НАЗК розробило індикатори для визначення держпідприємств з найвищим рівнем корупційних ризиків

313
4 Вересня 2023

На офіційному вебпорталі Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомили, що НАЗК підготувало аналітичний звіт щодо стратегічної оцінки корупційних ризиків у діяльності підприємств державної форми власності та визначення підприємств з найвищим рівнем корупційних ризиків.

У звіті вказані Індикатори для визначення підприємств державної форми власності, які мають найвищий рівень корупційних ризиків, та їх метою є:

 •  зменшення ролі держави як власника державних підприємств;
 •  підвищення ефективності управління державними підприємствами;
 •  мінімізація корупційних ризиків.

Передбачається, що Індикатори стануть основою для Фонду держмайна, Міністерства економіки та інших суб’єктів управління об’єктами державної власності при формуванні переліку підпорядкованих державних підприємств з найвищим рівнем корупційних ризиків.

Наявна низька ефективність управління підприємствами державної форми власності є наслідком відсутності упродовж тривалого часу єдиної стратегії щодо функціонування державного сектору економіки. Через недостатню якість механізмів контролю та незадовільний рівень прозорості в їхній діяльності вони стають джерелом збитків та корупції.

Держава має провести реформу управління державною власністю, основною метою якої є:

 • підвищення ефективності діяльності суб’єктів господарювання державного сектору економіки,
 • розроблення основних засад державної політики управління суб’єктами господарювання;
 • удосконалення корпоративного управління суб’єктами господарювання;
 •  реструктуризація та реорганізація суб’єктів господарювання,
 •  прозорий та комплексний процес приватизації.

Корпоративне управління суб’єктами господарювання має бути прозорим та відповідати рекомендаціям з корпоративного управління суб’єктами господарювання Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Варто зазначити, що впродовж останніх років Україна здійснила певні кроки для реформування сфери управління державною власністю, в тому числі спрямованих на запобігання корупційним практикам. Зокрема, розпочала реформу корпоративного управління у найбільших державних суб’єктах господарювання відповідно до Керівних принципів ОЕСР, а також запустила прозору приватизацію та оренду державного майна.

Однак, задля системної мінімізації корупційних ризиків у діяльності державних підприємств і ефективної реалізації ДАП надалі, зокрема, необхідно:

 • забезпечити умови для швидкого, чесного та прозорого процесу управління активами та процесу приватизації;
 • ліквідувати та реструктуризувати збиткові та неперспективні держпідприємства;
 • забезпечити прозоре висвітлення інформації про стан і діяльність держпідприємств;
 • забезпечити обов’язковий і незалежний аудит держкомпаній;
 • впровадити прозорі процеси відбору та ефективного функціонування наглядових рад в державних підприємствах.

Аналітичний звіт підготовлено в рамках комплексного вирішення проблеми управління підприємствами державної форми власності, на що націлена Державна антикорупційна програма на 2023–2025 роки (ДАП), затверджена Урядом цього року. 

З аналітичним звітом щодо стратегічної оцінки корупційних ризиків у діяльності підприємств державної форми власності та визначення підприємств з найвищим рівнем корупційних ризиків можна ознайомитись за посиланням.

Нагадаємо, в серпні НАЗК разом з органами державної влади, експертами, науковцями, громадськими активістами, фахівцями у сфері управління об’єктами державної власності обговорили проект індикаторів, за якими буде визначено підприємства державного сектору економіки з найвищим рівнем корупційних ризиків.

Підпишись на розсилку від Радника, щоб не пропустити найголовніші події у сфері публічних закупівель:

Підпишись на розсилку від Радника, щоб не пропустити найголовніші події у сфері публічних закупівель.

  load
  digest icon digest icon
  Обмін знаннями та досвідом в сфері публічних закупівель