Вебінар: перспективи для бізнесу під час війни у зв’язку зі змінами до Постанови № 169

Редакція
389
9 Серпня 2021
Вебінар: перспективи для бізнесу під час війни у зв’язку зі змінами до Постанови № 169
389
9 Серпня 2021

Спрощена закупівля може вважатися чи не найпопулярнішою закупівлею під час воєнного стану. З 29.06.2022 спрощена закупівля має три варіації. У статті «Різниця між спрощеною за наказом ДП „Прозорро“ № 10, спрощеною за Постановою № 169 та спрощеною за Законом» наведена таблиця, яка допоможе розібратися більш детально з різницею у спрощених закупівлях.

До переваг участі у спрощеній закупівлі за постановою Уряду від 28.02.2022 № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі — Постанова № 169) можна віднести:

Перевага № 1 — вартість спрощених закупівель необмежена: вартісні межі проведення спрощеної закупівлі, згідно з Постановою № 169, становлять або перевищують 50 тис. гривень, при цьому гранична межа вартості не передбачена, тобто очікувана вартість спрощеної закупівлі не має межі. Учасник бере участь у спрощеній закупівлі, документів готує менше, як порівняти з процедурами закупівель, бере участь швидше, а вартість укладеного договору за результатами такої участі може бути як 10 тис. грн, так і 10 млн грн.

Перевага № 2 — більшість закупівель під час воєнного стану можна відстежити у Prozorro: зміни до Постанови № 169 посилили конкуренцію.

Перевага № 3 — стислі строки проведення: до переваг спрощеної закупівлі можна віднести стисліші строки проведення, як порівняти з проведенням, наприклад, відкритих торгів згідно з Законом, та простіші вимоги для участі.

Перевага № 4 — договір, укладений відповідно до Постанови № 169 за спрощеною закупівлею, не є договором у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі»:  договір про придбання товарів, робіт чи послуг, укладений відповідно до Постанови № 169 за спрощеною закупівлею, не є договором у розумінні Закону, а є договором у розумінні Цивільного кодексу та Господарського кодексу. Отже, на такий договір не поширюються обмеження, встановлені статтею 41 та пунктами 1–2 частини 1 статті 43 Закону.

Перевага № 5 — прямий договір за умови однієї відміни спрощеної закупівлі через відсутність учасників: якщо спрощена закупівля відмінена хоча б один раз через відсутність учасників, замовник має право укласти прямий договір, керуючись Постановою № 169.

Перевага № 6 — можливість звернутися за роз’ясненнями / з вимогою до замовника: замовник протягом одного робочого дня з дня оприлюднення вимоги / роз’яснення від учасника зобов’язаний надати роз’яснення, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та / або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та / або вимог до предмета закупівлі.

На нижченаведеному вебінарі розглянемо, які можливості та перспективи зазначені зміни відкривають для постачальників, учасників публічних закупівель та представників бізнесу.

Відеодопомога

Збірник відеоматеріалів щодо здійснення закупівель та успішної участі в них

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО