Договір про закупівлю, котрий було продовжено на 20 %, закінчився, а новий договір про закупівлю ще не укладено. У чому помилка замовника?

Тетяна Мішта
2030
2 Березня 2021
Договір про закупівлю, котрий було продовжено на 20 %, закінчився, а новий договір про закупівлю ще не укладено. У чому помилка замовника?
2030
2 Березня 2021

Питання читача

Доброго дня! Виникла така ситуація, що договір про закупівлю, котрий було продовжено на 20 %, закінчився, а новий договір про закупівлю ще не встигли укласти. Які мої наступні дії?

Відповідь експерта

Вітаю! За закупівельним законодавством планування закупівель завжди передує здійсненню придбання, а закупівлі здійснюються згідно з річним планом, який складається замовником з огляду на річну потребу.

Замовник самостійно визначає потребу у придбанні і визначає, у який спосіб та строк здійснюватиме таку закупівлю. Тож визначення потреби слід здійснювати таким чином, щоб не опинитися в подібній ситуації. Адже Закон встановлює імперативні норми (прим. ред.: імперативні — тобто беззаперечні, категоричні) щодо заборони здійснення закупівель до / без застосування відповідного способу придбання замовником товарів, робіт та послуг замовником і забороняє умисно ділити предмет закупівлі та укладати «прямі» договори без наявних на те підстав.

Крім того, за подібні дії законодавством передбачена адміністративна відповідальність (див. таблицю 1).

Таблиця 1

Згідно зі статтею 16414 КУпАП:

придбання товарів, робіт і послуг до / без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель відповідно до вимог закону

•              1 500–3 000 НМД (25 500–51 000 грн) на уповноважених, службових (посадових) осіб;

•              3 000–5 000 НМД (51 000–85 000 грн) за ті самі дії,  вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із цих правопорушень

укладення договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до / без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, визначених законом

2 000–10 000 НМД (34 000–170 000 грн) на керівника підприємства, організації, установи

Тому у випадку, зазначеному в питанні, укладення договору про закупівлю можливе після проведення відповідної процедури закупівлі / спрощеної закупівлі.

Таку процедуру закупівлі / спрощену закупівлю слід розпочинати завчасно, якщо використовується можливість продовжити дію попереднього договору про закупівлю, ураховуючи ризики оскарження чи відміни закупівлі. Особливо це стосується тих випадків, коли замовникові необхідно забезпечити безперебійне постачання, оскільки Закон не обмежує замовників у можливості розпочинати процедури закупівлі / спрощені закупівлі на очікувану вартість наприкінці року на наступний рік.

Додатково щодо планування закупівель читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статті «Тижневий БУМ про обтяжливе «планування», або Передумови здійснення вдалих закупівель».

Експерти відповідають

Провідні фахівці закупівельної галузі коротко та з правової точки зору відповідають на найбільш суперечливі та болючі питання щодо здійснення закупівель