Barbaraastrabest1703@gmail.com

18 Червня 2020
Barbara

Для визначення кількості товару, щодо кількості якого можливі відхилення, у підприємницькій практиці використовується поняття «толеранс». Дане поняття не визначене в українському цивільному праві і нормативне регулювання в Україні відсутнє. В договірній практиці Постачальники наполягають на використанні поняття толерансу як припустимого максимального відсоткового відхилення між кількістю товару, вказаною в договорі, та фактичною кількістю, яка поставляється.
Використовується толеранс в сторону збільшення або зменшення при закупівлі певної продукції, коли з технічних особливостей неможливо чітко відміряти кількість. Толеранс по своїй суті є одним із різновидів захисних застережень в договорі. Але в технічній специфікації тендерної документації Замовник повинен зазначити чітко визначену кількість в переліку товарів за кожною номенклатурною позицією. Згідно із Законом про публічні закупівлі умови договору не можуть відрізнятись від умов проєкту договору та тендерної пропозиції, адже обсяги закупівлі можуть зменшуватись лише у випадках, визначених в статті 41, а збільшуватись обсяги загалом не можуть, окрім випадку частини 6 ст. 41. Через це у випадку, якщо в Договорі розмір толерансу НЕ встановлено, майже всі Постачальники поводяться недобросовісно і привозять товар із вкрай різкими коливаннями, наприклад, по одній позиції в переліку може бути відхилення «-»…%, а по іншій −«+»…%, причому сума договору в цілому залишається у визначених межах. Важелів впливу на Постачальників Замовник в таких випадках не має, адже Постачальники одразу захищаються тим, що в Договорі діапазон толерансу не зазначений.
Як слід правильно вчиняти Замовнику у випадках, коли при укладенні договору з переможцем або при поставці специфіка товару передбачає толеранс по факту поставки? Чи можна все ж таки зазначати певний розмір толерансу в сторону зменшення в технічних специфікаціях та договорах відповідно до Закону, щоб вберегтися від недобросовісності Постачальників, котрі відміряють товар лише так, як зручно їм?
Варіант укладання Допугоди по факту прийняття продукції на зменшення обсягів недостатньо коректний з огляду на те, що Постачальник може застосувати толеранс в сторону збільшення. Крім того, досить часто Постачальники вимагають від Замовника сплачувати різницю толерансу в сторону збільшення знову ж таки мотивуючи тим, що в Договорі захисного застереження стосовно меж толеранса немає, і це може призвести до збільшення суми, визначеної в договорі за результатами процедури закупівлі, що є порушенням Закону.
Тому прохання розглянути ситуацію стосовно закупівель, які передбачають толеранс товарів, та запропонувати рекомендації саме Замовнику стосовно дій, які і вбережуть від маніпуляцій Постачальників з толерансом, і не спричинять порушення Замовником законодавства.

Відповідь

Добрий день! Ваше питання має багато нюансів та тонкощів, та потребує детального та індивідуального аналізу. Дана юридична послуга надається на платній основі. Якщо Ваше питання досі актуальне направте свої контакти на нашу електронну пошту radnukdz@gmail.com і з Вами в найкоротші терміни зв’яжуться наші спеціалісти. Або ж зателефонуйте за номером +38(044)451-85-71. Дякуємо за розуміння. З повагою, редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель».

Створіть аккаунт, щоб читати цю відповідь

У вас вже є аккаунт?

Увійти

Проводимо консультації з публічних закупівель

Надаємо відповіді на запитання ВИКЛЮЧНО у сфері публічних закупівель
(щодо питань з будівництва/бухгалтерської чи кадрової діяльності, інших питань, що виходять за рамки публічних закупівель, просимо звертатися до фахівців відповідного напряму)

Надаємо відповіді на запитання ВИКЛЮЧНО у сфері публічних закупівель
(щодо інших питань, просимо звертатися до фахівців відповідного напряму)

Важливо! Перед запитом на консультацію обов'язково ознайомтесь з правилами

Вас може зацікавити
  • Не відбулись відкриті торги через відсутність учасників. Чи є обов’язок укладати прямий договір в такому випадку, які строки?
    06 Липня 2025
    Читати відповідь

    Відкриті торги не відбулись, оскільки не було подано жодної пропозиції учасника. Які подальші дії уповноваженої особи в такому випадку? Чи є обов’язок укладати прямий договір в такому випадку, які строки?

  • Замовником оголошено відкриті торги на 176 тис грн, в результаті проведення яких було відхилено всіх учасників. Чи може замовник укласти прямий договір до 100 тис грн, якщо потреба та обсяги не змінилися?
    06 Липня 2025
    Читати відповідь

    Замовником було оголошено ВТО на 176 000 грн. (товар з послугою), після розгляду ТП учасників були відхилені всі пропозиції, тобто договір не укладено. Чи може замовник наразі укласти прямий договір

  • Наше підприємство змінює назву. Які додаткові документи ми маємо оформити з постачальниками?
    06 Липня 2025
    Читати відповідь

    Наше підприємство змінює назву. Договора на поставку продукції заключені до 31.12.2025р. Які додаткові документи ми маємо оформити з постачальниками у зв’язку з доною процедурою.

  • Чи потрібно вимагати від учасників та переможців запиту пропозицій якісь установчі документи?
    06 Липня 2025
    Читати відповідь

    Чи потрібно вимагати від учасників та переможців запиту пропозицій якісь установчі документи?

  • Чи має право замовник не тільки збільшити ціну товару в договорі, але й зменшити обсяги закупівлі?
    06 Липня 2025
    Читати відповідь

    Нами був укладений договір на закупівлю дизельного палива та бензину. У зв’язку з півдищенням ціни товару, Постачальник звернувся з пропозицією внесення змін в договір щодо ціни та надав висновок торгово-промислової

  • До усіх питань
    Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО