ДСТУ 4030-2001 Системи тривожної сигналізації. СИСТЕМИ ОХОРОННОГО ПРИЗНАЧЕННЯ. Позначення умовні графічні та літерні

ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
СИСТЕМИ ТРИВОЖНОЇ СИГНАЛІЗАЦІЇ
СИСТЕМИ ОХОРОННОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
Позначення умовні графічні та літерні

СИСТЕМЫ ТРЕВОЖНОЙ СИГНАЛИЗАЦИИ
СИСТЕМЫ ОХРАННОГО НАЗНАЧЕНИЯ
Обозначения условные графические и литерные

ALARM SYSTEMS
SYSTEMS OF SECURITY PURPOSE
Conventional graphical and literal symbols

Чинний від 2002-01 -011

1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

1.1 Цей стандарт поширюється на позначення умовні графічні та літерні в документації (кресленнях, планах, схемах тощо) складових елементів систем охоронного призначення (систем охоронної сигналізації, охоронних теле(відео)систем і систем контролювання доступу, в подальшому —СОП), які входять складовою частиною до систем тривожної сигналізації.

1.2 Цей стандарт установлює форму, геометричні розміри та технічні вимоги до позначень умовних графічних та літерних складових елементів систем охоронного призначення, а також правила їх застосування. Позначення умовні графічні та літерні інженерно-технічного та допоміжного обладнання засобів охоронного призначення подано в додатку А.Примітка.Позначення умовні графічні та літерні можуть застосовуватись самостійно або скомбіновано.

1.3 Цей стандарт призначений для використання вітчизняними виробниками продукції систем охоронного призначення в роботах, що пов’язані з позначеннями умовними графічними та літерними СОП під час, нового будівництва, розширення, реконструкції та технічного переоснащення підохоронних об’єктів на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності. Стандарт може використовуватись страховими компаніями.

1.4 Стандарт придатний для цілей сертифікації.

2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

У цьому стандарті є посилання на такі стандарти:

ДСТУ 3960-2000 Системи тривожної сигналізації. Системи охоронної і охоронно-пожежної сигналізації. Терміни та визначення

ДСТУ 4000-2000 Системи тривожної сигналізації. Охоронні теле(відео)системи і системи контролювання доступу. Терміни та визначення

ГОСТ 2.303-68 ЕСКД. Линии

ГОСТ 2.721-74 ЕСКД. Обозначения условные графические в схемах. Обозначения общего применения.

3 ВИЗНАЧЕННЯ

У цьому стандарті подано терміни та визначення згідно з ДСТУ 3960 та ДСТУ 4000, а також такі:

позначення умовне графічне —запис даних, який подається в формі умовного графічного знака.

позначення умовне літерне —запис даних, який подається в формі літерних знаків (букв) української абетки.

4 ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ

4.1 Для складання схем з метою побудови систем застосовують умовні графічні та літерні позначення СОП. За допомогою позначення СОП передається інформація про функціональні властивості елементів (сповіщувачів, пристроїв, приладів тощо).

4.2 Позначення умовні графічні будують у вигляді схематичного знака (графічного символа), форма якого може не відповідати зображенню реальної конструкції елемента (сповіщувача, приладе або пристрою). Позначення умовні літерні використовують у вигляді заглавних букв літерних знаків української абетки.

4.3 Позначення умовні графічні не повинні в собі містити текстову частину, допускаючи різне тлумачення або двозначне розуміння та не бути однаковими з іншими позначеннями, значення яких вже визначено.

4.3.1 Позначення умовні графічні розподіляються на:

—позначення умовні графічні для визначення основних властивостей (основні фігури 5.3);

—додаткові символи (допоміжні фігури 5.4) умовні графічні для визначення другорядних ознак.

4.4 Зображення позначень умовних графічних під час нанесення їх на схеми, креслення та в іншій технічній документації повинні бути чіткими та дозволяти їх застосуванняпід час виконання графічних робіт за допомогою електронно-обчислювальних машин.

4.5 Позначення умовні графічні мають бути однокольоровими і контрастними.

5 ПРАВИЛА КОНСТРУЮВАННЯ

5.1 Додаткові (кваліфікувальні) символи розміщують поряд з позначеннями умовними графічними. Вони повинні уточнювати конкретне використання основного символу, відображувати окремі фізичні явища та/чи приватні функції або властивості. Приклад наведено в таблиці 6.

5.2 Для забезпечення одноманітності позначень умовних графічних, а також для простоти їх побудови слід використовувати основні та допоміжні геометричні фігури.

5.3 Для позначень умовних графічних в якості основної фігури використовується коло. Діаметр кола береться із ряду 4,0; 6,0; 8,0; 10,0; 16,0; 25,0; 40,0; 50,0; 60,0; 80,0; 100,0; 125,0; 160,0; 200,0; 250,0; 315,0; 400,0 мм. Розміри умовних графічних позначень слід обирати залежно від насиченості схем та масштабу креслення з метою забезпечення чіткості зображення.

5.4 Допоміжні фігури: квадрати, прямокутники, трикутники, прямі лінії тощо, пов’язані з основною фігурою геометричним співвідношенням, тобто вписані в коло, не виступаючи за його межі, повинні знаходитись на одній осі симетрії з основною фігурою.

5.5 Для позначення ліній групових зв’язків (шлейфи сигналізації, сигнальні лінії тощо) слід використовувати стовщені лінії.

Для пошуку окремих шлейфів сигналізації та електричних зв’язків під час злиття в лінію групового зв’язку слід показувати кожну лінію під прямим кутом, або із зломом під кутом 45°. У випадку, якщо нанесені лінії злому окремих шлейфів сигналізації та електричнізв’язки, точка злому повинна бути віддалена від лінії групового зв’язку не менше ніж на 3 мм, нахилені ділянки сусідніх ліній, розташованих на одному боці групового зв’язку, не повинні перетинатись, а відстань між сусідніми лініями, що відходять на різні боки, повинно бути не менше 2 мм. Біля злиття окремих шлейфів сигналізації у лінію групового зв’язку може вказуватись номер шлейфу сигналізації (сигнальної лінії тощо).

Примітка 2. Допускається позначення дробовим числом «Х/У» елементів системи охоронного призначення де:

X —номер каналу передачі сповіщень (шлейф сигналізації, сигнальна лінія тощо);

У —номер сповіщувача, адресного пристрою тощо.

Приклади наведено у додатку Г.

5.6 Схема блокування приміщення з нанесеними умовними графічними позначеннями наведена в додатку Б,схема блокування приміщення з нанесеними умовними літерними позначеннями наведена в додатку В.

5.7 Для виконання умовних графічних позначень, як правило, використовують лінії однієї товщини згідно з ГОСТ 2.303 та ГОСТ 2.721.

6 ПОЗНАЧЕННЯ УМОВНІ ГРАФІЧНІ ТА ЛІТЕРНІ

Для позначень умовних графічних та літерних систем тривожної сигналізації СОП потрібно застосовувати наступне позначення, яке зазначено в таблицях 1, 2, 3, 4, 5, 6 та додатку А:

Таблиця 1 —позначення сповіщувачів;

Таблиця 2 —позначення приладів приймально-контрольних та пристроїв керування;

Таблиця 3 —позначення оповіщувачів;

Таблиця 4 —позначення систем передавання тривожних сповіщень та пультів централізованого спостереження;

Таблиця 5 —позначення охоронних теле(відео)систем;Таблиця 6 —позначення каналів передачі сповіщень (зв’язку);

Додаток А —позначення умовні графічні та літерні інженерно-технічного та допоміжного обладнання засобів охоронного призначення.

Примітка.Позначення допоміжних геометричних фігур: сповіщувачі —мають графічне позначення у вигляді кута, прилади приймально-контрольні —мають графічне позначення у вигляді прямокутника з відношенням сторін 1: 2, пристрої керування —мають графічне позначення у вигляді рівнобічного трикутника, системи передавання тривожних сповіщень та пульти централізованого спостереження —мають графічне позначення у вигляді квадрата з нахилом сторін до осей координат 45°, охоронні теле(відео)системи —мають графічне позначення у вигляді квадрата тощо.

Таблиця 1 — Позначення сповіщувачів

Таблиця 2 — Позначення приладів приймально-контрольних та пристроїв керування

Таблиця 3 — Позначення оповіщувачів

Таблиця 4 — Позначення систем передавання тривожних сповіщень та пультів централізованого спостереження

Таблиця 5 — Позначення охоронних теле(відео) систем

Таблиця 6 — Позначення каналів передачі сповіщень (зв’язку)

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

ПОЗНАЧЕННЯ УМОВНІ ГРАФІЧНІ ТА ЛІТЕРНІ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ТА ДОПОМІЖНОГО ОБЛАДНАННЯ ЗАСОБІВ ОХОРОННОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

Таблиця А.1

ДОДАТОК Б
(довідковий)

СХЕМА БЛОКУВАННЯ ПРИМІЩЕННЯ
З НАНЕСЕНИМИ УМОВНИМИ ГРАФІЧНИМИ ПОЗНАЧЕННЯМИ

ДОДАТОК В
(довідковий)

СХЕМА БЛОКУВАННЯ ПРИМІЩЕННЯ
З НАНЕСЕНИМИ УМОВНИМИ ЛІТЕРНИМИ ПОЗНАЧЕННЯМИ

Умовні позначення

ППК — прилад приймально-контрольний;

СТМК — сповіщувач точковий магнітоконтактний;

СОА — сповіщувач об’ємний акустичний;

СОІЧ — сповіщувач об’ємний інфрачервоний;

ВКЕ —виносний кінцевий елемент.

Рисунок В.1

ДОДАТОК Г
(довідковий)

СХЕМА БЛОКУВАННЯ ПРИМІЩЕННЯ
З ЗАЗНАЧЕНИМИ НОМЕРАМИ ЕЛЕМЕНТІВ СОП

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО