Українська енергосистема синхронізувалася з європейською. Що далі?

225
24 Березня 2022

Доброю новиною війни в царині енергетики стала синхронізація української енергосистеми з європейською ENTSO-E. Європейці пішли на безпрецедентний крок і скоротили термін перехідного періоду роботи в ізольованому режимі. Технічно ми синхронізувалися.

Що далі?

Як відомо з сайту, ENTSO-E — це об’єднання системних операторів (таких як наш Укренерго) для координації та сприяння вирішення технічних питань, а також розвитку ринків електроенергії та відновлювальних джерел.

Фізично одна частина української енергосистеми вже була синхронізована з європейською. Ідеться про Бурштинський острів. Тобто технічно ми спочатку від’єднали цю частину енергосистеми від Європи, від’єднали іншу частину (об’єднану енергосистему) від російської та білоруської, з’єднали дві частини української ЕС і вже потім відновили приєднання до європейської по тих же лініях, по яких був приєднаний Бурштинський острів.

Не применшуючи дійсно важливої роботи Укренерго, хочу сказати, що чогось надзвичайного не сталося.

Чи став наш ринок електричної енергії частиною європейського? Ні, не став! Юридично й організаційно ми ще дуже далеко від цього.

Чи маємо ми можливість отримувати аварійну допомогу у вигляді електроенергії з країн Європи? Технічно — так. У розмірі 2 ГВт з перспективою до 5-6. Юридично — ні, бо відповідних договорів між системними операторами не укладено (останнє, що я знайшов — це те, що НЕК «Укренерго» уклало договір про аварійну взаємодопомогу зі словацьким оператором системи передачі (ОСП) SEPS, що стало другою угодою в межах співпраці Бурштинського енергоострова з європейським енергооб’єднанням ENTSO-E).

Безумовно, важливий крок у енергетичній євроінтеграції і дерусифікації зроблено. Але нас ще чекає чимало роботи, щоб стати повноцінним учасником енергетичних ринків Європи.

#ЕнергетичніПодії

#ЕнергетичніНовини

Підпишись на розсилку від Радника, щоб не пропустити найголовніші події у сфері публічних закупівель.

    load
    digest icon digest icon
    Обмін знаннями та досвідом в сфері публічних закупівель