Реєстрація бюджетних зобов’язань щодо закупівлі товарів, робіт та послуг у сфері інформатизації

Олена Жадан
4441
19 Листопада 2020
Реєстрація бюджетних зобов’язань щодо закупівлі товарів, робіт та послуг у сфері інформатизації
4441
19 Листопада 2020

У межах бюджетних програм державного та місцевих бюджетів здійснюється виконання завдань (проєктів) інформатизації, метою яких є створення інформаційних і телекомунікаційних систем, засобів інформатизації та інформаційних ресурсів, що відповідають певним технічним умовам і показникам якості. Розпорядники коштів реєструють бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі за бюджетними програмами, які належать до сфери інформатизації, в органах Державної казначейської служби України (далі — Казначейство).

У даній статті акцентуємо увагу на окремих вимогах законодавства щодо визначення належності бюджетних програм до сфери інформатизації та погодження завдань (проєктів), закупівлі товарів, робіт та послуг цієї сфери, що є необхідною умовою для реєстрації бюджетних зобов’язань та здійснення платежів.

Погодження завдань (проєктів)

Для здійснення закупівлі товарів, робіт та послуг у сфері інформатизації (комп’ютерне або комунікаційне обладнання, програмне забезпечення тощо) розпорядникам бюджетних коштів необхідно отримувати спеціальне погодження на проведення таких видатків.

Згідно з вимогами пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 року № 1352 «Про затвердження Положення про формування та виконання Національної програми інформатизації» (далі — постанова № 1352) розпорядники коштів державного та місцевого бюджетів перед взяттям бюджетних зобов’язань повинні погоджувати завдання (проєкти) Національної програми інформатизації з Генеральним державним замовником, яким є Міністерство цифрової трансформації України.

Норми законодавства вимагають отримувати вищезазначене погодження від Генерального державного замовника саме перед поданням документів, що підтверджують закупівлю товарів, робіт або послуг у сфері інформатизації, для реєстрації бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведенням платежів, а не після цього. Така вимога, окрім пункту 13 постанови № 1352, встановлена ще й частиною 1 статті 48 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі в органах Казначейства щодо завдань (проєктів) Національної програми інформатизації тільки після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.

Бюджетні зобов’язання розпорядники бюджетних коштів реєструють на підставі укладених договорів про закупівлю. Тому отримувати погодження від Генерального державного замовника розпорядникам необхідно до укладення договору про закупівлю. Отже, якщо заплановано проведення процедури закупівлі, то про отримання такого погодження варто потурбуватися заздалегідь, можливо, ще на етапі планування закупівлі.

Процес погодження, зокрема перелік документів, які розпорядник повинен подати Генеральному державному замовникові для погодження, строки розгляду поданих документів й інші вимоги та нюанси цього процесу регулює Порядок проведення експертизи Національної програми інформатизації та окремих її завдань (проєктів), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2002 року № 1048 (далі — постанова № 1048), норм якого необхідно дотримуватись розпорядникам, що виступають державними замовниками проєктів інформатизації.

Вартісні межі для отримання погодження договорів про закупівлю

Погодження договорів про закупівлю товарів, робіт або послуг у сфері інформатизації Генеральним державним замовником, відповідно до пункту 13 постанови № 1352, здійснюється залежно від суми договору про закупівлю наступним чином:

  • якщо вартість є меншою за 500 тис. грн, погодженняздійснюють шляхом повідомлення Генерального державного замовника шляхом заповнення форми. Зверніть увагу, що відповіді на такі повідомлення не надаються. На електронну адресу, що буде вказана при заповненні форми, повинно надійти підтвердження, що ви заповнили форму «Повідомлення про укладений договір»;
  • якщо вартість дорівнює або перевищує 500 тис. грн, необхідно отримати лист (погодження) у письмовому вигляді від Генерального державного замовника на ім’я розпорядника бюджетних коштів. Супровідний лист з ТЕО завдання (проєкту) Національної програми інформатизації доступний для вашого використання на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Зразки документів» – “Супровідний лист з ТЕО завдання (проекту) Національної програми інформатизації“.

Для отримання листа-погодження на закупівлю, вартість якої дорівнює або перевищує 500 тис. грн, замовник відправляє лист з техніко-економічним обґрунтуванням та проєктом договору на адресу Міністерства цифрової трансформації України, яке виконує функції Генерального державного замовника Національної програми інформатизації. Зверніть увагу, що у випадку надсилання запиту на електронну адресу Міністерства цифрової трансформації України (далі — Мінцифри) наявність кваліфікованого електронного підпису (КЕП/ЕЦП) є обов’язковою умовою. А в темі листа необхідно вказати повну назву вашої установи, вихідний номер та дату реєстрації документа.

Після розгляду запиту замовника Мінцифри надає відповідь, у якій зазвичай погоджує запити декільком замовникам, перелік яких разом із назвою проєкту, що погоджується, зазначає у відповідному додатку до листа. Для наочності наведемо приклад текстової частини із листа-погодження, отриманого від Міністерства цифрової трансформації України та додатка до нього.


Приклад

Міністерство цифрової трансформації України на виконання функцій Генерального державного замовника Національної програми інформатизації розглянуло матеріали щодо погодження завдань (проєктів) інформатизації, надані листами Замовників за переліком, наведеним в таблиці (Додаток 1). Мінцифри погоджує надані проєкти інформатизації і зазначає, що дане погодження проєктів інформатизації не є погодженням їх ціни.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2002 № 1048 «Про затвердження Порядку проведення експертизи Національної програми інформатизації та окремих її завдань (проєктів)» про результати розгляду поданих документів Генеральний державний замовник Програми інформує замовника протягом не більше як 45 календарних днів. Просимо врахувати зазначене при поданні документів на розгляд.

….

Додаток: погодження_30.09.2020.pdf на 2 аркушах.

Додаток 1*

Код ЄДРПОУНазва ЗамовникаКод КПКВККод ДК 021:2015Очіку-вана вартість, тис. грнНазва проєктуПосилання на систему закупівель (за наявності)Вихідний номер листа ЗамовникаЗаува-ження до проєкту
12345678Національний університет230107030230000-02105,0Комп’ютерне обладнання (Принтер формату А-4 — 200 од., Джерело безперебійного живлення — 6 шт.)https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-09-14-00011101/001 14.09.2020 
12345679Департамент охорони здоров’я071212030230000-03002,0Багатофункціональний пристрій – 180 шт.)https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-09-03-00022201-01/002 03.09.2020 

Примітка автора:

* Дані у таблиці Додатка 1 наведено лише як наочний приклад.


Визначення належності конкретного предмета закупівлі до сфери інформатизації

З метою організації процесу погодження завдань (проєктів), закупівлі товарів, робіт та послуг у сфері інформатизації, які виконуються в межах бюджетних програм або здійснюються в інтересах органів державної влади та інших розпорядників бюджетних коштів, Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації розроблено Методику визначення належності бюджетних програм до сфери інформатизації, затверджену наказом від 07.05.2020 № 67, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22 травня 2020 р. за № 459/34742 (далі — Методика).

Методика встановлює єдиний підхід та вимагає визначати належність бюджетних програм, їх окремих завдань (проєктів) до сфери інформатизації, тільки якщо предмет договору про закупівлю відповідає певному коду Національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року № 1749 (далі — ДК 021:2015).

У переліку кодів ДК 021:2015, що визначають належність завдань, проєктів (робіт) до сфери інформатизації, визначеному Методикою, наведено коди переважно за показниками другої або третьої цифри. Однак розпорядники бюджетних коштів, відповідно до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 708, предмет закупівлі товарів і послуг повинні обирати за показником четвертої цифри ДК 021:2015.  

Для зручності застосування Методики розпорядниками у таблиці нижче наведемо коди ДК 021:2015, які Методикою віднесено до сфери інформатизації, та відповідні їм коди за показником четвертої цифри. Крім цього, варто також визначити, до яких кодів економічної класифікації видатків (КЕКВ), відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, слід відносити предмети закупівлі у сфері інформатизації.

Таблиця

Примітки автора:

* Належність предметів закупівлі у сфері інформатизації до відповідних КЕКВ визначено орієнтовно. Застосування саме цих кодів класифікації видатків не є обов’язковим, тобто перелік КЕКВ є ознайомчим та наведений, щоб допомогти розпорядникам доцільно застосувати КЕКВ.

** У разі якщо при розробленні проєктно-кошторисної документації об’єкта будівництва та/або при виконанні будівельних робіт передбачаються технічні, технологічні, інженерні рішення інформатизації та/або їх кошторисна вартість, за умови, що вартість таких складових дорівнює або перевищує суму, наведену в пункті 13 Положення про формування та виконання Національної програми інформатизації, постанови № 1352.

*** У разі якщо послуги належать до сфер інформаційних систем, інформаційних технологій, програмного забезпечення або містять у складі роботи або послуги у сфері інформатизації.

Приклади взяття бюджетних зобов’язань за завданнями (договорами)  у сфері інформатизації

Приклад № 1. Розпорядник бюджетних коштів планує укласти договір про закупівлю операційної системи за ДК 021:2015 48620000-0 «Операційні системи», який входить до складу 48000000-8  «Пакети програмного забезпечення та інформаційні системи», видатки за яким, згідно з Методикою, належать до сфери інформатизації. Тож розпорядникові необхідно, керуючись абзацом 2 пункту 13 постанови № 1352, та з огляду на те, що сума закупівлі не перевищує 500 тис. грн, погодити дану закупівлю шляхом повідомлення Генерального державного замовника за визначеною ним процедурою.
Приклад № 2. Бюджетні зобов’язання за договором на закупівлю комп’ютерного обладнання за кодом ДК 021:2015 30210000-4 «Машини для обробки даних (апаратна частина)» уже було взято на початку року на суму 250 тис. грн. Протягом року виникає потреба в збільшенні кількості комп’ютерів, у зв’язку з чим розпорядник планує їх закупити на суму 300 тис. грн. Так як сума закупівлі комп’ютерного обладнання перевищує 500 тис. грн (250 + 300), то в такому випадкові розпоряднику необхідно заздалегідь потурбуватись про отримання погодження від Генерального державного замовника на суму угоди 300 тис. грн, бо на підставі нової угоди виникають нові бюджетні зобов’язання.

Висновки

Розпорядникам бюджетних коштівперед взяттям бюджетних зобов’язань і проведенням платежів за бюджетними програмами у сфері інформатизації необхідно обов’язково брати до уваги коди за ДК 021:2015певногопредмета закупівлі для того, щоб визначити, чи належать ці видатки до сфери інформатизації, а якщо так, то, залежно від суми передбачуваних видатків, отримати від Генерального замовника погодження у порядку, визначеному постановою № 1048, або поінформувати Генерального замовника за визначеною ним процедурою.

Є потреба в закупівлі, але не знаєте, з чого почати та як не отримати штрафи? Реєструйтесь на навчання в Академії Радник та розпочніть нову сторінку вашої закупівельної діяльності без порушень.

Замовникам

Публікації, які стосуються сфери публічних (державних) закупівель від «А» до «Я» згруповані відповідно до специфіки