Вимога ТД щодо надання документів за адресою замовника: практика ДАСУ

Катерина Плашенко
1140
18 Липня 2022
Вимога ТД щодо надання документів за адресою замовника: практика ДАСУ
1140
18 Липня 2022

Багато хто пам’ятає, що до появи системи «Прозорро» закупівлі за державні кошти проводилися за умови надання учасниками купи паперових документів за адресою замовника до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, зазначеного в оголошенні. Ці часи давно минули, і сьогодні учасники надають документи виключно через електронну систему закупівель. Водночас залишаються такі замовники, які попри все зазначають вимогу в умовах тендерної документації щодо надання учасниками певних документів у паперовому вигляді на поштову адресу.

Проаналізуймо висновок моніторингу, що провела Державна аудиторська служба України (далі — Держаудитслужба) щодо такої вимоги замовника. Чи відповідає вимога надання паперових документів замовнику приписам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон)? Чи вважають аудитори таку вимогу порушенням, розглянемо далі.

Висновок про результати моніторингу від 01.07.2022 № UA-M-2022-06-30-000012, оголошення процедури закупівлі № UA-2021-10-18-014290-c

Моніторингом встановлено, що частиною п’ятою розділу 3 Інструкції з підготовки тендерної пропозиції ТД передбачено подання документів учасниками торгів на адресу замовника разом із супровідним листом, із зазначенням переліку документів, що додаються до листа, чим не дотримані вимоги частини восьмої статті 12 Закону, де зазначено, що подання інформації під час проведення процедури закупівлі здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель.

За результатами аналізу питань дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі в річному плані, правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом, оприлюднення інформації про закупівлю, своєчасності та правильності укладання договору про закупівлю порушень не встановлено.

За результатами аналізу відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення частини восьмої статті 12 Закону. З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель та з огляду на відсутність механізму усунення таких порушень Держаудитслужба зобов’язує здійснити заходи, направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема шляхом забезпечення притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення, та протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та / або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Коментар: як бачимо, замовники не повинні вимагати від учасників надання документів у паперовому вигляді на адресу замовника. Адже це заборонено частиною 8 статті 12 Закону, відповідно до якої подання інформації під час проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Замовникам забороняється вимагати від учасників подання в паперовому вигляді інформації, поданої ними під час проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі.

Використовуйте шпаргалку уповноваженої особи замовника про адміністративну відповідальність та завжди пам’ятайте про підстави притягнення до адміністративної відповідальності.

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі  «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО