Тлумачення пункту 2 частини 5 статті 41 Закону про закупівлі

Редакція
8919
1 Квітня 2021
Тлумачення пункту 2 частини 5 статті 41 Закону про закупівлі
8919
1 Квітня 2021

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім, зокрема: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Цю норму кожен може тлумачити по-своєму, втім редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель» схиляється до думки, що «один раз на 90 днів» — це один раз на три місяці (щоквартально). При цьому, як відзначила кандидатка юридичних наук Анастасія Матвійчук, такий підхід означає:

  1. що, починаючи з дати укладення договору про закупівлю, ділимо час на рівні інтервали по 90 днів, і в рамках кожного такого інтервалу можна один раз збільшити ціну товару до 10 %;
  2. часовий інтервал між черговими підвищеннями ціни може бути будь-яким (аби тільки в цьому інтервалі відбулися цінові коливання на ринку товарів), у тому числі меншим за 90 днів;
  3. якщо сторони пропустили черговий 90-денний інтервал, то можливість чергового зростання ціни не переноситься на наступні часові інтервали, а, так би мовити, «згорає» (адже в кожному 90-денному періоді ціну можна збільшити лише 1 раз).

Ми розділяємо погляд, що саме такий спосіб тлумачення пункту 2 частини 5 статті 41 Закону (тобто «Квартальний підхід») є найбільш обґрунтованим та повною мірою відповідає як букві, так і духу Закону, а також потребам сторін договору про закупівлю, адже дозволяє максимально гнучко реагувати на коливання ринкових цін.

Про це й свідчить позиція Уповноваженого органу, що влучно висвітлено на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Обрахунок строків при підвищенні ціни за одиницю товару до 10 %».

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО