Люди завжди роблять те, що вони вибирають, але не завжди вибирають те, що вони хочуть.
Дмитро Леонтьєв
Зі змінами до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) від 26.06.2021 зазнала певної модифікації й одна з «улюблених» підстав для внесення змін до договору про закупівлю в частині збільшення ціни за одиницю товару до 10 %. Відтепер пункт 2 частини 5 статті 41 Закону звучить так:
«Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії».
Тому далі кожному гравцю закупівельного ринку щодо застосування цієї підстави необхідно занотувати таке.
- Кожна додаткова угода про збільшення ціни за одиницю товару є черговою стартовою точкою для обрахунку строків на внесення наступних змін. Як наслідок, починаючи з 26.06.2021 кожна додаткова угода обнуляє строки на підвищення ціни за одиницю товару. Детальніше читайте у статті «З 26.06.2021 по-новому рахуємо строки на збільшення ціни товару до 10 %!».
- Збільшення ціни товару в договорі про закупівлю безпосередньо в день його укладення не допускається, крім випадків, коли саме такі дії сторін договору про закупівлю відповідатимуть принципу максимальної економії та ефективності публічних закупівель. Позицію суду щодо цього читайте у статті «Чи можна збільшувати ціну товару в договорі про закупівлю вже в день його укладення?».
- Закон не забороняє підвищувати ціну товару в договорі про закупівлю у зв’язку з ринковими коливаннями цін на такий товар до моменту першої поставки, однак судова практика свідчить, що такі дії з високою долею імовірності можуть бути визнані зловживанням. Традиційно практика суду щодо цього питання — у статті «Чи можна збільшити ціну товару у зв’язку з ринковими коливаннями, якщо не було жодної поставки?».
- Чинне законодавство, постанови Верховного Суду не містять визначених строків між датою документа, що підтверджує ринкові коливання, та датою внесення змін до договору, та / або датою звернення постачальника до замовника про внесення таких змін. Замовнику слід врегулювати це питання безпосередньо в проєкті договору про закупівлю. Більше щодо цього — у статті «Змінюємо ціну товару у зв’язку з коливанням цін на ринку до 10 %: чи потрібне звернення постачальника?».
І пам’ятайте: згідно зі статтею «Про підняття ціни до 10 %» є три обов’язкові умови, що повинні бути дотримані сторонами договору про закупівлю у разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 %:
- збільшення ціни за одиницю до 10 % можливе, якщо предмет договору про закупівлю — товар;
- збільшення ціни за одиницю товару можливе до 10 %, тобто максимально ціну за одиницю товару можна підняти на 9,99 %;
- підняття ціни за одиницю товару має бути пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку. Пропорційність у цьому випадку означає: на скільки відсотків відбулося коливання на ринку — на стільки ж можна і підняти ціну за одиницю товару, але до 10 відсотків. Наприклад, коливання ціни, підтверджене довідкою з Торгово-промислової палати, складає 4 %, отже, звернутися до замовника з пропозицією підняти ціну за одиницю товару можемо тільки на 4 %.