Обсяги закупівель через систему Prozorro, в 2023 у порівнянні з 2022 зросли утричі – до 480 млрд грн

383
2 Січня 2024

Міністерство економіки України повідомляє, що  у 2023 році обсяги закупівель, які були проведені через систему Prozorro, в порівнянні з минулим роком зросли утричі – до 480 млрд грн. Станом на останні місяці понад 80% коштів на закупівлях витрачаються саме через систему Prozorro. Про це повідомила Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко під час виступу на заході Prozorro Awards.

«Україна задає тренд у світі на те, що в закупівлях «всі мають бачити все». І це навіть в умовах повномасштабної війни. Хочу подякувати всім, хто користується послугами системи Prozorro. В наших планах зробити так, щоб система державних закупівель стала основою для відновлення України. І те, що Світовий банк уже визнав відповідність системи Prozorro своїм правилам – це дуже важливий знак довіри. Першим свої тендери в системі Prozorro розпочав проводити проєкт UKaid TAPAS для закупівель за гроші донорів. Чекаємо на те, що до них найближчим часом приєднаються ЄБРР та інші міжнародні партнери, які також будуть використовувати систему Prozorro для відновлення України.

За минулий рік система пережила деяку трансформацію під вимоги воєнного часу – була суттєво скорочена тривалість процедур, з’явилася можливість приховувати саме чутливу інформацію, був масштабований такий швидкий та ефективний інструмент закупівель, як Prozorro Market. У результаті обсяги закупівель, які були проведені через систему Prozorro, у 2023 році зросли утричі – до 480 млрд грн. І станом на останні місяці понад 80% коштів на закупівлях витрачаються саме через систему Prozorro, а отже у конкурентний та відкритий спосіб», – наголосила Юлія Свириденко.

За її словами, яскравою ілюстрацією того, наскільки прозоро працює система публічних закупівель, стало повернення незбройних оборонних закупівель Міністерства оборони України до системи Prozorro. У результаті, лише за півроку на цих тендерах вдалося заощадити майже 7 млрд грн, або 16% від бюджету. Усього ж за результатами 2023 року за завершеними тендерами замовникам вдалося знизити ціну своїх закупівель на 37 млрд грн від очікуваної вартості.  

За словами заступника Міністра економіки України Надії Бігун, закупівлі, крім економії коштів, мають ще і стратегічне значення. Адже в майбутньому мають стимулювати внутрішнє виробництво товарів та послуг.

Закупівлі можуть дати поштовх локальному бізнесу й виробникам, які готові долучатися до відбудови країни. Адже система добре знайома українському бізнесу.  А це, своєю чергою плюс до наших економічних пріоритетів – підтримки українських виробників та залучення інвестицій у реальний сектор. 

Витрачати державні кошти на товари внутрішнього виробництва має стати нашою новою філософією. Адже публічні закупівлі в інтересах внутрішніх виробників – це ознака зрілості і спроможності держави. І що найголовніше – можливість повернути до 40% коштів назад в бюджет у вигляді податків. Це посилить стійкість нашої економіки, збільшить податкові надходження й дозволить створити нові робочі місця», – розповіла Надія Бігун.

Також під час заходу Prozorro Awards 2023 Юлія Свириденко вручила дві нагороди. Звання «Замовник з найбільш конкурентними закупівлями» отримала Укрпошта. Ця компанія провела понад 400 конкурентних закупівель за рік і отримали найвищу середню конкуренцію на закупівлях замовників – 3,11 пропозиції на тендер.

Титул «Незламні закупівлі» отримав Херсонський регіональний онкологічний центр, який провів найбільшу кількість конкурентних закупівель серед замовників з частково окупованих регіонів – 31 закупівлю.

З повним переліком організацій та людей, які були відзначені під час Prozorro Awards 2023, можна ознайомитися за посиланням.

Рекомендаційні листи Мінекономіки розміщено на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Правова база» – «Листи Мінекономіки»

Підпишись на розсилку від Радника, щоб не пропустити найголовніші події у сфері публічних закупівель.

load
digest icon digest icon
Обмін знаннями та досвідом в сфері публічних закупівель
Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО