупівлі.
Примітка. Якщо для виконання робіт певні позиції матеріальних ресурсів за умовами договору про закупівлю постачаються замовником, у Технічному завданні повинно бути зазначено їх перелік, кількісні, технічні, якісні та інші характеристики цих ресурсів відповідно до затвердженої проєктної документації та встановлено умову, що вартість цих ресурсів не включається до розрахунку
договірної ціни.
Строк виконання робіт становить____
Місце виконання робіт (адреса об’єкта будівництва):______
Обсяг виконання робіт ________
Гарантійний строк експлуатації об’єкта будівництва становить _ років з дня його прийняття замовником.
Примітка. Згідно з пунктом 103 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в
капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, гарантійний строк експлуатації об’єкта будівництва становить 10 (десять) років з дня його прийняття замовником, якщо більший гарантійний строк не встановлений договором підряду або законом.
Вимоги до формування ціни тендерної пропозиції (договірної ціни) учасника зазначені в пункті 3.8 тендерної документації.
Учасник відповідає за отримання всіх необхідних дозволів, ліцензій, необхідних для виконання робіт, передбачених цим Технічним завданням, та самостійно несе всі витрати на отримання таких дозволів, ліцензій.
Учасник повинен гарантувати якість закінчених робіт і змонтованих конструкцій, досягнення показників, визначених у проєктній документації, та можливість експлуатації об’єкта будівництва протягом гарантійного строку, зазначеного в цьому додатку.
Для підготовки тендерної пропозиції та розрахунку ціни тендерної пропозиції (договірної ціни) учасника замовник у складі цього Технічного завдання надає такі документи, зазначені в таблиці 1.1 цього додатка.
Перелік файлів з документами / розділами / частинами проєктної документації
та іншою інформацією, що завантажені до електронної системи закупівель
у складі тендерної документації
Примітка. Рекомендується надати затверджену проєктну документацію в повному обсязі, при цьому інвесторську кошторисну документацію (у тому числі підсумкову відомість ресурсів, інші розділи інвесторської кошторисної документації) надати у форматі обміну даними спеціалізованих електронних систем (.ibs, .idc (ІБД-6.x), .bsdu, .bdcu (ІБД-5.х) тощо) чи у форматі .xls(x). Файли, що надаються у форматах спеціалізованих електронних систем, повинні бути відкритими для можливості застосування в розрахунках спеціалізованих програмних комплексів з визначення
вартості будівництва.
У разі якщо проєктна документація містить посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва, завжди мається на увазі “або еквівалент”. При цьому характеристики “еквівалента” повинні відповідати технічним, якісним, функціональним, екологічним характеристикам, що передбачені затвердженою проєктною документацією, його використання не повинно призводити до необхідності зміни технології та коригування проєктних рішень та змінювати суттєві експлуатаційні характеристики проєкту будівництва.
Примітка. Замовник може зазначити в Технічному завданні іншу інформацію / надати додаткові документи стосовно характеристик предмета закупівлі, які вважає необхідними для підготовки тендерної пропозиції учасника.
Відповідальний за надання роз’яснень щодо технічної частини:
Додаток № 1.2
до додатка № 1
до тендерної документації
Довідка щодо залучення субпідрядника (субпідрядників) / співвиконавця
(співвиконавців) до виконання робіт
ЗАЯВА
щодо відсутності підстав, визначених у пункті 47 Особливостей, стосовно залучених
субпідрядників / співвиконавців
Ми, _______________________ (далі – Учасник), цією довідкою засвідчуємо про
(найменування учасника)
відсутність підстав, визначених у пункті 47 Особливостей, стосовно залученого
(залучених) нами субпідрядника (субпідрядників) / співвиконавця (співвиконавців),
____________________________________, а саме: _________________________________
(найменування субпідрядника / співвиконавця) (зазначається перелік підстав згідно із законодавством)
(посада уповноваженої особи Учасника) (підпис) (власне ім’я та прізвище)
Додаток № 2
до тендерної документації
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА/АБО ІНФОРМАЦІЇ, ЯКІ ПОДАЮТЬСЯ
ПЕРЕМОЖЦЕМ ПРОЦЕДУРИ ЗАКУПІВЛІ
Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації” та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
1. Відповідно до пункту 6.2 тендерної документації переможець процедури закупівлі на підтвердження відсутності підстав, передбачених підпунктами 3, 5, 6 та 12 пункту 47 Особливостей, повинен протягом чотирьох днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю надати замовнику:
1) витяг з інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості”, сформований у паперовій або електронній формі, що містить інформацію про відсутність судимості щодо фізичної особи, яка є учасником, або керівника учасника. Документ повинен бути виданий / сформований / отриманий не раніше ніж за __ днів до кінцевої дати подання тендерних пропозицій, визначеної в оголошенні про проведення відкритих торгів.
Доступ до інформаційно-аналітичної системи (ІАС), як і можливість отримати витяг,
відкритий на порталі МВС: https://vytiah.mvs.gov.ua/app/landing. Витяг засвідчується електронною печаткою служби Єдиної інформаційної системи МВС. Кожен витяг повинен містити QR-код, за яким можна знайти відповідний підтверджувальний запис в електронних ресурсах ІАС;
2) довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення на підтвердження відсутності підстави для відмови, передбаченої підпунктом 3 пункту 47 Особливостей щодо керівника учасника процедури закупівлі.
Примітка. На підтвердження відсутності підстав для відмови, передбачених підпунктом 3 пункту 47 Особливостей щодо фізичної особи, яка є учасником, замовник приймає/переглядає довідку, що сформована електронною системою закупівель автоматично завдяки інтеграції електронної системи закупівель із Єдиним державним реєстром осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, що реалізована на підставі наказу Національного агентства з
питань запобігання корупції та Міністерства економіки України від 18.01.2023 №13/23/395 “Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, та електронною системою закупівель”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2023 за № 159/39215 (далі — наказ). На підтвердження відсутності підстав для відмови, передбачених підпунктом 3 пункту 47 Особливостей щодо керівника учасника замовник установлює вимогу щодо надання переможцем процедури закупівлі довідки з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Довідка надається в період відсутності функціональної можливості відображення інформації в електронній системі закупівель, що реалізована на підставі наказу.
2. Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотирьох днів з моменту оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен завантажити в електронну систему закупівель договірну ціну, сформовану за результатами аукціону або з урахуванням пункту 37 Особливостей, відповідно до пункту 6.4 тендерної документації з розрахунками у форматі PDF та .xls(x), а саме:
договірну ціну за формою, передбаченою відповідним додатком до Настанови залежно від виду договірної ціни;
пояснювальну записку;
локальні кошториси (повинні бути складені відповідно до технічної специфікації з урахуванням технологічного процесу) із зазначенням технічних характеристик матеріалів, устаткування та ін. (локальні кошториси не надаються в разі застосування твердої ціни за укрупненими показниками вартості);
документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси (щодо інформації
про найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниці його виміру, кількості, відпускної ціни, вартості транспортування та заготівельно-складських витрат – відомість ресурсів за формою згідно з додатком 11 до Настанови; щодо інформації про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції – документ, що містить інформацію про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції, наприклад, довідка в довільній формі, що містить інформацію про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції);
розрахунок загальновиробничих витрат та коштів на покриття адміністративних витрат (крім випадків застосування твердої ціни за укрупненими показниками вартості);
інших підтверджувальних розрахунків витрат, включених до складу договірної ціни відповідно до Настанови.
Замовник протягом чотирьох робочих днів перевіряє надану переможцем процедури закупівлі договірну ціну з розрахунками на відповідність зазначеним вимогам та в разі наявності невідповідностей повідомляє про це переможця процедури закупівлі, надіславши відповідний електронний документ на електронну адресу переможця процедури закупівлі, зазначену ним як контактну в тендерній пропозиції, а в разі її відсутності – на електронну адресу, зазначену переможцем процедури закупівлі під час реєстрації на майданчику електронної системи закупівель, чи в інший узгоджений з переможцем процедури закупівлі спосіб, з переліком усіх невідповідностей та надає не менше трьох робочих днів на їх усунення.
У разі якщо протягом чотирьох робочих днів з дати завантаження переможцем процедури закупівлі договірної ціни у вищезазначеному складі замовник не надає обґрунтованих зауважень щодо невідповідностей, вважається, що замовник погодив договірну ціну та відповідні кошторисні розрахунки.
Після отримання зауважень замовника щодо невідповідностей переможець процедури закупівлі протягом трьох робочих днів (чи визначеного замовником часу, якщо він перевищує три робочі дні) завантажує виправлену договірну ціну з розрахунками на вебпортал Уповноваженого органу та сторони підписують договір про закупівлю з усіма додатками, у тому числі договірну ціну. Підписання договору про закупівлю з додатком – узгодженою сторонами договірною ціною – є підтвердженням виправлення переможцем процедури закупівлі зауважень замовника до договірної ціни.
Якщо переможець процедури закупівлі не усуне повідомлені йому замовником невідповідності в розрахунку договірної ціни чи не надасть вчасно розрахунок, який відповідає вимогам цієї тендерної документації, він буде вважатися таким, що відмовився від підписання договору про закупівлю (згідно з підпунктом 3 пункту 44 Особливостей).
3. Переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати через електронну систему закупівель такі копії документів:
1) для посадових (службових) осіб учасника, що уповноважені підписувати договір про закупівлю, – розпорядчий документ про призначення (обрання) на посаду відповідної особи (наказ про призначення та/або протокол зборів засновників тощо), установчий (статутний) документ;
2) для осіб, що уповноважені підписувати договір про закупівлю та які не входять до кола осіб, які представляють інтереси учасника без довіреності, – довіреність, оформлену відповідно до вимог законодавства, із зазначенням повноважень повіреного разом з документами, що відповідно до цього пункту підтверджують повноваження посадової (службової) особи учасника, що підписала від імені учасника вказану довіреність.
3.1. У разі наявності обмежень у підписанта договору про закупівлю (уповноваженої
особи переможця процедури закупівлі) щодо укладання таких договорів згідно з вимогами Закону України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” та/або установчих (статутних) документів переможець процедури закупівлі зобов’язаний додатково надати копію одного з таких документів:
1) оригінал рішення загальних зборів учасників про надання згоди на вчинення значного правочину – договору про закупівлю (у формі протоколу загальних зборів або рішення єдиного учасника) або його копію, посвідчену підписом, печаткою учасника (або нотаріально завірена копія), у якому зазначено посилання на номер оголошення про проведення відкритих торгів, суму договору відповідно до цінової пропозиції та підписанта договору, якому надаються повноваження на укладення (підписання) договору;
2) довіреність на підписанта договору про закупівлю, оформлена належним чином з
урахуванням статуту.
3.2. Якщо відповідно до установчих (статутних) документів переможця процедури закупівлі в підписанта договору про закупівлю наявні обмеження щодо укладання договору про закупівлю, які залежать від відсотка майна юридичної особи та/або відсотка балансу юридичної особи, та переможець процедури закупівлі не надає відповідного протокольного рішення учасників (акціонерів, власників) з наданням повноважень на укладання договору про закупівлю, такий переможець процедури закупівлі додатково надає копії балансу підприємства (форма № 1 відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 “Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за № 336/22868) за останній звітний період з відповідним підтвердженням його одержання адресатом фінансової звітності, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 419 “Про затвердження Порядку подання фінансової звітності”.
Для суб’єктів малого підприємництва подається фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва за останній звітний період.
Переможець процедури закупівлі, який зареєстрований пізніше 1 січня поточного року, у складі пропозиції подає вищезазначені документи за останній проміжний звітний період з відповідним підтвердженням його одержання адресатом фінансової звітності, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 419 “Про затвердження Порядку подання фінансової звітності”.
4. Забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо вимагається згідно з
пунктом 6.8 тендерної документації).
Замовник вимагає від переможця процедури закупівель надати замовнику не пізніше дати укладення договору про закупівлю, але в будь-якому разі до кінцевого строку укладення договору про закупівлю, передбаченого пунктом 49 Особливостей, забезпечення виконання договору про закупівлю – оригінал банківської гарантії в електронному вигляді.
Розмір забезпечення (банківської гарантії) становить __ % вартості договору про закупівлю.
Банківська гарантія повинна бути надана з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”. Банківська гарантія повинна бути підписана кваліфікованим електронним підписом банку-гаранта та надана замовнику шляхом прикріплення на вебпорталі Уповноваженого органу (prozorro.gov.ua) у відповідній закупівлі.
Банківська гарантія оформляється:
банками-резидентами України – відповідно до вимог Положення про порядок здійснення банками та фінансовими компаніями операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 41/10321. При цьому банк, яким видана гарантія, за офіційними даними Національного банку України повинен бути платоспроможним та не перебувати в стадії ліквідації;
іноземними банками – відповідно до Уніфікованих правил для гарантій за вимогою, публікація Міжнародної торгової палати № 758, 2010 рік (ICC Uniform Rules for Demand Guarantees, Publication No. 758). Банківська гарантія, надана банком-нерезидентом, повинна бути авізована через авізуючий банк, що є резидентом України. Учасник у складі тендерної пропозиції подає документ, що підтверджує авізування банківської гарантії, наданої банкомнерезидентом. Відповідне авізування проводиться банком-резидентом в електронній формі з обов’язковим накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Банківська гарантія, зокрема, повинна містити:
безвідкличне зобов’язання банку-гаранта сплатити протягом 5 (п’яти) робочих днів з дати отримання першої письмової вимоги замовника (бенефіціара) повну суму, визначену у вимозі, у межах суми гарантії за умови, що в тексті вимоги буде посилання на порушення переможцем процедури закупівлі (принципалом) будь-яких зобов’язань, передбачених договором про закупівлі, без необхідності додаткового обґрунтування та надання додаткових документів;
положення, що всі платежі за гарантією повинні бути здійснені банком-гарантом на користь замовника (бенефіціара) незалежно від будь-яких заперечень переможця процедури закупівлі (принципала) або будь-якої третьої особи;
покладення всіх витрат, пов’язаних з гарантією, на переможця процедури закупівлі (принципала);
положення, що гарантія є чинною з дати її видачі банком-гарантом.
Строк дії банківської гарантії повинен бути не менше ніж строк дії договору про закупівлю та додатково ще один місяць. У разі якщо строк дії договору про закупівлю перевищує 12 місяців, строк дії банківської гарантії може становити 12 місяців, при цьому переможець процедури закупівлі зобов’язаний не пізніше ніж за 1 місяць до закінчення строку дії гарантії продовжити термін її дії чи надати замовнику нову банківську гарантію на тих же умовах на наступні 12 місяців чи до закінчення строку дії договору про закупівлю та додатково ще один місяць. Невиконання цієї умови є також гарантійним випадком, який дає право замовнику звернутися до банку-гаранта з вимогою про сплату повної суми гарантії.
Текст банківської гарантії не повинен містити:
посилання на умови договору про надання гарантії (правочину, укладеного між банкомгарантом та переможцем процедури закупівлі (принципалом));
умови про зменшення відповідальності банку-гаранта в будь-якому випадку (крім випадку прострочення подання вимоги та зменшення зобов’язань на всі суми, виплачені банком-гарантом за гарантією);
пунктів щодо ускладнення процедури виплати грошових коштів за гарантією (додаткового підтвердження повноважень підписанта вимоги, отримання будь-яких підтверджень щодо правомірності вимоги тощо);
обмеження відповідальності банку-гаранта сумою, на яку видано гарантію, у разі порушення банком-гарантом своїх обов’язків за гарантією;
умови відкликання гарантії банком-гарантом.
Замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю згідно з вимогами статті 27 Закону з урахуванням положень пункту 21 Особливостей.
Усі витрати, пов’язані з наданням забезпечення виконання договору про закупівлю, здійснюються за рахунок коштів переможця процедури закупівлі.
Примірну форму банківської гарантії наведено в додатку № 2.1 до цього додатка.
Банківські реквізити замовника: ____________________________________
5. Переможець процедури закупівлі – нерезидент повинен надати документи з урахуванням особливостей законодавства його країни походження (далі – аналоги документів).
У разі подання переможцем процедури закупівлі – нерезидентом аналогу документа (аналогічний документ, що за змістом відповідає документу, який вимагається замовником, містить аналогічне наповнення та інформацію, що вимагається замовником) або в разі, якщо законодавством країни, де зареєстрований переможець процедури закупівлі – нерезидент (субпідрядник / співвиконавець-нерезидент у разі їх залучення в разі закупівлі робіт), не передбачено надання відповідних документів, переможець процедури закупівлі – нерезидент (субпідрядник / співвиконавець-нерезидент у разі їх залучення в разі закупівлі робіт) повинен надати довідку в довільній формі з відповідними роз’ясненнями. Аналоги документів повинні містити примітку, на заміну яких документів вони надані переможцем процедури закупівлі – нерезидентом.
Примітка. Переможці процедури закупівлі – нерезиденти з країн Європейського Союзу надають форми документальних доказів, які охоплює eCertis (https://ec.europa.eu/tools/ecertis/#/search).
Додаток № 2.1
до додатка № 2
до тендерної документації
(у разі встановлення такої
вимоги)
ВИМОГИ
до забезпечення виконання договору про закупівлю
Банківські реквізити замовника:
____________________________________
БАНКІВСЬКА ГАРАНТІЯ № __
(примірна форма банківської гарантії)
1. Реквізити
Дата видачі: _
Місце складання: _____________________________________________________
Повне найменування та реквізити гаранта (банку): ________________________
Повне найменування та реквізити принципала (переможця процедури закупівлі): __
Повне найменування та реквізити бенефіціара (замовника): _________________
Сума банківської гарантії:______________________________________________
Назва валюти, у якій надається банківська гарантія: _______________________
Номер оголошення про проведення процедури закупівлі: ___________________
2. Ця гарантія застосовується для цілей забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості).
3. Ми були поінформовані, що згідно з рішенням уповноваженої особи від _ № нашого клієнта _____________ (далі – Принципал) було визнано переможцем процедури закупівлі щодо закупівлі
______________________________________ ДК 021:2015:______ і він повинен укласти з __________ (далі – Бенефіціар) договір про закупівлю, (далі – Договір).
4. Ми також розуміємо, що за умовами процедури закупівлі Принципал повинен надати банківську гарантію на користь Бенефіціара в сумі, що відповідає _ % (_____) вартості Договору. Таким чином, сума цієї гарантії становить __ (____________) гривень.
5. Ураховуючи вищенаведене, ми, _____ (далі – Гарант), безвідклично та безумовно зобов’язуємося виплатити на користь Бенефіціара суми всіх вимог у межах суми цієї гарантії, що становить____ (____________) гривень, після одержання письмової вимоги Бенефіціара, що містить твердження про те, що Принципал:
не виконав зобов’язання за Договором, або
неналежно виконав зобов’язання за Договором, або
дії (бездіяльність) Принципала призвели до неможливості подальшого виконання Договору.
6. Гарант зобов’язаний розглянути письмову вимогу Бенефіціара та сплатити суму вимоги у строк, що не перевищує 5 (п’яти) робочих днів з моменту одержання першої письмової вимоги Бенефіціара. Розмір грошової суми, що підлягає сплаті Гарантом Бенефіціару, не залежить від розміру заборгованості Принципала за Договором або розміру невиконаного чи неналежно виконаного Принципалом зобов’язання за Договором.
7. Усі платежі за гарантією будуть здійснені Гарантом на користь Бенефіціара незалежно від будь-яких заперечень Принципала або будь-якої третьої особи. Усі витрати, пов’язані з гарантією, здійснюються за рахунок Принципала.
8. У разі неналежного виконання зобов’язань за цією гарантією Гарант сплачує на користь Бенефіціара пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми прострочення за кожний день прострочення виконання зобов’язання.
9. Ця гарантія набирає чинності з дати підписання та діє до____ включно, і будь-яка письмова вимога Бенефіціара на оплату повинна бути отримана Гарантом за адресою:
__________, не пізніше цієї дати.
10. Зобов’язання Гаранта перед Бенефіціаром припиняється в разі:
сплати Гарантом суми, на яку видано цю гарантію; або
закінчення строку дії цієї гарантії; або
відмови Бенефіціара від своїх прав за цією гарантією шляхом подання Гаранту письмової
заяви про звільнення Гаранта від обов’язків за цією гарантією.
11. Ця гарантія є безвідкличною та безумовною, вона не може бути змінена чи відкликана Гарантом, самостійно або за заявою Принципала, без письмової згоди Бенефіціара.
12. Сума зобов’язань Гаранта за цією гарантією автоматично зменшується на суму платежів, здійснених Гарантом за цією гарантією без унесення змін до неї.
13. Ця гарантія є непередаваною і не може бути переуступлена без попередньої згоди зі сторони Гаранта.
14. Усі суперечки, що виникають у зв’язку з цією гарантією, вирішуються відповідно до чинного законодавства України.
Додаток № 3
до тендерної документації
ПРОЄКТ ДОГОВОРУ
про закупівлю робіт
(проєкт договору підряду)
Error: Contact form not found.