Чим керуватися, якщо є різні підходи до питань ПДВ в закупівлях

11 Серпня 2026
Любов
Просимо надати роз'яснення щодо застосування нових правил врахування ПДВ у закупівлях, які набрали чинності з 01.07.2026. Під час трансляції Prozorro TV «Нові правила ПДВ з 1 липня: без паніки» від 09.07.2026 (https://www.youtube.com/live/Djhb8VOGiuY?si=ovxLwNMsXMa3sw9M) заступник директора департаменту сфери публічних закупівель Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України Михайло Мохня зазначив, що при плануванні закупівлі замовник відображає у річному плані очікувану вартість з урахуванням ПДВ, а у разі здійснення прямої (допорогової) закупівлі після проведення аналізу ринку може укласти договір з ФОП, який не є платником ПДВ, на суму, передбачену річним планом. Водночас у публікаціях та роз'ясненнях журналу «Радник в сфері публічних закупівель» зазначається, що у разі укладення договору з неплатником ПДВ сума договору повинна визначатися без ПДВ, тобто фактично на суму річного плану за мінусом суми ПДВ. Просимо пояснити: 1. Чи має право замовник при здійсненні прямої закупівлі укласти договір з ФОП — неплатником ПДВ на повну суму, передбачену річним планом (сформованим з урахуванням ПДВ)? 2. Чи необхідно у такому випадку зменшувати суму договору на розмір ПДВ, який був врахований при плануванні? 3. Якими нормами законодавства слід керуватися замовнику у разі наявності різних підходів до трактування цього питання?
Відповідь

Вітаємо. 1. Чи можна укласти договір з неплатником ПДВ на всю суму, зазначену в річному плані? На нашу думку, ні. Якщо предмет закупівлі є об’єктом оподаткування ПДВ, очікувану вартість під час планування визначають без ПДВ, а потім до неї додають ПДВ. Це робиться для того, щоб на етапі планування передбачити достатній обсяг коштів для закупівлі незалежно від того, хто стане майбутнім постачальником — платник чи неплатник ПДВ. Якщо ж за результатами аналізу ринку...

Створіть аккаунт, щоб читати цю відповідь

У вас вже є аккаунт?

Увійти

Проводимо консультації з публічних закупівель

Надаємо відповіді на запитання ВИКЛЮЧНО у сфері публічних закупівель
(щодо питань з будівництва/бухгалтерської чи кадрової діяльності, інших питань, що виходять за рамки публічних закупівель, просимо звертатися до фахівців відповідного напряму)

Надаємо відповіді на запитання ВИКЛЮЧНО у сфері публічних закупівель
(щодо інших питань, просимо звертатися до фахівців відповідного напряму)

Важливо! Перед запитом на консультацію обов'язково ознайомтесь з правилами

Вас може зацікавити
  • Чи можливо три різні коди ДК об’єднати в одну закупівлю?
    31 Серпня 2026
    Читати відповідь

    купили каналопромивну машину за відкритими торгами.Потім виявилось що там не вистачає комплектуючих і треба докупити : помпу, шланг для фекальних насосів і таль електричний. Це все три різні коли ДК.

  • Внесення змін в договір при твердій ціні
    31 Серпня 2026
    Читати відповідь

    Для будівництва укриття в школі була проведена процедура закупівлі та укладений договір з твердою ціною. Наразі виконано 50% будівельних робіт. У зв'язку з збільшення м кошторисної заробітної плати та здорожчанням

  • Прямий договір після 01.09.2026 без посилання на торги, що не відбулися
    31 Серпня 2026
    Читати відповідь

    Добрий день. Замовником було оголошено відкриті торги на закупівлю товарів на суму 85000,00 грн. без ПДВ. Торги не відбулися через відсутність пропозицій учасників. Питання: чи може замовник укласти прямий договір

  • Прямий договір на закупівлю товару після 01.09.26 р.
    31 Серпня 2026
    Читати відповідь

    На вересень виділено кошти на закупівлю холодильного обладнання в сумі 199000,00 грн. На яку суму має бути річний план? Чи може бути укладена пряма угода з фізичною особою- підприємцем не

  • До якої категорії замовників відноситься водоканал?
    31 Серпня 2026
    Читати відповідь

    Підкажіть, будь ласка, до якої категорії замовників належить КП «Вишнівськводоканал»: п. 3 чи п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону? 100% статутного капіталу належить Вишневій міській раді, підприємство здійснює водопостачання

  • До усіх питань
    Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО