Роз’яснення НАЗК щодо відтермінування подання декларацій на період війни

Подання декларацій відтерміновано для:

  • більшості військовослужбовців (крім деяких категорій), полонених, інтернованих, осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), на лікуванні внаслідок поранення  тощо (ч.ч. 7–13 ст. 45 Закону);
  • членів сімей зазначених осіб (ч. 14 ст. 45 Закону).

Таким декларантам слід подати відповідні декларації (у тому числі за 2021, 2022, 2023 роки) не пізніше 90 днів після зміни умов, які надають право на відтермінування.

Надаючи декларантам право на відтермінування подання декларацій за ч. 14 ст. 45 Закону, законодавець вжив поняття «члени сім’ї», яке в розумінні Закону є не тільки відмінним від поняття «близькі особи», а й набагато вужчим. Тому декларанти мають право на відтермінування виключно у випадках, якщо інформація про відповідних осіб – членів сім’ї та їхні активи підлягає відображенню у деклараціях. 

При цьому важливо звертати увагу на звітні періоди та розмежовувати право на відтермінування подання декларацій від права на вилучення декларацій з публічного доступу:

  • право на відтермінування подання декларацій за 2021–2023 роки декларанти мають виключно у випадках, якщо інформація про відповідних осіб – членів сім’ї та їхні активи підлягає відображенню у деклараціях саме за ці звітні періоди;
  • вилученню з відкритої частини Реєстру підлягають декларації, якщо інформація про відповідну особу – члена сім’ї відображалась у розділі 2.2 «Інформація про членів сім’ї суб’єкта декларування» декларації за будь-який звітний період або відомості про таких членів сім’ї підлягають відображенню у розділі 2.2 декларацій за 2021, 2022 роки чи наступні звітні періоди (до завершення чи скасування воєнного стану). 

! Належність особи до переліку таких, які мають право на відтермінування, визначається станом на день подання декларації. 

! Особам, які подають декларацію після закінчення відповідної кампанії декларування, рекомендується звернутися до Національного агентства через персональний електронний кабінет Реєстру (створивши нове повідомлення у вкладці «Мої повідомлення») та вказати причину подання декларації за межами строків щорічної кампанії декларування, додавши при цьому підтвердні документи. 

Особливості декларування окремих категорій суб’єктів (військовослужбовців, осіб, які перебувають на ТОТ, інтернованих, полонених тощо) див. у розділі ХХ цих Роз’яснень. 

Детальніше про строки та умови відтермінування подання декларацій див. відповіді на запитання 197-1, 197-2, 197-3, 197-4, 197-5, 197-6 цих Роз’яснень.

Перелік осіб, на яких відтермінування подання декларацій на період війни не поширюється визначено в п.п. 1–4 ч. 7 ст. 45 Закону. 

Вказані в цих пунктах особи подають декларації за 2021, 2022, 2023 роки до 31.03.2024 (абз. 12 ч. 7 ст. 45, абз. 1 п. 2-7 розділу «Прикінцеві положення» Закону).

Приклад 1

Дружина декларанта перебуває на ТОТ станом на листопад 2023 року. За загальним правилом до 31.01.2024 декларант мав би подати раніше не подану декларацію за 2022 рік. Проте оскільки відомості про дружину та її активи підлягають декларуванню в декларації за 2022 рік, але вона перебуває на ТОТ, у декларанта є право на відстрочку подання декларації за 2022 рік до припинення / скасування воєнного стану або визначення дати завершення тимчасової окупації відповідної території. 

Декларант також має право на вилучення своїх декларації з публічної частини Реєстру.

Приклад 2

Декларант проживав разом з батьком до 2020 року і в деклараціях за 2019, 2020 роки декларував відомості про батька та його активи (в цих деклараціях батько відображений як член сім’ї суб’єкта декларування). З початку 2022 року декларант та його батько проживають окремо: декларант – на підконтрольній території України, батько – на ТОТ (станом на  листопад 2023 року).  

Декларант не має права на відтермінування подання раніше не поданої декларації за 2022 рік, оскільки для цієї декларації батько не є членом сім’ї, відомості про нього та його активи не підлягають відображенню в декларації за 2022 рік. 

Однак декларант має право на вилучення своїх декларації з публічної частини Реєстру. У разі, якщо декларації за попередні звітні періоди будуть вилучені з публічної частини Реєстру декларацій, то подана в передбачений Законом строк (до 31.01.2024) декларація за 2022 рік також не відображатиметься у відкритій частині Реєстру, з метою дотримання заходів безпеки колишнього члена сім’ї декларанта.

Приклад 3 

Декларант проживає у квартирі, яка належить його батькові. Батько перебуває на ТОТ (станом на  листопад 2023 року), живе в приватному будинку. Декларант не відображав відомості про батька як члена своєї сім’ї (в розділі 2.2 «Інформація про членів сім’ї суб’єкта декларування») в жодній з поданих до Реєстру декларацій. Батько і на теперішній час не є членом сім’ї декларанта для цілей декларування. Водночас інформація про батька зазначається в розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації, оскільки він є власником житла, яким користується декларант. 

Декларант не має права ні на відстрочку подання декларацій, ні на вилучення декларацій з публічної частини  Реєстру.

Джерело: https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/i-vydy-deklaratsij-ta-poryadok-yih-podannya/#post6108

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО