АМКУ надав рекомендації виробникам та імпортерам лікарських засобів

262
27 Листопада 2023

Антимонопольний комітет України повідомив, що протягом останнього тижня до Комітету надходили численні звернення від учасників ринків лікарських засобів щодо безпідставної відмови виробників та імпортерів в укладенні (пролонгації) договорів на поставку лікарських засобів з дистриб’юторами.

Також, незважаючи на укладені договори дистриб’юторів з виробниками та імпортерами, останні відмовляють у поставці товару або обмежують перелік лікарських засобів доступних до замовлення окремим дистриб’юторам без пояснення будь-яких причин такої відмови, або посилаються на відсутність вільного товарного залишку на складі, або відвантажують товар з врахуванням частки суб’єкта господарювання на ринку.

Така поведінка виробників та імпортерів може свідчити про штучне обмеження асортименту та обсягу лікарських засобів, доступних до замовлення певному колу дистриб’юторів.

При цьому, згідно з наданою інформацією, виробники та імпортери пропонують здійснювати замовлення необхідного товару у таких самих дистриб’юторів – ТОВ «БаДМ» і СП ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД», які за підсумками 2022 року мали 85% за обсягами поставок лікарських засобів в аптечний сегмент у грошовому виразі.

Слід зазначити, що за період з 2018 по 2022 рік загальна частка конкурентів «БаДМ» і «Оптіма-Фарм, ЛТД» зменшилась в два рази, та за підсумками 2022 року становила менше 15%.

Поведінка виробників та імпортерів лікарських засобів з обмеження можливостей для інших дистриб’юторів купувати товар, та з огляду на ознаки наявності ринкової влади у двох найбільших дистриб’юторів лікарських засобів у аптечний сегмент, може призвести до суттєвого обмеження конкурентоспроможності інших дистриб’юторів (окрім «БаДМ» і «Оптіма-Фарм, ЛТД»), а в подальшому і до витіснення їх з ринку та, як один із наслідків, – до підвищення цін на лікарські засоби для населення.

Такі дії можуть мати негативні наслідки для конкуренції та є неприпустимими на таких соціально значущих ринках.

З метою швидкого реагування на таку ситуацію на ринках лікарських засобів, Комітетом було здійснено перший крок на шляху до відновлення справедливої конкуренції на фармацевтичному ринку у вигляді надання 49 суб’єктам господарювання, які здійснюють реалізацію лікарських засобів дистриб’юторам, таких обов’язкових  для розгляду рекомендації: 

1. Утриматись від необґрунтованої відмови в укладенні та пролонгації договорів поставки, угод про дистрибуцію тощо лікарських засобів дистриб’юторам та від штучного обмеження (лімітування) обсягу та асортименту товару, доступного до замовлення.

2. Забезпечити реалізацію лікарських засобів суб’єктам господарювання, які здійснюють оптову реалізацію лікарських засобів у обсягах та за асортиментом лікарських засобів, вказаних у відповідному замовленні на поставку.

Про стан розгляду рекомендацій виробники та імпортери повинні повідомити Комітет в 10-денний термін після їх отримання.

В свою чергу Комітет наголошує, що в подальшому .уважно вивчатиме та реагуватиме на факти порушень, що виникають на ринках фармацевтики. Наразі нами здійснюється дослідження дій учасників ринків лікарських засобів, в межах якого найближчим часом виробникам, дистриб’юторам і роздрібним аптечним мережам будуть надіслані вимоги про надання інформації, що надасть можливість отримати об’єктивні дані та визначити можливі порушення на ринку. За результатом аналізу отриманої інформації, та у разі виявлення порушень конкурентного законодавства нами будуть вжитті заходи згідно чинного законодавства.

З практикою органу оскарження з урахуванням Особливостей можна ознайомитися у електронній книзі Оскарження закупівель до АМКУ за Особливостями № 1178

Підпишись на розсилку від Радника, щоб не пропустити найголовніші події у сфері публічних закупівель.

    load
    digest icon digest icon
    Обмін знаннями та досвідом в сфері публічних закупівель
    Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО