Лист Мінекономіки щодо внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель та доплати уповноваженій особі

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
(Мінекономіки)

№ 3323-04_21117-06 від 21.03.2024

Органи державної влади,
органи місцевого самоврядування,
установи, організації, підприємства
та інші суб’єкти сфери публічних
закупівель

Щодо внесення змін до особливостей здійснення
публічних закупівель на період дії правового режиму
воєнного стану та доплати уповноваженій особі

Міністерство економіки України як Уповноважений орган, основними функціями якого є надання узагальнених відповідей рекомендаційного характеру щодо застосування законодавства у сфері закупівель та інформування громадськості про політику та правила здійснення публічних закупівель, повідомляє.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон), проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – постанова № 1178, Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.

З 13.02.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.02.2024 № 131 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178” (далі – постанова № 131).

Постановою № 131 установлено, що положення, які стосуються заборони на здійснення замовниками публічних закупівель у суб’єктів з Ісламської Республіки Іран, набрали чинності з дня офіційного опублікування, а підпункти 1, 2, 4 і 5 пункту 2 змін, затверджених цією постановою, які стосуються закупівлі продуктів харчування через електронний каталог замовниками в обов’язковому порядку, набрали чинності з відстроченням в 30 днів з дня опублікування цієї постанови, а саме – з 14.03.2024.

Відповідно до пункту 2 постанови № 131 закупівлі, розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою.

Щодо заборони на здійснення замовниками публічних закупівель у визначених Особливостями суб’єктів

Відповідно до внесених змін згідно з абзацом другим пункту 2 постанови № 1178 замовникам забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг у громадян Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім тих, що проживають на території України на законних підставах); юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран; юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі – активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь/Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім тих, що проживають на території України на законних підставах), або юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран, крім випадків коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі – АРМА).

Постановою № 131 абзац третій пункту 2 постанови № 1178 викладено в новій редакції, відповідно до якого замовникам забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран, за винятком товарів походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності цією постановою.

Отже, положеннями пункту 2 і 3 постанови № 1178 (зі змінами) до кола суб’єктів, до яких застосовуються обмеження, пов’язані з участю в публічних закупівлях суб’єктів, крім Російської Федерації/Республіки Білорусь, додано Ісламську Республіку Іран, та водночас заборонено придбання товарів походженням з цих країн. Обмеження не застосовується лише для громадяни Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран, які проживають на території України на законних підставах та випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА.

При цьому Особливостями передбачено обов’язок замовника відхилити тендерні пропозиції таких учасників у відповідності до абзацу восьмого підпункту 1 пункту 44 Особливостей.

Щодо здійснення закупівлі продуктів харчування через електронний каталог замовниками в обов’язковому порядку

Особливості доповнено пунктом 11-2, який передбачає, що у разі коли замовники здійснюють закупівлі продуктів харчування за переліком згідно з додатком 2, вартість предмета закупівлі яких становить або перевищує 100 тис. гривень, такі закупівлі здійснюються з використанням електронного каталогу відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (далі – Порядок № 822), з урахуванням положень, визначених цими особливостями.

У разі коли закупівля з використанням електронного каталогу шляхом запиту пропозицій постачальників не відбулася, замовник здійснює закупівлю шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, не збільшуючи при цьому очікувану вартість закупівлі, або шляхом запиту пропозицій постачальників в електронному каталозі відповідно до Порядку № 822, з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до пункту 63 Порядку запит пропозицій постачальників вважається таким, що не відбувся, якщо не було подано жодної ціни пропозиції або замовником усі подані пропозиції постачальників були відхилені з підстав, визначених пунктом 64 Порядку.

У зв’язку з цим, перелік лікарських засобів та медичних виробів, закупівля яких здійснюється закладами охорони здоров’я, структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій з використанням електронного каталогу є додатком 1 до Особливостей, а перелік продуктів харчування, закупівля яких здійснюється замовниками з використанням електронного каталогу є додатком 2 до Особливостей відповідно.

Так, додаток 2 до Особливостей наразі містить 32 категорії продуктів харчування, які є типовими (яйця курячі, крупи, борошно, цукор, макаронні вироби, яловичина, свинина, курятина, риба заморожена, картопля, цибуля, капуста, морква, буряк, огірки, помідори, кабачки, яблука, олія, молоко, масло та ін.), вимоги до закупівлі яких є в переважній більшості ідентичними та стандартизованими.

Крім цього, положення, встановлені пунктом 11-2 Особливостей, стосуються всіх суб’єктів, які є замовниками, визначеними згідно із статтею 2 Закону.

При цьому закупівлі продуктів харчування, які не внесені до переліку згідно з додатком 2 до Особливостей, вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, здійснюються замовниками у відповідності до пункту 10 Особливостей, шляхом застосування відкритих торгів порядку, визначеному Особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до Порядку № 822, з урахуванням положень, визначених цими особливостями.

Зазначаємо також, що оскільки адміністрування електронних каталогів для продуктів харчування за переліком згідно з додатком 2 до Особливостей здійснює Державна установа “Професійні закупівлі”, яку визначено централізованою закупівельною організацією відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 No 846-р (зі змінами), з питань формування та супроводження електронного каталогу в електронній системі закупівель необхідно звертатися до Державної установи “Професійні закупівлі”.

Виходячи з положень Порядку № 822, адміністратор електронного каталогу створює категорії продуктів харчування та їх специфікації шляхом визначення переліку характеристик продуктів харчування з їх точними та/або мінімальними і максимальними значеннями, а також встановлює кваліфікаційні та інші вимоги до учасника електронного каталогу при проведенні кваліфікації до електронного каталогу.

Принагідно інформуємо, що 06.03.2024 представниками Державної установи “Професійні закупівлі”, Міністерства, ДП “Прозорро” проведено вебінар для замовників продуктів харчування в Prozorro Market, який доступний до перегляду за посиланням: https://fb.watch/qM6ySC4Ds1/.

Щодо оплати праці працівникам, на яких покладено функції
уповноваженої особи з організації та проведення закупівель, як додаткової
роботи

Підпунктом 1 частини першої статті 11 Закону установлено, що відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі, є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством.

У зв’язку з надходженням запитів суб’єктів сфери закупівель стосовно доплати, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 11 Закону, уповноваженій особі, яка є державним службовцем, Мінекономіки листом від 01.02.2024 № 3321-04/8404-03 (додається) звернулося до Національного агентства України з питань державної служби з проханням надати роз’яснення щодо порушеного питання та отримано від НАДС лист від 01.03.2024 № 3162/92-24, що додається.

З огляду на викладене, звертаємо увагу, що оскільки Законом встановлено імперативну норму щодо доплати у разі донавантаження працівника як уповноваженої особи в цей спосіб, з метою дотримання вимог Закону керівники замовників мають враховувати необхідність передбачати відповідні видатки.

Додатки: копія листа від 01.02.2024 № 3321-04/8404-03 Мінекономіки на 2 арк. в 1 прим; копія листа від 01.03.2024 № 3162/92-24 Національного агентства України з питань державної служби на 3 арк. в 1 прим.

Директор департаменту
сфери публічних закупівель
та конкурентної політики

Ганна МЕДВЄДНІКОВА


МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
(Мінекономіки)

№ 3321-04/8404-03 від 01.02.2024

Національне агентство України з
питань державної служби

Щодо розгляду звернення

Мінекономіки на додаток до листів від 19.01.2024 № 4707-05/4783-03 та від 19.01.2024 № 4707-05/4784-03 щодо оплати праці працівникам на яких покладено функції уповноваженої особи з організації та проведення закупівель як додаткової роботи звертається з приводу наступного.

До Міністерства як Уповноваженого органу, що здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері публічних закупівель у межах повноважень, визначених статтею 9 Закону України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) надходять звернення від центральних органів виконавчої влади щодо надання роз’яснення стосовно можливостей та способу здійснення оплати праці працівників на яких покладено функції уповноваженої особи з організації та проведення
закупівель.

Відповідно до Закону відповідальною за організацію та проведення процедури
закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним із способів, що визначено в частині першій статті 11 Закону.

Так, один із способів визначення або призначення уповноваженої особи здійснюється шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством.

Разом з тим, в рамках реформи системи оплати праці державних службовців, Національним агентством України з питань державної служби (далі – НАДС) розроблено нову систему оплати праці, яка запроваджена на основі класифікації посад, з якої 70% заробітної плати становитиме посадовий оклад, а 30% – премія. Складові заробітної плати державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби визначені Прикінцевими положеннями Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” від 09.11.2023 № 3460-IX, що набрав чинності з 1 січня 2024 року.

Відповідно до Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 500 (зі змінами), НАДС є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби. НАДС відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розробляє та вносить в установленому порядку Кабінетові Міністрів України схему посадових
окладів на посадах державної служби, положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям та здійснює розгляд звернень щодо застосування законодавства у сфері державної служби.

Зважаючи на викладене, просимо роз’яснити яким чином та у який спосіб можуть бути здійснені доплати працівникам на яких покладені функції уповноваженої особи як додаткової роботи відповідно до статті 11 Закону.

Заступник Міністра економіки України

Надія БІГУН


НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ
З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ

№ 3162/92-24 від 01.03.2024

Міністерство економіки України

Національне агентство України з питань державної служби розглянуло лист міністерства економіки країни 01 лютого 2024 року № 3321-04/8404-03 та повідомляє.

Згідно з підпунктом 81 пункту 4 Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 500, НАДС відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень, запитів на інформацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, що стосуються застосування Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, надає на них узагальнені відповіді, крім тих, вимоги до порядку розгляду та надання відповіді на які визначено законом.

Отже, НАДС надає узагальнені роз’яснення з найбільш запитуваних питань від державних органів та органів місцевого самоврядування, узагальнює актуальні та однотипні питання щодо проходження державної служби або служби в органах місцевого самоврядування, на які готуються узагальнені роз’яснення для оприлюднення на офіційному вебсайті.

Пунктом 10 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі – Закон № 3460) установлено, що у 2024 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад, крім державних органів, зазначених у пунктах 20-22 цього розділу.

Абзацом першим пункту 12 Прикінцевих положень Закону № 3460 установлено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.

Пунктом 17 Прикінцевих положень Закону № 3460 встановлено, що у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, визначені спеціальними законами підвищувальні коефіцієнти та кратні розміри посадових окладів державних службовців у 2024 році не застосовуються.

Пунктом 1 частини першої статті 11 Закону України «Про публічнізакупівлі» визначено, що відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством.

Також, пунктом 1 постанови Кабінет Міністрів України від 9 листопада 2016 року № 811 «Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій» передбачено, головам місцевих державних адміністрацій забезпечити спрямування відповідних видатків структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій на виплату надбавки за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу працівникам зазначених підрозділів, які виконують функції з надання різних видів соціальної допомоги.

Звертаємо увагу, що абзац восьмий пункту 14 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» застосувався до 31 грудня 2023 року виходячи з пункту 10 Прикінцевих положень Закону № 3460.

Таким чином Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15, відповідно до абзацу другого пункту 3 постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби.

Враховуючи зазначене, механізм здійснення таких виплат державним службовцям, передбачених згаданими нормативно-правовими актами, відсутній.

Водночас пунктом 3.3 Примірного положення про уповноважену особу, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 08 червня 2021 року № 40, оплата праці (доплата) уповноваженої особи здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів. Розмір заробітної плати (доплати) уповноваженої особи визначається у трудовому договорі (контракті) відповідно до вимог законодавства.

Таким чином, на думку НАДС, у 2024 році державному службовцю державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, доплата, передбачена пунктом 1 частини першої статті 11 Закону № 922-VIII, може бути встановлена в розмірі, визначеному відповідним керівником (керівником державного органу / керівником державної служби), якщо така доплата
передбачена колективним договором, а також виключно в межах економії фонду оплати праці.

Також звертаємо увагу, що доплата державним службовцям визначена постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» установлюються в порядку визначеному зазначеною постановою.

Також в подальшому рекомендуємо користуватися підрубрикою «Роз’яснення» рубрики «Службовцям», розміщеною на офіційному вебсайті НАДС: www.nads.gov.ua.

Окремо повідомляємо, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади мають лише роз’яснювальний (інформаційний) характер і не встановлюють правових норм.

Голова Наталія АЛЮШИНА

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО